Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Караби Застава М98 и М70, възможност за монтаж на прицел

Recommended Posts

Здравейте колеги, нуждая се от малко информация за карабините Застава М98 и модела М70.

Планирам покупката на такава карабина, за по-новото производство Застава М70, предлагани от ВИП-Трейдинг, знам, че е предвидена възможност за поставяне на оптически прицел, намерих такава пушка в магазин Стар Форс в София, с цена по-ниска около 200лв., представиха ми я за М70 но аз забелязах, че е М98 със стария модел предпазител/класически маузеров/, както и в сайта на Стар форс е записана като модел М98, НО нямаше предвидена възможност за прикрепяне на оптика/поне продавачът нищо не можа да ми каже по въпроса/. Забелязах две дупки върху цевната кутия, както на Бърно 550 но на бърното са със резба за монтиране на планка, а на тази застава НЕ забелязах резба, или нямаше или аз не съм я видял понеже повече гледах други неща. Възможно е продавачът който ми даде да разглеждам пушката да не е докрай запознат, защото съм виждал на снимки застави М98 със монтирани оптики.

Та въпросите са ми :Първо на всички ли разновидности на застава М98, има възможност за монтаж на оптика или има и модели на които няма и се налагат интервенции от оръжейник/Известно ми е, че разликите между М98 и М70 са козметични/ и Второ: някъде бях чел че на М98 класическия за Маузер предпазител, опира в оптиката и не може да се премести, т.е. не всички оптики били подходящи, трябвало да са с по-висок монтаж, вярно ли е това?

Предварително ви благодаря за отговорите, особенно полезна за мен би била информациято от колеги които имат или са имали такива карабини, както и всяка информация относно проблемите с тези пушки, ако има такива.

• Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

За мен оптималния вариант за Заставата, пък и не само е "Уивър" база. От там нататък нещата са по избор - оптики, бързомери, различни височини и монтажи - кой както му е удобно. За мен лично пушка б

Здравейте колеги, искам да благодаря на всички ви за споделените мнения, знания и опит, те бяха за мен много полезни, аз преди няколко дни си купих Застава М98 в кал. 30-06, пушката по паспорт е произ

Колега аз имам застава м70 в калибър 30-06 дървен приклад орех, както са ти казали и колегите всички застави имат отгоре предвидено място за монтаж на оптически мерни прибори, това са малки отвори в к

Posted Images

Преди години и аз имах Застава М98 кал.308, купена от Стар Форс. Беше със стария маузеров предпазител с флагче.

Имаше си отвори за монтаж. Няма никакъв проблем да се монтира оптика, бързомер или каквото и да е.

Монтажа е "Маузеров" тип, производители - колкото щеш. Включително и родни такива. Кеф ти "уивър" база, кеф ти моноблок с рингове, монтиран на отделни пети. Цените са по джоба на всеки.

Като цяло пушката е доста прилична за цената си.

Ако е със маузеровия предпазител, имай предвид, че оптиката ще стои малко по-високо, за да може да се оперира с него.

На слука и успех с покупката.

Колега Рангелов, сърдечно, Ви благодаря за подробната и точна информация, пожелавам ви ловната слука да не ви напуска!

Поздрави Lomski Lovec!

Уважаеми колеги, очаквам още мнения от Вас.

Предварително Ви благодаря.

Високият монтаж не е най-удобното нещо... Особено, ако ще сваляш-слагаш оптиката (бърз монтаж - да имаш възможност да ползваш и механичните мерник-мушка)... За разлика в цената 200лв, по-добре се ориентирай към М70... Не, че не се свиква със всичко... Просто с някои неща се свиква по-трудно и са по-неудобни за употреба...

Моята карабина е Бърно 98 т.е. пълен аналог на Маузер 98. Имам монтиран моноблок с Уивър база върху, който слагам оптики и бързомерци. Базата е така монтирана, че спокойно си ползвам механичните мерни прибори. Височината на монтиране на оптиките се ограничава не от флагчето на предпазителя, а от ръчката на затвора. На мен лично предпазителя ми допада, особено зимата с дебели ръкавици.

Edited by баян

Високият монтаж не е най-удобното нещо... Особено, ако ще сваляш-слагаш оптиката (бърз монтаж - да имаш възможност да ползваш и механичните мерник-мушка)... За разлика в цената 200лв, по-добре се ориентирай към М70... Не, че не се свиква със всичко... Просто с някои неща се свиква по-трудно и са по-неудобни за употреба...

Уважаеми колега VKV_BG благодаря за мнението, в момента имам SLR 97 LUX с висок монтаж, и реално ми позволява да се прицелвам под оптиката и на конвенционалните мерни прибори, без да се налага да свалям оптиката/тя е с бърз монтаж/, но като гледах във ВИП-а М70 особенно с полимерния приклад, ми се видя малко не добра изработката на този приклад/неравномерни луфтове м/у желязо и пластмаса/, а М98 май са само с дървен приклад и са малко по- добре завършени/ и по-евтини за един и същ калибър 30-06/, единственото ми приетеснение е имали разновидности на М98 за които не е предвидено монтиране на оптика.

Моята карабина е Бърно 98 т.е. пълен аналог на Маузер 98. Имам монтиран моноблок с Уивър база върху, който слагам оптики и бързомерци. Базата е така монтирана, че спокойно си ползвам механичните мерни прибори. Височината на монтиране на оптиките се ограничава не от флагчето на предпазителя, а от ръчката на затвора. На мен лично предпазителя ми допада, особено зимата с дебели ръкавици.

Уважаеми колега БАЯН, благодаря за информацията, принципно самият предпазител не ме притеснява, защото съм виждал М98 със маузеровия предпазител и монтирани оптики, не съм сигурен какво съм видял във Стар Форс, т.е. притеснението ми е да не купя пушка на която ще се окаже че не може да се монтира оптика и да тръгна по разни оръжейници.

Няма такава опасност.

Отиваш в "Стар форс", вадят ти няколко карабини, харесваш си една от тях, вадят ти я от кутията и я разглеждаш.

Ако има отвори с резба в тях върху цевната кутия и същите са съосни - плащаш и се кефиш на придобивката.

Здравей колега, Рангелов, проблема се състои в това, че не съм от София, да най-лесен е този вариант, но както казах по- горе в темата, когато аз разглеждах пушката, забелязах отвори но не забелязах резба/продавачът усети, че съм сериозен купувач и дори ми предложи цена със 100лв. надолу, като ми заяви, че офертата важи два дни/, което ме притеснява да не би пушката да е някаква серия която действително няма предвиждане за монтаж на оптика, но имам приятел който смятам да помоля да отиде и да провери на място.

Честно казано М98 с дървен приклад ми харесва помече от М70 с пластмасов, и е възможно да не ми извадят няколко а да ми кажат, че е само тази.

Благодаря за съвета.

Поздрави!

Здравей колега, Рангелов, проблема се състои в това, че не съм от София, да най-лесен е този вариант, но както казах по- горе в темата, когато аз разглеждах пушката, забелязах отвори но не забелязах резба/продавачът усети, че съм сериозен купувач и дори ми предложи цена със 100лв. надолу, като ми заяви, че офертата важи два дни/, което ме притеснява да не би пушката да е някаква серия която действително няма предвиждане за монтаж на оптика, но имам приятел който смятам да помоля да отиде и да провери на място.

Честно казано М98 с дървен приклад ми харесва помече от М70 с пластмасов, и е възможно да не ми извадят няколко а да ми кажат, че е само тази.

Спокойно колега :) Няма Застава без опция за монтаж на оптика. Хвърли едно око тук www.zastawa-arms.co.yu

Колега sandanski, много благодаря за отговора, дано си прав, по принцип знам, че в началото са имали партиди които първоначално са били предназначени за армейски/те са изработвали Маузер М98 през втората световна и малко след нея/ и може да имат преработени подобно на винтовките Мосин в Мазалат/т.е. някой от Мазалатите са трепали германци но по нищо не си личи/ и е възможно да има и такива партиди, затова се усъмних и от ниската цена спрямо М70.

Поздрави и наслука.

Дървото си е дърво!

Аз съм пристрастен. Имал съм и пластмаса, имал съм и дърво.

На моята Застава и махнах фабричния финишен слой на приклада и от кафеникава стана по-светла, а и се открои фладера на дървото. След това си я третирах по познатия начин и толкова. Стана по-приятна и за окото, и на допир.

Мой приятел има Застава М70 кал.308 от старите, със заден спусък(щехер).

Направи и бединг на ложата и стреля с китайска оптика на 300 м. с абсолютно задоволителни и предсказуеми групи.

Впрочем, в този калибър харесва повече 165 грейновите коршуми. Ти в какъв калибър смяташ да купуваш?

Не се притеснявай от това.

Карабините са си чисто нови-новенички.

А Маузера си е вечна класика, пък който иска да се съгласява с мен.

Не се притеснявай от това.

Карабините са си чисто нови-новенички.

А Маузера си е вечна класика, пък който иска да се съгласява с мен.

Аз,щото нямам пари за Маузер си купих Застава м 70 243 ;) .Бях си харесал един модел-М 808 ама не можах да се сдобия с него :( останах си само с празните обещания на търговците.Това също заслужава да се види М 70 exclusive не съм питал по магазините,ама малко ме съмнява да се предлага.

Дървото си е дърво!

Аз съм пристрастен. Имал съм и пластмаса, имал съм и дърво.

На моята Застава и махнах фабричния финишен слой на приклада и от кафеникава стана по-светла, а и се открои фладера на дървото. След това си я третирах по познатия начин и толкова. Стана по-приятна и за окото, и на допир.

Мой приятел има Застава М70 кал.308 от старите, със заден спусък(щехер).

Направи и бединг на ложата и стреля с китайска оптика на 300 м. с абсолютно задоволителни и предсказуеми групи.

Впрочем, в този калибър харесва повече 165 грейновите коршуми. Ти в какъв калибър смяташ да купуваш?

Тези които гледах са в калибър 30-06, всъщност нямам претенции, защото приказките за предимствата и недостатъците между 308 и 30-06 са като тези за Левски и ЦСКА, спорът е вечен, 308 всъщност е подобрена версия на 30-06, поръчана от военния департамент на САЩ, с цел повишаване на боекомплекта които може да носи един войник, най вече за леките картечници М 60, но като изискване е било да не се отдалечава много от 30-06, а и специално за лов на хора не е проблем ако е малко по-слаб от 30-06

Тези които гледах са в калибър 30-06, всъщност нямам претенции, защото приказките за предимствата и недостатъците между 308 и 30-06 са като тези за Левски и ЦСКА, спорът е вечен, 308 всъщност е подобрена версия на 30-06, поръчана от военния департамент на САЩ, с цел повишаване на боекомплекта които може да носи един войник, най вече за леките картечници М 60, но като изискване е било да не се отдалечава много от 30-06, а и специално за лов на хора не е проблем ако е малко по-слаб от 30-06

Колега Рангелов, сега се сетих още нещо което ми направи впечатление в Стар Форс, когато разглеждах пушката, продавачаът като ми я даде, аз я отворих празна за да видя как се плъзга затвора но когато се опитах да затворя затвора/без да има патрони или гилзи в пушката/ затворът не можа да се плъзне защото долната му повърхност която взема патрона беше опряла в пластината на пълнителя върху която лежат патроните, и се наложи с ръка да натисна леко пластината та да потъне и затвора да мине над нея, щом си имал Застава, кажи ми това нормално ли е при тях, защото според мен би трябвало затвора нищо да не го ограничава въпреки, че в пушката нямаше патрони, или може би така е само при тази пушка която ми дадоха

Колега Рангелов, сега се сетих още нещо което ми направи впечатление в Стар Форс, когато разглеждах пушката, продавачаът като ми я даде, аз я отворих празна за да видя как се плъзга затвора но когато се опитах да затворя затвора/без да има патрони или гилзи в пушката/ затворът не можа да се плъзне защото долната му повърхност която взема патрона беше опряла в пластината на пълнителя върху която лежат патроните, и се наложи с ръка да натисна леко пластината та да потъне и затвора да мине над нея, щом си имал Застава, кажи ми това нормално ли е при тях, защото според мен би трябвало затвора нищо да не го ограничава въпреки, че в пушката нямаше патрони, или може би така е само при тази пушка която ми дадоха

Нормално е.Така е конструиран оргиналният Маузеров затвор.Обикновенно при ловните оръжия тази екстра липсва-просто е ненужна при лов на животни.Виж ,за воина си е чиста необходимост.Монтажа има или няма дупки,с резба или не-не е проблем.......Шамана за 160 лв. прави "чудеса" :clap:Давам лична гаранция-проверено!!!!!!

Edited by abv

Колега аз имам застава м70 в калибър 30-06 дървен приклад орех, както са ти казали и колегите всички застави имат отгоре предвидено място за монтаж на оптически мерни прибори, това са малки отвори в които са завити малки болчета за да не се виждат отворите (при липса на оптика). Моята е с новият предпазител който е долу, но имах монтирана оптика с висок монтаж който е пригоден за по старият модел с предпазител "флагче", много е висок и неудобен и в средата на сезона го изхвърлих и съм си карал на механични мерници, та ако вземеш М98 с предпазител флагче не можеш да ползваш нисък монтаж зарад него, което за мен си е проблем защото е супер неудобно, свиква се свиква ама друг път! Та за това ти препоръчвам М70 дървен приклад, с лека доработка и импрегнация на дървото с разни мазила става прекрасен приклад, който е радост за окото, а по въпроса за затвора с времето става все по удобен и все по леко и гладко започва да се движи, тъй като се напасват металните части една към друга, цените за монтаж са добри, има избор от оригинални сръбски до варианти на БГ-производители ВАЯ, Шамана и така. Ето ти снимка на монтирана оптика (4x32) с висок монтаж и няколко на дървенията след обработката, която мисля трябва да направиш и ти! Иначе от пушката ще останеш много доволен! Успех с покупката и наслука

post-40851-0-47165600-1390658684_thumb.jpg

post-40851-0-62800400-1390658717_thumb.jpg

post-40851-0-02200500-1390658729_thumb.jpg

post-40851-0-90903300-1390658751_thumb.jpg

post-40851-0-29065200-1390658796_thumb.jpg

Вече са ти отговорили на въпроса.

Да- нормално е. Ако искаш да затвотиш празен затвор - натискаш леко надолу пружината на пълнителя и си го затваряш. След това преди да заключиш затвора, натискаш спусъка и заключваш затвора. Така не остава натегната бойната пружина и оръжието е готово за касата.

Ники като влезнеш сутрин в офиса мислиш ли за карабината ? Взимай , че април стрелба ни чака.

колега ломски ловец имам същата карабина М98 в кал 30-06.купих я от човек с оптика 3-9 х44 която за гонка ми идваше малко голямо увеличението сега в момента е с оптика 1-4х24 на същия монтаж но с пръстени 30мм.ще ти я снимам да я видиш по-късно

колега ломски ловец имам същата карабина М98 в кал 30-06.купих я от човек с оптика 3-9 х44 която за гонка ми идваше малко голямо увеличението сега в момента е с оптика 1-4х24 на същия монтаж но с пръстени 30мм.ще ти я снимам да я видиш по-късно

Благодаря колега много искам да видя тези снимки, моляте снимай детайлно, например прикрепянето и най-важното оптиката при напълно вдигнат нагоре затвор, за да преценя как ще изглежда при мен и дали нещо няма да пречи например оптиката да не позволява да се вдигне ръкохватката на затвора до крайно горно положение и какво би се случило със пръстите на ми ако презареждам бързо в реална ловна ситуация.

Предварително ти благодаря

Колега ето ти снимки на различни монтажи за застава, качил съм цяла тема за това http://www.nalov.com/forum/index.php?showtopic=47636 а за затвора не се притеснявай няма да опира в оптиката или монтажа, говорим ако поставиш монтаж предвиден за застава, не за некви преправяния и измислици, С пръстите ти няма да се случи нищо, не се притеснявай за затвора, това е Mauser-затвор, ще зареждаш спокойно без да ти опират никъде, аз в реална ловна ситуация ги изстрелвам и 5-те патрона за 10-ина секунди, нямам претенции да съм супер бързия, има и колеги с доста по бързи зареждания, От къде си колега, гледам по името ти и си мисля за Лом, ако е така аз съм от Видин може да дойдеш и да постреляме с моята и да видиш как е, имам и един висок монтаж може да видиш как стои, да видиш механизмите на пушката, няма проблеми, а за монтажи Сърбия е близо и има богат избор и цените са добри говоря за оригинални сръбски монтажи, има ги на снимките по горе в темата дето съм ти я дал! Поздрави :)

Колега ето ти снимки на различни монтажи за застава, качил съм цяла тема за това http://www.nalov.com/forum/index.php?showtopic=47636 а за затвора не се притеснявай няма да опира в оптиката или монтажа, говорим ако поставиш монтаж предвиден за застава, не за некви преправяния и измислици, С пръстите ти няма да се случи нищо, не се притеснявай за затвора, това е Mauser-затвор, ще зареждаш спокойно без да ти опират никъде, аз в реална ловна ситуация ги изстрелвам и 5-те патрона за 10-ина секунди, нямам претенции да съм супер бързия, има и колеги с доста по бързи зареждания, От къде си колега, гледам по името ти и си мисля за Лом, ако е така аз съм от Видин може да дойдеш и да постреляме с моята и да видиш как е, имам и един висок монтаж може да видиш как стои, да видиш механизмите на пушката, няма проблеми, а за монтажи Сърбия е близо и има богат избор и цените са добри говоря за оригинални сръбски монтажи, има ги на снимките по горе в темата дето съм ти я дал! Поздрави :)

Много ти благодаря за изчерпателната информация и снимковия материал, действително асортиментът е голям, видях и високи и ниски монтажи, хвана ми окото сръбския монтаж в зелената кутиика, който ми се вижда най-опростен, т.е. монтажа на пушката а оптиката в монтажа, а по-простите решения май- са по-гениални. Имам SLR 97 LUX там нещата са още по-прости и те уверявам че него бях прострелвал на стрелбище преди около една година, за което време съм го свалял и махал стотици пъти и на последния лов проверих по мишена боя на пушката, не се беше променил с нищо, та гледам да има по- малко променливи в закрепването но при болтовите няма начин, повече винтове са. Интересно ми е колко би струвал горе долу такъв монтаж в Сърбия, ако знаеш те моля да ми кажеш, и ми би било интересно ти какъв ползваш , ако е възможно снимай-го както е сглобен и с вдигната в крайно горно положение ръкохватка на затвора.

Благодаря за поканата, да аз съм от гр.Лом, покупката ми предстои съвсем скоро и съм пипал такава пушка, Бърно там нещата са същите, като изключим, факта че ще купя М98, тя е с оригиналния за Маузер предпазител/флагче което е по-високо/.

Поздрави и вечна слука!