Jump to content

Избор на ниско бюджетна карабина

Recommended Posts

Здравейте колеги наскоро изкарах курсовете за подборен лов и ми предстои закупуването на карабина.Спрял съм се на болт затвор кал. 30.06.Поради финансови съображения съм се насочил към така наречените ниско бюджетни пушки.Разглеждах по магазините и се насочих към следните.

REMINGTON,MARLIN,SAVAGE ARMS.

За ремингтона съм чувал ужасни неща ,некачествени цеви които се пръскат и какво ли още не но все от хора които не притржават въпросната пушка,а за останалите не са ми известни.

Моля ви да ме насочите към по добрия избор.

Здравейте колеги наскоро изкарах курсовете за подборен лов и ми предстои закупуването на карабина.Спрял съм се на болт затвор кал. 30.06.Поради финансови съображения съм се насочил към така наречените ниско бюджетни пушки.Разглеждах по магазините и се насочих към следните.

За ремингтона съм чувал ужасни неща ,некачествени цеви които се пръскат и какво ли още не но все от хора които не притржават въпросната пушка,а за останалите не са ми известни.

howa -пак в този ценови диапазон но си е добро пушкало (помисли и за 308 вин- това което пада с 30-06 пада и с308 но няма такъв откат и при стрелба от ръка си е то почно като калибър)

Здравей колега, мога да споделя моя опит с теб, защото също като теб и аз се колебаех каква карабина да си закупя, мислех за ремингтон, но изчетох доста неща къде добри, къде лоши, това се отнася и за марлин, сажидж и др от ниския клас, за мазалат не си и мисли, няма да го коментирам..... та стигаме до така наречения ловен калашник мислех да си взема, но отново четох и се консултирах с доста хора, дори и с притежатели, които ме посъветваха да не го правя, и така случайно се зачетох в тема за сръбските карабини застава, прочетох хубави неща, добра оксидация, маузер затвор, добър избор на калибър и най важното добра цена, та взех и си купих (кал.30-06) не съжалявам хич, дървенията и е малко по груба, но след леко преработване и обработка с разни масла стана прекрасен приклад, както бях и чел оксидацията и е отлична, затвора работи идеално, най добре прочети темата за застава, ще разбереш доста за пушката, това при бюджет до 1000-1200лв. ако искаш да скачаш малко по на високо (1200-2000лв) може да вземеш CZ и нагоре Tikka, HOWA, и така,... успех в търсенето ;)

ето ти и малко теми да разгледаш:

http://www.nalov.com/forum/index.php?showtopic=362

http://www.nalov.com/forum/index.php?showtopic=46108&page=2

За ремингтона съм чувал ужасни неща ,некачествени цеви които се пръскат и какво ли още не н,о все от хора които не притржават въпросната пушка,а за останалите не са ми известни.

Здравей колега, леко ти завиждам, че ще избираш и купуваш карабина - голяма емоция си е и не се случва всяка година :cap: Моят съвет е да не бързаш много, да почетеш повече отзиви за различните карабини и боеприпаси, да събереш мнения от притежатели, да прикладваш, провериш работа на затвор в магазините и т.н. Помисли дали да си купуваш нещо ново и по-нискобюджетно или нещо втора ръка, но по-качествено за същите пари. Всяка марка си има привърженици и всеки хвали своето - ремингтон, савидж, застава, мазалат, хова и т.н. Не си посочил точен бюджет. Аз отскоро имам мазалат със сменена хромирана цев и съм доволен, но сменената нова цев е почти равна на нова карабина и по други причини ми излезна доста нискобюджетно. А и с тази цев карабината стреля добре и на мен ми е много удобна. Успех в избора!

ценовия диапазон е около 1000лв.но а за втора опутреба не съм мн сигурен дали няма да има някакъв дефект все пак сме в българия и всеки иска да си пробута неговото

ценовия диапазон е около 1000лв.но а за втора опутреба не съм мн сигурен дали няма да има някакъв дефект все пак сме в българия и всеки иска да си пробута неговото

Втората употреба карабина си има своите рискове, но има и плюсове- освен цената, може да има проби на стрелбище - не знам дали за нова карабина ще се съгласят да я пробват за групираност на стрелба. За нова застава съм разпитвал в няколко магазина и ми казаха, че е на цена около 1200 лв.- може да има и по-евтини (900-1000 лв) някъде- колегите могат да кажат. За нови ремингтон и савидж на цена до 1000 лв. не съм се интересувал, защото май нямат монтирани механични прибори на тази цена, а аз лично държах на механичните. За марлин честно казано почти нищо не съм чувал, но има доста изписано за тека иж-18 мн. Хубаво е да събереш повече информация, но важното е ти да си харесаш карабината и да си доволен- парите са си твои.

Здравей колега, аз бих те посъветвал първо да прецениш и избереш калибъра, после карабината. 30-06, .308, 7,62х54R, всички са с почти еднакви възможности, въпроса е колко и по какво смяташ да стреляш с нея, от там идва и финансовата обосновка на покупката. Защото не е въпроса само покупката, нещата опират и до това после колко пари ще можеш да си позволиш да харчиш за патрони. Нали се сещаш че куршума на карабината не е самонасочващ се, трябват тренировки за да имаш добра стрелкова подготовка, понякога стрелбата става поредното страстно увлечение. Аз лично направих моя избор след като си дадох сметка че при еднакъв брой изстрели с моя калибър ще плащам 1/4 от парите необходими ми за другите калибри. Успех с избора!!

Точно това исках да ти кажа и аз-помисли колко често ще стреляш през годината.Аз лично обичам да стрелям без да пестя боеприпасите и за това се ориентирах към 7.62x54-едно ''ДУМ'' ми струва от 25 до 85 стотинки,рядко с първия партизан до 1,5 лева,а с 30-06 най-евтиния ти вариянт е 5 изстрела-10 лева.Вече ти ще си направиш сметката.Поздрави и успех!

Основният въпрос с който трябва да започнеш е за какво ще я ползваш в 80-90% от случаите, за какво в 10-15% и за какво почти никога...

От там ще дойде калибъра, после пушката и накрая оптиката...

Не забравяй, че оптиката и монтажа са по-важни от карабината... Също така струват поне толкова пари колкото и голата пушка...

Ако ще ходиш само за "свинщини на гонка" с бюджет до 1000лв за карабина и оптика - най-добре не се захващай... Ходи си с гладкото, инвестирай в машинки за правене на патрони с куршум и стреляй колкото се може повече (за 1000лв - това е бая стрелба с куршум с гладкото - 500-1000 изстрела)

Наистина, бюджет до 1000 лв. за карабина в калибър на 7 мм. или нагоре ограничава възможностите, а ако бюджета от 1000 лв. включва и оптика и монтаж, то възможностите се свиват още повече. Но мисля, че колегата е посочил 1000 лв. само за карабина. Има все пак възможност - бюджетна карабина, лов на механични мерници при групов лов на прасе и по-късно закупуване на качествени монтаж и оптика.

В обявите на форума има подходяща пушка за теб- ЧЗ- 30-06-1200лв с оптиката.

Иж 18- 450 лв.-всички калибри-по-рано бяха по 350 :) оптика Пилад между 370 и 500 и си готов ;) Аз от няколко години съм с такъв иж 7.62х54 и съм много доволен.На варда се гърми само веднъж .Пък с за гонка зависи от това колко бързо можеш да презаредиш.Аз тази година имам три убити прасета на гонка и само веднъж се наложи да повтарям. Единствения "недостатък" е,че цевта не е хромирана и се налага по-редовно чистене ама това не е болка за умиране :) Който разбира,ще се сети защо съм сложил недостатъка в кавички.

По темата за нискобюджетните карабини до 1000 лв. аз виждам нещата така:

Нови карабини (от ниска към висока цена):

1. Тек Иж-18 мн - кал. 7.62х54r, .308, .30-06 -цени 450 - 500 лв.- с механ. мерни прибори.

2. Мазалат 7.62х54r - виж темата за нов мазалат от Нити Казанлък във форума - цени 800-1000 лв. (бел. - тук се има предвид нова хром./нехром. цев и затвор от Мосин-наган) с механ. мерни прибори.

3. Застава М98 или М70 - кал. .308 или .30-06 (може да има и други кал.под 1000 лв.) - цени 900-1200 лв.- с мех. мерни прибори.

4. Ремингтон 770/700 или Савидж (за Ругер не знам дали имат нещо в този ценови диапазон) -кал. .308 или .30-06- цена 800-1200 лв. -с или без мех. мерни прибори.

6. В отделна точка полуавтоматичния СЛР 7.62х39 (около 650 лв.) или САР същия калибър - 850-900 лв. Калибърът не е обичан от всички за прасе :cap:

Втора употреба карабини - според мен след задължителна проба на стрелбище:

Всички изброени по-горе, но намалени с 20-30-40% (т.е. за горе-долу цена от 350 лв. - 900 лв.), в зависимост от състояние, принадлежности и пазарлък. Тук може още някое чз или бърно да изпадне за около 1000 лв.

За боеприпасите 7.62х54, .308 и .30-06 - има изписано много, всички вършат работа за БГ и са доста универсални. Колегите са казали по-горе също.

Последно, моето лично мнение. 7.62х54r- основен плюс добрите цени за тренировки - от 50 ст. до 5 лв. Посочват като основен недостатък малко разнообразие - 8-9 вида патрони срещу сигурно 20-30 вида за другите два боеприпаса, но при положение че си прострелваш карабината и оптиката за 1 вид патрон - каква е разликата? От 8-9 вида патрони има доста качествени и не съм усетил липса на патрони. Пък и самоснаредяването на патрони е разрешено. За карабините - Ремингтон и Савидж - харесвам, но малко по-скъпите модели - над 1200 лв. и не съм се интересувал от по-евтините. Иж-18 мн - познавам хора, които са много доволни от него като точна стрелба, прост, лек, безотказен, но на мен ми стои малко дървено в ръцете и предпочитам мазалата- лично мнение. Застава - не съм стрелял с нея, но съм я държал - струва ми се с по-неудобна дървения от моя мазалат (лично мнение), с по-тънка и по-къса цев от мазалата, по-лека е с поне 300-400 гр. от мазалата. Мазалата - 3.8-3.9 кг. без оптика с нова 62 (64) см. хромирана цев дебела от 19-23 мм. - много ми е удобен, харесва ми дървенията (приклада), предпазителят и затвора действат безупречно, мех. прибори са супер и се ползват заедно с оптиката- висок просвет, дулна фаска, цевта не допира ложата (свободно плаваща?), стреля точно, бавно загрява.

Ако съм пропуснал нещо - допълвайте колеги. Дано се включат и колегите с Ремингтони и Савидж- все пак първия пост по темата посочва тези карабини :cap:

Edited by winterhunter

Мой близък си купи Застава М98 30-06.Да ти кажа мисля че е много добра карабина и е истински направена в сравнение с другите посочени от тебе в горния пост.Оксидация,точност и тн.Единствено дървенията е малко груба но се оправя бързо,затвора се разработва след 20-30патрона.

За да допълня по-горният си пост: в момента ползвам карабина много рядко (просто не ходя на едър лов)...

В 80-90% от случаите стрелям на стрелбище...

В 10тина % от случаите я ползвам за свинщини на гонка...

Много рядко (почти никога) за хищник или сръндак - на варда/ход...

Изводите са:

- калибъра следва да е "универсален" (.308, 30-06) и да има избор на леки и тежки проектили

- цената на боеприпаса не е от особено значение тъй като стрелям рядко

- необходима е "универсална" оптика (от типа 1.5-6х42 с подсветка) за да става и за гонка/варда/ход/хартия

- монтажа трябва да е "бърз" (свали-сложи) за да може да се ползват механичните мерник-мушка на много "гъста" пусия или при дъжд/снеговалеж. Това е и резервен вариант - ако паднеш/удариш оптиката. Желателно е механичните мерник мушка да са контрастни и/или тип "батю"

На тези условия отговарят 2 масови карабини, но за бюджет доста по-висок от твоя

1. Тика Т3 батю в .308 или 30-06

2. ЧЗ 550 батю в 30-06

Голите карабини (нови) са около 2000лв.

Оптиката :

Никон Монарх Е 1.5-6х42 - около 1300лв

Монтажа (възможно най-ниският) - уивър база с качествени пръстени - около 400-500лв; или оригинален бърз монтаж на лястовича опашка с упор - пак горе-долу толкоз...

Разбира се, ако пушката е основно за "свинщини", оптиката и монтажа може да се купят по-нататък...

А най-добре бих постъпил, ако спестя 2-4000лв (при стрелба около 20тина патрона годишно) и ползвам гладкото с куршум...

Аз бях пред същата дилема и след доста изчетени статии,мнения и огледи се спрях на Застава М70.За цена 1000-1200 лв.това е най-доброто което можеш да си вземеш.А и спусъка е с шнелеров механизъм. :)

Edited by plamen101

Мой близък си купи Застава М98 30-06.Да ти кажа мисля че е много добра карабина и е истински направена в сравнение с другите посочени от тебе в горния пост.Оксидация,точност и тн.Единствено дървенията е малко груба но се оправя бързо,затвора се разработва след 20-30патрона.

Предполагам, че поста ти е адресиран към мен. Не съм казал, че Застава М98 е лоша карабина, напротив- добра ми се струва. Аз преди около година също обмислях да си взема Застава. На мен лично ми беше по-неудобна дървенията и когато съм разглеждал Застави има разлика в дървенията на различните модели и калибри. Чувал съм, че понякога имат проблем с подаването на патрони с мек връх, но е отстранимо. А Мазалатът е много истински направен и с добра точност. И за да не съм голословен -прилагам една снимка на моя мазалат. Качвам и една снимка от последната прострелка - 1-ва група на 9 часа, 2-ра група на 11 часа и 3-та група на 1 часа (между всяка група има корекция на оптиката като целта ми е 6 см. над центъра на мишената на 100 м.). Поздрави

post-42057-0-78622600-1390670371_thumb.jpg

post-42057-0-25257500-1390670404_thumb.jpg

Аз лично не съм привърженик на мазалат, предпочитам всяко друго от изброените без него! Не че имам застава, но от мазалата е в пъти по добра, единственото му предимство (на мазалата) пред другите оръжия е евтиния боеприпас, което не е малко, но пък чак толкова да не издребняваме, по въпроса за тъповръхи куршуми, да наистина някой колеги се оплакват, но пък казват се отстранявал лесно проблема при оръжейник, но е късмет на каква уцелиш, моята няма проблем с какъвто и да е боеприпас. Поздрави

Аз лично не съм привърженик на мазалат, предпочитам всяко друго от изброените без него! Не че имам застава, но от мазалата е в пъти по добра, единственото му предимство (на мазалата) пред другите оръжия е евтиния боеприпас, което не е малко, но пък чак толкова да не издребняваме, по въпроса за тъповръхи куршуми, да наистина някой колеги се оплакват, но пък казват се отстранявал лесно проблема при оръжейник, но е късмет на каква уцелиш, моята няма проблем с какъвто и да е боеприпас. Поздрави

Любопитно ми е колега какво конкретно не харесваш в мазалата? Обикновено съм чувал оплаквания: от някои оригинални цеви (отстраняеми със смяната на нова цев, ако се налага), дулен компенсатор (мн. хора го режат, а на новите цеви го няма), вида на предпазителя (според мен е по-добре от плъзгащия се), високия монтаж (не е чак толкова висок всъщност и е предимство според мен). Не знам дали си имал мазалат и ще ми е интересно да споделиш по-конкретно мнение? Поздрави

Edited by winterhunter

Нова цев е доста скъпо, да се сменява (чул съм нещо около 500лв), но не това не ми харесва, не ми харесва самия вид на пушката, високият монтаж хич не ми допада, болта на затвора ми прилича на дръжка от машина на жп-то... не съм имал колеги са имали и от тях не съм чувал хубави работи за тези карабини, с две думи просто не ме кефи... а и какво да ги сравняваме, малко повече от половината на цената на заставата е, се едно да сравняваме заставата с тика (примерно) разминават се класовете! За парите си е добра, но заставата е по добра, както и тиката е по добра от заставата и както браунинга е по добър от тиката и т.н. Това си е мое мнение на база четене по форуми (български и др.) коментиране с колеги (притежатели на по-горе изброените пушки) по ловните излети! Поздрави и на теб колега :)

Edited by momcho2000

Нова цев е доста скъпо, да се сменява (чул съм нещо около 500лв), но не това не ми харесва, не ми харесва самия вид на пушката, високият монтаж хич не ми допада, болта на затвора ми прилича на дръжка от машина на жп-то... не съм имал колеги са имали и от тях не съм чувал хубави работи за тези карабини, с две думи просто не ме кефи... а и какво да ги сравняваме, малко повече от половината на цената на заставата е, се едно да сравняваме заставата с тика (примерно) разминават се класовете! За парите си е добра, но заставата е по добра, както и тиката е по добра от заставата и както браунинга е по добър от тиката и т.н. Това си е мое мнение на база четене по форуми (български и др.) коментиране с колеги (притежатели на по-горе изброените пушки) по ловните излети! Поздрави и на теб колега :)

За да сме точни - новата цев е 480 лв. нехромирана 59 см. белгийска или чешка 64 см. хоромирана - 540 лв. Относно монтажа- предната част на оптиката е над цевта - около 14 мм. (над механичния мерник 4 мм.), а задната част на оптиката е около 26 мм. над затвора (вдигнат предпазител над затвора- около 5 мм.), оптиката е х44, прилагам и снимка. От всички тези разстояние е видно, че ако монтажа е по-нисък мога да доближа оптиката до цевта с 2-3 мм. или 12 мм., ако избия механичния мерник- и ще мога да боравя с предпазителя. Според мен не си струва за 12 мм., а сега ползвам и оптика и механичен едновременно. Лошата слава на мазалата се дължи на една част (не всички) от оригиналните цеви, които а се продавали без контрол на качеството през 90-те и на дулния компенсатор. Относно класа на мазалата - цените на мазалат с нова цев са от 800-1000 лв. без оптика, доколкото знам, а мазалатът си е със затвор и цевна кутия от Мосин-наган (появил се 1891 г. и модифициран през годините до 1944 г.). От друга страна - заставата, както някои казват, си е чист Маузер К98 (появил се 1898 г. и модифициран през годините преди 2-та световна). Според мен и заставата, и мазалата са един клас, като затвора на заставата и около него изглеждат по-модерни и е по-лека, но пък 64 см. хромираната цев на мазалата според мен е по-дебела (19-23 мм.) и може би по-добра (слагам снимка). Това си е мое лично мнение, иначе колега те разбирам че не ти харесва външния вид на мазалата - всеки харесва различни неща. Важното е лов да има :cap:

П.С. Да попитам колега- цевта на заставата допира ли се до ложата - можеш ли да прекараш банкнота от между цевта и ложата до патронника?

post-42057-0-90855000-1390681960_thumb.jpg

post-42057-0-98462200-1390681993_thumb.jpg

Edited by winterhunter

П.С. Да попитам колега- цевта на заставата допира ли се до ложата - можеш ли да прекараш банкнота от между цевта и ложата до патронника?

Да колега, спокойно прокарвам лист между цевта и ложата до патронника без да опира никъде! И съм съгласен с теб важното е лов да има! Жив и здрав колега ;)

Edited by momcho2000

Да колега, спокойно прокарвам лист между цевта и ложата до патронника без да опира никъде! И съм съгласен с теб важното е лов да има! Жив и здрав колега ;)

Значи е свободно плаваща - и при смяната на моята цев на мазалата са направили същото - старата цев май не беше така, ако не се лъжа. Жив и здрав колега :cap: