Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Да си сверим часовниците и да видим кой какъв ловец е?

Тест за ловна етика или има ли ловци в България?  

248 members have voted

1. 1. Ходите ли редовно на лов след започването на сезона?

• Не пропускам ловен излет, независимо дали има дивеч или не.
      143
    • Гледам да отида поне един от двата дни.
      65
    • В началото съм редовен, но после ми писва и разреждам.
      3
    • Ходя на откриването и закриването, всикчко за мен е курбанджилък.
      0
    • Ловът ме среща с приятели, полезен е за здравето ми и ме разтоварва.
      69
    • Гледам само да не се завъртам в къщи.
      0
    • Казвам, че отивам на лов, а всъщност ходя по жени.
      4
    • Ставането рано ме влудява. Ловец съм заради оръжието.
      0
  2. 2. Участвате ли в ловно стопански мероприятия?

• Най-редовно се включвам. Живея в близост до ловния район.
      135
    • Живея далеч от ловния район и не винаги успявам да се включа.
      56
    • Не ме интересуват ЛСМ. Аз съм ловец, не фермер. Плащам си глобата.
      1
    • Живея далеч от мястото, където ловувам, но не пропускам ЛСМ.
      41
    • В нашата дружинка не се организират ЛСМ. Всички са месари.
      10
    • Че той дивечът нали е див? Ще се оправи и без нас.
      0
    • Да да! Ние да храним, а стопанствата да ни крадат с капани!
      4
    • Нямам финансова възможност за ЛСМ. Те са доброволни.
      4
  3. 3. Какво е за мен липса на ловна етика?

• Да ходя на лов с неизправно оръжие, боеприпаси и цивилно облекло.
      78
    • Да не спазвам правилата за безопасност по време на лов.
      132
    • Да бракониерствам извън сезона и в неловни дни.
      110
    • Да стрелям дори когато се съмнявам, че насреща ми е свиня-майка.
      100
    • Да мърдам от пусията и да преча на съседите да вардят.
      82
    • Да ловувам в стопанство, където има ограда.
      45
    • Да ловувам на групов лов в стопанство, където животните са събрани с капани.
      59
    • Да ходя на лов на чакало.
      9
    • Няма ловна етика. Обичам да стрелям по всичко, само ми дайте пушка.
      29
    • Обичам да си стрелям на стрелбище. Месо си купувам от магазина.
      8

Recommended Posts

Разгорещено водихме дискусии по няколко теми напоследък, които разбиха каймака и изкарах доста кир на повърхноста. Нека да си дадем отговор какво всъщност отличава отделните ловци един от друг, отговаряйки на най-обикновени въпроси, всързани с нашето хоби. Пожелавам ви приятно попълване на теста.

Edited by JOR8

Не виждам каква ловна етика има в това да застанеш на чакало и да застреляш животно примерно от километър,или пък да влезеш в ДЛС и да стреляш по животните вътре в оградата.Това е все едно да влезеш в зоопарк и да убиеш животно каквото и да е то(все едно прасето в кочината,макар,че неговото убийство е уж по хуманитарни причини.Да не се мъчи като го колят.)

Не виждам каква ловна етика има в това да застанеш на чакало и да застреляш животно примерно от километър,или пък да влезеш в ДЛС и да стреляш по животните вътре в оградата.Това е все едно да влезеш в зоопарк и да убиеш животно каквото и да е то(все едно прасето в кочината,макар,че неговото убийство е уж по хуманитарни причини.Да не се мъчи като го колят.)

Ако горното е към мен - уточнявам:индивидуален лов чрез издебване, на ход и индивидуален на дребен ..., без чакала, мрежи, дивечовъдни стопанства и др. екстри...

Edited by n960

относно чакалото колега,няма нищо лошо,това си е вид ловуване,и за него се изисква голяма доза дисциплина,а това е и добър начин за подборен отстрел на дивеч

Жоро, да те цитирам ли от другата тема или сам се сещаш? За тенденциозно зададените въпрос става дума...

Последния въпрос има как да е с повече от един отговор. Предлагам просто...

Edited by Borizanov

Жоро, да те цитирам ли от другата тема или сам се сещаш? За тенденциозно зададените въпрос става дума...

Последния въпрос има как да е с повече от един отговор. Предлагам просто...

Дадено!

Извън анкетата - на лов искам да съм със ,,ловни съмишленици'', да споделяме близки виждания за начина на ловуване, придвижване и построяване на лова, хора тренирали с оръжието/добри стрелци, всеки да намира начин да поддържа формата си/, да обичат кучето си и на колегите също, да няма скатавки и дребни хитрувания през деня.

Оптималния брой на групата е 8-10 човека, които с една дума и с поглед се разбират. За мен без значение е възрастта, образованието, социалния статус, дрехите, пушката, обущата, прическата на колегите- важен е МЕРАКО...

Това за груповия лов.

За дребния - от 1-3 човека, мразя ,,жандармерийските редици'' при лов на пъдпъдък, добри кучета , здраво ходене и пуцане.

Най се кефя на индивидуалния - на дребен и едър дивеч! :buba:

JOR8, безплатно може за ползваш нЕкои идеи за допълване на анкетата. :clap:

П.П. Когато се разбива каймака, на повърхността излиза масълце, а не кир - забележка! :eusa_naughty:

Колегата е обхванал почти всчко което мисля и чувствам Аз. Браво.

Истинският Ловец е ДОБЪР СТОПАНИН , това е , с пушка , без пушка важно е за какво си в Гората, и дали отвътре те кара !

• 10 months later...
  • 1 year later...

Имам кратко питане и не желая да отварям нова тема. Тъкмо и да върна темата в началото.

Искам да получа малко информация от колеги от Сърбия. Има ли такива в този форум (в някои от форумите имаше, но не помня)?

Може да ми пише на ЛС.

• 1 month later...

Ловът е страст !

Ловът е както колективно така и индивидуално занимание, което ни откъсва от грубата и злободневна действителност и аз се радвам, като малко дете всеки път, когато ставам в 05.00ч, за да отида на лов и пътувам по 85 км. в едната посока.

Затова и ме спохожда слуката, защото го правя със желание, страст и дисциплина, а не като някой колеги, които ще спрат за банички, за кафенце и накрая ще пуфти цял ден по баира, че нямало лов, закво бил толкоз път !!!

Поздрави !!!