Jump to content

Устойчива група с куршум на Lee- !

Recommended Posts

Здравейте колеги,прочетох че,някои от Вас постигат добри групи с куршум на Lee

и затова реших да се допитам дали бихте споделили опита си с мен.Пушката ми е Бенели Рафаело 123 цевта не е слугова .Правих патрони с барут Сокол в навеска 2,2/2,1/2,0/1,9/1,8/и1,7гр.На разстояние 45м не постигам никаква група , куршума бяга горе,долу и в ляво от центъра на около 25см.Пробвал съм с шокови втулки цилиндър ,подобрен цилиндър и полушок Цилиндъра ми е 18,4мм.подобр.цилиндър 18,25мм. полушока 17,95мм.Мисля че проблема идва от следното, диаметъра на Лии е17,2мм.дебелината на стената на контейнера е 1мм.или общо 19,2мм.Диаметъра на гилзата е 19мм.и се получава издуване на гилзата.Затварянето го правя на звезда и завалцоване като при последното изрязвам звездата.Исега 19,2мм.куршум в контейнер през кой шок ще е най удачно да се стреля за да се получи сносна група . Моля да споделите своя опит как снаредявате вашите патрони ,концентратори- какви,височина на която ги режете , намирате ли конценратори със стени по тънки от 1мм ,амортизаторите дали режете,снаредявате ли с тапа и контейнер, или пък ползвате нещо друго за контейнер ,как затваряте звезда или завалцовате и всичко което правите за постигане на добри резултати.

Ето го и моят опит - в случай, че не си стигнал до тази тема:

http://www.nalov.com/forum/index.php?showtopic=36674&p=526322

Колкото до шока: за мен думите шок и куршум не са за употреба в едно изречение, но това е само мое мнение, което в никакъв случай не искам да натрапвам. Гледам, че и при карабините няма шокове :girl_cray2:

Ето го и моят опит - в случай, че не си стигнал до тази тема:

http://www.nalov.com/forum/index.php?showtopic=36674&p=526322

Колкото до шока: за мен думите шок и куршум не са за употреба в едно изречение, но това е само мое мнение, което в никакъв случай не искам да натрапвам. Гледам, че и при карабините няма шокове :girl_cray2:

Колега Иво обстойно съм прочел,разгледал и изпробвал всичко което си написал по темата но...

Никъде не пишеш на каква височина режеш контейнера на концентратора ,с каква марка пушка стреляш,през коя цев и каква група постигаш.Не знам какво имаш против понятието шок и куршум ,но нали все пак говорим за подкалибрен /патрон/ куршум и се стремим да напаснем едното с другото за да постигнем добри резултати.

и затова реших да се допитам дали бихте споделили опита си с мен.Пушката ми е Бенели Рафаело 123 цевта не е слугова .Правих патрони с барут Сокол в навеска 2,2/2,1/2,0/1,9/1,8/и1,7гр.На разстояние 45м не постигам никаква група , куршума бяга горе,долу и в ляво от центъра на около 25см.Пробвал съм с шокови втулки цилиндър ,подобрен цилиндър и полушок Цилиндъра ми е 18,4мм.подобр.цилиндър 18,25мм. полушока 17,95мм.Мисля че проблема идва от следното, диаметъра на Лии е17,2мм.дебелината на стената на контейнера е 1мм.или общо 19,2мм.Диаметъра на гилзата е 19мм.и се получава издуване на гилзата.Затварянето го правя на звезда и завалцоване като при последното изрязвам звездата.Исега 19,2мм.куршум в контейнер през кой шок ще е най удачно да се стреля за да се получи сносна група . Моля да споделите своя опит как снаредявате вашите патрони ,концентратори- какви,височина на която ги режете , намирате ли конценратори със стени по тънки от 1мм ,амортизаторите дали режете,снаредявате ли с тапа и контейнер, или пък ползвате нещо друго за контейнер ,как затваряте звезда или завалцовате и всичко което правите за постигане на добри резултати.

Купи си за проба няколко гуаланди-та (само куршума) от Бендида... Снареди ги (затваряне - завалцоване, без капачка) и пробвай с цилиндър и IC... Сам ще си отговориш...

Гладката цев най-лесно ще я научиш да стреля с калибрени куршуми (бренеке, гуаланди, фостър, диаболо)... Пред куршума не следва да има нищо (нито звезда нито капачка)... По-добри калибрени куршуми от тези с опашен стабилизатор (бренеке, гуаланди) - за сега няма...

Привет,

Доста съм си играл с тези Лии през последните 2 години. В началото стартирах с барут Марс,но с ужас установих,не само,че не правят добра група,но и куршумите летяха на където си поискат. От намерени концентратори стана ясно,че пластмасата се забива в куршума и не се отделя от него. Минах на Сокол и Магия и нещата потръгнах мн добре. Добре се получаваше и с флегматизиран Хождон за тежки патрони,но такива си правя само за лов.

За стрелба по хартия ползвам Магия по простата причина ,че с нея ми дава мн добри групи. Заигравах се и с бинарно снарядване,но при сравнителна стрелба забелязах,че групата се отдалечава от точката на прицелване,което може и да се дължи на силните вибрации при този вид снарядване или не знам какво,но съм получавал завидно сбити групи. Виж тази тема за да не се повтарям във форума http://www.nalov.com/forum/index.php?showtopic=2699&&page=5 Използваното оръжие в тази тема е иж 54 и по конкретно добрата група е с лявата шокова цев. Не знам защо...пушката така реши сама :D

Така,да се върнем на самото снарядване: Днес си спредтнах 12 бройки ,че мо се мандахерцаха отлети в шкафа. Барута е магия(нама да посочвам доза,защото при различните партиди и тя е различна). Капсул Максам за 6 стотинки,стари гилзи арсенал... Концентратора за контейнер е от концентратор за магнум (снимка 1) ,като съм ги орязал с цел да отпаднат вътрешните ребра с онова сложно устройство,показано на снимка 3 ,наречено тръбичка и макетен нож :hihi: . На същата снимка съм показал как си скъсявам гилзите на около 67,5мм,тоест с цел да падне част от звездата и да ми е лесно да завалцовам и да избегна риск от евентуално прехапване на гилзата в прехода,ако тя се разпъне много при изстрел... Стават перфектно и спортни концентратори за 24грамови патрони (снимка 2),но тогава им подлагам по една тънка капачка 20ти калибър между куршума и контейнера.

Та поставям отрязания обтуратор ,после дотиквам 2 капачки и върху тях куршума с контейнера. При добро желание може да си мацнеш куршумите с графит или още по евтиния талк за да се отлепят добре контейнерите.

Останали са ми 15-16мм за завалцовка в този случай. Правя завалцовка с дълбок берт,което виждаш на последната снимка. Практиката ми е показала,че практически групата не се променя,ако се ползва периферна завалцовка или звезда и затова тренировъчните патрони за по лесно ги завалцовам периферно или изобщо не ги завалцовам,тъй като както си забелязал супер стегнато си седят в гилзата,даже леко я издуват.

Та издутата гилза се калиброва и нещата си идват на място.

Та някой ден,като ги гръмна ако се сетя ще ти кача снимка на група от изделията,които виждаш. Мисля "водите" не са толкова дълбоки,колкото изглеждат стига да ти се занимава ;)

post-40964-0-82532500-1390843380_thumb.jpg

post-40964-0-90637000-1390843402_thumb.jpg

post-40964-0-64054200-1390843429_thumb.jpg

post-40964-0-39994400-1390843447_thumb.jpg

post-40964-0-02208300-1390843467_thumb.jpg

Edited by nqkoiotnqkade

Здравете, ще се опитам да помогна ,като споделя моето мнение по въпроса.

Аз зареждам от няколко години с подобни материали и не мисля ,че би могъл да постигнеш резултат с гладка цев, ако използваш показаните по- горе от Бисер крушуми (слъгове), защтото те са за нарезна цев или нарезна цевна надставка (rifled choke tube ), при изстрел от гладка цев ,подобен крушум се премята ,когато лети,защото няма какво да му придаде въртеливо движение и да го стабилизира.

post-62202-0-89559000-1390880583_thumb.jpg

Аз използвам тези видове от снимката но само с нарезна цев, левият се отделя от сабото (концентратора) при напускане на цевта, а десният лети със сабото до целта, резултата е група колкото компакт диск на 80-100 метра, ако искаш добър резултат с гладко ,използвай крушуми с наклонено оребрение и стабилизираща опашка,които се завъртат и стабилизират от триенето с въздуха . Имаш и друга възможност, да си купиш шок с нарези от тук :http://www.choketube.com//choke-tube-product-details.php?Benelli-Mobil-Choke-Tubes&mf=3

и тогава да използваш крушуми в сабо.

post-62202-0-27091500-1390881312.jpg

ако решиш, че пасва на твоето оръжие, мога даже да ти го поръчам и изпратя

Ето какво се получи от горепоказаните изделия.

Дистанция 40 метра. Оръжието е със скйтови тръби обща дължина с компенсатора 66см,от които 8,5см са само разтрубената част с компенсатора. Цилиндри са,нямат шокове (показал съм ги на снимката) Темп на околната среда около -5*

Прицелната точка е нарисувана с флумастер ,бледа е и на 40 метра едвам се забелязва. Заградените в кръгче попадения са от горната цев,а тези които не са заградени в кръгче са от долната цев. Видно е,че сходимостта не е за такава дистанция,тоест горната цев забива с около 22см надолу,но пък долната ги кара добре. Очаквах по събрана група,но...Е,горе долу се ядва. С 54ката с пълния шок ги събирам доста по добре и то от 50 метра ;)

Не се забелязват елипсовидни отвори,както и липсва свирене(жужене) на куршумите,което ме кара да си мисля ,че си вървят право без да се премятат. Всъщност тия куршуми никога не са се премятали...

Колега от форума успя да събере група точно с тях колкото капачка от буркан с оръжие иж 17 пълен шок,но явно на него му е по добра и стелковата подгоровка ;)

post-40964-0-15033000-1391191264_thumb.jpg

post-40964-0-45799400-1391191320_thumb.jpg

Колега Zais писал съм ти на лични.Ако искаш можеш да ми пишеш на лични или на [email protected] или на скайп bitnik50 . Поздрав Петко.

Бисере, прочел съм всичко което си публикувал по темата куршум Лии,както и на останалите колеги писали по форумите. В резултат на което се запалих и аз, купих си клещи за куршума и от там започнаха мъките.При снаредяването което използваш диаметъра на куршума с контейнера е 19,2мм.За мен остава загадка как преминава през 17,2мм какъвто е диаметъра на лявата шокова цев на Иж-54 като диам.на куршума е 17,2мм при върха му.Не е ли по удачно да се ползва цилиндър/18,3/ или подобрен цилиндър/18,2/ както е при моя случай.Поздрав.

Моите стрaхове бяхa същите,но при моето 54 диaметърa при пълния шок беше 17,5мм...Кaзвaм беше,зaщото пушкaтa вече е собственост нa друг ловец.. Колегa от форумa ги прекaрa през 17,2 тек иж 17 и то достa успешно... Всъщност куршумa от моятa мaтрицa е 17 до 17,2,кaто го въртиш и мериш нaвсякaде...Не знaм дaли е по добре дa се мятaт с цилиндри..Просто в моя случaй лявaтa тръбa се спрaвяше по добре от дяснaтa. С дяснaтa групaтa беше ужaснa...С другaтa ми пушкa(цилиндри) рaзтягa групaтa до педя но явно всякa цев си хaресвa куршумa...Нямa кaк моятa и твоятa пушки дa сa еднaкви.. ПП лично aз предпочитaм шоковете зaрaди резкостa,която цилиндърa не може дa дaде нито нa сaчмите,нито нa куршумите...Aко си някaде нaблизо може дa прекaрaме твоите куршуми през моятa чехкиня зa дa видим кaкво ще се получи. Поздрaви

Моите стрaхове бяхa същите,но при моето 54 диaметърa при пълния шок беше 17,5мм...Кaзвaм беше,зaщото пушкaтa вече е собственост нa друг ловец.. Колегa от форумa ги прекaрa през 17,2 тек иж 17 и то достa успешно... Всъщност куршумa от моятa мaтрицa е 17 до 17,2,кaто го въртиш и мериш нaвсякaде...Не знaм дaли е по добре дa се мятaт с цилиндри..Просто в моя случaй лявaтa тръбa се спрaвяше по добре от дяснaтa. С дяснaтa групaтa беше ужaснa...С другaтa ми пушкa(цилиндри) рaзтягa групaтa до педя но явно всякa цев си хaресвa куршумa...Нямa кaк моятa и твоятa пушки дa сa еднaкви.. ПП лично aз предпочитaм шоковете зaрaди резкостa,която цилиндърa не може дa дaде нито нa сaчмите,нито нa куршумите...Aко си някaде нaблизо може дa прекaрaме твоите куршуми през моятa чехкиня зa дa видим кaкво ще се получи. Поздрaви

Ако гр. Първомай е близо до твоето местожителство давай ще ми е много приятно да обменим и по чаша мисли по случая.Поздрав.

Купи си за проба няколко гуаланди-та (само куршума) от Бендида... Снареди ги (затваряне - завалцоване, без капачка) и пробвай с цилиндър и IC... Сам ще си отговориш...

Гладката цев най-лесно ще я научиш да стреля с калибрени куршуми (бренеке, гуаланди, фостър, диаболо)... Пред куршума не следва да има нищо (нито звезда нито капачка)... По-добри калибрени куршуми от тези с опашен стабилизатор (бренеке, гуаланди) - за сега няма...

Така е колега но в момента става жъпрос за идеята и реномето /миджа/ ??? на куршума Лии. Поздрав.
  • 2 weeks later...

Куршума си е добър,но си иска своето.Като калибрация,щом ги вади на такъв диаметър,шок от 0,5 нагоре,достатъчно твърдо олово и твърда подложка между куршума и концентратора,някои подлагат стотинка,аз бих сложил някаква пластмаса.Ако последния е наше производство и по-мек се врязва около реброто в куршума и стават чудеса.Случвало ми се е с ИЖ18 да се целя на 100 м и куршума да се забие на 10 м пред мен.

И щом си със сменяеми шокове,това също е предпоставка да летят на някъде си.

Куршума си е добър,но си иска своето.Като калибрация,щом ги вади на такъв диаметър,шок от 0,5 нагоре,достатъчно твърдо олово и твърда подложка между куршума и концентратора,някои подлагат стотинка,аз бих сложил някаква пластмаса.Ако последния е наше производство и по-мек се врязва около реброто в куршума и стават чудеса.Случвало ми се е с ИЖ18 да се целя на 100 м и куршума да се забие на 10 м пред мен.

Колега Снайпер концентратора е италиански подложена е монета от 1ст. стреляно е с цилиндър,подобрен цил.полушок ,остава да опитам с шокова втулка 075 .Не мога да разбера какво разбираш под понятието калибрация на куршума след като той излиза с определен диаметър от клещите!!!С поздрав .

Подлагам стотинка ,пробвал съм цилиндър ,подобрен цилиндър и полушок със концентратори и стапи и контейнери остава да пробвам с 075 шокова втулка.Какво имаш предвид/щом си със сменяеми шокове..../ Споздрав.

За подкалибрен куршум е препоръчително да се стреля от 0,5 нагоре.Това че излиза от матрицата не означава че е съвършен,напротив.Самото нагряване на калъпа между 10 и 20-куршум...например ти показва ясно че размера им трудно би бил един и същ.Калибрацията си е калибрация,вкарваш го/оеднаквяваш в размер.Без значение дали става дума за оловен или с ризница.В случая,пробвай да го направиш на такъв размер че да не издува гилзата толкова,като колан на мястото на куршума.Поне не и с концентраторите,които използваш.

Сменяемите шокове са си предпоставка малко или много да стоят "накриво" в цевта.Дали е така при теб,поне аз не мога да кажа.Не забравяй и за твърдостта на оловото.

Успех