Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

На варда за хищници

Recommended Posts

• Replies 12.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Резултата от 2 дневна варда

В събота сутринта направих хеттрик за 2 мин. и след това убих още един чакал. Трите бяха бременни женски, а четвъртия много голям мъжкар. В петък вечерта бях на варда на същото място, но не искаха д

Това си е история от две варди. В четвъртък и днес. Първата си беше чист фотолов на страхотен сръндак. Отдавна не бях виждал жив с такива рога. Даже си мислех, че вече са изчезнали с откриването на п

Posted Images

Петър и неговата варда : Време на примамване - 10 мин. Дистанция на стрелба - 70 м.

attachicon.gifnordikpredator-Pre-tuned-nordikpredatorbg.jpg

Какво значи време на примамване- 10 мин свирене или след като си свирнал няколко пъти след 10 мин е дошъл хищника?

Какво значи време на примамване- 10 мин свирене или след като си свирнал няколко пъти след 10 мин е дошъл хищника?

Значи времето от когато си започнал да свириш до времето на изстрела. Наслука

• 2 weeks later...

Снощи реших да помръзна и да почакам около стървището. Към 22 часа пристигна този лисан и остана за снимка, която му направих днес като ходих да зареждам малко патешки карантии. Наслука!

Снимката се е получила много добре, поздравления :)

Тази вечер още един чако с примамване със свирка РАПТОР. Като за пръв път със свирка е добре. Прави им впечатление. Видях още два, но бяха надалеч. Този направо бягаше към мене.

За пръв път да имам дневна слука. Вчера 11.01.15г ми беше тъпо и реших да направя една дневна варда въпреки че бях на 100 % сигурен в неуспехът си, ноооо и аз останах изненадан при наличието на една красива позьорка.

Някои колеги вече са си построили комунизма :) Става им тъпо и отиват да упражнят любимото си хоби. И после, лошо ни било ловното законодателство. На мен като ми стане тъпо, най-много да ида и да си разходя кучето. Та бегло да ми напомни за ловни емоции, като направи стойка на някоя врана, или скорец.

Нищо лично колега. Беше само за да припомня, че всяко положение си има предимства и недостатъци. :drinks:

Какво общо има ловното законодателство?

Сега например и аз отивам на варда,пиша бележката и газ на балканчето ха-ха

Някои колеги вече са си построили комунизма :) Става им тъпо и отиват да упражнят любимото си хоби. И после, лошо ни било ловното законодателство. На мен като ми стане тъпо, най-много да ида и да си разходя кучето. Та бегло да ми напомни за ловни емоции, като направи стойка на някоя врана, или скорец.

Нищо лично колега. Беше само за да припомня, че всяко положение си има предимства и недостатъци. :drinks:

Аааааа колега, аз не съм се оплакал от нашето ловно законодателство. Също така нямам куче което да разходя и да ми прави стойки. Затова разходих сам себе си, със надлежна редовна бележка за месец януари 2015г за лов на хищници. Смятам че не съм нарушил никакви правила спрямо законодателството.

Аааааа колега, аз не съм се оплакал от нашето ловно законодателство. Също така нямам куче което да разходя и да ми прави стойки. Затова разходих сам себе си, със надлежна редовна бележка за месец януари 2015г за лов на хищници. Смятам че не съм нарушил никакви правила спрямо законодателството.

Сакън, не съм и мислил за нарушение на правилата от твоя страна. По-скоро ти завидях за възможността, която имаш, да излезеш на полето в близост до населеното си място. Относно законодателството, то в момента почти ти гарантира, че там не ще има още няколко ловци, дошли незнайно откъде.

Малко нюанси от една друга тема. :)

Вече две седмици финландката се кипреше с коледен подарък,но нямах време да я извадя и да го тестваме.Както и да е,тази вечер се очертаваше възможност и след известно време бяхме на въздух.Минаваше 20.00 часът и вече положителните температури отиваха да спят,въздухът придобиваше лек планински привкус.Обиколих няколко места в близост до градъ, но явно повлияни от градската среда всичко беше вече заспало,никакъв признак на живот.Тръгнах в обратна посока но нещо от вътре в мен все още бе будно и неспокойно,нещо бе жадно за онова чувство за среща с дивото.Японецът въртеше колелата някак монотонно,когато неусетно на кръстопътя вместо да продължи по асвалтовият път той кривна по насипаният с чакъл земен път.Сега вече колелата забарабаниха като барабан,този път водеше навътре в полето там където сега нищо друго освен обработваната земя нямаше да напомня за цивилизацията.Не след дълго чакълът свърши и се озовах пред полската шир, земята бе много влажна от разстопеният на скоро сняг,беше се завила с тънко покривало от замръзналата пръст но под него все още бе топло и кално.Сега вече трябваше да заработят всички колела,двигателят изръмжа и замръзналото покривало се скъса, във въздухът се разхвърчаха парчета кал,сякаш шрапнели минаваха покрай мен, но машината се понесе напред.Целтът бе една рапицова нива която граничеше с рехава горичка и малък поток.Тук животът продължаваше своя буден хот,докато пътувах пред мен пресичаха полски мишки, сякаш и те имаха нужда от адреналин рискувайки като пресичат вълните светлина от фаровете.След около полвин час пристигнах на мястото,освен мишките и няколкото сови който вдигнах по пътя нищо друго не издаваше своето присъствие,но бях сигорен там вътре в рехавата гора или в нивата трябва да има още някой като мен, който също не спи по това време.Реших да се отдалеча от джипа и да навлезна в нивата такаче гората (силно казано по скоро гъсти храсти и трънки)да застане на около сто метра пред мен.Именно от тази непроходима стена излизаха пътеките на хищниците и не веднъж ги бе приотявала и закриляла.Идеята бе ако мога да излъжа някой да излезне на чисто пред мен.Тръгнах ставаше все по студено, листата на рапицата бяха започнали леко да се заскрежават сякаш бяха облекли пижами и се готвеха за сън,луната и тя светеше като нощна лампа,липсваше само приспивната песен която щях скоро да изсвиря с тенекето.Спрях и пуснах въпросната песен,зайо заплака а хладният въздух го понесе като лондонска мъгла наоколо,направих няколко серии с палзи между тях, бяха минали повече от 15 минути,време бе да видим как се държи новата играчка,включих я,а тя освети в зелено всичко пред мен.За жалост надеждата да видя нещо друго освен храсталаците отпред не се оправда,остана да проверя и останалите посоки.......когато в дясно пробляснаха две звезди.Имах си компания, бе на около 100 метра,студът вече не се усещаше.Беше лисугер,седнал и гледаше право към мен,бяхме два хищника един срещу друг,котка и мишка.Оставаше малко време да разберем кой ще се окаже мишката в тази ситоация.Фокусирах снопа светлина точно върху него,сега се виждаше в цялата си прелест.Хубав мъжкар,зимата все още не бе изпила хранителните му запаси от тялото,беше едър а лъскавият му кужух придаваше величие на осанката му.Но явно го притесних или беше срамежлив защото стана и ми обърна гръб.Нещо в обноските му куцаше,можеби реши да овеличи дистанцията по между ни,но беше късно,бе влязъл в червената зона.Тишината на ноща се разкъса от изстрелът на карабината.Куршумът пореше студеният въздух, сякаш парче стериопор се движи по стъкло.Картите бяха свалени на масата .....след миг острият звук се превърна в глух удар.Двете ярки звезди попаднаха в студената прегрътка на вечерта и започнаха да гаснат......

attachicon.gifIMG_20150113_214410-1.jpg

Ангеле, би ли казал малко по вече за коледния подарък?

Вчера си получих свирката за хищници на "Raptor" и реших да направя една дневна варда да тествам свирката. Останах приятно изненадан от възможностите и ето и сефтето на свирката.

Браво колега, би ли разказал ситуацията, при която се срещна с лисан, поздравления за това колко близо си го примамил и отстрелял, предвид оръжието с което си бил .. :beach:

Ангеле, би ли казал малко по вече за коледния подарък?

Става въпрос за nd3×40,ако трябва да изразя лично мнение,хубава играчка но малко напудрена като цена и реклама.От това което имам като наблюдения до момента,като недостатък мога да кажа,че по-трудно се намира местоположението на животните(когато не е на варда) .Иначе найстина приемат по-спокойно светлината,стават неспокойни когато светлинният сноп е концентриран на малка площ върху тях,но и тогава пак са по-спокйни в сравнение със случайте когато се ползва бяла светлина.

Браво колега, би ли разказал ситуацията, при която се срещна с лисан, поздравления за това колко близо си го примамил и отстрелял, предвид оръжието с което си бил .. :beach:

Колега, реших да направя дневна варда понеже не ми се искаше да вися по здрач, карабината ми няма оптика и затова реших да взема гладкоцевната, пък и това ми беше първо излизане със свирката и не бях много обнадежден. Беше хубав ден безветрие затова лисан се приближи на толкова близо, а може и глад да го е мъчило знам ли го, нищо не каза :big_boss: Ако питате дали съм се много бавил, не не съм около половин час ми отне да примамя въпросния "господинчо" то свирката си свърши работа. Та аз бях опитвал с телефона да пускам звук на ранен заек и нищо, а знаех, че в този ареал е пълно с лисици.

След дълък застой поради липса на време в събота реших да направя сутрешена варда.

Условията не бяха на моя страна, имаше мъгла с видимост до 70-80 м която постоянно се променяше

но имах слука.

Качеството не е много добро но ства ясно какво се случи.

Добре си се справил, ама да взема да дойда с тебе другия път да се опитаме да направим нещо подобно, кво ше кажиш :)