Jump to content

На варда за хищници

Recommended Posts

Ще взема да прочета нещо,което Вие напишете!Нямам никакъв опит в този лов,все пак не ми се рискува с моя лък,той става най-много за заек,не за по-едри животни,предимно птици,сега към края на лятото ще си купя нов по-силен лък,ще го наточа и ще прилагам наученото!Но...пишете за да се уча!Например от къде си купувате тези свирки за примамване?Аз засега със звук съм примамвал гугутки многократно,понеже владея пръстите на ръцете върху устните си!Кажете ми как се правят,или от къде и как да се снабдя със свирка примерно за чакал,знам от колега,че използва звук на ранен заек!Не ми е много ясно как стават нещата,то е ясно,че от чакало,но с какви "инструменти",примамки,стръви и така нататък!Казвайте ми каквото сметнете за добре,това без което неможе да се излезе на опит за лов на хищник,основите,пък от там нататък и тънкостите!Очаквам Ви!

• Replies 12.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Резултата от 2 дневна варда

В събота сутринта направих хеттрик за 2 мин. и след това убих още един чакал. Трите бяха бременни женски, а четвъртия много голям мъжкар. В петък вечерта бях на варда на същото място, но не искаха д

Това си е история от две варди. В четвъртък и днес. Първата си беше чист фотолов на страхотен сръндак. Отдавна не бях виждал жив с такива рога. Даже си мислех, че вече са изчезнали с откриването на п

Posted Images

прочетох внимателно всички мнения и виждам,че пропускате един много ефективен метод за лов на хищници :) повечето сте градски хора и може би за това не споменавате нищо за него :D става дума за времето когато се оре дълбоката есенно зимна оран :):D аз съм практикувал този метод в продължение на 6г.и смея да твърдя,че е най резултатен :) стигал съм до 3 лисици и 2 чакала на нощ,но за съжаление телефонът ми няма камера и не мога да покажа резултата :lol: някой може да си мисли че е самохвалство но не е уверявам ви :) работих като тракторист през този период и бях много доволен че успях да спомогна за намаляване броя на хищниците в моят ловно стопански раьон :yahoo!: мога да споделя някой тънкости при този метод ако някой проявява интерес :)

Ако искаш сподели тук или отвори нова тема за това. Все пак това е подфорум за лов на хищници, така че всеки който сподели метод който му е донесъл успехи, ще е ценен да другите! Така че явно има интерес, например от мен :):lol:

Повреме на есенната оран може направо да им разбиеш доматите :) Гдовете не се плашат от тракторите.Идват в браздата да ловят мишки.Аз ходя с едно приятелче с КА701.на рредния капак можеш да си полегнеш даже.От начало като приближава трактора се пазят и ако имаш малко тьрпение на5-6 оврьштане са на 15 метра отпрет в враздата.Аз ползвам 2-0 мини магнум на фиочи.Падат кат зрели круши.Трепал сьм по 4-5 на ношт но тогава горското не ги тьрсеше и така си ги заривах в браздата.Не че сега като ги отчетеш ште ти ги платят.Миналия сезон имам 11 в коя траба или дупка рьчнем с териерите чакали братче.Станаха напаст.

Мисля, че съм писал някъде за оранта и тракторите! :) Тетките бяха много удобни-сядаш отзад на калника, двата фара ти светят назад...

И дядо ми е утрепал сума хищници така. От верижен трактор за 1 час 3 лиси дали фира. Та смятам да го изпробвам тоя метод. Особено на ТЕ-тките, мисля че имаха фар отзад да се гледат плуговете, та има потенциал в тоя метод.

П.С. лисана днес хапнала 2 пуйки и като са ме почнали на базик не е за разправяне. Имам сега малко състезания но после ще се саморазправям, тъкмо ще са и ожънали и ще е по лесно...

Преди 8 години ми се наложи да живея на село една година.Нямаше голям избор за работа и почнах охрана в бившото ТКЗС.Имаше ферма.Мьрша колкото искаш.Тогава им бях направил такова яко стьрвилиште че сьбрах всичката гад в раьона. ;);) Виждал съм 14 лисици за една вечер.За 2 месеца декември иянуари ударих 24 лисици. 2 пъти ми се случи да убия по3 на вечер. Обаче чакали нито веднъж не видях.Може би тогава ги нямаше в нашите полета.От цялото мръзнене кяри жената.Направих и раскошно палто в Криводол. :D:D:D Снимки имам със всякаква гад но трябва да ги сложа на диск.

Хубав форум но кусно го открих.Има хубави съвети за този лов.Аз също го оважавам повече от колкото да биеш полезните животни.За сега успехът ми е минимален но през следващата зима ще побликувам добри резултати и сминки.За сега съм отстрелял само 3 лесици и един чакал. Но никога не съм ходил на варда а това ми е желанието. :good:

И дядо ми е утрепал сума хищници така. От верижен трактор за 1 час 3 лиси дали фира. Та смятам да го изпробвам тоя метод. Особено на ТЕ-тките, мисля че имаха фар отзад да се гледат плуговете, та има потенциал в тоя метод.

П.С. лисана днес хапнала 2 пуйки и като са ме почнали на базик не е за разправяне. Имам сега малко състезания но после ще се саморазправям, тъкмо ще са и ожънали и ще е по лесно...

Адаш по професия съм агроном. Есента, когато големите трактори правят есенна оран, веднага след плуга започват движението хищниците за да събират мишки изкарани от плуга на повърхността на земята. В райони където има много мишевидни гризачи може да правиш незабравим лов от трактора. По принцип всички машини пригодени за тази кампания имат осветление отзад. Трябва само предварително да предупредиш в горското за намеренията си за да нямаш проблеми впоследствие.

ето един пресен случай:

на 10.07. около 19.30 часа с един колега се инсталираме на чакалото

поразсмърдяли сме района с цаца - добре разложена и още няколко мръвки

машинката е поставена и през 20-25 мин. едно зайче се опитва да пее, пушките заредени и чакаме

до 21.00 - нищо, а Италия-Франция май се канят да потанцуват, но нас това нещо не ни вълнува

към 21.15 нещо мина от отсрещната страна, но въпреки жалната песен на зайчето не пожела да излезе на поляната

към 21.25 реших да сменя зайчето и да попея аз с помощта на моб. си телефон и им пузнах пак едно зайче, ама чуждоземско - ефекта - един бухал за малко да ми вземе телефона 8)

и дойде часът 21.30 - луната свети като че ли ще изгори и се започна - концерт в си мажор в изпълнение на група от десетина чакала и чакалки, то не бяха песни, то не бе обикаляне около чакалото - а ние чакаме ли чакаме някои да се престраши да отиде при зайко байко

... и нищо ...

това е - както някой ще въздъхне - греда, драги зрители!?

до 22.30 ги слушахме и се надявахме, но не би...

прибрахме си инструментите и към вкъщи - поне да научим кой е новия световен шампион по футбол

... късмет имаха гадинките ... и италианците ... :p

Обещах преди време да споделя някой тъкости при лова на хищници с помоща на трактор и написах,но не знам защо не излезе във форума затова сега ще го споделя пак.Първото нещо е да си намерите подходящ за целта тракторист и съответно трактор.Аз ловувах от немски трактор FENDT който е изключително удобен за това,вдига се нагоре и предното и задното стъкло.Споменах за подходящ тракторист тъй като ще трябва да го убедите да оре поне до към 22ч.-23ч.В ранна есен излизат да мишкуват след трактора по късно,20ч.-21ч.Първоначално са плахи но впоследствие свикват с шума и угощението което този шум и предоставя и стават непредпазливи,но въпреки това се държат в периферията на фаровете.Добре е трактора да има къси и дълги светлини за да можеш да проверяваш от време на време по надалеко и да се приготвиш за стрелба.Лисиците излизат преди чакалите и са доста глупави за славата им на хитруши.Колкото по напредва есента и дните намаляват толкова по рано излизат хищниците.През студените и снежни дни може да се появят и през деня.Диви котки съм трепал по сред бял слънчев зимен ден,тъй като много обичат да се препичат на слънце.При нас има подземни канали за напояване и те ги обитават.Забелязал съм една закономерност при чакалите ,има ли един задължително на близо е и втория.Женските при тях са по непредпазливи и падат първи,случи ли ви се през ноща да ударите чакал непременно направете един кръг в блока и няма начин да не видите и втория.Ако не сте сигурен в изстрела поради недобра видимост изчакайте следващия заход,хищника в повечето случай е там.Сега да ви кажа и няколко думи за патроните,който аз предпочитам.Правя си ги аз тъи като с купешки имах пропуски.8-0 са патроните които ми вършат наи прецизна работа и за чакал и за лисица и за дива котка.Може на някой да му се струват доста едри но да пробват и да споделят след това.Пробвайте момчета и после споделете но съм сигурен,че ще останете доволни от такъв лов.Някъде във форума прочетох,че трябва да уведомиш лесничейството за този лов.Няма такова нещо,взимаш си бележка за индивидуален лов на хищници за раьона в който ще ловуваш и ги почваш.Ловът на хищници е всеки ден и нощ от седмицата,така го пише в закона. НА СЛУКА 8):D;)

Колеги, отплеснахте се с този лов на хищници от МПС.

Темата е на ВАРДА за хищници.

E пре4и ли ти не6то толкова или сега за да напи6е две мнения трябва да отвори тема: Лов на хги6тници от МПС

Баща ми е много голям почитател на лова на хищници на варда. Той е ловец /по документи/ от 1979г. от тогава, а и преди това, е отстрелял стотици гадини. Всички с помощта на свирка, която имитира заек.

Аз съм ловец от 1996г. много пъти съм ходил по този начин на варда и мисля, че е най-добрия, поради простата причина, че можеш да излезеш когато пожелаеш. Без да се ангажираш с търсене и носене на разни карантии.

Уверявам ви метода е много ефикасен, стига да знаеш как точно се имитират звуците.

Имало е случаи през зимата още с първото свирване тичат към теб като кучета.

Баща ми е много голям почитател на лова на хищници на варда. Той е ловец /по документи/ от 1979г. от тогава, а и преди това, е отстрелял стотици гадини. Всички с помощта на свирка, която имитира заек.

Аз съм ловец от 1996г. много пъти съм ходил по този начин на варда и мисля, че е най-добрия, поради простата причина, че можеш да излезеш когато пожелаеш. Без да се ангажираш с търсене и носене на разни карантии.

Уверявам ви метода е много ефикасен, стига да знаеш как точно се имитират звуците.

Имало е случаи през зимата още с първото свирване тичат към теб като кучета.

Респект, колега. Каква свирка има6 ако не е тайна и през какви интервали свири6. А само през зимата ли?Аз тази пролет си взех комбинирана ми6ка /заек. И с ми6ката излъгах няколко лисици, но заека не проработи поне засега.Той май е само за зимата.

• 2 months later...

Ето това е последно от август,не бях точно за хишник ,но това доиде....

а.....нещо не се получи със снимките....

Edited by Stier

Колеги този вид лов мее впе4етлявал винаги,но сега се надахвам пове4е от всякога.Дали за6тото сега до средата на октомври нямам вазможност да ловувам,незнам но това с рибата в 6и6е ми дава надежди за по големи слуки.Този форум е супер.Тук можем да обменяме опит.До сега сам практикувал лов на хи6ници но никой неме у4ил на майсторски подход в този лов.Ходил сам и сутрин и ве4ер ,но май сутрин поне в на6иа район слуката е по 6тедра.Замислям се сериозно за това 4е за по оспе6ен лов на хи6ници трябва карабина и смятам най ве4е заради това догодина да искарам един курс за подборен отсрел.Района дето ловувам е разделен образно казано на планинска 4аст която епо голяма и поле което нее голямо но достата4но.4е имено там на границата провеждам своя сутри6ен или ве4ерен лов основно на лисици за6тото 4ак сега се 4ува появата на 4акали които е нямало до сега.Отделни слу4аи с белки и диви котки товае.Който знае пове4е по вапроси сварзани с този вид лов нека пи6е 6те ми баде полезно.Но определено на този открит район дето ловувам ми е нужна карабина.Не 4е с гладкоцевната нестава но иска да ги котка6 наблизи4ко всеки пат.

Колега виждам, че сте запален по лова на хищници с което Ви поздравявам!

Прав сте колега наи-добре си вземете карбина.Наи-добрия вариант според мен е карабина калибър .223 Ремингтон или по-мощния .243 Уин4естър.

Edited by Winchester

Колега благодаря за мнението.Абе и аз сам сагласен сас теб за този калибар ама пусто беспари4ие .Май 6те тарся калибар ,такав 4е да става и за по едро.Хубаво е да имаме и за дребн и за едар по отделно но тази финансова 4аст ни притиска много.За сега 6те гледам да искарам курса апак дай боже да ми се отдаде вазможност да купя не6то дето 6те си заслужава.КОЛЕГИ пи6ете по темата тя ми се струва 4е 6те е най полезна за вси4ки,говоря воуп6те за лова на хи6ници няма зна4ение дали на варда или или някакви други методи на лов.

какво става с вас има ли нови попадения този сезон . аз вече излизах да пробвам онази помия

с бутилките. излиза сполучлива с флоберката няма проблеми. доволен сум от това което писахте

ще пусна и снимки но по нататук че сега няма време да ги оправя . а моята премамка е супер

от пилешки вътрешности стои вече 2 месеца :) и е като бомба като я отварям ;)

• 3 weeks later...

Колеги,при наз се затегна даването на бележка за вреден дивеч.От ловното искат да имаш направено стървилище ,заредено и поддържано , може и с чакало.Но на близо да няма нито фураж,нито калище,нито масло.Ако имаш 3-4 стървилища на бележката трябва да си писал на кое ще си,ако си на друго -си бракониер.Отбелязват на карта стървилищата и ходят на проверки.Ами в тъмното ако ловния ми заприлича на Чакал ! ? На края да ви запитам колеги,има ли право лов.надзирател да прави проверка на ловците ,когато са по пусиите и гоначите са пуснали кучетата по време на св.лов. И ако няма право ,не заслужава ли за МЕЧКА??? :sufra:

Колеги,при наз се затегна даването на бележка за вреден дивеч.От ловното искат да имаш направено стървилище ,заредено и поддържано , може и с чакало.Но на близо да няма нито фураж,нито калище,нито масло.Ако имаш 3-4 стървилища на бележката трябва да си писал на кое ще си,ако си на друго -си бракониер.Отбелязват на карта стървилищата и ходят на проверки.Ами в тъмното ако ловния ми заприлича на Чакал ! ? На края да ви запитам колеги,има ли право лов.надзирател да прави проверка на ловците ,когато са по пусиите и гоначите са пуснали кучетата по време на св.лов. И ако няма право ,не заслужава ли за МЕЧКА??? :sufra:

Е тва е прекалено според мен.За6то трябва да ми налагат как да ловувам не мога да разбера. Аз например ловувам не на стървили6та, а на варда със звуково примамване. Като нямам възможност да подържам стървили6те зна4и ли 4е не трябва да полу4а бележка?

При нас режима е по-либерален относно полу4аването на бележка за хи6тници, след като си предложен на об6тото събрание. Тая година 14 лисици досега и 10 скита6ти ку4ета.

През август имах добри резултати със зае6ката свирка, особено тазгоди6ните лиси4ета доста налитаха.И рано сутрин, и приве4ер има6е слука.Като се прибера на зима за около месец 6те пробвам на стървили6те, а и този метод с помията. Ве4е заложих бутилките.

Edited by Gurgen

.Аз ве4е построих едно 4акало на една могила и в момента е в момент на захранване.Наслука бретле