Jump to content

Нови Мазалати

Recommended Posts

Колеги,стрелба му е майката. Когато имаш настрел и си добил опит, хванал си чалъма на пушката, толкова не ти правят впечатление мерните прибори. НАЙ-ГОЛЕМИЯ ПЛЮС на мазалата е евтиния боеприпас и възможността за много стрелба без да си изпразваш джобовете като за световно. Като свикнеш с пушката, кое, къде, как бие недостатъците не ги забелязваш, преимуществата взимат голям превес. А патрона си е предостатъчен за всичко което мърда по нашите ширини. Така че огън, и много радост и слука да ви носят Мазалатите и да радват душите и сърцата ви.

11,7 грама са патроните КАТО КУПУВАТЕ ГЛЕДАИТЕ НА ГИЛЗАТА ДА ПИШЕ 10 14 ТОВА СА НОВИТЕ

колега от къде да ги купя тези патрони днес званях в магазина в казанлък но ми казаха че нямат такава партида имали от 12 година партида само

колега от къде да ги купя тези патрони днес званях в магазина в казанлък но ми казаха че нямат такава партида имали от 12 година партида само

В софийските магазини също не намерих арсеналски патрони от 2014 г. (10 14) включително и във фирмения магазин на Арсенал в София ми казаха, че на патроните е отбелязано 10 12. Ако може колегата Ясен да даде повече инфо.

Edited by winterhunter

• 3 weeks later...

Так днес най-накрая си пострелях малко с мазалата,с чешките SP 11,7гр. ми даде много прилични резултати,още повече че за упора ползвах задната броня на джипа :pardon:

На 150м са първите два изстрела като първият е по-далечния от центъра,след това на 200м като първият изстрел се целих в горния край на гонга и ударих левият ъгъл,останах изненадан очаквах пад от поне 8-9см,втория го стрелях център и като за вертикала беше супер.Видях че бие в ляво и направих 3 клика корекция в дясно,не стрелях че ми останаха само два патрона от тях и мисля да взривя някой чакал :crazy:

post-50799-0-73272800-1406718482_thumb.jpg

post-50799-0-04491900-1406718494_thumb.jpg

Хубав резултат, с хубав патрон! :cap: Не си стрелял с Барнаул- да не се отказа от този патрон?

Доколкото разбрах си стрелял 2 пъти на първата снимка- 150 м. и 2 пъти на втората снимка-200 м.?

Точно така стрелях,а нещо барнаулските не ми хареса ще им обърна внимание по-нататък за свинския,с чешките търсих по-изправена траектория заради хищниците :)

В софийските магазини също не намерих арсеналски патрони от 2014 г. (10 14) включително и във фирмения магазин на Арсенал в София ми казаха, че на патроните е отбелязано 10 12. Ако може колегата Ясен да даде повече инфо.

пробвах патрони 10 12 HP скоро на издебване на две животни просто се учудих значи арсенал си е оправил патроните от старите партиди съм стрелял правеха само дупка като боен патрон несе пръскаха сега направо ги корми просто нямам думи

Edited by divo67

Арсеналските HP 10 12 са на много добра цена и при мен дадоха задоволителна точност, но гадното заклинване при изваждане на изстреляната гилза, просто ме отказа от тях. Не искам да си пиля патронника и други подобни само заради арсеналските патрони (с всякакви други патрони заклинвания съм нямал). Дано арсеналските от 2014 (10 14) да са с по-добри гилзи и по-прецизен заряд, пък и аз да пострелям с тях :cap:

П.С. Дано Арсенал пуснат партида 2014 в продажба по магазините, а да не чакат да се изчерпа партида 2012 в складовете.

Edited by winterhunter

Так днес най-накрая си пострелях малко с мазалата,с чешките SP 11,7гр. ми даде много прилични резултати,още повече че за упора ползвах задната броня на джипа :pardon:

На 150м са първите два изстрела като първият е по-далечния от центъра,след това на 200м като първият изстрел се целих в горния край на гонга и ударих левият ъгъл,останах изненадан очаквах пад от поне 8-9см,втория го стрелях център и като за вертикала беше супер.Видях че бие в ляво и направих 3 клика корекция в дясно,не стрелях че ми останаха само два патрона от тях и мисля да взривя някой чакал

Да се самоцитирам

Ударих го бе на 198м,само че ударих и още един на 160м но попадението беше много на зад и се провлачи само напредно предаване в едни тръни и няма снимка

post-50799-0-28132600-1407098435_thumb.jpg

post-50799-0-53693400-1407098442_thumb.jpg

:icon_thumright: Все така слуката да е с теб! Я кажи как се държи фенерчето върху оптиката- издържа ли на отката?

Няма грижи ,но е слабичък някъде до 80-100м горе долу може да се разпознае по какво се стреля иначе очи светят и на 300м :hihi: ама не смея да стрелям защото да не стане някой фал :acute:

Аз по принцип си ги викам още по светлото и фенера е просто май само за украса или го ползвам да намеря хищника къде е,защото и да стрелям не бързам да ставам поне докато не мръкне.

• 1 month later...

След доста проби с най-различни боеприпаси се оказа,че мазалата си хареса много куршумите на хорнади А-max 168gr.

Правя си ги сам и като гледам какви поражения правят на чакалите,съм решил да ги пробвам и на прасе,а и доста коментари има в нета ,че си ги ползват доста успешно за лов

post-50799-0-14747200-1411363211_thumb.jpg

Наслука с новите ти патрони! Изглеждат супер до мазалата! Има някои противоречиви мнения за такъв тип куршуми за лов, но щом си ги пробвал- си преценил! А и винаги можеш да ги смениш, ако не ги харесаш.

Аз ще заложа на фабричните руски и чешки патрони за този сезон.

Това куршуми .308 калибър ли са?

Освен това все пак ти си решаваш с какво да ловуваш ,но е хубаво да знаеш ,че куршумите с полимерен връх са създадени с две основни цели първата е по-висок балистичен коефициенти ,а втората и по-важна е бърза експанзия и фрагментация на куршума, освен по-съвременните варианти с двойно ядро на куршума ,като второто ядро може да е от твърдо олово или от мед.

Иначе стандартните куршуми с полимерен връх са от по-меко олово(не всички ,но точно този да) ,което лесно се резплесква .целта на тази силна и бърза експанзия ,е че тези куршуми са предвидени за стрелба по дребен дивеч ,който има по меки тъкани и кисти ,който оказват по-малко съпротивление на куршума и ако се използва стандартен куршум то той би могъл да премине през животното без да отдаде много енергия и животното да избяга.

Тоест използването на този куршум срещу едър дивеч може да доведе до слабо проникване на кинетична енергия във вътрешността на гръдния кош или гръбнака и да се получи така ,че прасето(примерно ) първоначално да падне на земята ,но след като се отърси от шока да се изправи и да избяга.

За едър дивеч се препоръчва използването на лек/бърз(за калибъра) куршум със сложна конструкция(разбирай патрони на цена повече от 3-4лв) кийто да създаде силен шоков ефект и дълбока експанзия или използването на тежък/бавен(за калибъра) куршум с проста конструкция(разбирай обикновен SP или SPRN) на цена под 3лв(не за всички марки) ,който да не експандира прекалено много и да не проникне достатъчно дълбоко в животното ,освен това да не повреди голяма част от месото ,което е ценен страничен продукт на лова според днешните разбирания за лова.

ПС: по горе написаното е лично мое заключение от доста изчетена литература по въпроса и малко практика и лични наблюдения върху обекта на лов Глиган.

Най-грозното нещо ,което съм виждал е ~100кг. прасе простреляно със 300 win mag 150gr SP

Точно за 308 уин. са,пък по прасе ще видим как се държат,доно да е по скоро

На този клип не изглежда много зле ;)http://youtu.be/UDkO7BXX3WM

Макар че си пише ,че е за тънко кожи животни и вредители на мен просто ми харесва да стрелям с тях пък да става квото ще,ще доубия прасето с правата лопата :mamba:

Edited by ilian 777

Точно за 308 уин. са,пък по прасе ще видим как се държат,доно да е по скоро

На този клип не изглежда много зле ;)http://youtu.be/UDkO7BXX3WM

Макар че си пише ,че е за тънко кожи животни и вредители на мен просто ми харесва да стрелям с тях пък да става квото ще,ще доубия прасето с правата лопата :mamba:

така,като ти гледам попаденията при стрелбата по мишените-вярно,че те не бягат :)ама пак, няма дати се наложи, да прибягваш до лопатата.308 си е добър калибър.Това, сочи практиката-за разлика от литературата ;) Аз от 3 години съм с 243, и още нямам загубено прасе. Поздрави и наслука през новия сезон!

• 11 months later...

Здравейте колеги, гледам, че по темата не е писано отдавна и по този повод искам да попитам нещо.

Предстои ми закупуване на ловно нарезно оръжие и се замислям за нов МАЗАЛАТ интересува ме кратко и точно какви са плюсовете и какви минусите на оръжието. Бих се радвал отношение да вземат хора, които ловуват активно или са ловували с това оръжие.

Благодаря!

Здравейте колеги, гледам, че по темата не е писано отдавна и по този повод искам да попитам нещо.

Предстои ми закупуване на ловно нарезно оръжие и се замислям за нов МАЗАЛАТ интересува ме кратко и точно какви са плюсовете и какви минусите на оръжието. Бих се радвал отношение да вземат хора, които ловуват активно или са ловували с това оръжие.

Благодаря!

Отговорете нa човекa де!

Благодаря!

Благодаря!

И мен ме интересува ама.....

Здравей колега, по темата има доста информация за така наречните нови Мазалати. Можеш да видиш информация и на сайта на НИТИ- nitibg.com. Има и телефони за контакт на сайта. Имам от "старите" Мазалати, но със сменена хромирана цев.

Ще се опитам да накратко да си кажа моето мнение за плюсове и минуси.

Плюсове:

+ Много добра цена. Включва карабината с хромирана или нехромирана цев + монтаж. Отделно, има варианти за комплектуване с оптика.

+ Българско производство. Ако нещо не е наред, дали по твоя вина или не, отиваш в Казанлък и ти го оправят/сменят.

+ Евтин и мощен патрон- 7.62х54R.

+ Избор на качествена цев- хромирана или нехромирана.

+ Мек спусък с предпазител на него.

+ Страничен монтаж. Може да стреляш на механичен мерник, без да сваляш оптиката.

+ Надежден и здрав затворен механизъм. Доказал се е в 2 световни войни.

+ Орехов приклад и ложа.

+ Фабрични механични мерници.

+ Осъвременен предпазител на затвора.

Минуси:

- Дебелата цев и масивния затвор, водят до малко по-високо тегло- 3.5/3.7 кг. за различните цеви (без монтаж и оптика), а модата е за олекотени карабини (около 3 кг.).

- Страничният монтаж е минус за някои.

- Механичният мерник е нерегулируем по вертикала, но е фабрично прострелян.

- Фактът, че карабината е българска и че има много амортизирани стари цеви, водят негативно отношение към карабината. Незаслужено, според мен.

Ако има други конкретни въпроси- пиши.

Поздрави!

Edited by winterhunter