Jump to content

На варда за хищници

Recommended Posts

Честито за слуката!

При мен още една безплодна и студена нощ...високо по планините имаше 15 см сняг и използвах рядката майска възможност...голям студ...в района сърните и прасетата ги нямаше...снежец и половин луна...следи на 2 вълка от онзи ден на 2км от чакалото, на което вардя - идеални предпоставки за слука...уви, не излязоха - застанах на чакалото около 18:00 - до 07:30 - 6 пъти излизаха лисици на мършата - първото появяване беше в 22:20 - последното в 03:30 - интересно бе, че имаха доста нервно поведение...завъртаха се около стръвта за 2-3 секунди и с ряз побягваха...някои минаваха транзит, без да обръщат внимание на коня и кравата...края на седмицата продължаваме...

п.с. можех да думна поне 2 броя...ама нали и ние сме с "голямата кошница" :):pardon:

Стефчо, май започваш да ставаш придирчив :clapping::drinks::yahoo:

• Replies 12.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Резултата от 2 дневна варда

В събота сутринта направих хеттрик за 2 мин. и след това убих още един чакал. Трите бяха бременни женски, а четвъртия много голям мъжкар. В петък вечерта бях на варда на същото място, но не искаха д

Това си е история от две варди. В четвъртък и днес. Първата си беше чист фотолов на страхотен сръндак. Отдавна не бях виждал жив с такива рога. Даже си мислех, че вече са изчезнали с откриването на п

Posted Images

Стефчо, май започваш да ставаш придирчив :clapping::drinks::yahoo:

:rofl: амииии...не знам...по-скоро имаше идеални предпоставки за вълци...с всяка изминала студена и самотна нощ разбирам защо е толкова ценен трофея от вълк...усилия, време, самодисциплина и много воля...иначе 2-3 лисици можеше да се блъснат с товарния влак...между 2 и 4 часа луната не се виждаше и се заоблачи отново и контурите на лисиците бяха много смътни и изстрелът щеше да е доста труден...поне за мен де...ама се успокоявах с мисълта, че ако излезе вълк ще е 5-6 пъти по-голям като силует и ще е по-лесна мишена...ама там пък и адреналина ще е повече...вечната игра няма край....

Edited by don_stefano

:rofl: амииии...не знам...по-скоро имаше идеални предпоставки за вълци...с всяка изминала студена и самотна нощ разбирам защо е толкова ценен трофея от вълк...усилия, време, самодисциплина и много воля...иначе 2-3 лисици можеше да се блъснат с товарния влак...между 2 и 4 часа луната не се виждаше и се заоблачи отново и контурите на лисиците бяха много смътни и изстрелът щеше да е доста труден...поне за мен де...ама се успокоявах с мисълта, че ако излезе вълк ще е 5-6 пъти по-голям като силует и ще е по-лесна мишена...ама там пък и адреналина ще е повече...вечната игра няма край....

Стефчо, не да ти троша хатъра, ама след като там вече е ударен един вълк, скоро не вярвам да се появи друг там. Това са едни от най пасивните животни които ги има в Бг. Дори и да не е бил ударен единия, самия изтрел би ги прогонило толкова далеч, че скоро да не се върнат.

Дано да греша! :drinks:

Ами..както казват правила няма...но това, което не знаеш е, че в района са няколко групи вълци..преди седмица са излезли 2, единият от които е ударен...предишната вечер са засекли следите на други 2...така, че едно нещо е сигурно...на топло в апартамента в София - вълк няма да ударя - 100% е сигурно...

п.с. друго, което забравих да добавя е, че като гръмнах вълчицата на 4.1.2011 и мъжкаря го изпуснах...точно след 2 седмици на 17.1.2011 мъжкаря го гръмнаха абсолютно на същото място, където търтеше с 200км/ч и аз му гърмях 2 пъти...така, че.... :pardon:

Edited by don_stefano

Ами..както казват правила няма...но това, което не знаеш е, че в района са няколко групи вълци..преди седмица са излезли 2, единият от които е ударен...предишната вечер са засекли следите на други 2...така, че едно нещо е сигурно...на топло в апартамента в София - вълк няма да ударя - 100% е сигурно...

Жаден съм за пресни снимки!

Дааааа, и аз не бих стоял в апартамента, ако имах тази възможност! :drinks:

Пс. ти в Добрич, или в София живееш?

40% в София, 40% по горите, 20% Добрич...идеалния баланс :yahoo::drinks:

Бреиии това звучи като 90 на 60 на 90 в см. при 180см. ръст - идеалния вариант :D .

Това,че е убит вълк на скоро от същото чакало,нищо не означава!Има вероятност другарчето на загиналия да не стъпи там скоро,но други вълци може да се появят по-всяко време.На територията може да има друга двойка,някоя преминаваща транзит през района може да спре за ден два на сигурната манджа,някой вук самотняк :D може да реши да похапне лесно месце,абе просто щом има възможност,трябва да се чака!А да на забравяме,че вълчиците вече трябва да раждатат и на гордите татковци хич не им е лесно с прехраната на семейството.

Edited by profiH'87

Хубава слука, браво! :good: С каква оптика си и параметри колега? :drinks:

Aз използвам 3-9х40 Конкуест на Цайс.А иначе оптиката на снимката е на колегата и е тази

Това,че е убит вълк на скоро от същото чакало,нищо не означава!Има вероятност другарчето на загиналия да не стъпи там скоро,но други вълци може да се появят по-всяко време.На територията може да има друга двойка,някоя преминаваща транзит през района може да спре за ден два на сигурната манджа,някой вук самотняк :D може да реши да похапне лесно месце,абе просто щом има възможност,трябва да се чака!А да на забравяме,че вълчиците вече трябва да раждатат и на гордите татковци хич не им е лесно с прехраната на семейството.

Много си прав колега,там райна на Осогоеската планина има доста транзитни вълци,веднъж открили стървилището минавайки през района има голяма вероятност да го посетят пак.Още повече както пише колегата лисиците са били неспокойни на стървилището.Не,че в момента е имало вълци в района има голяма вероятност да са били там и преди един два дни,те обичат да маркират,уринират върху мършата и за това лисаните са били неспокойни.Незнам все пак доколкото знам там има камери ако са били на линия предните дни трябва да са отчели присъствие?Висене му е майката и късмет.На слука следващия път на Стефан!

Браво колеги.Много се радвам че ги биете без жал хищниците.Аз покрай ножовете съвсем за..ах вардата.Тия дни обаче мисля да се коригирам.

След ново зареждане на стървилището през миналата седмица,последваха 4 поредни варди до снощи,без никакъв резултат. Никакви следи от вълци,но лисици веобще не видях а чакали даже и не чух. Само язовци преминаваха и се нагледах на зайци. Но аз съм търпелив и вардите ще продължат,докато не ме изгони жената а слет това нонстоп.

post-11725-0-22564900-1305194581_thumb.jpg

След ново зареждане на стървилището през миналата седмица,последваха 4 поредни варди до снощи,без никакъв резултат. Никакви следи от вълци,но лисици веобще не видях а чакали даже и не чух. Само язовци преминаваха и се нагледах на зайци. Но аз съм търпелив и вардите ще продължат,докато не ме изгони жената а слет това нонстоп.

Чакане му е маиката :drinks:

Edited by vasko_861

По цели нощи ли вардиш, или при настъпване на тъмнината прекратяваш вардата?През зимата ловът на стървилище е по ефективен.Ако си заврян зет и прекаляваш с отсъствията има вероятност да ти се съберат доста отсъствия и евентуалното изключване от дома е възможно dry.gif .Какви патрони и с какъв куршум използваш за хищник?.Поздравления,за упоритостта

По цели нощи ли вардиш, или при настъпване на тъмнината прекратяваш вардата?През зимата ловът на стървилище е по ефективен.Ако си заврян зет и прекаляваш с отсъствията има вероятност да ти се съберат доста отсъствия и евентуалното изключване от дома е възможно dry.gif .Какви патрони и с какъв куршум използваш за хищник?.Поздравления,за упоритостта

През зимата е лесно час-час и половина след мръкване,сега 2-3ч ,ако не минат в този времеви период значи ще минат след 3-4ч сутринта.Това са мои наблюдения за около 15-20год ходене по варди.Ловувам предимно с 6,8г-243 на Геко,тои е свръх експанзивен и дори при удар в корема не бягат а умират на място.Това за жената беше шега,живеем в сопствена къща купена с наши пари.Тя ме изпраща за варда със сандвичи,и на прибиране ми отваря гаража,а бе жена да откръшиш от нея.Бъди жив издрав и много слука.

Днес можеше да е или най-прекрасният или най-кошмарният ден...

След 4-та поредна варда на стървилището, снощи в 22:30 излезе вълк - голям мъжки с много светла козина...изстрел...започна да врещи да се търкаля на кълбета надолу по склона - приближи се с около 20 метра към мен..и утихна...Петьо Георгиев го освети и за около 5 секунди го държах на мушката прекрасно...бях сигурен, че е умрял...след 5 секунди погледна към нас последва изстрел от моя страна - неточен и вълкът избяга в гората...

Сутринта започна преследването...4-5 км по кървава следа с около 10-на места, на които бе спирал имаше локви кръв...не го намерихме..

Снощи той беше по-издръжливия хищник..резултат от срещите с вълци 1:1 - следва продължение..

п.с. Петьо Георгиев ще разкаже повече, ако има сили...

Edited by don_stefano

След 4-та поредна варда на стървилището, снощи в 22:30 излезе вълк - голям мъжки с много светла козина...изстрел...започна да врещи да се търкаля на кълбета надолу по склона - приближи се с около 20 метра към мен..и утихна...Петьо Георгиев го освети и за около 5 секунди го държах на мушката прекрасно...бях сигурен, че е умрял...след 5 секунди погледна към нас последва изстрел от моя страна - неточен и вълкът избяга в гората...

Сутринта започна преследването...4-5 км по кървава следа с около 10-на места, на които бе спирал имаше локви кръв...не го намерихме..

Снощи той беше по-издръжливия хищник..резултат от срещите с вълци 1:1 - следва продължение..

А стига бе...,колко време го преследвахте?Ще продължите ли,ясно е че ще умре? :drinks:

Снощи беше най-интересната варда в живота ми. За първи път заедно със Стефан правим 12 часова варда и за ПЪРВИ път виждам вълк на живо. Като цяло всичко беше перфектно и си изкарахме супер, но мъничко късмет и опит не ни стигнаха, за да сломим властелина на горските дебри! Оказа се огромен мъжкар, много красив и мощен хищник. Като цяло условията бяха страхотни за варда, с много голяма луна, която блестеше на бяло-сивата козина на вълка, но този път му бе писано да живее....може би....

До сутринта излезе 1 лисица, но само като помириса кръвта от по-големия си батко, драсна като попарена. Рано призори се появи 1 белка, която аз очистих, тъй като вече се готвехме за преследване на вълка. В 6:30 тръгнах по следите на вълка, но след 2км преследване не можах да го стигна, а той очевидно бе загубил много кръв. Докараха 3 кучета и ги поведох по следата, докъдето бях стигнал с още 2 мъже, но след още 2км. се отказахме, тъй като стана ясно, че вълкът няма да ни се даде (беше почнал да прави кръгове и шменти капели, за да ни залъже, а и кръвта изчезна).

Имаше много емоции и адреналин, извадихме си много важни поуки от този пропуснат шанс и продължаваме напред в битката с най-уважавания противник от нас във вардите !

П.П.-Тази вечер ще пия 1 ракия и лягам да се наспя хубаво, че съм супер разбит след това преследване и тези емоции.

Edited by Петър Георгиев

Една лисица от онзи ден сутринта излезе на мършата...другите са снимки от тази сутрин по следата на вълка..

Edited by don_stefano

А стига бе...,колко време го преследвахте?Ще продължите ли,ясно е че ще умре? :drinks:

Ами преследването започна около 6:30 и продължи докъм 13:00 отначало по следата вървяха Петьо и Райчо - един от ловните в района, но след това дойдоха още 2 мъже и едно момче с 2 ягдтериера и едно гонче - много се чудехме дали кучетата ще тръгнат след вълк, но поеха по кървавата следа без проблеми...няма да продължаваме търсенето...не е много ясно дали ще мре...за съжаление..

Ше мре,ще мре Дон Стефано,ама от глад.Най вероятно каквото и да е било положението му спрямо теб си го ударил в ченето,според поведението му след изтрела,та според мене е 2на0за тебе жалко за изгубения трофей! :good:

Първо браво за страхотната варда Стефо и второ, къде според теб попадна куршума който го улучи !?

Edited by ДБД