Jump to content

Recommended Posts

Привет колеги,

Днес се обаждах до НИТИ и от там ме информираха за няколко варианта на цеви 64 см. 59 см (Белгийски) и разбира се с картечна цев и оптики предлага се и някаква Чешка 1.4- х 24. Вносните цеви били с фабрично монтирани мерници.

Въпросът ми е някой има ли преки наблюдения над тези нови варианти?

• Replies 218
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Карабина ми трябва предимно за лов, а не да се фукам с нея. Иначе съм се ориентирал към Мазалат, но нов с хромирана цев, а не втора ръка. Благодаря.

Не съм рекламно лице и не правя реклама в тази статия, просто искам да ви запозная с оръжията и амунициите произвеждани в България за ловни цели. Моите наблюдения като използуващ същите и малки подоб

Здравейте колеги , чаках този момент , за да мога да ви дам правилен отговор за Мазлатите които се произвеждат сега от Нити Казанлък . Мазалата който виждате на снимките е закупен от НИТИ Казанлък с ч

Posted Images

Здравей колега,

Аз лятото си смених цевта на мазалата и ми казаха, че има два варианта за 7.62х54 - хромирана цев 62-64 см.- 540 лв. или браунингова белгийска нехромирана - 490 лв. Цените включваха цев, смяна и прострелка. Когато поразпитах за по-скъпата хромирана цев ми казаха, че е вносна чешка, но не казаха за производител. Та за тази хромирана цев има няколко въпроса:

1, Чешка вносна (кой производител) или бългaрска от картечна заготовка- кое от двете?

2. Каква е дължината й- между 62 и 64 см.? На сайта на Нити (nitibg.com) за карабина мазалат има написано, че дължината варира за партидата! Има и хромирани цеви с дължина 72 см. минали години.

3. Къде се хромира цевта, ако е чешка вносна- може би в Нити?

4. Дебелина на цевта - моята е 19 мм. при дулния срез и 23 мм. накрая, но май има и по-дебели цеви?

5. За механичните мерници- моята цев има монтиран - не знам кой го е монтирал- дали е фабрично или от Нити.

6. Тегло на карабината без оптика- моята е около 3.8-3.9 кг., но на сайта на Нити по-горе пише 4 кг. с оптика.

7. Има ли цеви в други калибри?

Няма да е лошо, ако има представител на Нити да се включи. Хората в Нити бяха много отзивчиви, добронамерени и мисля, че си свършиха работата много професионално. Предполагам, че под чешка 1.4- ... х24 колегата Вълчковски има предвид чешка оптика?

Моите впечатления от новата хромирана цев 62 см., 19-23 мм. дебелина- много добра точност, бавно загрява, добра дължина, баланс и тегло за мен лично, механичния (нерегулируем) мерник е добър и се стреля без проблеми на 90-100 метра. Много голяма е разликата на новата цев от моята амортизирана стара оригинална нехромирана цев с дулен компенсатор. Като цяло съм много доволен от карабината с новата цев! Единствен недостатък за някого може да е по-голямото тегло, но за физически здрав мъж не следва да е проблем. Поздрави и нека повече хора с опит и информация за новите цеви за мазалат да се включат!

Edited by winterhunter

Предполагам колегата Вълчковски може да посочи цените за нов мазалат с разлините цеви, с или без оптики, модел на оптиките и разбира се калибри на отделните варианти! И теглото на карабина без оптика не е лошо да се знае :cap:

Edited by winterhunter

Забравих да добавя в горния си пост - новата хромирана цев, която ми смениха в НИТИ Казанлък е с оформена фаска на дулото и цевта не допира ложата - прекарах банкнота чак удебелението за патронника! Отделно, ми бяха пооправили отварящия се механизъм за бързо изпразване на магазина, както и попитаха за някакви други проблеми по карабината! Мисля, че когато има основание не трябва да пропускаме да похвалим работата на българските оръжейници и производители! :clapping:Поздрави на всички!

Забравих да добавя в горния си пост - новата хромирана цев, която ми смениха в НИТИ Казанлък е с оформена фаска на дулото и цевта не допира ложата - прекарах банкнота чак удебелението за патронника! Отделно, ми бяха пооправили отварящия се механизъм за бързо изпразване на магазина, както и попитаха за някакви други проблеми по карабината! Мисля, че когато има основание не трябва да пропускаме да похвалим работата на българските оръжейници и производители! :clapping:Поздрави на всички!

Като я гръмна, какви са резултатите ?

На стрелбището, при прострелката показа от опора с оптика, на 100 метра, 2 см. група, на механичен също има добри групи. Оптиката е китайска Лийпърс 1.5-6х44 с патрони на С§Б, 11.7 гр. На последната стрелба прав, без опора на 90 метра, на механичен и на оптика, около 13 изстрела (7-8 бързи, патрони Барнаул и С§Б) в кашонче с приблизителни размери 40х30 см., но да се има предвид, че нямам толкова опит с карабина (първата ми е) и не се имам за много добър стрелец :cap: Поздрави!

Edited by winterhunter

Относно калибрите в момента имат само 7.62х54 и само Мосинов затвор. Имали са и няколко други 243 и 308, доколкото разбрах, с Маузеров затвор (тия кво ли не сделат). Цевите имат механични мерни прибори, а цените са от 877 без до 1068 с оптика.

След разговор с Нити и доколкото разбрах, понастоящем имат два вида цеви за смяна на мазалати: 64 см. чешки хромирани (540 лв.) и 59 см. белгийски нехромирани (около 480 лв.). Това е за смяна на цеви. А за цели карабини продават, освен с тези цеви и с картечни цеви (български хромирани, доколкото знам). Цените са, както аз разбрах и както каза колегата, от около 750 лв. без оптика до около хиляда и нещо, ама трябва да се пита конкретно - има доста варианти.

П.С. Нямам никакви интереси в оръжейния бизнес, нямам никакви връзки с Нити или Арсенал. Интереса ми по темата е свързан с моя мазалат - смених цев, давам инфо на интересуващ се приятел, искам да подпомогна четящите колеги и да похваля Нити, които си свършиха работата в моя случай със смяната на цевта! Довечера като съм на моя компютър ще кача 1-2 снимки с резултати от стрелба. Поздрави!

Edited by winterhunter

Здравей колега, смяната отне около 2 месеца, иначе казаха че се прави за около 1-2 седмици, но имали и много друга работа лятото - така ми казаха. Все пак разрешение обр. № 1 за закупуване на цев е с валидност 3 месеца и би било лошо да не се вместят в 3-те месеца. Старата цев я бракувах и предадох с протокол на КОС, преди изтичането на резрешение № 1. От Нити ми издадоха и удостоверение за техническа годност на карабината с новата цев- забравих колко платих за удостоверението.

Edited by winterhunter

След разговор с Нити и доколкото разбрах, понастоящем имат два вида цеви за смяна на мазалати: 64 см. чешки хромирани (540 лв.) и 59 см. белгийски нехромирани (около 480 лв.). Това е за смяна на цеви. А за цели карабини продават, освен с тези цеви и с картечни цеви (български хромирани, доколкото знам). Цените са, както аз разбрах и както каза колегата, от около 750 лв. без оптика до около хиляда и нещо, ама трябва да се пита конкретно - има доста варианти.

П.С. Нямам никакви интереси в оръжейния бизнес, нямам никакви връзки с Нити или Арсенал. Интереса ми по темата е свързан с моя мазалат - смених цев, давам инфо на интересуващ се приятел, искам да подпомогна четящите колеги и да похваля Нити, които си свършиха работата в моя случай със смяната на цевта! Довечера като съм на моя компютър ще кача 1-2 снимки с резултати от стрелба. Поздрави!

Няма нужда да се оправдаваш пред когото и за каквото било !

Това което пишеш, носи много инфо за този които иска да знае и го интересуват нещата в това направление, за което аз лично ти благодаря !

ПС Ако някой колега има инфо за белгийските цеви и как се представят, моля да сподели, мисля ще е интересно !

Edited by ДБД

Ето и една снимка от стрелба с мазалат (62 см. цев хром) на 90 м., прав без опора (от рамо), моите изстрели са оградени и имат букви: OSB е оптика, S&B 11.7 гр. SP, а МВ е механичен мерник Барнаул 13.2 гр. SP. За ориентация - разстоянието между 2-те вертикални OSB е около 9 см. Двата изстрела без букви са на приятел - стрелял за пръв път с карабина. Сигурен съм, че по-подготвен от мен стрелец и с по-добра оптика може да постигне доста по-добри резултати, нищо че мазалатът е нискобюджетна карабина :cap: Поздрави

post-42057-0-40087000-1389290978_thumb.jpg

Edited by winterhunter

Колеги някои от вас копувал ли си е нов мазалат тези години (не стар и да му е сменена само цевта). Ако да имат ли новите все още проблем с предпазителя и все още ли е толкова груб затвора (като на старите).

Колеги някои от вас копувал ли си е нов мазалат тези години (не стар и да му е сменена само цевта). Ако да имат ли новите все още проблем с предпазителя и все още ли е толкова груб затвора (като на старите).

Колега Edinaka 222, аз съм ползвател на стар мазалат с нова цев и ще ми е интересно да ми обясниш какъв е проблема с предпазителя, за да се предпазя и аз?! С кое сравняваш грубия затвор на мазалата? :cap:

Ако наистина искаш да знаеш дали има плъзгащи се ниски предпазители за мазалат ползвай google и сигурно ще намериш такива, ако не успееш пиши ми на лични - ще ти намеря и пратя!

Нека се включат повече колеги и споделят информация за мазалата от последните няколко години: как се представят нови цеви (хромирани и белгийски, различни дължини и дебелина), различни предпазители, какви групи правят, как работи затвора, има ли проблеми с подаването на патрони и изхвърляне на гилзи, и т.н. Може някои колеги да са правили по-интересни поръчки в Нити или да са правили други тунингования при други оръжейни майстори. Ще е интересно да видим повече мнения на ползватели, пък и някоя снимка на нов мазалат.

Edited by winterhunter

А знае ли някой дали има и възможност за изработване и на пластмасов приклад В НИТИ? :dance2:

Колега, най-добре им се обади и директно ги питай за това.

Благодаря за съвета! Върти ми се в главата една идея за ,Мазалат с пластмасов приклад и с дебела варминтова цев,с подходяща оптика и с една двунога " харис"... :kifteta: пък да става, каквото ще става!!!