Jump to content

Ловците против касапницата на диви прасета

Recommended Posts

Бря! излиза, че едни педалчета си имат оградка пък си бракониерстват у ловищата на дружините/сдруженията.

Я да питаме тея ловища де са им предоставени /на сдруженията/дружинете/ те ли ги стопанисват или що?

Ако са те, досега разколачен капан да не е останал там и недоотръскан педал също.

инак цялата пиеса ще да е педалска, ще ме извинявате.

• Replies 237
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ние граничим с ловното стопанство на Гео Дундаров и проблема с капаните е на лице.Откакто има капани дивеча намалява с всяка изминала година.

Неможете ли да клъцнете мрежата на това стопанство или се охранява денонощно?

Да ходиш да ловуваш в такива заграждения и да се хвалиш какъв ловец си е все едно да ходиш в публичен дом и да се хвалиш к;ъв пич си и как ти се лепят мацките ;)

Колега, по принцип харесвам нещата, които пишеш, но имам чувството, че не си ходил на нито едно от двете места ;)

Колега, по принцип харесвам нещата, които пишеш, но имам чувството, че не си ходил на нито едно от двете места ;)

Не, не съм признавам си.

Впечатленията са ми от двама колеги ловци.

Единия за нищо не става - и като ловец и като човек. Ама като ти казвам "за нищо" значи за нищо. Като го изхвърлиха като парцал от групата, почнал да ходи по стопанства разни. И ето ти, чувам че разправял какъв велик ловец станал там, и ние сме били виновни за неуспехите му преди. Разбииш ли ;) И нормално според мен да е така - тръгнеш ли с парите, там всеки те гледа като писано яйце и те хвали какъв стрелец и н'ам си к'ъв си бил и в един момент вземеш, че си повярваш. Тогава остава само сеира на околните дето те слушат.

Другия, човек с възможности, големи и то, и като стана въпрос за този вид лов каза така- "Вече не ходя по на такъв лов - не е интересно. Прекарват животните пред теб и ти само стреляш. Ако не отстреляш - пак ти ги прекарват ... докато не уцелиш, или не уцелиш колкото искаш...". Лова с дружинката бил по-истински, щото има и отстрел, има и изпускане (по-често) и т.н.

Пак казвам - не съм ходил, но съм склонен да вярвам, че е така. Докато има кой да дава парички ще има и хора готови и майките си да прекарат пред скъпите карабини....

Първо ще трябва да се махнат капаните около оградите пък тогава самите огради,е много ме е яд за тия капани ама парите и власта немож бутнеш.

Е точно тез капани,ебаха майката на дивото прасе!!! :) И това е причината аз да бъда против мрежите...време е да ги изметем!!! :)

прав си JOR8 , ама не е така!нали ловните стопанства си имат охрана и са създали условия за животните да не ги напускат,тогава защо са им огради и капани.аз не мога да проумея защо махнаха ловните надзиратели-тези хора бяха на работа към сдруженията и вършеха работа и се отчитаха пред управителните съвети за дейноста си.всеки ден бяха в гората и на реката и имаше респект от тях.сега нашето сдружение превежда по 12 хил. на година на горското в.търново и тези пари потъват и ефект нулев.те си мислят ,че проверката по време на излет е свършена работа.помня по времето на социализма имахме един месец излети за сърна ,за заек и дори редки случаи за еленче, а за прасе само един ден в седмицата.сега събота неделя ,че и по празниците толкова хартия се изписа ,толкова пара се наля- голям финансов берекет за някои.трябва да пледираме за някакви иниациативи,много пъти съм писал да се въведе лимит за отстрел на излет-какво е това 14 или 9 и т.н.убити майки,бащи ,малки ,баби дядовци с една дума башибозушка рарота. например в риболова не можеш да ловиш маломерно и ограничение на улова.напълно трябва да се забрани преследването и убиването от превозни средства,за какви пусии за каква дисциплина говориме.GPS уж за проследяване на кучето,а практиката показва друго-преследва се животното след което бяга кучето докато се убие.погрешната практика да се роят млади ловци според територия,след като няма дивеч какви млади ловци или така връзваме бюджета и отчитаме дейност.нека дори да се създадат неприкосновени зони временно ,дивеча търси спокойствие не само храна. ръководните хора от най малката структора до върха в ерархията трябва да бъдат за пример и доказали се ,че работят за каузата. мандатност на председатели и секретари -някои са доживотни ,така си я знаят така си я карат.искам също да отправя критика и към медиите които пишат за лов и риболов-само лустросват никаква критика никакъв барабан,нали и те са си изградили система да си получават паричките от абонамента защо трябва да си нарушават рахътлъка.много може да се коментира по темата,но според мен най- важен е ефективния протест пред сградите на СЛРБ и министерството на земеделието ,тогава ще бъдем чути.

Приятелю,това което пишеш е вярно,но това с бройките няма как да стане.Много пъти сме стигали и ние до този въпрос ,но нали се сещаш ,че няма как да се ограничи бройката.Да ,при риболова е възможно,но нали се сещаш,че маломерната риба която си хванал е жива а в лова няма как да стане.Добре разбираме се примерно 3 бр. приплод или глиган-да ,но кой ще ти каже ,че бройката е стигната когато след пукотевица от примерно 15/16 изстрела и пред теб излиза приплод-какво правим?Оставяме го да си замине или го гърмим -ами ако това е 4-тия брой или може да се окаже първото,защото бил съм свидетел на лов при който се гърмя 52 пъти и бяха убити 5 бр. приплоди ;)

Естествено че трябва да се спре. Много ме дразни това как някакви богаташчета се мислят за великите ловци като бутнат 10 прасета ,които не помръдват и сантиметър и после качват снимки.......:@

Приятелю,това което пишеш е вярно,но това с бройките няма как да стане.Много пъти сме стигали и ние до този въпрос ,но нали се сещаш ,че няма как да се ограничи бройката.Да ,при риболова е възможно,но нали се сещаш,че маломерната риба която си хванал е жива а в лова няма как да стане.Добре разбираме се примерно 3 бр. приплод или глиган-да ,но кой ще ти каже ,че бройката е стигната когато след пукотевица от примерно 15/16 изстрела и пред теб излиза приплод-какво правим?Оставяме го да си замине или го гърмим -ами ако това е 4-тия брой или може да се окаже първото,защото бил съм свидетел на лов при който се гърмя 52 пъти и бяха убити 5 бр. приплоди ;)

Проблема е друг с отразяването на броя отстрелян дивеч. Преди доста години имаше такова ограничение от два броя отстреляна дива свиня на ловен излет. И тогава, както и сега ловът не спираше при отстрелване на тази бройка, а и нямаше как да се разбере кой и кога е отстрелял прасе по време на гонката, за да се прекрати лова.

Тогава се пишеше в разрешителното два броя отстреляна дива свиня, а реално бройката е била друга. По този начин не се отчиташе правилно популацията на дивите прасета и реалният отстрел. Затова и беше променена тази практика, което е добре.

ванка благодаря ти за приятелското отношение.на днешно време с тези свръх комуникации всичко по време на гонка и падане на дивеч се научава за секунди.така че нека да си го има ограничението на бройката нормативно ,но мисля че след като се установи ,че бройката е изпълнена и лова ще приключи.сега каква е практиката до тъмно нямаме насита.така според мен ще останат животни и за следващия излет и ще останат непрогонени територии където ще има спокойствие за дивеча .по времето и на социализма се надвишаваше бройката ,но сме му намирали изхода и контролните органи проявяваха разбиране.така като има ограничение всеки ще се стреми да отстреля най голямото и ще пропуска малките.сега какво е- убил майката и малките се въртят около нея и колегата презарежда три пъти тека и тях убива-действителен случай,утре какво ще бие. всичко се научава за секунди ,вдига се прасе и тел.загряват и като на потеря след него джипове и ниви.гледам лов на прасе в много чужди страни пусиите си стоят на мястото ,няма превозни средства ,няма родеота.много може да се дискутира ,но мисля че стремежите ни трябва да бъдат насочени към увеличаване на дивеча ,а не неговото изчезване.при нас освен на прасе на друго не се ловува защото просто го няма.е чакали има.как може ИАРА по цела нощ да трали язовирите за мрежи ,а ИАГ един фараджея не е хванала ,а дал господ.

За мен разковничето е в "свръх консумативите и оборудване" което се използва по време на лов.На времето си спомням ,че коли не се ползваха,всички пеш-колко пусии да направим една,най много две(ако паднеше животно ,до като го оправим и той деня минал,пък и път ни чака.Сега техника колкото искаш,пусии дето се вика можеш да правиш колкото си искаш-бързо се събират хората ,бързо се изнасят,кучетата с GPS-и,пушките-оптики ,бързомери,термовизия абе страшна работа ти казвам.Та така,да ти кажа честно пак много ги има прасетата.Ако ме питаш мен един колега в един друг форум написа нещо много вярно"Всеки казва,че ако той му прости прасето ще избяга при съседа му ,но той няма да го пусне,а истината е,че всеки трябва да следва правилото цитирам дословно колегата :АКО АЗ НЕ НАТИСНА СПУСЪКА ,........ПО-ВЕРОЯТНО Е ДА ОЦЕЛЕЕ .

П.П. Както писах по-горе, не съм нито ЗА, нито ПРОТИВ този лов. За мен ловът в стопанство на ход /когато мога да си го позволя/ е класиката, в дружинката също, и не ми е драма имало ли е слука на излета, или не.

Ми за кой лов сте колега ? Нито за този, нито за онзи ей йезуитски номера.

П.С Никой да не се обижда това е принципно изказване по темата.

Edited by Sonyred

Ми за кой лов сте колега ? Нито за този, нито за онзи ей йезуитски номера.

П.С Никой да не се обижда това е принципно изказване по темата.

Някои обичат руси, други черни, трети кестеняви, а повечето не придирят.

Edited by JOR8

Нашата ловна площ граничи с такова стопанство.Проблема не е в стопанството, а в капаните с които хващат дивеча и го пускат в оградата. Така дивеча в ловната ни площ намалява от година на година драстично. Капаните трябва да се премахнат.

Нашата ловна площ граничи с такова стопанство.Проблема не е в стопанството, а в капаните с които хващат дивеча и го пускат в оградата. Така дивеча в ловната ни площ намалява от година на година драстично. Капаните трябва да се премахнат.

Колега...не си първия,който се жалва от това...и не знам до къде ще се стигне?! :)

Колега...не си първия,който се жалва от това...и не знам до къде ще се стигне?! :)

Ако не можеш да се сетиш до къде ще се стигне, виж на картата Брацигово в коя държава попада.... Отговора сам ще ти дойде..

Колеги, никой не е разрешил капаните !

Наказателния кодекс разпорежда:

Чл. 237. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 89 от 1986 г., изм. - ДВ, бр. 86 от 1991 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 85 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) Който убие или улови без надлежно разрешение едър дивеч, се наказва с лишаване от свобода до една година или с глоба от сто до триста лева, както и с лишаване от право по чл. 37, ал. 1, точка 7.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 89 от 1986 г., изм. - ДВ, бр. 86 от 1991 г., изм. - ДВ, бр. 85 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) Който, без да притежава ловен билет, убие или улови дребен дивеч, специално указан в Закона за лова, както и онзи, който макар и да притежава ловен билет, убие или улови такъв дивеч в забранено време, в забранено място или със забранени средства, се наказва с пробация до шест месеца или с глоба от сто до триста лева, както и с лишаване от право по чл. 37, ал. 1, точка 7.
(3) Убитият или уловен дивеч се отнема в полза на държавата, а ако липсва или е отчужден, се присъжда неговата равностойност.
............................................
Така че, търсете си правата, има прокуратура !
Вместо по форумите, пишете сигнали до там ... зная какво може да се каже /малко наизуст/ как гарван гарвану и т.н., но все някъде ще стане.
Не прочетох никъде тук за провалени от прокуратурата сигнали !

Колеги, никой не е разрешил капаните !

Наказателния кодекс разпорежда:

Чл. 237. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 89 от 1986 г., изм. - ДВ, бр. 86 от 1991 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 85 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) Който убие или улови без надлежно разрешение едър дивеч, се наказва с лишаване от свобода до една година или с глоба от сто до триста лева, както и с лишаване от право по чл. 37, ал. 1, точка 7.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 89 от 1986 г., изм. - ДВ, бр. 86 от 1991 г., изм. - ДВ, бр. 85 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) Който, без да притежава ловен билет, убие или улови дребен дивеч, специално указан в Закона за лова, както и онзи, който макар и да притежава ловен билет, убие или улови такъв дивеч в забранено време, в забранено място или със забранени средства, се наказва с пробация до шест месеца или с глоба от сто до триста лева, както и с лишаване от право по чл. 37, ал. 1, точка 7.
(3) Убитият или уловен дивеч се отнема в полза на държавата, а ако липсва или е отчужден, се присъжда неговата равностойност.
............................................
Така че, търсете си правата, има прокуратура !
Вместо по форумите, пишете сигнали до там ... зная какво може да се каже /малко наизуст/ как гарван гарвану и т.н., но все някъде ще стане.
Не прочетох никъде тук за провалени от прокуратурата сигнали !

И да няма провалени сигнали, до такава степен хората сме обезверени и съвсем не безпричинно, че даже на никой не му се занимава със сигнали...

По-ефективно ми се струва, че ще бъде сами да си решаваме проблемите, но сме големи мъжкари само на масата и зад клавиатурата...

Нека се съберат двама - трима по-луди глави, с маски на лицата, да хванат тия дето слагат капаните и хващат дивеча, нека нацепят кофите дет' се вика, нека им напълнят превозното средство със съчми и т.н. та нека същите капанджии пак да идат да слагат капани... Как мислите - ще идат ли?

Да ви обърна отново внимание на факта че тези така наречени стопанства се държат от определени личности които с честен труд са си спечелили милионите и затова достойните ни политици са им определили специални закони, като ловуване през седмицата и удължен ловен сезон до месец март, защот там свинете са специални и сигурно не са бременни и не раждат в този период в тези стопанства..

Изказвам лично мнение и без да визирам определени личвости смятам че някой който се ползва с особени права извоювани чрез лобистки закони не е достоен за уважение. Освен че сме ловци трябва и да отстояваме гражданска позиция и да се борим против неморалните и мафиотски действия на олигархията.

Да ви обърна отново внимание на факта че тези така наречени стопанства се държат от определени личности които с честен труд са си спечелили милионите и затова достойните ни политици са им определили специални закони, като ловуване през седмицата и удължен ловен сезон до месец март, защот там свинете са специални и сигурно не са бременни и не раждат в този период в тези стопанства..

Изказвам лично мнение и без да визирам определени личвости смятам че някой който се ползва с особени права извоювани чрез лобистки закони не е достоен за уважение. Освен че сме ловци трябва и да отстояваме гражданска позиция и да се борим против неморалните и мафиотски действия на олигархията.

Чудесно, колега, ама "борбата" да не е по форумите, в кръчмата и т.н. ;)

Докато е тук, кавичките са задължителни !

Чудесно, колега, ама "борбата" да не е по форумите, в кръчмата и т.н. ;)

Докато е тук, кавичките са задължителни !

За съжаление колега си много прав. Българите сме много разединени и дкато не започнем да се обединяваме ще ни тъпчат.

Ето нагледния пример... ама ТЕ си плащат! :);)