Jump to content

На варда за хищници

Recommended Posts

Е щом ще се заяждаме, аз съм насреща, обичам отворковците. Колега що ги имате толкова много тея чакали, щото сега сте се сетили да ги биете. И като си толкова стриктен със спазването на законите, какъв е тоя нощен прицел, а или само спазваме законите които ни оттърва, пък да видим къде си изхвътлил отстреляните чакали, или си ги зарязал на къра, та да плъзне трихинелата???

Аз приемам всеки със неговото мнение, а моето не съм го налагал на никой.

А ти ако искаш дери и яж. :girl_cray2:

Не искам да влизам в спор, но не разбирам какво пречи да си с нощно???

Ловуваме на хищник и макар и с нощно пак трябва да го примамиш на изстреляно разстояние...

Иначе относно това какво се прави с отстреляния хищник. Мисля, че в нашия район добре се справяме, след отстрела на хищника се прибира в чувал и се носи при Нейчо кожаря в с. Каменар той дава 20 лв за бр. и след това се взимат всеки четвъртък за екарисажа.

Смятам, че добре се справяме с почистването на къра и най важното връщаме малка част от разходите.

Мисля, че всякакъв спор е излишен. Важното е да ловуваме на хищник и да намаляваме популацията им.

Поздрави!

Edited by Божидар Николов
  • Replies 12.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Резултата от 2 дневна варда

В събота сутринта направих хеттрик за 2 мин. и след това убих още един чакал. Трите бяха бременни женски, а четвъртия много голям мъжкар. В петък вечерта бях на варда на същото място, но не искаха д

Това си е история от две варди. В четвъртък и днес. Първата си беше чист фотолов на страхотен сръндак. Отдавна не бях виждал жив с такива рога. Даже си мислех, че вече са изчезнали с откриването на п

Posted Images

Е щом ще се заяждаме, аз съм насреща, обичам отворковците. Колега що ги имате толкова много тея чакали, щото сега сте се сетили да ги биете. И като си толкова стриктен със спазването на законите, какъв е тоя нощен прицел, а или само спазваме законите които ни оттърва, пък да видим къде си изхвътлил отстреляните чакали, или си ги зарязал на къра, та да плъзне трихинелата???

Объркал си "Държавата" със законите.... :mail1:

колеги не се караите а ги чистете тези гадове а по отношение на законите които има мерак да прочете някоя книга па да види че някои видове са разрешени целогодишно и с всякакви средства без тровенето със стрихнин

Имах едно много-добро стървилище(умрял кон),но нямах време за варда цяла седмица.Когато утидох,к`во да видя,умахали го гадовете без да съм им гръмнал.Този пес явно е бил от лакомата група,защото направо си дойде за вечеря.

post-41332-0-02209700-1361379049_thumb.jpg

Божо ти е отговорил заради мен.На къръ не зарязваме нищо,все пак се отнасяме с уважение към животното,дори и чакал,лисица,бялка и т.н.Това,ако го правите при вас,значи дето ти писа колега по-горе си сбъркал държавата.Аз,също харесвам отворковците,но няма да спамим повече темата,а ще ти доказвам със снимки.Мога да ти изпратя и луканка от чакал,най ли ква е убава :girl_cray2: ...Наслука

Хайде да спрем с това определение -гадове.

Хищниците са нормални животни, които оцеляват за сметка на другите.Те оцеляват за сметка на флората,която оцелява за сметка на торта на която стават умрелите живи организми........

Не трябва да изчезват като видове, но от нас зависи колко ще са гъсти популациите им.И става въпрос не само за косматите хищници.

Батсаак,въпреки усилията на ловците участващи активно в борбата с хищника мисля,че ще я загубим...популацията на чакал расте С БЯСНО ТЕМПО.Вече дори в чисто полските райони от всеки трън гоним чакали!Чакалът май месец събира всичко живо по земята като прахусмокачка и по този начин пречи на възпроизводството на дребния дивеч.

Батсаак,въпреки усилията на ловците участващи активно в борбата с хищника мисля,че ще я загубим...популацията на чакал расте С БЯСНО ТЕМПО.Вече дори в чисто полските райони от всеки трън гоним чакали!Чакалът май месец събира всичко живо по земята като прахусмокачка и по този начин пречи на възпроизводството на дребния дивеч.

Не съм твърде съгласен ! Не може да се говори под общ знаменател, защото плътността на чакала не е еднаква в страната .

Не съм твърде съгласен ! Не може да се говори под общ знаменател, защото плътността на чакала не е еднаква в страната .

Прав си за плътността,но там където преди биехме по един два сега има десетократно повече......

Прав си , че чакала е много пластичен вид, но не си мисли ,че ловуващите на индивидуален лов са много.

Помолих колегите от ИАГ и те ми дадоха следните цифри:

запас отстрел

вълк 2011-2 074 253

2012-2 140 243

чакал 2011- 39 356 17 280

2012- 41 365 21 110

лисица 2011- 43 912 16 561

2012- 42 872 17 432

как ти се струват тези цифри!Та ние не се справяве с припладите , а ки мислим ,че можем да намалим основното стадо

Днес ръководителя на нашето сружение-" Лебед" ми каза ,че само за периода 10.01-10.02 при групов лов за хищници в сдружението дса отстреляни 94 чакала и 52 лисици. Като минат и тази събота и неделя ще видим за какво ствава въпрос през двата месеца.Ще видим и какво има отстреляно при инд. лов.

Прав си , че чакала е много пластичен вид, но не си мисли ,че ловуващите на индивидуален лов са много.

запас отстрел

вълк 2011-2 074 253

2012-2 140 243

2012- 41 365 21 110

2012- 42 872 17 432

как ти се струват тези цифри!Та ние не се справяве с припладите , а ки мислим ,че можем да намалим основното стадо

Днес ръководителя на нашето сружение-" Лебед" ми каза ,че само за периода 10.01-10.02 при групов лов за хищници в сдружението дса отстреляни 94 чакала и 52 лисици. Като минат и тази събота и неделя ще видим за какво ствава въпрос през двата месеца.Ще видим и какво има отстреляно при инд. лов.

Колега, тази статистика е СТРЯСКАщА, това са популации над 10 ПЪТИ нормалните ... очевидно е, че е задължителна спешна промяна в регламентите за лов на хищници, само дето държавата и ловните съюзи както обикновено дремят !!!

Здравейте колеги. Не мисля ,че цифрите за отстрела при чакала и лисицата за 2011-2012г. са верни. Предполагам, че реалните са доста по-високи, като се има в предвит,че плащанията за отстрелян чакал на повечето места спряха и много хора не си правят труда да ги отчитат.

Сдруженията не обичат много да дават индивидуални бележки за хищници и много колеги ходят незаконно( и аз включително) и съответно не декларират отстреляното.

Цифрите са си верни ,до толкова ,до колкото са отчетени.Мисля си даже ,че броя на неотчетените ще е

долу -горе равен или по -голям от дадената статистика.

При нас се наблюдава намаляване на запаса на чакал и лисица.Лошото е ,че е

намалял и много запаса на полезния дивеч.Ние полезния не го бием ,бием си чакалите и лисиците,

щото ние кеф,ама както е тръгнало ,ще трябва да си разселваме .

Цифрите са си верни ,до толкова ,до колкото са отчетени.Мисля си даже ,че броя на неотчетените ще е

долу -горе равен или по -голям от дадената статистика.

При нас се наблюдава намаляване на запаса на чакал и лисица.Лошото е ,че е

намалял и много запаса на полезния дивеч.Ние полезния не го бием ,бием си чакалите и лисиците,

щото ние кеф,ама както е тръгнало ,ще трябва да си разселваме .

запас отстрел

вълк 2011-2 074 253

2012-2 140 243

2012- 41 365 21 110

2012- 42 872 17 432

За цифри спор няма! Но си мисля, че лисицата е доста по-молко от чакала, поне при нас.До преди 5-6 год.се виждаха много лисици по полетата и през зимата на снега.И най-вече през размножителният и период-м.Февруари.Т.е. виждах ги всеки ден, а сега на седмица по една.При нас лисицата намали популацията си по мое виждане.И си мисля, че това е за сметка на чакала!? Но и чакала последните 3-4 год.намалява популацията, и си мисля че е заради хранителната база.А чакала при нас се храни с царевица, колкото и да ви е чудно, почти всеки отстрелян чакал ака царевица.Другият, и най-големият проблем на чакала са вълците, и си мисля че те регулират нещата по-добре от нас!?

Колега, тази статистика е СТРЯСКАщА, това са популации над 10 ПЪТИ нормалните ... очевидно е, че е задължителна спешна промяна в регламентите за лов на хищници, само дето държавата и ловните съюзи както обикновено дремят !!!

Каква промяна в регламента?

Сега закона ти разрешава - 365 дни в годината - 24 часа в денонощие ,срещу 1 лев за разрешително на календарен месец.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

За цифри спор няма! Но си мисля, че лисицата е доста по-молко от чакала, поне при нас.До преди 5-6 год.се виждаха много лисици по полетата и през зимата на снега.И най-вече през размножителният и период-м.Февруари.Т.е. виждах ги всеки ден, а сега на седмица по една.При нас лисицата намали популацията си по мое виждане.И си мисля, че това е за сметка на чакала!? Но и чакала последните 3-4 год.намалява популацията, и си мисля че е заради хранителната база.А чакала при нас се храни с царевица, колкото и да ви е чудно, почти всеки отстрелян чакал ака царевица.Другият, и най-големият проблем на чакала са вълците, и си мисля че те регулират нещата по-добре от нас!?

Колега - тези цифри идват от таксациите нъ всяка ловна дружина - тоест от нас. Ако лъжем , значи лъжем себе си.

По принцип като по- силни животни чакалите са заели местата къдети има повече храна- полето, около населените места , водоемите, като на тези места лисиците са по-малко на брой.В обширните горски комплекси е обратното.А там където има трайно присъствие на вълци ,чакалите са единици, защото са им конкуренти и биват включени във вълчето меню.

Каква промяна в регламента?

Сега закона ти разрешава - 365 дни в годината - 24 часа в денонощие ,срещу 1 лев за разрешително на календарен месец.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Закона разрешава-Царя дава, пъдаря не дава-там е проблема.

Смяна на пъдаря - кой е той ,че не се съобразява със закона!

Даже и на пъдаря се плаща за да си върши работата, а не да седи и ръси "мъдри" мисли в разрез със закона !

Смяна на пъдаря - кой е той ,че не се съобразява със закона!

Даже и на пъдаря се плаща за да си върши работата, а не да седи и ръси "мъдри" мисли в разрез със закона !

На много места пъдарите са до живот. И до като има в закона: че ловът се извършва при условията определени от еди кой си, винаги има субективен фактор при даване разрешителните за лов. Но това сме го писали, писали та ми е омръзнало.

Напълно съм съгласен.При нас в Дряновско мъкнем кокали на чакалата а бележки няма, уж тази или другата седмица щели да дават бележки.И кво се получава, цял месец хранихме чакалите, че на всичко отгоре се появиха и кучета.А чакали при нас колкото искаш.

На много места пъдарите са до живот. И до като има в закона: че ловът се извършва при условията определени от еди кой си, винаги има субективен фактор при даване разрешителните за лов. Но това сме го писали, писали та ми е омръзнало.

То и папата беше да живот ...... ама.

На общото събрание на сдружението накарайте някой да постави въпроса но още преди да се е гласувал дневния ред.Предполагам ,че доста делегати ще го подкрепят.

Абе с 2 думи чакали и лисици има колкото искаш, стига да търсиш, а дали ще е законно или не .... кой както може. :)