Jump to content

Подписка за промяна на срока за груповият лов на дива свиня за сезон 2014-2015г.

Recommended Posts

Колеги в някои сдружения започна подписка за промяна срока за ловуване на дива свиня.Предложението е да започне да се ловува от 15септември до 31 декември.

колега според мен няма смисъл да се променя срока .С този климат последните години на 15 септември ще трябва да ходим по къси панталони а сняг обикновенно вали по или след нова година така че сегашния срок си е съвсем нормален .Каква им е идеята за този срок

Абсурдно предложение тази година през октомври се варихме като в пещ карачите пък представям си ако има едър лов през септември.

По-важното е кога забременяват свинките, а не кога пада сняг. Лошото е, че и на прасетата не им харесва жегата и не искат да ходят да ги стрелят :))))))

Колеги в някои сдружения започна подписка за промяна срока за ловуване на дива свиня.Предложението е да започне да се ловува от 15септември до 31 декември.

Колега в темата за промяната на сроковете за водоплаващ има подписка и там също има срокове за дивите свине,можеш да прочетеш .

По-важното е кога забременяват свинките, а не кога пада сняг. Лошото е, че и на прасетата не им харесва жегата и не искат да ходят да ги стрелят :))))))

Все по-често е явлението късна есен или ранна зима да има малки прасенца.

А иначе е абсурд да почва Септември - не само ние ами и кучетата ще се мъчат в тая сухотия да надушат прасчовците.

Абсолютно "за", жегичка е, ама две седмици по-рано откриване, следователно две седмици по-рано закриване ! Повече спокойствие през периода на бременност на свинките.
P.s. Не броим женските, които есента се прасят, едва ли са много.

Edited by Илиян Недялков

Разбрах от колеги ловци, че в района ни има вече родили майки, изкарали прасенцата... Не съм ги видял с очите си, но колегите които ми казаха не са хора които ще ме излъжат, колкото и невероятно да звучи... То самото време се изроди нещо...

Съгласен съм за тази промяна, но ме е страх, че ще стане така - ще се запази досегашната начална дата и предложената от ловците крайна... Демек 01-10 до 31.12....

колега кога забременяват свинките не беше ли декември

Дайте 3 основателни причини да се промени срока и ще ме съгласите ,че има нужда от промяна в момента съществуващия срок.За "разбукването" на свинете-колеги ще кажа само това което съм наблюдавал аз в моя район в който ловувам-започва през 2-рата половина на м. ноември и приключва до 2-рата половина на м.декември.По логиката която казвате да ги оставим на спокойствие ами да го започваме направо от 1-и август и край 31 октомври-чиста работа ;) .Ама като се замисля ,че и в началото на октомври съм виждал и малки "раета" то какво стана най-добре ще е да не ги започваме изобщо :lol: Сега колеги,сериозно-нужна ли е промяна???????Нека действително помогнем на колегите които се нуждаят от промяна в срока на водоплаващият дивеч ,те действително са ощетени .

Да бе, само да ни хапат змийте.Абсудрд

хахах пьк и приплодите са много дремни не се целят лесно хахаах

Женската свиня в разплодна възраст,си е бременна и на 31 декември и на 01 януари.Неприятния момент в последните ловове от януари са оформените вече прасенца.Всички са виждали предполагам,и едва ли има човек на когото да му е приятна гледката.Дали лова ще е до края на декември или до края на ноември,които не подбира по какво стреля пак ще затрие едни евентуални 6 7 прасенца.Трябва да се наблегне на наказанията при убита зряла женска,а не на сроковете.

Edited by pan4o

Раирани бандити имаше есента действително. Но и гледката на убита женска с малки в корема също е..... Има хора / не мога да ги нарека ловци/ , които зялата женска ги привлича като магнит! Стрелят я независимо , че са в група и може да се избере друго. Затова е прав Ловеца.

колега кога забременяват свинките не беше ли декември

Беше , когато свинките са "чисти" !

Свиня която е родила есента , чиста ли е ?

Аз също съм за глоба при отстрел на зряла женска !!!

Примерно 100лв. във фонд за разселване на дивеч ! (много хора ще "гледат" преди да стрелят, вервайте ми )

Вече има откъде да се купи диво прасе (чисто) за разселване !

Ако сме толкова за увеличаване на популацията - това е пътя , Помислете !

Edited by Джони

Беше , когато свинките са "чисти" !

Свиня която е родила есента , чиста ли е ?

Аз също съм за глоба при отстрел на зряла женска !!!

Примерно 100лв. във фонд за разселване на дивеч ! (много хора ще "гледат" преди да стрелят, вервайте ми )

Вече има откъде да се купи диво прасе (чисто) за разселване !

Ако сме толкова за увеличаване на популацията - това е пътя , Помислете !

Колега, напълно съм съгласен с теб.И аз съм си мислил ,че единствения път да се намали отстрела на свинете е този-глоба.Проблема е ,че като познавам манталитета на БГ ловеца всички ще са ЗА,но кога дойде момента след убиването на свинята нали се сещаш колко причини ще се намерят да не се плати,пък и момчето не е искало,пък и скоро не сме убивали и т.н.И аз си мисля,че поне по някакъв начин поне при мисълта ,че ще трябва да се бръкне в джоба ще има малко мисъл преди да се натисне спусъка,а и в крайна сметка не всичко опира до месото .Нека бъдем малко повече ловци и по-малко да мислим "колко месо ще даде"

Колега, напълно съм съгласен с теб.И аз съм си мислил ,че единствения път да се намали отстрела на свинете е този-глоба.Проблема е ,че като познавам манталитета на БГ ловеца всички ще са ЗА,но кога дойде момента след убиването на свинята нали се сещаш колко причини ще се намерят да не се плати,пък и момчето не е искало,пък и скоро не сме убивали и т.н.И аз си мисля,че поне по някакъв начин поне при мисълта ,че ще трябва да се бръкне в джоба ще има малко мисъл преди да се натисне спусъка,а и в крайна сметка не всичко опира до месото .Нека бъдем малко повече ловци и по-малко да мислим "колко месо ще даде"

Ванка, много добре знаеш, че това с глобите няма как да се получи, Проблема според мен е в това, "да се убива всичко и на всяка цена", просто манталитет, местен или повсеместен. Нали знаеш какво се случва ако изпуснеш или пък не стреляш.

Колеги, най-вероятно ще има изменение, по-точно за крайния срок да е до 31.12. Това е и правилно предвид бременните майки. Сега някой се опитват да се "компенсират" с промяна да се изтегли началото, но тоя номер няма да мине, а и ако сме честни няма смисъл. А за глобите става. Като пример в нашата дружина се прие за отстрелян женски фазан 50лв. глоба.

Значи 'арендатора" може да хване женска зряла свиня и да е вкара в мрежата,след което да е отстреля някой Левчо...а бай Кольо от село,не може да е отстреля,така ли?

Колеги, най-вероятно ще има изменение, по-точно за крайния срок да е до 31.12. Това е и правилно предвид бременните майки. Сега някой се опитват да се "компенсират" с промяна да се изтегли началото, но тоя номер няма да мине, а и ако сме честни няма смисъл. А за глобите става. Като пример в нашата дружина се прие за отстрелян женски фазан 50лв. глоба.

Тези 15 дни непроменят нищо дали ще гръмнещ на 15.09. маика която води 6-7 малки , или на 15.01 маика с 6-7 оформени прасенца в корема,първата в полския регион втората в планинския.Проблема е че се трепе масово , ако не ние комшиите ще я бутнат , има дружини при които прасетата са появяват само по време на миграция , много им се радват като се появят ,има дружини в планината с добър отстрел 50-60броя там ще свършат наи-накрая.

Колеги в момента тече подписка,срещу ЛОВА В ЗАГРАДЕНИТЕ ЛОВНИ СТОПАНСТВА...проявете малко самоинициатива и разум...ПОДКРЕПЕТЕ Я!

Това съсипва популацията на Дива свиня в страната,колкото и да не се харесва на част от хората тук!!!

Сроковете в момента са си добре.Ако се почне по рано листата не са опадали и нищо не се вижда вътре в гората почти няма въздух и на карачите им се е.....майката а кучетата издържат максимум 2 гонки след това търсят реката.Според мен проблема идва от ловните стопанства и слабата хранителна база.Друг е въпроса че и магистрала Тракия допринесе в едни райони да има животни в други не.

Промяната на сроковете няма да спре намаляването на дивеча ...

Стрелбата по майки е проблема, без значение дали се случва през октомври или през януари.

Негативите са много и няма смисъл да ги споменавам, а крайния резултат е положението,

до което стигна отстрела ... в една до болка позната дружина ...

Предходните сезони (двайсетина години назад) = 60-80 (понякога и до 100) бр..

Сезон 2010- 2011 = 65 бр..

Сезон 2011-1012 = 25 бр..

Сезон 2012-2013 = 15 бр..

Сезон 2013-2014 = 10 бр..

И доброволното лишаване от това изобилие е следствие от ликвидирането на 20-30 зрели майки на сезон ...

... години наред ...!?

***Данните, които съм посочил са за официалния отстрел.

Какво е паднало освен това ... ние си знаем ...

П.С. За оградите съм съгласен ... но не лова в огради, а самите огради трябва да премахне закона ...

Edited by Рачо Виденов

Промяната на сроковете няма да спре намаляването на дивеча ...

Стрелбата по майки е проблема, без значение дали се случва през октомври или през януари.

Негативите са много и няма смисъл да ги споменавам, а крайния резултат е положението,

до което стигна отстрела ... в една до болка позната дружина ...

Предходните сезони (двайсетина години назад) = 60-80 (понякога и до 100) бр..

Сезон 2010- 2011 = 65 бр..

Сезон 2011-1012 = 25 бр..

Сезон 2012-2013 = 15 бр..

Сезон 2013-2014 = 10 бр..

И доброволното лишаване от това изобилие е следствие от ликвидирането на 20-30 зрели майки на сезон ...

... години наред ...!?

***Данните, които съм посочил са за официалния отстрел.

Какво е паднало освен това ... ние си знаем ...

П.С. За оградите съм съгласен ... но не лова в огради, а самите огради трябва да премахне закона ...

Тази статистика показва, че в ловните дружини се отстрелват в пъти повече майки, отколкото в ЛС !

В ЛС отстреляна майка струва доста пари, за разлика от същата отстреляна майка в ловната дружина, където е съвсем безплатна !

Може и сами да си направите сметка колко са ЛС и колко са ЛД и да прецените къде и колко майки се отстрелват...?!

П.П. Лъчо този коментар не е към теб, просто използвам тази твоя статистика за илюстрация на казаното от мен :drinks: