Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

На варда за хищници

Recommended Posts

Добре си се справил, ама да взема да дойда с тебе другия път да се опитаме да направим нещо подобно, кво ше кажиш :)

Определено си трябва добра техника за да се направи добър филм. Ти имаш голям опит в това така че за мен ще е удоволствие да излезем двамата.

• Replies 12.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Резултата от 2 дневна варда

В събота сутринта направих хеттрик за 2 мин. и след това убих още един чакал. Трите бяха бременни женски, а четвъртия много голям мъжкар. В петък вечерта бях на варда на същото място, но не искаха д

Това си е история от две варди. В четвъртък и днес. Първата си беше чист фотолов на страхотен сръндак. Отдавна не бях виждал жив с такива рога. Даже си мислех, че вече са изчезнали с откриването на п

Posted Images

Не съм много по писането по форумите и с “хвалби” дали е за хищник, прасета или друг дивеч защото така съм си решил а и все не го разказвам накратко.
Но този път ще споделя преживяното.

Миналата зима си преместих кучетата в парцел който не е близо до населено място. Цяла зима чувах чакалите привечер а и наоколо има идеални места да се крият през деня. Но така и не се наканих да направя стървило там, защото имаше друго стървило където ходихме. Кучетата са на 20м от оградата и няколко пъти за проба хвърлях мърша на 50-60м извън оградата да ги пробвам дали глада им е по-силен от страха им от кучетата. Резултата беше пълен непукизъм от чакалите, дали свикнаха с кучетата или ги разучиха, че няма как да ги докопат, но ако не на втората то на трета четвърта вечер мършата изчезваше.
Реших за следващата зима там да си застървя и да ги лекуваме в този район, хем и ми е удобно.

Речено сторено. От свинския лов няколко кожи, карантии и т.н. стървилото готово. Чакали се чуваха както обичайно привечер, но посещение никакво и така доста време, чак изнервящо…На свраки поне си от стрелях. И така суша от към вардите, защото другаде нямам застървено.

Никакъв опит нямам със свирките, но тази суша не се издържа и реших да пробвам. В сряда поръчах един дудук с тънката мисъл, че в петък вечер ще го взема от куриера.

Петък настана и в ранния предобед очаквания SMS дойде, че пратката ме чака да си я взема. Остана да приключа със задачите за деня и да си сбъдна тънката мисъл за вечерна варда с духова музика.
Да ама задачите много и деня дълъг… едвам сварих да си взема флейтата.
image.jpg

Още в колата попътно към последната задача за деня свирката запя. Излиза една песен ама чак на мен не ми харесва, но на звук горе доло добре. Надувам ли надувам и горе доло го докарах ама не съвсем. Това не ме разколеба и след последната задача бегом към касата.
Отварям я и вадя успоредката 12к. По принцип хищника го лекувам с нарезно, но в момента не разполагам с такъв инструмент и се впускам в напълно ново за мен начинание.
Вземам фенера.
Гледам кутиите с патроните от нулите има 4/0; 6/0; 11/0 и 13/0 грабвам 4бр. 6/0 RC 33g
6_0_12.jpg

Взех и фото апаратчето без което не ходя.

Екипирах се, пушката на рамо и към колата.

Бях сигурен за посоката, но не и за мястото на концерта, попътно набързо реших да пробвам в по-широкия периметър от неработното ми стървило дали ще зарадвам някакъв хищник.

Към 19:45 пристигнах, оборудвах се и приготвих такъмите. Нарочно не минах покрай стървилото да не вземе нещо да ми провали плановете за духов концерт. Вървя по едно пътче наблизо и светкам да не ме изненада нещо, вятъра духа в лицето ми и това ме радва. Харесах си едни насипи в който се установих, навсякъде в стрелковия ми периметър поляна, наблизо рехава горичка и шавари. Времето облачно, но приятно топло като за зимна варда, тук таме някоя звезда, аха да завали ама няма да е, както се очакваше и видимостта много слаба а и терена с доста висок рехав храсталак, но съм си го харесал и то ще е, поне вятъра духа срещу мен. А и да вземе да ме въртят хитреците имам шанс да ги видя.
В 20:00 бях на позиция и се почна.
Изсвирих нещо си което горе доло го докарах ама не ми хареса, след малко пак свирнах хем и за тренировка и зачаках. Нетърпелив след 5мин. светнах да видя резултата и така очакваните две звездички в шубрака, да ама не. Изцириках пак и пак в очакване. Реших да светя и свиря през 5мин. Малко начесто ама нали всичко е различно и ново поне нацяло да е такова а и да не ми е скучно. И така след 20-25мин. нищо. Времето отива да се разваля. Преместих се само на пътя, намерих си един повален ствол на дърво и си наместих задника на него. От едната ми страна остава поляната а от другата шаварите, вятъра все така радостно духа в лицето. Пак им играя същата схема и влизам в серия на 5мин. Светя от шавара през пътя и към полето. Светя свиря, светя свиря… Дойде ред да светна за трети път.
Бавно и безшумно притаил дъх вдигам чифтето, полека свалям предпазителя, святкам прожектора и почвам вече заученото движение за обследване на терена.
В момента в който белият лъч подмина пътя, вместо тривиалното да светнат две очички които ме гледат, на дистанция 40-50м в храсталака освети една двойка влюбени чаковци нехайно да си търсят нещо за хапване и минават странично без да са ме усетили. Явно вече ме усетиха и притеснени от светлината която ги разкрива в тъмнината бяха намислили да се изнасят по терлици. Без много да се бавя и преживял изненадата премерих набързо единия, внимателно и бързо единия спусък потъна и трясък наруши тишината, съчмите плетяха към злосторника и след миг друг звук задра въздуха. Чакала изпищя и побегна странично на мен навътре в храсталака с писъка си. Другия полетя по пътя, опитах се да поздравя и него, но вече го губех а и дистанцията ставаше голяма за гладките цеви. През цялото това време чувах писъците на късметлията в този тираж как се носят странично от мен и реших и втория патрон да е за него. Завъртях се по посока на звука и му светнах гъза с подвитата опашка за миг след което се скри зад насипите и не можах да го дублирам. След секунди писъка спря и всичко утихна.
Изчаках около пет мин. и отидох да си го потърся за фото сесията. Поразходих се, но уви не го намерих. Отидох горе доло уж на мястото където го стрелях, но кръв не намерих, леко заваляваше и не ми се търсеше повече в тъмното а и вкъщи ме очакваха. Или съм го пратил да се мъчи или да мре, но може и да се е тръшнал.
Утре сутрин ако не ме до мързи може да повторя упражнението и да потърся по-обстойно на светло, че този ми е първия изстрел по хищник на варда със свирка.
Не знам дали са дошли на свирката с моето аматьорско свирене или просто са се разхождали, но приятните емоции са налице и ще я пиша успешна вардата.

Наслука на всички!

Пецата :

Лисицата дойде от към гърба ми след около 15 минути примамване, като изкочи на 10-тина метра вдясно от мен. Гледахме се,а аз не смеех да помръдна-карабината на стойка отпред, лисицата на 10 м крайно дясно на мен.....а аз седнал на ръба на гъстия храст. Стана каквото си и мислех - лисугера кръгом и с 200 косо през нивата. Докато стана вече беше на 80-тина метра.....и последва красив изстрел, който го остави на място.

10483911_821430614571764_763856653281900

Още топла,време за примамване 7-8 минути със самоделно тенеке.Изстрел на 90 метра,попадение във вратът.

attachicon.gifIMG_20150126_202300-1.jpg

Лазера ги мори... :spiteful:

тая година ми въ,ви на .исици - 6-та по,една

п,имамена с уста :cap:

post-190-0-86648000-1422616189_thumb.jpg

Тази пушка ми е добре позната инж. Русев... справя се чудно с приплодите от д. свиня :hihi:

Edited by rocky85

Ето и обещаното видео, колеги, дано да ви хареса. Приятно гледане ;)

Поздравления,хубав лов и страхотно видео.За мен бе удоволствие !

Здравейте.Запървих новата оптика на 100-ина метра в мрак но на сняг.

Честито много слука с новата придобивка,Вовка това Burris ли е.

Честито много слука с новата придобивка,Вовка това Burris ли е.

Мерси Ачо.Оптиката е Никон Монарх 7 4-16х50 свърших доста работа с нея ама снимките са много кофти и затова не ги качвам.Но мога да кача една щото е много интересна ако разбира се управата няма нищо против.

Ето и обещаното видео, колеги, дано да ви хареса. Приятно гледане ;)

Браво Ванка! Ти си направо скрит талант.Чак не знам какво ще стане ако се заемеш с тази работа по-сериозно :)

Мерси Ачо.Оптиката е Никон Монарх 7 4-16х50 свърших доста работа с нея ама снимките са много кофти и затова не ги качвам.Но мога да кача една щото е много интересна ако разбира се управата няма нищо против.

Като знам с какво стреляш чак се очудих на тази която си качил сега,другите сигорно са на пуканки ;-)

Браво Ванка! Ти си направо скрит талант.Чак не знам какво ще стане ако се заемеш с тази работа по-сериозно :)

Радвам се че ви харесва клипчето, колеги. Честно казано аз виждам неговите недостатъци, но с тази техника толкова от към качество. Последните доработки са отностно звука - изравнявам силата на музикалния фон с този на звука от камерите и ще пусна окончателната версия на клипа когато е готова. Дано за в бъдеще има още много такива клипчета и от други колеги за да има какво да гледаме до следващия сезон. Поздрави и наслука!

Eто я последната версия, повече няма да го човъркам :)

Та накратко ако на някой не му е станало ясно от клипа:

Чакалите бяха два - мъжкия вървеше отпред, женската на 10 метра след него. Чакалите се появиха в моя сектор, но реших че вместо да стрелям ще се пробвам да направя клип. Успях да предупредя колета, без да се издавам и след като той се обърна прихванах с камерата мъжкия чакал, тъй като той беше по-близкия не допусках, че колегата ще се стреля по втория. Не бяхме се разбирали предварително как да процедираме в подобна ситуация, а в момента на екшъна нямаше и начин :)

Колегата докато си избира първата цел пушката му се мести ту в ляво ту в дясно. Поради неговата позиция мъжкия чакал спираше на чисто за камерата ми, но не и за чист изстрел от колегата. След първия изстрел,мисля че нататък всичко горе долу става ясно от клипчето.

Ето и клипчето. Не се вижда как точно идва, но не сме професионални оператори.

https://www.youtube.com/watch?v=lVf2X0P0ZT0

Edited by infinity

Ето и клипчето. Не се вижда как точно идва, но не сме професионални оператори.

https://www.youtube.com/watch?v=lVf2X0P0ZT0&feature=youtu.be

... а и няма предварително написан сценарий ;)

Супер е колега!

... а и няма предварително написан сценарий ;)

Супер е колега!

Благодаря ти. Не е като твоето, но пак е нещо. Надявам се да се подобряват в бъдеще.