Jump to content

Отопление на ток. С какво?

Recommended Posts

Колеги, моля за препоръки.

Парното е крива и скъпа работа.

Хола ми е около 20 кв. Метра. Климатик не искам да слагам. Умувам за някакъв панел, дет да ме топли , когато не тормозя гъските по реки и язовири.

Моля за съвет- цена, качество, марка, икономичност.

Поздрави

Колеги, моля за препоръки.

Парното е крива и скъпа работа.

Хола ми е около 20 кв. Метра. Климатик не искам да слагам. Умувам за някакъв панел, дет да ме топли , когато не тормозя гъските по реки и язовири.

Моля за съвет- цена, качество, марка, икономичност.

Поздрави

Най-икономично и най-ефективно - КОНВЕКТОРНИ ПАНЕЛИ (Имам лични впечатления от норвежките - АДАКС http://www.stroi.bg/b/89-adax.html)

Ако не са ти по бюджета, има и на Елдом.

Поздрави и на слука!

Aaaaa... така няма да стане само когат си в къщи да топлиш. Ша та изгони момата или ще оди у комшията като я оная реклама. :icon_zw[1]:

А сега по темата. Забрави за рекламите колко икономични са някакви си му там панели и колко по малко ток си щял да плащаш. Ако си ти требват 5 ракии да се напиеш и да ти дойде кефа с по малко няма да стане. Не съм привърженик на климатиците но друга алтернатива за по евтино отопление в твоя случай за сега няма.

Иначе всеки си рекламира неговото. Както е в лафа ''по убаво от нащо гарче няма''.

Edited by lov

Живял съм в малък апартамент и съм се топлил на ток. Климатик + конвектори. Конвекторите бяха Стибел Елтрон. За 7-8 години ползване един горя 2 пъти. Климатикът Хитачи, не мръдна. Скъпо беше, дори на ония цени. Сега пък сигурно е ужас. Според мен е добре да се съчетаят двете, особенно ако не работят постоянно конвекторите.

Преди няколко години ядох бахуря с конвекторен панел/френски/ . Топлеше точно колкото една духалка,даже се съмнявам че по-малко,а на електромера свят му се зави от "икономичност". С няколко думи-скъпоплатен студ...

Знам,че не ти давам съвет,ама и не те лъжа,лошото е ,че не щеш климатик .

Успех и топлина ти желая !

Ми.... Климатик ще е май... Идеята ми беше, че за цени от около 1200 лева си е тегаво...

Някой колега от сф, дет слага климатици?

Панел на Елдом. В стаята на детето е така. В хола и кухнята (едно цяло) климатик 18-ка.

Другото което пак става ........ Елва :mamba:

Най-икономично и най-ефективно - КОНВЕКТОРНИ ПАНЕЛИ (Имам лични впечатления от норвежките - АДАКС http://www.stroi.bg/b/89-adax.html)

Ако не са ти по бюджета, има и на Елдом.

Поздрави и на слука!

Колега, имаш ли идея , колко ток харчат адакс. Аз за тях умувах, ама някакви " лъчисти".. Бе тия , дето загряват предметите, а не въздуха...

Един младеж ми разви теория, че ще ми излиза към 60 лв на месец....

Апартамента е вътрешен и само едната стена е външна. Изолация - максимално добра, дограмата и тя, че даже и е южен...

Лятото правихме ремонт на етажа на майка ми, там кнауф,вата и всичко както трябва да бъде.

Та сложихме един конвекторен панел за преходните периоди(есен-зима и зима пролет),когато е неефективно паленето на парния котел.Честно казано,скептично погледнах на панелчето,но брат ми ме увери,че ще върши работа.

Действително много добре се справиТЕСИТО, та чак се учудих.Вярно, че се ползваше в по-топлите дни,но и сега го включва майка ми,когато съм нощна смяна и сутринта не съм се върнал да запаля котела.Отопля помещение около 22-23метра и то много добре.Не мога да ти кажа с точност модела,но е 2000 вата и температурният диапазон е от 5 до 30 градуса.

Има шест степени на мощността и не се чува никакъв шум(за сметка на духалки темп подобни).

Поздрави.

Безплатен обяд няма и всичко зависи обаче в дългосрочната инвестиция. Ако ще е само за временно ползване дето се вика при нужда става. Но да се топлиш само на това ще ти излезе по евтино да си топлиш цялата къща на така ненавижданото от теб парно.

Това дали са му ако ще и 20 степените на електромера му е все едно и също. Колкото са ти загубите от изолацията те трябва да се компенсират с топло а топлото струва пари. А вече на каква жена ще го получиш е най важния въпрос.

Давайки мнение за конвекторния панел изходих от заданието ти, че не искаш климатик. Ако трябваше да ти давам препоръка за вид отопление, щях да ти препоръчам природен газ. Не навсякъде обаче има газифицирани селища и квартали. Сравнението спрямо тока за киловат е 11:17.

Всъщност, не ти ли е изолирано жилището, няма как да ти е евтинджос отоплението. приличната изолация започва от 25 см тухлен зид + 5 см. фасаден пенополистирол (стиропор). При мен сложих 7 см., ако сега трябваше да го слагам, щях да взема 10 см.

Конвекторните панели от висок клас осигуряват добър обмен и добро загряване на въздуха, който минава през тях. Въздушния поток се загрява от нагреватели, които работят при оптимална температура, не изсушават толкова много въздуха, не шумят и могат да се регулират така, че да поддържат постоянна температура, за да не се изпусне помещението да изстине дотолкова, че след това да изисква много повече топлина, за да се загрее отново. В такъв режим на отопление се постига реален комфорт, за сметка на малко повече ток. Но при временно отопляване, реално си мръзнеш, макар че плащаш по-малко.

Не мога да тикажа колко би плащал за тази площ. която казваш. може би 100-ина лева на месец, в това число осветление и готвене. Пак повтарям, зависи дали ти е изолирано жилището.

Изолацията е 7 см.

За парното при спрени радиатори ми искат 400 лв- изравняване и тн....

Климатика е 1200 лв при консумация около 50 лв.

Говореха ми за панел с разход около 60 лв...

Затова питам ;-))))

Ма като гледам ще е климатик

Понеже Жоро спомена газ.

Отоплявам 160 m² апартамент тухлено строителство външна и вътрешна изолация. То малко сложно за обяснение защо така или иначе но да го оставим това на страна. Апартамента изолиран на 100%

Имам изградена отоплителна инсталация с котел на твърдо гориво газов котел както и електрически нагреватели.

Ха сега познай от първия път на какво се топля пък и в междинните периоди дори. Още ме боли за простотията която направих с газификацията. Тези пари да би бях дал за климатици или обикновени конвектори нямаше да ме е яд толкова. Не че и климатици не монтирах това лято. Но газ и газови монополисти никога повече в тоя живот.

А иначе най ми евтино и комфортно кога си карам на дръвцата.Хем топла цялата къща а кефа да си виждаш пламъка дори и през стъклото си е неописуем.

Ванка надявам се да ми простиш че ти оспамих темата но съм пробвал почти всичко достъпно и мога да изкажа своето виждане.

Ако одухаш 2 киловата на електромера ще получиш 2 киловата топлина, според мен всичко друго е алабала и маркетинг. Продължавам да те съветвам да откриеш причината високите сметки за парното.

Колега,аз се топля с климатик и ще си позволя да ти дам един приятелски съвет.

Щом климатика ще го ползваш за отопление то си вземи японски инверторен и нищо друго,освен японски инверторен.

Другото,което е гледай,когато ти изчисляват кубатурата да си вземеш по мощен от необходимото. Така в стаята температурата няма да е колкото може,а колкото искаш ...

Казвам ти това,защото аз години наред съм мръзнал,докато ползвах конвенционален климатик и в същото време ми идваха едни големи сметки за ток. Хем студ береш,хем тока много,а замръзне ли навън и скапания климатик спира.

Японския ми духаше топло и миналата зима при най адските студуве и спиране няма..

Ако не ти се дават пари за нов то има и добри втора ръка.

Конвектори не съм ползвал,но мои познати споделят,че ако конвектора е жмелски също няма друг ефект,освен високи сметки,така че ако си се спрял на тях по добре послушай Жоро.

Мен ако питаш по добро от печката с дръвца няма брат. Аз нямам възможност да сложа такава ,но ако имах не бих се замислил.

Камините с водна риза и парното са добра алтернатива за големите жилища,но за 20 кв.няма смисъл.

Е, той апартамента си е 90 квадрата ама....

По принцип съм от Костенец- селото.

Детството ми мина на дърва. Няма къде да навра дръвцата, иначе отдавана да съм решил проблема с една каминка.... Нищо не може да се сравни с нея.

Тоше, проучих нещата с парното, крали разни комшии, крали и се нас..ли...

Мислех и номера с модерни тецови радиатори... Като се краде ще плащам и за комшиите...

Ние в София сме на сто и петдесет квадрата къща отопляваме се от три години на пелети.Купих горелката изгодно котел си имахме и така.Винаги в нас е 24 - 25 градуса абе да му се припие на човек едно винце с хубаво мезе и приятелите а пък лакардиите ловни тогава нямат край.Пиша го това защото горелката е на ток докъто запали. :D

Edited by Манол Манолов

Е, той апартамента си е 90 квадрата ама....

По принцип съм от Костенец- селото.

Детството ми мина на дърва. Няма къде да навра дръвцата, иначе отдавана да съм решил проблема с една каминка.... Нищо не може да се сравни с нея.

Тоше, проучих нещата с парното, крали разни комшии, крали и се нас..ли...

Мислех и номера с модерни тецови радиатори... Като се краде ще плащам и за комшиите...

Колега площта на апартамента не е малка и по принцип парното ти е идеалното решение.Не зная на кой етаж се намираш, но преди години и аз имах подобен проблем,тъй като живеехме на последния осми етаж на панелен блок .Тъй като всеки беше завзел сметопроводните помещения накрая се принудих да завзема и аз асансьорната клетка и част от покрива именно за складиране на неголеми количества дърва.Така че ако има такива опции около тебе можеш да се възползваш от тях.Успех.

Няма опция да придобия помещение за дърва. Всичко е превзето отдавна. На седмия етаж съм.

Всички са прави, че по-хубаво от дръвцата няма! И за събота и неделя - носенето и чистенето си струват:

post-29236-0-25561800-1386066091_thumb.jpg

Обаче когато бързаме, по-добре да е нещо по-модерно и чисто.

Поздрави и наслука!

ПС:

Всички са прави, че по-хубаво от дръвцата няма! И за събота и неделя - носенето и чистенето си струват:

attachicon.gifL 024.jpg

Обаче когато бързаме, по-добре да е нещо по-модерно и чисто.

Поздрави и наслука!

ПС:

Е това е добре измислено сигурно и добре се пие винцето с хубаво мезе край него.На слука. ;)

• 2 years later...

Здравейте,

Вярно е че отоплението с дърва е най-евтино ако не се смятат термо помпите. Вярно и че климатиците са вариант, но не работят под нулата... Дървата са класика, но си трябва помещение за съхранение, през годината рязане, цепене и пренасяне. А през пролетта се налага и почистване на стените, боядисване на помещенията.
Климатиците са икономични, но не топлят и замръзват под нулата. Пробвал съм и най-прехвалените модели, но ако няма изолация помещението, нищо не става от тях. Другото неудобство е циркулацията на въздуха...
За пелетните котли : Има модели, които ми харесват и са надежни, но слабостта им е качеството на пелетите което не винаги е на ниво и от там разхода се удвоява и чистенето е гадно. Има и котли на ток и газови котли, които най ми харесват.
Ако имаш хубава изолация, то електродните котли на ток са перфектни за отопление, защото макар отоплението да е малко по-скъпо от дървата, нямаш разправии с помещения за съхранение, чистене, няма опушване на стените, няма нужда от комини, няма хамалогия. Тъй като често пътувам а имам малки деца реших и си монтирах котел Галан към съществуващата ми камина Прити. Тези котли са по-икономични от другите ел.котли и са по-надежни, защото са с електроди, които не изгарят като реотаните. Когато имам гости паля камината, а иначе само галана работи. Топло е навсякъде, имам топла вода, гори между 150лв като е хладно вън и в най-студеното време 260 лв. на месец за 80м2.
Това е моя вариант на отопление, следващия дано е термо помпа...

Такова животно като икономичен котел на ток няма. Или се заблуждаваш сам или се опитваш да рекламираш тая измислици.

Виж ако е на някакво друго гориво иди дойди в зависимост от настройки и какво заминава в комина вече може да се говори за някаква икономия.

Мой приятел си беше направил парно в две стаи с радиатори и бутилка от пожарогасител с нагревател за бойлер и така се отопляваше. Сега се премести в друг град и какво стана със системата не знам.Ако още те интересува мога да попитам. :cap: :cap: