Jump to content

Избор на ниско бюджетна карабина

Recommended Posts

Да споделя и аз мнение. Около 1000 лв вариантите са

1. мазалат или застава и двете са кютуци, но единия си е наш роден и по мое мнение по- добрия избор

2. ремингтон 700, марлин xl7 нямат мерник и са пластмасови :bad: следователно мин +600 за монтаж и оптика

3. савидж 111 има мерник и мушка но и най- скапан болт (1260 лв) но поне е дървена

Здравей колега, въпросът за 52 см. цев за кал. .30-06, не е по темата, но все пак може да се каже следното. Калибър .30-06 е един от най-разпространените, а ловните карабини се правят с цеви най-често между 51 см.- 65 см. Коя е най-удачната цев за този калибър и за теб специално е сложен въпрос, чийто отговор зависи от много фактори. Първо, зависи от целта за която ще ползваш карабината: бенчрест, лов -съответно лов на прасе или на хищник (често се ползват варминтови цеви). Второ, зависи от района, в който ще ловуваш и начина на лов, както и твоите лични предпочитания и особености- в някои райони и някои хора искат по-леки/къси карабини, други са съгласни и на по-тежки/дълги. Трето, една цев се характеризира освен с дължина, също така и с дебелина, брой нарези и стъпка на нарезите, начин на изработка на цевта/нарезите (еднаквост, дълбочина), използван материал, и предполагам други (може и малко късмет- като с жените :cap:). Считам, че моят личен опит по този въпрос е недостатъчен, а написаното в поста е резултат на моя интерес по темата и на прочетени статии. Личното ми мнение е, че за лов дължина на цевта от 51 см. за .30-06 не е проблем и е ок. Поразрови се из форума и може да намериш още интересна информация по въпроса. Поздрави

Edited by winterhunter

howa -пак в този ценови диапазон но си е добро пушкало (помисли и за 308 вин- това което пада с 30-06 пада и с308 но няма такъв откат и при стрелба от ръка си е то почно като калибър)

Напълно подкрепям колегата, ако не ми беше легнал щаера, щях да взема хова, имат и още 1 +, избор на цеви в различни калибри, та ако решиш да сменяш калибъра, просто взимаш нова цев.

Колега взимай заставата . Няма нищо общо с този недодялан мазалат. Горе долу са на едни пари. Никой не може да ме обеди 4е мазалата е по ка4ествен от заставата. Нито е по прикладист,нито затвора е по добър , а за това колко е балансирана няма да говорим :big_boss:

Колега за 1000лв. Застава М70 е може би най-доброто на нашия пазар.Имам такава и не от пристрастие я препоръчвам а защото оценявам работните и качества.Тя е в ниският ценови клас но притежава всичко като прибури както по класните карабини,нужни за всякакъв вид лов.1-Избор на калибри,2-шнелер и регулируем спусък,3-Здрав и работещ затвор,4-мерни прибори ,не лоши,5- добра оксидация,6-надежден и лесен за работа предпазител,7-дава възможност за поставяне на швенк монтаж,уивър релси и др.8-добра точност.Прикладистоста за мен е добра но това все пак завеси от индивидуални физически данни на всеки.Можеш при желание да сравниш другите карабини в този ценови клас какво имат и нямат като механизми и работни качества.От тук нагоре в цени и качество са ЧЗ,ТИКА,може би хова и сабати които си заслужават но скачат с от 250-850лв.

Колега взимай заставата . Няма нищо общо с този недодялан мазалат. Горе долу са на едни пари. Никой не може да ме обеди 4е мазалата е по ка4ествен от заставата. Нито е по прикладист,нито затвора е по добър , а за това колко е балансирана няма да говорим :big_boss:

Колега borislav 123, нямам нищо против заставите, даже ги харесвам. Единствено не ми хареса, че цевта беше много тънка - но това си е мое ЛИЧНО мнение, едни М70 бяха с по-удобна за мен дървения, други с по-неудобна, когато ги разглеждах- но това е също лично. Съгласен съм и с мнението на колегата dimitrov.d., но в темата е уточнен бюджет около 1000 лв. Доколкото съм запознат, заставите в калибър .30-06/.308 са М98 или М70 и между тях има разлики, както в цената, така и в предпазителя, а вероятно и други (не съм чак толкова запознат със заставите).

За цените- моето обикаляне по магазините показа, че нова застава М70 в кал. .308/.30-06 струва поне 1200 лв., а М98 -900-1000 лв., а разлика от 200 лв. при бюджет 1000 лв. горе-долу не е едно и също. Пак, при бюджет около 1000 лв., втора ръка тикка .308/.30-06 ми се вижда трудно, да не кажа невъзможно да намериш.

За разликите между М70 и М98- признавам си, че съм държал и прикладвал само М70, но от това, което съм разбрал една от разликите е, че М98 има т.нар. предпазител флагче и това води до нуждата от митичния "висок" монтаж, което някои хора не харесват, а други може да харесват.

Последно колега, никой в нищо не опитва да те убеди - нито кое е по-качествено, нито кое е по-балансирано или по-прикладисто. Държал съм и прикладвал иж-18мн, застави, чз, тикка, сайга, слр. Дали една карабина е прикладиста е въпрос на лично, индивидуално усещане, а балансът може да се промени с по-тежка или по-лека оптика, но това са други теми. Не виждам никакъв смисъл да хулиш едно оръжие, за да хвалиш друго - всеки си има мнение. Моят съвет е не някой да си купи мазалат или застава или иж-18мн, щото е чел мнения, а да ги разгледа, прикладва, стреля по възможност и да си избере това, което му ляга на рамото и на сърцето! :cap: Поздрави!

Edited by winterhunter