Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Първа гонка първи прострелян!

Recommended Posts

Продължава масовото използване на едри съчми, в резултат на което още първата гонка в дружина е прострелян в бедрото шефа на Троянското горско Д.Шишков!

Тва е положението!

• Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

От мои лични наблюдения: 1) Знаеш ли,че масово с БГ се ползват двуцевки шок-полушок. 2 )Знаеш ли,че голям % от ловците смятат,че не може да пуснеш"Бренеке" през шокова цев.За нея или слагат едри са

Не мога да разбера как така 90 и нагоре % от ловците,ползващи гладкоцевно оръжие ползват сачми ,вместо куршуми и как е възможно 90 и нагоре % от тях да ги хулят.....Това,което написах е от лични наблю

А колеги, как ви се струва по "време оно" в казармата всеки КИР да беше казал, че ще си стреля с какъвто си иска калибър, зАеби какво пише в закона и Устава ??? Или че няма да зарежда на станока, ами

Posted Images

А бре тиа ора се не отказаа от тия загубени съчми, мани, че само похабяват дивеча, а и те глей и колегите осъкатяват...... това заслужават :smakbumm:

Журналетата убаво наблягат на 13/0, ама нещо не се обажда дали само въпросният "банкер"/колко да е банкер или просто работи в банка?/ е заложил на 13/0 или поне половината от дружината са били с този боеприпас. Дали са били проверени за наличието у тях на въпросния боеприпас? Не че нещо ги мъмря участващите в сагата, ама и мен ми е известно, не че само се използват 13/0 масово, ами дори на места бренекето е табу.

Слука, да е!

Не ми е ясно едно - като е написано, че не може, значе не може / с дремки /, какво толкова философстваме !? Ако някой иска да стреля точно с куршуми през двете цеви, то да си направи труда да гръмне някой патрон с такъв проектил и да намери кой е най подходящ за всяка цев ...., на пазара джупане по тая тема - Бол ....

Вчера на откриването питах нашите - кой колко курчумя е гръмнал преди свинския ... излезе, че някой имат такива, закупени от преди 4-5 години и още не са им чували гласа .. Има и друго, ама не ми се пише ..

Edited by ДБД

А колеги, как ви се струва по "време оно" в казармата всеки КИР да беше казал, че ще си стреля с какъвто си иска калибър, зАеби какво пише в закона и Устава ???

Или че няма да зарежда на станока, ами където си иска ?

Или че няма да седи на поста си, ами ще си обикаля където му дойде на ума ?

Как да ловуваме заедно, като половината дружина спазва закона, другата половина вика ЕВАЛ съм го у закона ???

Как половината целят с "бренекета", другите не могат ?

Не ви ли омръзна /да ме прощавате, нищо лично/ от дървени философии, щом тази година от първия още излет почваме с "кръвнината" ??? ?!

Шапка ти свалям за това,че винаги защитаваш една позиция,а именно придържане към установените норми,независимо дали ти харесват или не. Стриктно спазване на каквото е писано в закона и толкова! Без хър мър и излишни коментари..

Е колега,това е форум,а не съдебната зала :pardon: Тук си разсъждаваме,чешем си езиците... :drinks:

Знам, знам, но знам, че ако те сърби задника и не го почешеш, ще продължава да ти сърби, а после започва да боли ... . Вчера показах на един колега, че с шокова цев и определан калибрен куршум, може се улучи легнала двулитрова туба от бира на два пъти от 20м. с два патрона ... с неговата пушка . След мен му го показа още един колега, пак с неговата пушка .. , иначе той заяви, че от тоя патрон - нищо не става .

Всеки, сам си прави сметката, ама да се робува на нещо - не го разбирам

ПС Не казвам кое е по-добре и кое не е, казвам, с кое може и с кое не може, дали с правилно ...

Edited by ДБД

Само да вметна, че навиците за безопасно боравене с оръжие и нивото на стрелковата подготовка се оправят на стрелбище, а не в гората/полето.... И не с 3-4 патрона годишно, а минимум с 300-400...

Докато българина масово не започне да стреля на стрелбище - масово няма да може да стреля и уцелва... И ще бъде доста голям броя на инцидентите с ловно оръжие по време на лов, поради липса на елементарна оръжейна култура...

А до тогава : "Я си мога... И тати може... Ама козата си сака пръч!"

Докато българина масово не започне да стреля на стрелбище - масово няма да може да стреля и уцелва... И ще бъде доста голям броя на инцидентите с ловно оръжие по време на лов, поради липса на елементарна оръжейна култура...

... или някой не го принуди (застави), като не му се завери билета за сезона да речем :)

Само да вметна, че навиците за безопасно боравене с оръжие и нивото на стрелковата подготовка се оправят на стрелбище, а не в гората/полето.... И не с 3-4 патрона годишно, а минимум с 300-400...

Това няма да стане,защото който иска да стреля си стреля,стрелял е и пак ще стреля.

Няма как да заставиш някой да полага изпит ежегодно на стрелбище или да му броиш изстрелите.

Прав си,че стрелковата подготовка и навиците за безопасно боравене куцат та края им не се вижда...

Гледал съм разни западни ловни филмчета. Прави впечатление,че ловците масово носят пушките отворени и затварят ,когато кучето направи стойка или се вдигне дивеча. Дали могат да стрелят е отделен въпрос. По важно е,че всеки спазва стриктно правила за безопастност.

Това поне ,ако направи и да умеем и да не умеем да стреляме поне няма да се трепеме

От мои лични наблюдения:

1) Знаеш ли,че масово с БГ се ползват двуцевки шок-полушок.

2 )Знаеш ли,че голям % от ловците смятат,че не може да пуснеш"Бренеке" през шокова цев.За нея или слагат едри сачми,което е напълно погрешно или купуват подкалибрен куршум,който често дори е за цеви тип сюпра и изобщо не става за гладко.

3) Знаеш ли,че повечето колеги явно или тайно си носят сачми в себе си и ги ползват (тук включвам и себе си).

4)Знаеш ли,че масово колегите ползващи гладко си мислят,че куршума върви там където се целят и изобщо не подозират,че гладките двуцевки са малко или много "разногледи"

5)....Знаеш ли,че тук или болшинството лъжем или сме се събрали най стриктните в този форум,защото всички дружно плюем по 13те нули,които до вчера се учехме как да снарядваме и как да ги проверяваме в шоковете за сходимост

6) Знаеш ли,че 13/0 са си традиция в свинския лов у нас,ползвани са от дедите и бащите ни и няма как да се промени мисленето ни толкова изведнъж(аз също съм убеден,че 13/0 си имат приложение в свинския лов и съм твърдо против забраната им)

7) Знаеш ли,че много ловци купуват патрони,които изстрелват само по дивеч(едър дивеч) и купуват чак когато те свършат.......,а ти ми говориш да търсят кой проектил за коя цев ставал и съвпадал...и да пробват по мишении.........

Колегааа,колега....Знам,че си печен отвсякаде и не падаш от Марс. Отивайки на лов ти сам виждаш каква е реалността. Кой се върти с пушката като шугав,кой я мъкне от пусия на пусия с патроните в цевта,но на предпазител,считайки това за безопасно,гърми се на слух и на силует и още и още...

Липсва дисциплина при боравенето с оръжие.

Липсва чувство за отговорност и пренебрежително се гледа на нарежданията,които дават ръководителите на лова.

Българина масово смята,че в гората никой не му е началник за да му казва как да ловува,а ние сме седнали да говорим за правила.

Правила има,но няма кой да ги спазва.

Е там куцат нещата !

Моето лично убеждение е,че не бива да се забраняват сачми и оръжия. Това е нашето хоби и всеки следва да може да го упражнява с оръжие което му е тръпка и го влече.Който иска сачми,който иска револвер,лък,арбалет,пистолет...

Мерките за намаляване на инцидентите на бива да включват вида оръжие и боеприпас. А какви да бъдат адекватните мерки и как да ни накарат да ги спазваме да го мислят онези,които избрахме на избори и които обещаваха,че ще наложат ред в държавата.

Аз на никой не съм обещавал,че няма да ползвам сачми!

Колега, ако хобито ти беше ръкоделие /примерно/, практикувай си го както искаш. Ако си сам в гората - също.

Но щом хобито ти е да гърмиш с пушка, която убива 200 килограмов шопар, /И ЧОВЕК СЪЩО/, и наоколо в гората има още 15-20 ловци, айде да не си го практикуваш, както ти било тръпка, а ?!

И да не ти пука за правилата /щот не ги харесваш/ ... може ли група от 20 души да се занимава точно с това "хоби", и всеки да прави каквото му дойде на ума ???

И после самият ти да съобщаваш, че "правила имало, ама нямало кой да ги спазва" ???

П.П. И не съм някакъв измислен пич, който е против чесането на езиците във форума, още по-малко съм някакъв законов сухар, но на 31.12.2012 г. погребахме приятел ловец, застрелян от друг ловец на връщане от лов ... щото всеки прави каквото си иска, и никой на никого нищо не може да каже ... един не ще да стреля само с куршуми, друг друго не ще, трети трето - и резултатите са налице !

Ти поне си грамотен човек - и оръжейно-технически, и теоретически, и стрелково ... на теб поне за какво са ти тези проклети нули ???

Доколкото имам информация в скандинавските страни преди да започне лова на гонки за лосове всеки полага изпит за стрелба. Които не покрие изискванията или е гонач без оръжие или не участва в лова!

Абсолютно вярно е ,че нито пушките ,нито боеприпасите са виновни за нещастията, но все пак така наречените "девятки" са 8-9 оловни топчета с диаметър над 8 мм. , които след 40-50 метър летят като ветрило и поради скороста си, формата и твърдоста, често поемат в незнайна посока.

Забраната на тези "девятки" при ловуване на дива свиня има две цели : първа - по- малко нещастни случаи, и втора по - малко наранен и ненамерен дивеч.

Предполагам, че много от пишещите "мотивирано" ще оборват и двете цели , но всеки има право на собствено мнение.

Спомнете си преди време ,когато стана задължително носенето на ярки дрехи - то беше писане, отричане ........ и какво стана ? Повечето ловци разбраха ,че е за добро !

няма оправия-това е истината

Аз те подкрепям , но какво правим като стрелбища за прострелка на оръжие с бренекета няма на много места в България. Да не говорим, че около Варна няма и за прострелка на нарезно.

Аз те подкрепям , но какво правим като стрелбища за прострелка на оръжие с бренекета няма на много места в България. Да не говорим, че около Варна няма и за прострелка на нарезно.

Питай nqkoiotnqkade как се оправя...

При нас е така:

Преди лов скандал!

По време на лов пак скандали!

След лов, пак някой на някого е сърдит!

На банкета, пак скандали! (мерене на п...и)!

Аз, май съм единствения в нашата дружинка, дето ползва гладкоцевни куршуми! Един човек, дето 15 години си прави, квото си иска, няма как да го накараш да спазва каквито и да е правила. Ще се оправиме на найси.........

Колега, ако хобито ти беше ръкоделие /примерно/, практикувай си го както искаш. Ако си сам в гората - също.

Но щом хобито ти е да гърмиш с пушка, която убива 200 килограмов шопар, /И ЧОВЕК СЪЩО/, и наоколо в гората има още 15-20 ловци, айде да не си го практикуваш, както ти било тръпка, а ?!

И да не ти пука за правилата /щот не ги харесваш/ ... може ли група от 20 души да се занимава точно с това "хоби", и всеки да прави каквото му дойде на ума ???

И после самият ти да съобщаваш, че "правила имало, ама нямало кой да ги спазва" ???

П.П. И не съм някакъв измислен пич, който е против чесането на езиците във форума, още по-малко съм някакъв законов сухар, но на 31.12.2012 г. погребахме приятел ловец, застрелян от друг ловец на връщане от лов ... щото всеки прави каквото си иска, и никой на никого нищо не може да каже ... един не ще да стреля само с куршуми, друг друго не ще, трети трето - и резултатите са налице !

Ти поне си грамотен човек - и оръжейно-технически, и теоретически, и стрелково ... на теб поне за какво са ти тези проклети нули ???

Колега да пояня,че в поста ми към теб няма никаква ирония. Уважавам това,че си стриктно зад закона.

Никога не съм бил привърженик за ограничаване на правото ни да ловуваме с оръжие и боеприпас по наш избор.

Навремето нямаш право на полуавтоматична пушка,нямаш право на карабина,а за револвери,пистолети лъкове,арбалети не смеехме и да мечтаем. Мисля,че след като сме вече пълноправни европеци не би било редно да имаме подобни ограничения. Зад океана пък имат клубове и ловуват при определени условия с реплики на старинни оръжия....

Нулите и защо в дадени условия ги ползва не искам да коментирам,защото не искам да се повтарям от други теми или да се отклонявам от тази,но не винаги несигурността от използване на куршум е мотива да се посяга към нулите,така че тренинга и уменията тук нямат нищо общо.

Твърдо съм убеден,че сакатлъците са в следствие на занижено внимание,фалшива сигурност и самочувствие,самонадеяност,неправилно боравене с оръжие,безотговорност и липса на дисциплина.

Преди 20 години и сачми се ползваха и ракия се пиеше,но сакатлъците бяха рядкост.

ПП.С постовете си целя да участвам в информационно справочната дискусия на този форум.