Jump to content

Новите патрони на Remington

Recommended Posts

Колеги, бързам да споделя впечатления от новите патрони на Remington - Hog Hammer с куршум на Barnes TSX 168 грейна в калибър .308 Win.

Преди няколко дни си взех нова цев в калибър .308 Win - къса 52 см и нормален контур 17 мм (имам и друга, която е Jagdmatch и е много прецизна, но идва леко тежка за ежедневна ловна употреба). При късите цеви, които са много удобни, има два основни проблема - гърмят по-силно и на тъмно пред дулния срез проблясването е повече при изстрел.

Вчера и днес изпробвах 5 вида муниции:

1. Federal Trophy Copper 150 grs - приемливо поведение, група от 2,2 см на 100 м (5 изстрела)

2. Hornady GMX Superformance 150 grs - значително по-шумна и агресивна муниция, сериозен пламък пред дулото, група на 100 м - 3см

3. Norma Nosler BST 150 grs - добро поведение, група от 1,8 см, но аз по принцип не ползвам този боеприпас - малко ми е мек

4. SAX KJG 8 g - по-слаб откат (логично, поради по-ниското тегло на куршума), група на 100 м - 1,9 см - вероятно ще ползвам този боеприпас за сръндашки лов. Недостатък - значително по-скъп от останалите.

5. Remington Hog Hammer 168 grs - веднага ми стана любим! Освен мекия откат (независимо от теглото на куршума) има и система за подтискане на пламъка чрез подбор на различни видове барут. Като прибавя и факта, че първите 3 изстрела на 100 м ги наби в една дупка... Цената е около 40 € на кутия, което за Австрия си е направо евтиния.

Пиша това, за да споделя опит - наясно съм, че всяка цев си харесва муницията. За мен е важно и друго - всички горепосочени патрони ( без номер 2) на 100 м бият еднакво (1-2 см разлика, което за ловни цели е супер).

Всички патрони и описанието им ще намерите лесно в Интернет.

Надявам се да съм бил полезен.

Наслука!

Здравей колега! На "Remington" куршума "barnes" ли е?

Благодаря!

Да, колега, на Barnes e TSX (Triple Shock), изцяло меден. Това е означено и на кутията.

От години ползвам куршумите на Барнс TSX и TTSX,като консуматив,ащото си ги самоснаредявам.За тях има няколко особености!!!

Едната е че са склонни към свръхналягания и всички фирми които ги снаредяват,го правят на минимални V-0-лево,.....от там и перфектната им групираност ;)

Лошото в случая е,че при остатъчна скорост под 600м/с през мека тъкан,реагират като FMJ :(

За платен трофеен лов са идеалния избор,в пред вид,че собственика на концесията е лично заинтересован от намирането на животното :girl_cray2:

Почти винаги има изход и обилно кървене.

Аз лично в момента ползвам TTSX-168 в 308вин. с 20 инчова цев и едвам с какви ли не "магии" успявам да ги засиля /безопасно/ до към 780-790м/с :cap:

Така е! До скоро ползвах Barnes на Sako и констатирах че "шият" и то не само през меки тъкани, но при по-дребни животни.

При попадение в по-едро животно или в голяма кост отварят добре..... Производителя дава таблична начална скорост

на 165-грейновите куршуми 800м/с...

От години ползвам куршумите на Барнс TSX и TTSX,като консуматив,ащото си ги самоснаредявам.За тях има няколко особености!!!

Едната е че са склонни към свръхналягания и всички фирми които ги снаредяват,го правят на минимални V-0-лево,.....от там и перфектната им групираност ;)

Лошото в случая е,че при остатъчна скорост под 600м/с през мека тъкан,реагират като FMJ :(

За платен трофеен лов са идеалния избор,в пред вид,че собственика на концесията е лично заинтересован от намирането на животното :girl_cray2:

Почти винаги има изход и обилно кървене.

Аз лично в момента ползвам TTSX-168 в 308вин. с 20 инчова цев и едвам с какви ли не "магии" успявам да ги засиля /безопасно/ до към 780-790м/с :cap:

Съгласен съм с 600 м/с като граница за отваряне на куршума, но статистиката сочи, че 92% от ловните изстрели са ДО 100 м разстояние - следователно шансът да се отвори е голям

Така си е размерът има значение, като сравняват дължината на цевта, всички казват, по-късата цев по нищо не отстъпва на дългата, само малко в скоростта на куршума, което е незначително, 30-40м/с за 10см цев,... обаче Vaskoamer, неможе да достигне 800-820м/с,което за медните Барнеси е добре за по далечни изстрели... :download:

Но и с тези скорости до 200м, мисля че няма ядове с експанзията...

Venci благодаря за споделената информация и опит, това е много ценно... Поздрави и Наслука.

Чакаме отзивите за Ремингтоните в ловни ситуации.

Колеги,моля ви ,ако някой има впечатления от патроните на SB HPBT 11.7g 180grs Match,нека да ги сподели ,кутията е червена патрона е изцяло меден с остър връх с малък отвор на върха.

Колега, този куршум не е изцяло меден, а си е класически мачов, оловен с риза от медна сплав. Стрелял съм със същия, само че по-лекия от 168грн. Щаера стреля добре с тях, но те са за мишени, не са за едър лов.

Edited by todor_gps

Колега, този куршум не е изцяло меден, а си е класически мачов, оловен с риза от медна сплав. Стрелял съм със същия, само че по-лекия от 168грн. Щаера стреля добре с тях, но те са за мишени, не са за едър лов.

По живтно пробвал ли си ги 168грн.,скоро прострелвахме на един колега Блазера с тях който е с флутирана мачова цев и на 300м се кефихме като бебе на цица какви групи прави :D .Основно мисли да ги ползва за хищници ама знаели човек.

Виж сега, ако ги цели в главите, или гръбачния стълб, стават и за едро, но при попадение в меки части няма да експандира и ще пада търсене.

Ако се отвори повече дупката за да се отварят може и да вършат работа, но ще се разпадат на ядро и риза и при големи животни да са проблем. Невиждам смисъл при толкова много ловни патрони да се заиграваш и да рискуваш, виж за хищници, изключвам вълк ще стават.

Имам сайга 308 ,преди стрелях с куршума с оловният връх на SB ,но при автоматичното зареждане се закача леко патрона и това ме дразнеше затова я прострелях с тези.На 100 метра даде група 2,5см с оптиката и 3см с бързомера ,но не съм убивал животно още с тях.Мислех че са хидрошокови заради кухият връхако някой ги е ползвал за лов моля да сподели как се държи куршума има ли стопиращ ефект ,разпада ли се и т. н.

Имам сайга 308 ,преди стрелях с куршума с оловният връх на SB ,но при автоматичното зареждане се закача леко патрона и това ме дразнеше затова я прострелях с тези.На 100 метра даде група 2,5см с оптиката и 3см с бързомера ,но не съм убивал животно още с тях.Мислех че са хидрошокови заради кухият връхако някой ги е ползвал за лов моля да сподели как се държи куршума има ли стопиращ ефект ,разпада ли се и т. н.

Вземаш една права лопата и правиш 3 купчини мека влажна пръст. От 100м. стреляш в едната патрон,както си е.В другата с леко пилнат връх,примерно 1мм.В третата с повече пилнат,примерно 2мм.Изравяш куршумите,снимаш и пускаш снимките във форума.Така тъкмо и ние ще знаем,кои стават за Илени,кои ще са за сръндаци и кои за лисици,.......примерно :idea1: