Jump to content

Лов на дива свиня- ловен сезон 2013/2014 г.

Share

Recommended Posts

Трофея от този глиган е оценен със златен медал :drinks:

Ето го и самия трофей заедно с оценителния протокол...

Честито на колегата още много такива да отстреля. ;)

Днес падна доста приличен трофей. След една продължителна гонка глигана върви на стотина метра пред викача и излиза на последните постове който вардят до джиповета. Двама колеги го стрелят с карабини в 30-06, като прасето пада след третия изстрел на младия ловец, който за първи сезон е ловец и това е първото прасе по което стреля. Теглихме го на кантара но килограми не ми се цитират. Аз лично ще чакам да разбера колко см ще излезе трофеят. Още едно прасенце падна , което остава за банкет на дружината. Заедно пак ги нямам снимани, че докато докараме нера, други колеги го беха съблякли. Наслука на всички!

attachicon.gif1.JPG Стрелците, като този от дясно му е майстора!

attachicon.gif2.JPG Патрона за сравнение е 9,3х62

Млад ловец...първи сезон пък с карабина???

Бравус, бе наблюдателни колеги ей!

Та колегата е Австриец, има си ловен билет от там, но в момента живее в Бг и го регистрираха в нашата дружинка този сезон

Edited by maestroto

Значи с австрийска тапия може, а с българска не може! Деба и продажната държава.

Не съм запознат с правната ни уредба по тези въпроси, колега. Има си контролно органи ако искат да се самосезират дет се казва, па ние да си продъжаваме сезона. Наслука на всички и без инциденти ;)

Не съм запознат с правната ни уредба по тези въпроси, колега. Има си контролно органи ако искат да се самосезират дет се казва, па ние да си продъжаваме сезона. Наслука на всички и без инциденти ;)

Да не цапаме темата,а и на фона на добрия трофей.....

но явно предизвиква интерес на колегите за младия

ловец австриец/честита му слука/,..който е приет като

член в дружинка.

Според нашето законодателство чужд ловец може да ловува у нас

по линия на ОЛТ или като гост за определен период от време

срещу фиксирана такса.

Другия вариант е да се кара курса за ловец у нас и да се предобие

правото на лов по установения ред.

Така може и ние да ловуваме в други евространи с нашия си ловен билет.

Пр. в Германия е до 2+2 седмици.

Значи с австрийска тапия може, а с българска не може! Деба и продажната държава.

Колега, в Австрия законовата уредба е различна - в момента, в който придобиеш Jagdkarte /ловен билет/ имаш право да закупиш и ползваш оръжие кат. D /гладкоцевно/ и кат. С /нарезно/, като и в двете категории не са разрешени полуавтомати /те са кат. В/. Логиката и традицията е, че никой не ловува на гонка с гладкоцевно /изключение са някои комбинирани оръжия/. Не ми се иска да влизам в история, но там се крият доста логични обяснения - ловната карабина винаги е била и ще бъде едно добро оръжие и за самозащита - тиролските ловци навремето са си били една добре обучена армия. Ненапразно карабините им са били заровени 10 години в земята, но не предадени на съветските власти (1945 - 1955). Те са били и са символ на тяхната независимост. Виждал съм лично такава карабина - като нова е. Е, социализмът в България не можеше да допусне всеки да стане ловец, че и нарезно оръжие да му даде... Надявам се, че съм достатъчно ясен.

В момента имам две "тапии" - австрийска и българска /с всичките категории/ - с австрийската ловувам в целия свят, с българската - в България. И я поддържам от чисто сантиментални причини.

Наистина не допусках, това че колегата е Австриец ще предизвика чак такъв "интерес", но защо не си зададем един друг въпрос тогава: Колко колеги от нас при първа среща с подобен екземпляр са успявали да реагират адекватно и да си отстрелят прасето. Истината е, че този колега е продукт на една друга и различна от нашата система в случая Австрийската. Подготовката която има не е от тук и се вижда, че има разлика на фона на масовия ловец в Бг, което вече е жалко. Това може да ни накара само да се замислим .....

Edited by maestroto

Наистина не допусках, това че колегата е Австриец ще предизвика чак такъв "интерес", но защо не си зададем един друг въпрос тогава: Колко колеги от нас при първа среща с подобен екземпляр са успявали да реагират адекватно и да си отстрелят прасето. Истината е, че този колега е продукт на една друга и различна от нашата система в случая Австрийската. Подготовката която има не е от тук и се вижда, че има разлика на фона на масовия ловец в Бг, което вече е жалко. Това може да ни накара само да се замислим .....

Нали знаеш поговорката,"не е важно на мен да мие добре, важно е на Вуте да му е зле".Това е нашта картинка преди в погорни постове се заядоха с друг колега, сега с теб за нарезното,много сме "стрикни" ама на приказки.Иначе поздрави за слуката все такива,че и по-големи да ги биете :good: .

Нали знаеш поговорката,"не е важно на мен да мие добре, важно е на Вуте да му е зле".Това е нашта картинка преди в погорни постове се заядоха с друг колега, сега с теб за нарезното,много сме "стрикни" ама на приказки.Иначе поздрави за слуката все такива,че и по-големи да ги биете :good: .

Мерси за пожеланията, колега и да ви се връща. Аз лично не приемем мнението на колегата Пан4о като заяждане, а просто че му е направило впечатлене факта - млад колега пък с карабина (за което получава лично моите адмирации - без ирония). Просто за всяко нещо си има логично обяснение - това е истината. Наслука на всички!

Нищо против колегата! Евала и да му е честита слуката. Мен ме е яд, че давам 600 лева за курс, и не мога да си купя карабина. След това чакам две години и ме цакат нови двеста за подборен. Ама аз подборно не искам да ловувам. Искам да е като в Австрия! И те така.

Поздрави и бъдете здрави!

Мерси за пожеланията, колега и да ви се връща. Аз лично не приемем мнението на колегата Пан4о като заяждане, а просто че му е направило впечатлене факта - млад колега пък с карабина (за което получава лично моите адмирации - без ирония). Просто за всяко нещо си има логично обяснение - това е истината. Наслука на всички!

Радвам се че си ме разбрал правилно.По начина описан от теб това ми направи впечатление и го споделих.А иначе има и друга възможност-да е изкарал курса и да не е ходил 2 години на лов/колкото и невероятно да звучи/ и после директно с нарезното.Тогава обаче няма да е млад ловец поне по документи.

Важното в случая е че човека е имал слука,и е показал характер пред първото си прасе,и то с карабина.

Да му е честито и другата седмица пак да качиш негова снимка със следващото.

Edited by pan4o

Днес падна доста приличен трофей. След една продължителна гонка глигана върви на стотина метра пред викача и излиза на последните постове който вардят до джиповета. Двама колеги го стрелят с карабини в 30-06, като прасето пада след третия изстрел на младия ловец, който за първи сезон е ловец и това е първото прасе по което стреля. Теглихме го на кантара но килограми не ми се цитират. Аз лично ще чакам да разбера колко см ще излезе трофеят. Още едно прасенце падна , което остава за банкет на дружината. Заедно пак ги нямам снимани, че докато докараме нера, други колеги го беха съблякли. Наслука на всички!

attachicon.gif1.JPG Стрелците, като този от дясно му е майстора!

attachicon.gif2.JPG Патрона за сравнение е 9,3х62

Честито! Много хубав трофей!

Edited by Stenlito

Колега, в Австрия законовата уредба е различна - в момента, в който придобиеш Jagdkarte /ловен билет/ имаш право да закупиш и ползваш оръжие кат. D /гладкоцевно/ и кат. С /нарезно/, като и в двете категории не са разрешени полуавтомати /те са кат. В/. Логиката и традицията е, че никой не ловува на гонка с гладкоцевно /изключение са някои комбинирани оръжия/. Не ми се иска да влизам в история, но там се крият доста логични обяснения - ловната карабина винаги е била и ще бъде едно добро оръжие и за самозащита - тиролските ловци навремето са си били една добре обучена армия. Ненапразно карабините им са били заровени 10 години в земята, но не предадени на съветските власти (1945 - 1955). Те са били и са символ на тяхната независимост. Виждал съм лично такава карабина - като нова е. Е, социализмът в България не можеше да допусне всеки да стане ловец, че и нарезно оръжие да му даде... Надявам се, че съм достатъчно ясен.

В момента имам две "тапии" - австрийска и българска /с всичките категории/ - с австрийската ловувам в целия свят, с българската - в България. И я поддържам от чисто сантиментални причини.

To и с българската тапия може в други страни да се ловува ,но разрешителното за носене на оръжие не е валидно ......

Edited by Stier

През изминалите два ловни дни имаше много слука, много емоции и много адреналин :)

В събота бяхме на лов в ДУ ''Напоя'' - Лесидрен, бяхме се разбрали с приятели от София и от Варна да ловуваме в това ловно стопанство. Очевидно проведените успешни ловни излети в този участък през изминалите седмици са се разчули... :cap:

Групата беше силно мотивирана и доста ентусиазирана за провеждане на поредния успешен лов. Района в който се намира това ловно стопанство е планински и е много подходящ за тестове на джипове и друга високо проходима техника, като естествено, желаещи имаше доста... :D

Още на първата гонка се вдигнаха няколко групи с прасета и една час от тях се насочиха към нашите позиции. Чувах как над мен се движеше стадото в една гъста подраст и очаквах появата на животните. След няколко минути се появи един млад глиган, който явно се беше отделил от групата и се спускаше към мен. Имах достатъчно време да го разгледам и да го изчакам да се приближи, за да не го влачим дълго след това...

Бях толкова сигурен в изстрела си, че дори си бях извадил телефона за снимки...

Стрелях челно в главата на животното и свалих карабината, като чаках същото да падне в краката ми...

Оказа се, че глигана изобщо няма такова намерение, мина покрай мен без да ми обърне никакво внимание и дори не разбра, че съм стрелял по него... :nea:

Продължавайки по пътя си, изкачвайки се по един стръмен горист скат, обрасъл с млади букови дървета, глигана получи още няколко изстрела от моята карабина, но изобщо нямаше никакво намерение да пада и да позира за снимка... :umnik2:

През това време групата беше излязла на колегата до мен и той успя да повали едно прасе и да стреля по още няколко.

След края на гонката проследих дирята на глигана, но нямаше никакви видими признаци да съм го уцелил. Такова нещо ми се случва за първи път в ловния ми стаж до момента.

На втората гонка стана още по-интересно, още в началото гоначите започнаха да гонят малко по-високо и прасетата се върнаха обратно. На позициите, които бяха по билото им излиза мечка с две мечета, като срещата с тях оставя в ловците незабравими спомени... :cap:

Резултата в края на деня, показва един отстрелян глиган и пет приплода - още един добър ловен излет в ДУ ''Напоя'', изпълнен с незбравими ловни мигове.

На следващия ден бяхме на лов в ЛД Борима. Направихме две гонки, като прасета не се вдигнаха, но за сметка на това видяхме елен и кошута, които подплашени от кучетата се оттеглиха на по-спокойно място.

Вече бяхме решили да приключваме ловния излет, но поради хубавото време и желанието на гоначите да вдигнат някое прасе, решихме да направим още една бърза гонка. Заехме позиции и зачакахме развитието на лова. Чух кучетата да лаят и един от гоначите да казва по радиостанцията, че е видял кални локви в гонката и сигурно има легнали прасета. Не след дълго отново куче започна да лае на място, лаят се приближаваше към мен. На около 100-тина метра в едни гъсти шипки чух как кучето изскимтя няколко пъти, явно ударено от прасето. Очаквах с повишен адреналин появата на злосторника и наистина след няколко минути се появи един глиган, следван по петите от две кучета. Стрелях веднъж, никаква реакция, стрелях пак, нищо...

Прасето вече беше стигнало на около двадесет метра до мен, последва още един изстрел и отново нищо...

Животното вече беше на десет метра до мен, погледнах инстинктивно целта и без да гледам червената точката на бързомера стрелях, този път глигана спря на място и падна в дерето пред мен, което ни делеше...

Отново крайно учуден от поведението на оръжието и с твърдото решение през седмицата да ходя на стрелбището за проверка на техниката, реших да наблюдавам внимателно ''аутопсията''. Оказа се, че с един от изстрелите съм счупил задния десен крак на глигана, а с последния, без да ползвам бързомера, съм го уцелил под ухото.

Така завършиха тези два ловни излета, като поуката за мен е, че трябва по-често да си поглеждам настройките на техниката, за да не се налага да нося баници на колегите... :drinks:

Хубави ловни дни ,емоции и слука.

Прави ти чест ,че си описваш така несполуките,повечето биха

премълчали....

Аз съм имал също случай с подобна стрелба по прасе челно с/у мен,

но с гладкоцевно,който преклщчи в полза на прасето,.....само временно.

Та в случая си спомням думите на мой приятел с дългогодишен опит с нарезно и

оптически прибори,на доста континенти...."Нестреляй челно изчакай да ти даде страна,..."

А ,че се прецакват помощните прибори и ни изневеряват е факт,....скоро се случи това ня няколко пъти на

колегата при когото ходя в ловния му участък.

Затова на опасен дивеч се ходи с експрес и без прибори,....знаеш. :cap:

Надявам се да пишеш какъв е бил проблема.

Наслука за следващия път.

Проблема ще се окаже в задприкладното устройство... :D

Днес бях на стрелбището и направих тестове на бързомера Docter Sight III с двата вида боеприпаси, които ползвам от няколко години. Това са RWS KS 200 gr. и RWS Uni Clasik 200 gr. Стрелях на 50 м. от маса с преден и заден упор и още с първите два изстрела успях да ги вкарам в една и съща дупка :)

Смених с втория модел куршуми и резултата беше идентичен. Реших да проверя и оптиката какво ще покаже на 100 м. и на 150 м., като отново започнах с RWS KS 200 gr. На първата дистанция попадението беше на 40 мм. по високо от центъра. На 150 м. попадението пропадна с близо 50-60 мм. от центъра на мишената.

С RWS Uni Clasik 200 gr. разсейването беше значително по-малко на двете дистанции, но така е описано и в балистичните характеристики на патроните.

Извода е, че и двата модела на RWS на 50 м. нямат никакви разлики в попаденията, за разлика от по-далечните дистанции, където Uni Clasik е за предпочитане, заради по-настилната траектория.

Ясно е, че ще нося баница на колегите в събота, но и това го има в играта, иначе няма да е интересно и запомнящо се :drinks:

Винаги съм казвал, че нa едно животно катo не му е писано да мре "днес", то никой не може да промени това :D