Jump to content

Оградените ловни стопанства и ловът провеждан в тях

Recommended Posts

Лов на дива свиня в ДУ ''Твърдица'' с VIP Hunting Bulgaria - 2014 г.

Колега,на 20 мин 49сек. Глиган ли водеше стадото от прасенца? Ако е глиган много добра преценка на ловеца,но ако е майката...смятам,че се показва един добър пример...как не трябва да се ловува,когато пред нас минава стадо!!! :) :)

Нищо лично...

• Replies 161
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Колега,на 20 мин 49сек. Глиган ли водеше стадото от прасенца? Ако е глиган много добра преценка на ловеца,но ако е майката...смятам,че се показва един добър пример...как не трябва да се ловува,когато пред нас минава стадо!!! :) :)

Нищо лично...

Понякога се случват и такива неща. В ловните дружини това е масово явление, а в ловните стопанства се случва доста рядко, понеже този изстрел струва на ловеца 800 лв. За тези пари ловеца може да си отстреля осем приплода и тръпката ще е многократно по-голяма.

В дружината на село, такъв отстрел ще бъде безплатен, даже ще има повече мЯсо за ''мераклиите''...

Дано направите разлика, ама надали...

Те богаташите много глупави, не знаят как да си похарчат парите, пък сиромасите нали са тарикати, знаят кое как става...

Понякога се случват и такива неща. В ловните дружини това е масово явление, а в ловните стопанства се случва доста рядко, понеже този изстрел струва на ловеца 800 лв. За тези пари ловеца може да си отстреля осем приплода и тръпката ще е многократно по-голяма.

В дружината на село, такъв отстрел ще бъде безплатен, даже ще има повече мЯсо за ''мераклиите''...

Дано направите разлика, ама надали...

Те богаташите много глупави, не знаят как да си похарчат парите, пък сиромасите нали са тарикати, знаят кое как става...

Интересно ми е случвало ли се е ловец да отстреля трофеен глиган, струващ "теглото му в злато", и да се чуди как да го плаща!?

Интересно ми е случвало ли се е ловец да отстреля трофеен глиган, струващ "теглото му в злато", и да се чуди как да го плаща!?

Случвало се е, но не е фатално, нали за това има приятели да помогнат в труден момент :)

Преди две години един приятел беше довел на лов в едно стопанство негов колега и съдружник в бизнеса. Човека явно беше млад ловец и за първи път щеше да ловува в стопанство. Обяснихме му как са нещата, кое колко струва и на другия ден лова започна. От пусията на нашия човек се чуха няколко изстрела и след края на гонката отидох до него да видя какво е направил. Беше отстрелял два приплода, до които гордо беше застанал. Попитах го дали е видял някое голяммо прасе, което да е било покрай стадото, което е минало покрай него. Ловеца сподели, че е имало голям глиган, който се е движил високо над групата и е спирал на моменти. Той е пробвал далечен изстрел по този глиган, но не вярваше, че може да го е уцелил.

Дойдоха гоначите и с радостно започнаха да честитят на ловеца за слуката, аз се зачудих какво толкова му честитят за тези приплоди, когато видях как четирима от техните колеги теглят по склона към нас голям глиган. Видимо зъбите му си личаха, че ще бъде добър трофей и ще краси ловния кът на късметлията. Той обаче не изглеждаше щастлив, дори напротив, беше загубил всякакво настроение :)

Успя само да каже, че се отменя запланувания ремонт на банята, който е обещал на жената... :)

Попита и дали може да плати с кредитна карта, че нямал токова пари в себе си...

Вечерта всичко вече си беше както трябва и след първоначалния шок, колегата вече се радваше искрено на трофея си и се хвалеше с него на всички останали ;)

Не зная има ли такива случаи, ама надали ... когато ловувам в стопанство, винаги до мен има егер с бинокъл, и няма как да стане грешка ... може да се случи на гонка, но пък и в стопанствата не ходят хора, които си броят стотинките ;)

Най-голямата ти грешка е,че виждаш всичко във вид на пари.Парите не са най-важното нещо в живота,а още по-малко в лова.Ако тези прасета бяха паднали в някоя дружинка щяха да ги изкарат най-големите мръвкари,но тук се плаща и всичко е позволено.Направи ли си труда да преброиш колко ловци участваха в лова на гонка на диво прасе без сигнално оцветени части от облеклото или като се плаща всичко може,даже и правилата да не се спазват.И за безплатните изстрели на селяните също не си прав.Знаеш ли,че по полските дружинки масово имат по 5-6 убити прасета,че и по-малко и си плащат на всеки излет бележка по 61лв.Ти си по парите,направи сметка колко им струват прасетата и въпреки това се стремят да пропускат майките.А знайш ли,че на предпоследния ни лов двете ни най добри кучета влязоха в едно такова стопанство,чуха се две дублета и кучетата млъкнаха и никой от там ни чул ни видял .Никой от селяните няма да си позволи да гръмне чуждо ловно куче,но заради парите може и да може.

Както споменах по-горе, няма да разберете за какво става въпрос...

Парите не са проблем на този които ги има, а са проблем за този които ги няма !

А той няма пари, защото...някой може и да се сети защо...

И не забравяйте, че лова не е задължителен !

Който може и знае как се прави - ще ловува !

Останалите, които си мислят, че всичко им е ясно и всичко знаят, обикновено гледат и винаги се оплакват, че някой друг им е виновен !

Ловувам на много места и то основно в обикновени ловни дружини. Навсякъде, където се полагат грижи за животните и дружините знаят какво правят - има лов и то успешен и резултатен ! Няколко от тези ЛД граничат с ловни стопанства и се радват на този факт, а не се оплакват !

Останалите, които не знаят какво правят или нямат желание да правят каквото и да е, а чакат да отидат в гората или на полето и дивеча да почне да се мята пред пушките им - има много да чакат !

Ловът ще става все по-скъпо удоволствие, колкото и да не ни харесва !

Така е навсякъде в Европа и нас няма да ни подмине !

Може пък да е за добро, по-малко ловци, по-малко мърморковци и вечно недоволни от собствения си живот - повече дивеч в гората и на полето :drinks:

Наслука и не се отчайвайте, а търсете начини - не оправдания...

Г-н.Генов,Росене,станал си като нашите политици-самозабравил се,имах впечатлението че си ловец а не печелбар.Не се познаваме лично(може би за съжаление,че все пак си мисля че разбираш лова а и гледам си мераклия),но повярвай парите не са всичко,не ме познаваш а и не си длъжен разбира се (все пак съм анониман в сайта,а и не ходя в твойте райони),лично аз пари имам,предполагам повече и от хората които защитаваш,но НИКОГА не съм стъпвал в стпанство,да не се заричам но едвали ще го и направя.За мен лова се прави с приятели,с истински приятели,с хора с които се смея и почивам истински,с хора с които се грижим за дивеча и се забавляваме без значение от слуката.Желая ти най искрено бързо възстановяване от налегналата те "богаташка" болест и успех.Не забравяй въпреки че сайта си е твой - ти не си ментор и не се изживявай като такъв,бъди си просто Росен Генов-един от нас-ЛОВЕЦ.

Тези теми за ловът в стопанства винаги създават напрежение и отприщват низки човешки страсти. Не съм сигурен дали това е завист или нещо друго, но е явно че го има...?

Не вярвам, че тези които се изказват крайно негативно за хората, които ловуват в стопанства, го правят от любов към животните. Не разбиран и как определяте, кой начин на ловуване е правилен и кой не е, когато се ловува в стопанство и в ловна дружина...?

Не разбирам и как човек, който не е стъпвал в ловно стопанство, може да прецени как се ловува там и дали това е редно или не...?

Не разбирам и кой ви дава право да обиждате и заклеймявате ловците, които им харесва да ловуват в ловни стопанства ?!

Най вече не разбирам хора, които се срамуват от себе си и нямат доблестта да да застанат с истинското си име, да дават определения за други хора !

Точно такъв тип потребители не разбирам, а и едва ли някой би взел на сериозно мнение на хора, които по една или друга причина им харесва да са анонимни и от тази позиция да правят заключения и обобщения за други !

Като толкова не ви харесва ловът в ловните стопанства, борете се да го промените или премахнете. Така анонимно в интернет пространсвото нищо няма да постигнете, освен насмешка от другите, които ненавиждате...

Аз лично не съм против стопанствата,нека ги има...но съм против системата!Аз съм против стопанствата с ограда в които основния дивеч е НАШИЯ ДИВЕЧ,на бедния и недорасъл до вашите среди ловец...този,който плаща билет(събирайки цяла година сумата и отделяйки от хляба си),този ловец който ще ходи пеша 20км,защото не може да си позволи джип,НО ЩЕ ПЛАТИ БЕЛЕЖКАТА СИ,която е на стойност 61лв на излет за групата...Нека да си има стопанства,нека си има високоплатени ловци,които при наличието на цяло стадо в краката му,ТОЙ стреля по водачката...е нека,па той си плаща...нека си плаща,ама когато това не засяга моя ЛОВ! Не може,за едно лято в даден район да се хванат 90прасета и да се вкарат в 2 ловни стопанства и после да ми каже някой си татар-башия,че той си плащал...КВО СИ ПЛАЩАШ?Прасетата дето са подхранвани и отрасли с нашите мизерни парици,след това вкарани в заграденото... и до кога ? До кога мислите,че това ще се търпи?

Аз ви гарантирам,че няма...стария строй,вече отдава фронта...стария 'смачкан" дух водещ се от поговорката "мирна главица,сабя не я посича" ...скоро няма да е водеща...защото със смяната на поколението се сменя и нрава,поведението и търпимостта на народа ни...ако не сте забелязали... не знам България дали помни 100дни протести,не знам дали България помни паленето на 'Ромски имения" и Вилаети на набеден цигънски ЦАРЕ!Но всички ги видяхте завити под юрагините, нали? Така ще видите и бутането на мрежи...иска се още малко време !

Добре, това е твоето мнение, но има и друга страна по този въпрос. Концесионерите на ловни стопанства, които нямат огради /тези с оградите са само няколко/ ще кажат, че защо трябва те да плащат на държавата, да хранят и се грижат за дивеча, да плащат заплати, да охраняват района и други дейности свързани със сериозен финансов ресурс, а местните ловци на готово в събота и неделя да отстрелват дивеча, за който са се грижили. И ще бъдат прави, пък другите ще кажат, да не са се грижили, никой не ги е карал да го правят, те печелят от това...

В общи линии това е глупаво противопоставяне, защото, местните ловци не могат да направят това, което могат ловните концесионери. Не си мислете, че се печели от ловен туризъм в такава степен и мащаби, които си представяте.

Ловуването в огради е по-скоро изключение, отколкото масова практика !

Истинските грижи и истинския лов става в свободните площи на ловните стопанства. Болшинството от ловците, ловуват по този начин защото така им харесва. Един или два пъти в годината ходят в оградени площи, понеже по това време ловът в свободните територии вече е забранен.

Ловуването на разселен волиерен фазан е същия тип ловуване, но не виждам такъв ентусиазъм, да се забрани и този метод на ловуване...?

....истинския лов става в свободните площи на ловните стопанства... тук не си прав.

Истинския лов става на места различни от ловните стопанства.Истинските гонки,когато излизаш изморен от драките,истинските приятели с които ловуваш от години,истинската слука колкото и малка да е в бройки и килограми.После вадене от деретата,дране до късно и весели лакърдии.

Кой от тези паркетни ловци качени по вишките ще влезе да гони по 7 8 часа,а после да прибира дивеча и накрая да дере???

Всеки вижда по различен начин истинския лов.Аз го виждам по този начин.

Последните коментари са свързани с ловът в ловни стопанства. Коментарите са за ловът в ограда и в свободни пространства, които са на територията на тези ловни стопанства.

Винаги съм се учудвал, как постоянно някой нещо не е разбрал, или просто си пише каквото му хрумне, ей така за участието...:)

нямам нищо против лова в ловни стопанства имам против този лов да се вмъква в тази тема.просто направете тема лов в ловни стопанства.тема ловен сезон20.....-20..... да бъде на ловците които не пратикуват лов в стопанства.и няма да има проблеми.всеки ще си чете и пише в интересната му него тема.

нямам нищо против лова в ловни стопанства имам против този лов да се вмъква в тази тема.просто направете тема лов в ловни стопанства.тема ловен сезон20.....-20..... да бъде на ловците които не пратикуват лов в стопанства.и няма да има проблеми.всеки ще си чете и пише в интересната му него тема.

И защо трябва да се направи това разделяне на ловците и на начина на ловуване ???

Темата е "Лов на дива свиня- ловен сезон 2013/2014 г."

Ако някой от вас се има за по-голям ловец от останалите, може да си направите специална тема и там да си разказвате приказки и да си мерите, там каквото решите да си мерите...

Напълно споделям твоето мнение колега и нека г-н Генов си помисли дали ако ги няма тези ентусиасти,които гледат по няколко броя кучета за да може други едни ентусиасти да стоят на пусия и стрелят ще го има ловът като тръпка /гонка/,а не на чакало до поредната хранилка /разстрел на животно/.Нищо лошо които може да си ходи в ловни стопанства,но нека бъде отделна тема и които от регистрираните в този саит иска да я разглежда.

Последните коментари са свързани с ловът в ловни стопанства. Коментарите са за ловът в ограда и в свободни пространства, които са на територията на тези ловни стопанства.

Винаги съм се учудвал, как постоянно някой нещо не е разбрал, или просто си пише каквото му хрумне, ей така за участието... :)

Коментирах твоята теза къде става "истинския лов"Темата е "лов на дива свиня" ако не бъркам.Споделих своето виждане за истинския лов на този дивеч.

Edited by pan4o

И защо трябва да се направи това разделяне на ловците и на начина на ловуване ???

Темата е "Лов на дива свиня- ловен сезон 2013/2014 г."

Ако някой от вас се има за по-голям ловец от останалите, може да си направите специална тема и там да си разказвате приказки и да си мерите, там каквото решите да си мерите...

ами просто са две различни теми.и никой не иска никого да дели.когато ходиш в ловно стопанство си пиши в едната тема когато ходиш на Борима в другата.за всеки влак си има пътници.и в едната и в другата ще има кой да натиска бутона харесвам.

Не знам какво има да се умува за тези стопанства.Поне за мен-имаш ли възможност ще си ходиш където поискаш.Парата си е твоя и ще си е трошиш където ти е кеф и както ти е на сърце.Дайте да не разваляме хубавата тема защото виждам тук доста се изказват дирижирано от едно друго място.Повечето от вас знаят кой води хорото и за това да не се правят на ущипани нали.Ако не се сещате мога да ви помогна а -завършва на ец :cap: .Ще умуваме ако решите и по късно а.

Edited by Наньо

Не знам какво има да се умува за тези стопанства.Поне за мен-имаш ли възможност ще си ходиш където поискаш.Парата си е твоя и ще си е трошиш където ти е кеф и както ти е на сърце.Дайте да не разваляме хубавата тема защото виждам тук доста се изказват дирижирано от едно друго място.Повечето от вас знаят кой води хорото и за това да не се правят на ощипани нали.Ако не се сещате мога да ви помогна а -завършва на ец :cap: .Ще умуваме ако решите и по късно а.

Остави ги Насе те няма какво да пишат там и затова бълват тука какво ли не. ;)

Не знам какво има да се умува за тези стопанства.Поне за мен-имаш ли възможност ще си ходиш където поискаш.Парата си е твоя и ще си е трошиш където ти е кеф и както ти е на сърце.Дайте да не разваляме хубавата тема защото виждам тук доста се изказват дирижирано от едно друго място.Повечето от вас знаят кой води хорото и за това да не се правят на ущипани нали.Ако не се сещате мога да ви помогна а -завършва на ец :cap: .Ще умуваме ако решите и по късно а.

когато казваш "А" кажи и "Б".не искам да се заяждам но ловния сезон на дива свиня приключи на 12.01 за групов лов.а Росен е публикувал снимки от лов в стопанство от 15.01. затова е логично да се раздели в две отделни теми.и на мен ми харесва лова в стопанство.така че нищо лично.

Edited by rinklov

Той ловът за това е широко понятие.....Едните го имат за бизнес и си мислят,че разбират от Истинския лов на д.свиня,гледа се комерсиалното,не се спазват законовите разпоредби и т.н....А другите си мислят,че разбират от лов като отделят от месечния си бюджет за подхранване,направа на просеки,засяване на ниви,а в същото време дивечът им се хваща с капани,вадят прасетата от деретата с човешка сила,а не друга съвременна техника и т.н....Всеки си харчи парите,както намери за добре и така трябва да е,ама да се пледира за неща,който няма как да се случат в даден период от време на места си е направо-комерсиалност с изглед на парични средства и нищо друго.Да,монетата има две страни и всеки да си гледа неговата,но без претенции,кой,как и по-какъв начин разбира ловът на д.свиня.....

пак опнахме убавата тема.направете анкета дали да се раздели темата и въпроса ще се реши.един вид безплатен референдум!!!

пак опнахме убавата тема.направете анкета дали да се раздели темата и въпроса ще се реши.един вид безплатен референдум!!!

Убава беше до едно време до вчера кво да се дели Росен каза няма да я раздели.Не му давайте акъл кво да прави. ;)

Edited by Манол Манолов

Концесионерите на ловни стопанства, които нямат огради /тези с оградите са само няколко/ ще кажат, че защо трябва те да плащат на държавата, да хранят и се грижат за дивеча, да плащат заплати, да охраняват района и други дейности свързани със сериозен финансов ресурс, а местните ловци на готово в събота и неделя да отстрелват дивеча, за който са се грижили. И ще бъдат прави, пък другите ще кажат, да не са се грижили, никой не ги е карал да го правят, те печелят от това...

В общи линии това е глупаво противопоставяне, защото, местните ловци не могат да направят това, което могат ловните концесионери. Не си мислете, че се печели от ловен туризъм в такава степен и мащаби, които си представяте.

Истинските грижи и истинския лов става в свободните площи на ловните стопанства.

Така е, глупаво е противопоставянето на ловците. Глупаво е да се връзват ловците на евтините трикове на шепа комплексари.

Концесионерът, за да бъде такъв е приел стопанския риск да извършва тази икономическа дейност с цел печалба. Ако тези хорица не са наясно с това, то те не са концесионери а един вид мечтатели, меко казано /за да не ги обидим/. Следователно нямат думата да казват каквото и да е било.

масовия ловец, обаче не е готованец. по- скоро тези, които не извършват ЛСМ в ловните си райони са едно изключение.

"Истинските грижи и истинския лов става в свободните площи"- ето това е вярно и включва горните две категории стопани на ловни участъци. същото потвърждава твърдението, че "глупаво е противопоставянето на ловците". И не се връзвайте на комплексарите, защото извратеното им съзнание е плод на лошо детство и болни амбиции в юношеството.