Jump to content

Рис в Сакара

danboi
 Share

Recommended Posts

Пътуваики сутрин рано, ловецът Иван Жеков от с. Устрем и спътникът му, виждат младо животно за което и двамата са готови да се закълнът че е рис. Спътникът, Георги Павлов , зрял и ерудирън мъж ,риболовец , твърди че е виждал младото животно три пъти и веднъж зряло животно. Редките представители на фауната ни са забелязвани краи пътя между селата Мрамор и Орешник.

Рисът никога не е изчезвал от България!!

Пътуваики сутрин рано, ловецът Иван Жеков от с. Устрем и спътникът му, виждат младо животно за което и двамата са готови да се закълнът че е рис. Спътникът, Георги Павлов , зрял и ерудирън мъж ,риболовец , твърди че е виждал младото животно три пъти и веднъж зряло животно. Редките представители на фауната ни са забелязвани краи пътя между селата Мрамор и Орешник.

Що ти трябваше да пишеш местоположението...?!

и аз съм на същото мнение с колегата n960 няма нужда да се знае точното му нахождение достатъчно беше да се спомене САКАР-а

Преди години баща ми беше видял рис тук във видинско. Много красива животинка, вчера им се радвах в зоологическата в София, силно се надявам някой идиот да не отстреля гореспоменатото животно!

Edited by momcho2000

По уж официални данни последният рис в България е бил убит с тояга в един кокошарник , където влязъл да се облажи с пилешко, някъде в Средногорието ако не се лъжа.Но кой би могъл с точност да преброи отделни видове и да води статистика с точност ,при положение ,че има толкова труднодостъпни и неизследвани райони в нашата страна.В последствие са се появявали отделни екземпляри из различни райони,според очевидци.Дано се възстанови популацията на това красиво животно.

Мога да се обзаложа,че ще бъде отстреляно още от първия мерник срещнал го в гората и ще окраси някоя битова стаичка...

А дали един такъв хищник като риса ,няма да се нареди до вълците,лисиците и чакалите,все пак е месоядно животно ! Красиво животно е спор няма ,но и дивата котка е красива ,и вълкът е красив по своему ,но .....дали мирните животни смятат така :)

А дали един такъв хищник като риса ,няма да се нареди до вълците,лисиците и чакалите,все пак е месоядно животно ! Красиво животно е спор няма ,но и дивата котка е красива ,и вълкът е красив по своему ,но .....дали мирните животни смятат така :)

Съгласен с теб, но ако се увеличи популацията на риса, ще се отстрелват и ще има хубави трофей! Въпроса е да се сдържат колегите докато не се засили популацията им!

Съгласен с теб, но ако се увеличи популацията на риса, ще се отстрелват и ще има хубави трофей! Въпроса е да се сдържат колегите докато не се засили популацията им!

Много е относителна тази работа със сдържането аз бих се сдържал защото искам да го има това хубаво животно в България в прилични размери.На слука. ;)

Абсолютно си прав, но едва ли ще се навъдят толкова много ,че да създават проблеми.

Абе добре, че искате да го има ама това означава да има големи запаси на сърни и зайци, че тоя дзвер трудно се изхранва. Никой няма да го иска в ловището си ама всеки вика нека го има, че и в количества позволяващи трофеен отстрел. Нека си го има в затънтените кътчета на родината дето не стъпва човешки крак и както казват колегите - по-малко информация за локациите на тия животинки - по-добре.

Доколкото съм запознат с риса ,ловуването му е от засада на някое дърво,той не гони като вълка! Доста сърни и зайци ще станат негови жертви! А и малки прасенца,докато ражда свинята е най-безпомощна ! Чувал съм случай ,когато свинята ражда и чакалите стоят до нея спотаени и като се покаже прасенцето и го издърпват направо ! Загубите са огромни ако се направи една сметка,колко полезен дивеч отива за храна на хищниците ,а когато и риса се намеси в и без това бедната ни еко система,ще стане още по зле! Поне така мисля аз! А и доколко ловците ще съумеят да го пазят,дивата котка е защитена ,но едва ли някой и прави снимки като я види на някое дърво!

Напротив Красене, ако знаеш колко диви котки съм снимал! ;)

В последния брой на сп. Лов и Куче + Оръжие е поместена тема за Риса в БГ и завръщането му .

Здр. колеги интересна тема за тези красиви животни !

Знам 4е ги има в БГ горе доло 5-6 год. лично съм виждал снимки на мои приятел Фотограф които много от вас познават .

В момента не е хубаво да се знае къде се намира по тази или онази причина,но са много малко на територията на БГ

Миналата год. бях на лов в Германия при мой познат на бюрото му имаше куп снимки на убити сърни и кошути лопатари. интересно но дори не се замислих бяха много около 30 40 бр. всичките имаха рани на гърлата и никакви др белези приличаше на някаква болест.Зададох моя глупав въпрос не бях обърнал чак такова внимание на раните по тези снимки.

Каква е тази болест ? той ме погледна и ми отговори Рис всичко това е от последните две седмици.Хвана ме яд че не познах рани от ухапване.Исках вече да задам втория въпрос за който наистина нямах понятие как за две три седмици само ги души и не ги яде ? ама срам не срам че всичко знам пак не знам :) го попитах ?

Той ми отговори има малки учи ги да ловуват. това нямаше да се сетя виждал съм убити сърни ,но липсва глава или крак

не могат да преместят голямо животно дори когато се връщат и си дояждат на спокойствие може да намерите скелета непокътнат оглозган, което не отговаря на други хищници.

На майтап какво правим "ако го видим" ? :) Отговор строго забранен, жестоко защитен стреляш без да мислиш и го хвърлям в печката. Бау онемях ?

след кратка пауза на бързото изказване добави татко преди години уби един и го хвърлихме в печката.

за едни от нас е красив искаме да го видят нашите наследници, но за други които губят от това че е в техните районни си е звяр и мястото му е в печката.

Тази год. ходих при приятели в Африка ситуацията с Леопардите е същата и слон да видиш трепай.

как така за какво ? не мога да взема нито леопард нито слонверно че къщата за гости беше добре послана с леопарди .800 Зебри в фермата за крави за една година бяха толков малко че три дни ги търсихме едвам убихме 4 фермера имаше поръчка за 10 месо.питам го защо ги трепе поголовно ? те са останали още от твоите родители.Отговор в тази суша няма достатъчно храна за кравите.

Такъв е живота борба за оцеляване :) Мнения ? мойто лично ние винаги печелим те губят

post-1551-0-70103500-1384558964.jpg

post-1551-0-05783600-1384558980.jpg

post-1551-0-24547200-1384559017.jpg

Бе тя дивата котка верно е роднина на риса ма па ча кошути да яде? Снимка N3 , за нея иде реч.

те губят иде реч :)

По информация на мой добър познат(любител на природата,но не ловец), на който мога да имам вяра, за последните три години е имал две срещи с рис. Мястото е доста далеч от Сакар - началото на равнивната в близост до Предбалкана. Явно е, че инцидентните срещи с този вид зачестяват...При все, че е наличен в Карпатите, вес по-често се коментира завръщането му в съседна Сърбия, то не би тябвало да е неочaквано да го срещнем и у нас...Нещо обаче се притеснявам, че рисчо не е от печелившата страна на монетата...

Edited by Danny_Nikolov

Значи от цялото ловно войнство си 0,01 % ! Аз не ги снимам,но ми е интересно като видя дива котка,макар че при нас са голяма рядкост! Говоря за местата,където ловувам ! На живо съм виждал само два пъти дива котка ,ако не броим и една кръстоска с домашна!