Jump to content

Оръжието – гарант за личната и национална сигурност

Recommended Posts

Е, те това да не станело нещо, да не се изпотрепем, ни такова таковата. Дайте да съберем всички шофьорски книжки щото ще карат пияни, ще убиват хора. Пак да питам с кухненските ножове какво да правим? Има и селскостопански инвентар, коси, лопати, брадви и т.н.?!

• Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Колеги, мислех си да не се намесвам, ама... "Сърце юнашко не трае" Режимът в Австрия е според мен доста добре измислен - който иска да защити дома си, има право на т.нар. Waffenbesitzkarte - тя ти да

Отдавна бе доказано, че строгият режим, или пълната забрана за притежание на огнестрелно оръжие, не само не намалява престъпността и убийствата, но дори напротив. Какво ще направите, когато секундите

Право на оръжие трябва да има всеки! И да има право да го използва за защита - собствена и на близките си. Да може както се каза по-горе да използва максималния капацитет на силата си в отбрана. Психи

Posted Images

Както и преди съм казвал, от зандана се излиза, но от гробищата никой не се е върнал. Подкрепям мнението на колегата Венци, че подобни "гости" ще ги посрещна както подобава и ще ги почерпя щедро с олово без дори да ми трепне окото. Случвало ми се е по време на лов да се разчуствам, да сваля пушката и да оставя дивеча да си отиде по живо по здраво, съжалявал съм за някое красиво животинче че съм го отстрелял. Но за някой кретен, дошъл да върши золуми, в дома ми или да нарани някого от семейството ми, ще го приключа без колебание или угризения.

Колега, питам как да се защити човек в дома си, като по закон оръжието трябва да е в касата? Едно адвокатче като ми обясняваше особенностите на българския пейзаж ми изказа хипотеза, че мога да си чистя оръжието по всяко време на денонощието! :cap:

Е, те това да не станело нещо, да не се изпотрепем, ни такова таковата. Дайте да съберем всички шофьорски книжки щото ще карат пияни, ще убиват хора. Пак да питам с кухненските ножове какво да правим? Има и селскостопански инвентар, коси, лопати, брадви и т.н.?!

Имах в предвид следното:

Има забрана за тютюнопушене в заведенията,ама не се спазва,щото някой собственици на заведения са гъсти с някой от седящите на меки столове в управата на страната.

С алкохолно съдържание в кръвта над0.5 промила,закона те гази,да ама мен и теб,богопомазаните-не.

Полицай кара собствения си автомобил с превишена скорост,минава на червен светофар,спира на пешеходна пътека,да си купи цигари и дечицата се чудят от къде да преминат платното до отстрешния тротоар,ама за него закона не важи.

Примери може да се напишат хиляди,но не там е смисъла.Колегата venci13 много добре го е написал впост17.

След като законите ни са такива да обслужват само определен кръг от хора,ще е така.

Не ме разбирай грешно,че толерирам набезите на дрогирани педалчета над стари хора,на крадци и мошеници в собствените домове,и т.н.

Поздрави.

Колега, поста ми не е към Вас. По-скоро е риторичен. Смятам, че оръжието трябва да е на уведомителен режим, колкото и това да натовари търговците. Не е невъзможно. Може би в началото да има известно увеличение на инцидентите, но в крайна сметка всичко ще си дойде на мястото. Най-малкото ще отпадне това да се търсят не регламентирани начини за законно придобиване на оръжие (например второ КНО). Сега като цяло законите не са лоши, но не важат за всички както отбелязвате. Докато имаме тоя "елит" ще е така. Пътя е повече референдоми и по-пряко участие на народа в управлението. Време е да се види кой, кой е в т.н. преход. Как цървула става милионер. Кой ги назначава и уволнява тия милионери и защо им позволява да са над закона.

Колега, поста ми не е към Вас. По-скоро е риторичен. Смятам, че оръжието трябва да е на уведомителен режим, колкото и това да натовари търговците. Не е невъзможно. Може би в началото да има известно увеличение на инцидентите, но в крайна сметка всичко ще си дойде на мястото. Най-малкото ще отпадне това да се търсят не регламентирани начини за законно придобиване на оръжие (например второ КНО). Сега като цяло законите не са лоши, но не важат за всички както отбелязвате. Докато имаме тоя "елит" ще е така. Пътя е повече референдоми и по-пряко участие на народа в управлението. Време е да се види кой, кой е в т.н. преход. Как цървула става милионер. Кой ги назначава и уволнява тия милионери и защо им позволява да са над закона.

Американците са го решили много отдавна-при закупуване на оръжие от магазин продавача подава данните на клиента по телефона и след кратка справка

продава или отказва оръжието.Съответно тази справка се заплаща от клиента.Притежателите на КО могат да го носят единствено когато то е на видно място.

Какъв е проблема да държиш "дълго" оръжие в къщи,нима ще го нарамиш по улиците?

Всеки трябва да може да притежава оръжие за самоотбрана и режима трябва да е доста свободен. Даже най- добре да се разреши в домът да се притежава и гладкоцевно с къса цев, защото като си лентоваш 5-6 патрона с гумени съчми хем не е толкова опасно да го утрепеш боклука, хем си го неутрализираш без проблем. По този начин доста ловци, които само плащат такси ще си вземат по една помпа за в къщи и няма да се занимават да се правят на ловци само заради оръжието.

Нека тези които са против и пишат, че ще има злоупотреби да отговорят как да се действа като някой наркоман ти влезе в къщи сигурно ще кажат да му сложим по ракия или да сме си приготвили вазелин. Освен това ако това за което пиша стане генералната превенция за крадците ще е доста добра и престъпността със сигурност ще намалее, но никога няма да стане за съжаление.

Според мен,няма нужда от оръжие.Само трябва да се възстановят някои точки от закона за самоотбраната и защитата на личната собственост,който си действаха твърде добре до 1989 год. Тогава,апашите си имаха едно наум,щото не знаеха от къде ще им се стовари на гърба,я кол я вила,че после милицията като дойде и тя много здраво им отупваше прахоляка от гърба ;) и на "курорт" бързо ги пращаха :) Общо взето,тогава крадците се страхуваха от собствениците на имотите,а сега е обратното.Лично,аз не виждам голяма разлика между сега действащите демократични закони за самоотбрана и защита на личната собственост в САЩ и тогавашните тоталитарни в БГ. Виждам,че колегата Валтер се чуди какво да прави ако ни додат на гости някои наркомани и по тоя повод,ще напиша какво гледах на скоро по един тв канал.Действието се развива в САЩ- двама наркомани правят опит за влизане с взлом в дома на самотна старица-бабата вади револвера и убива единия на място,а другия ранен в крака успява да избяга.Пристига полицията,блокира квартала и залавя беглеца,следва дело срещу съучастника и съответно две обвинения-опит за влизане с взлом и за предумишлено убийство и две присъди. За опит за влизане с взлом-20 годинки.По второто обвинение-75 години.И за да не се чудите защо,аз ще ви кажа.Дадоха му ги,защото не е направил опит да възпрепятства застреляния си другар от намеренията му за взломяване на дома, и по тая причина е виновен за неговата смърт.Та така колега, Валтер се процедира с наркоманите,пък и не само с тях,по белят свят :)

Инициативата за подобни промени и у нас, трябва да е на оръжейните търговци. Естествено, бързо и лесно ще получат широка подкрепа.

Инициативата за подобни промени и у нас, трябва да е на оръжейните търговци. Естествено, бързо и лесно ще получат широка подкрепа.

Чакай!! Работата трябва да се свъши от нас и не да чакаме все на някой друг! Например да се иницира референдум.

Ами да се организират споменатите търговци, да съберат някой лев, някой и друг подпис, да натиснат тук там, и може и с референдум. Така ще стане в близките 100 години, иначе едва ли.

Иначе в тоя форум например, има специалисти по право, да формулират подписка, да се организира инициативен комитет, форума е достатъчно популярен. По ловни дружинки да се събират подписи, съюза на ловците може да събере достатъчен брой. Инициативния комитет трябва да ги внесе в Народното събрание, връчват се на председателя, и се завеждат в деловодството. Трябва да последва референдум.Подобна подписка, за АЕЦ-а така си и изчезна преди време. Трябва си лоби, търговците имат файда от цялата работа. Сидеров ще се навие, възможно е и Бареков, от другите голям вой и тръшкане ще има, но е възможно да стане, евентуално ..... Как се казва във вица - "А дано, ама надали ... "

Да се включи задължително разрешителните да станат пластики, както личната карта! Сега с тия чаршафи А4 лятото е ужас да тръгнеш с оръжие. За птичия лов също е неудобно.

Смятам не само за редно, а дори за необходимо, на притежателите на легалнорегистрирано огнестрелно оръжие да се даде законно право да го ползват за самоотбрана, както и за отбрана на имуществото и на блзките им, като, разбира се, бъдат поставени някои условия, напр. притежателите на късо оръжие да имат право да го ползват само със стоп патрони, а гладкоцевното да се ползва в такива ситуации единствено с гумени съчми и/или гумени куршуми. Това е напълно достатъчно за да се неутрализира нападател и само при мисълта за повторно влизане някъде, той да изпитва нечовешка болка. А за предела на самоотбраната да се съди по използвания боеприпас, а не по ефекта от изстрела, щото случаи всякакви, а оня никой не го е викал там.

Смятам не само за редно, а дори за необходимо, на притежателите на легалнорегистрирано огнестрелно оръжие да се даде законно право да го ползват за самоотбрана, както и за отбрана на имуществото и на блзките им, като, разбира се, бъдат поставени някои условия, напр. притежателите на късо оръжие да имат право да го ползват само със стоп патрони, а гладкоцевното да се ползва в такива ситуации единствено с гумени съчми и/или гумени куршуми. Това е напълно достатъчно за да се неутрализира нападател и само при мисълта за повторно влизане някъде, той да изпитва нечовешка болка. А за предела на самоотбраната да се съди по използвания боеприпас, а не по ефекта от изстрела, щото случаи всякакви, а оня никой не го е викал там.

Колега, без да се засягаш, но мнението ти е доста некомпетентно. Да ти напомня, че стоп патроните са безопасни след десетият метър, а масата от нас не живеят в Бъкингамският дворец. На близко разстояние са по опасни от бойните патрони и нанасят страшни поражения. Гумените съчми също са безопасни, когато са изстреляни от по-голямо разстояние и така се ползват от полицията. В сега в действащият НК се дава право на защита в домовете и според практиката при законна самоотбрана лицето, което я осъществява не е длъжно да нанася поражения на нападателя само в безопасни за живота зони.

Темата започва да зацикля ми се струва. И става малко керванът и кучетата ... .

Edited by Sonyred

Колега, без да се засягаш, но мнението ти е доста некомпетентно. Да ти напомня, че стоп патроните са безопасни след десетият метър, а масата от нас не живеят в Бъкингамският дворец. На близко разстояние са по опасни от бойните патрони и нанасят страшни поражения. Гумените съчми също са безопасни, когато са изстреляни от по-голямо разстояние и така се ползват от полицията. В сега в действащият НК се дава право на защита в домовете и според практиката при законна самоотбрана лицето, което я осъществява не е длъжно да нанася поражения на нападателя само в безопасни за живота зони.

Темата започва да зацикля ми се струва. И става малко керванът и кучетата ... .

Не се засягам, колега, благодаря за компетентните разяснения. Според мен, обаче, опасността, произтичаща от чисто техническите параметри на боеприпасите, е, или следва да е, основно проблем на престъпника, а не на защитаващия се.

Ако правилно съм разбрал последното изречение от поста ти, преди заключителното, законът допуска да бъдат нанесени поражения и в жизненоважни зони при ЗАКОННА самоотбрана. От тук произтича един много важен въпрос: кога една самоотбрана е законна и кога не е?

И още нещо: миналата година гледах предаване, в което ставаше въпрос за около 70годищен дядо, използувал двуцевката си срещу нападател с нож, влязъл в къщата му с цел грабеж. Дядото умишлено стрелял в краката на нападателя, явно не искал да го убива. В резултат получил условна присъда и му отнели оръжието дожовот. Съдията обясни в предаването, че, според него, са превишени пределите на необходимата самоотбрана (съжалявам за юридически неточния изказ).

Какъв е хипотетичния резултат? Дали този дядо е защитен ефективно от по-натаъшни набези на подобни индивиди или напротив: знаейки, че той вече не може да се защити с оръжие, извергите ще го нападнат не само с цел обир, а и с цел отмъщение? За евентуалните резултати не искам и да мисля...

И дали този дядо е единствения, намиращ се в подобна ситуация??? Нека помислим и за това, че в подобна ситуация може да се окаже бащата на всеки един от нас!!!

В хода на репортажа по горния случай един съселянин на въпросния дядо каза нещо много ясно и важно:

ПО-ДОБРЕ ДВАНАДЕСЕТ ДА МЕ СЪДЯТ, ОТКОЛКОТО ШЕСТИМА ДА МЕ НОСЯТ!

Смятам, че това достатъчно добре отразява ситуацията, до която е стигнало или по-скоро е доведено обществото ни.

Имам още няколко примера от личния ми живот, но постът стана много дълъг.Факт е обаче, че промени са повече от наложителни, а пътят за намирането на правилните такива е дискусията. Наслука!

Колега, нали затова го пиша - хората се формират според действащите закони.

А както колегата Боризанов е написал по-горе - по-добре в килията, отколкото на 2 метра под земята. Не искам и не мога дори да си помисля, че заради едно колебание, породено от това дали ще ме осъдят или не, аз ще закъснея със секунда, която може да е фатална. Колко мъже са съгласни да гледат вързани как изнасилват жена им или убиват децата им???

Защото като гледам как е тръгнало, хич не е далеч това време.

Че наближава това време ,както пишеш колега ,наближава.Усещате ли ,как след такива инсцидентни случаи , КОС-те започват проверки на оръжията ,МВР-то измисля все нови и нови изисквания към притежателите на всякакво оръжие.Целта е ясна - колкото по-малко оръжие у българите ,толково по -бързо разлагаща се държавност ,по-бързо обезличаващ се народ ,а от там по-лесно управляем народ.Не случайно членът на Хелзинския комитет ,цигански бос Цв.Кънчев ,в едно предаване по една подкупна телевизия каза така / по памет /, " защо не се дава и на циганския етнос правото да притежават О.О-я............... и т.н.т. "Вижте каква наглост!!!!А точно те извършват безнаказано гореизброените от колегата дела по села и градчета ,а съм сигурен ,че и по големите градове е така ,но не се дава гласност.

В някои от случаите ,имам чувството ,че МВР- то ги инсцинира тези "актове ",за да се отчита дейност ,и все малко преди някакви избори .Така ,че ,нека помислим и в тази посока.

Защо на времето, макар и да нямаше лично оръжие, разбирайте КНО, къщите ни стояха отключени, без аларми, решетки и метални врати, автомобилите ни стояха на улицата с ключовете на контакта, защо се прибирахме посред нощите без страх и децата играеха на криеница до посред нощите ..... - защото се знаеше, че сгафиш ли, зор ще се отървеш . Сега това е на друго място, а не при нас .., макар, че бе при нас и бе нещо хубаво, на фона на другото Ако ще и гаубица да имаш, но употребата и да е сравнена с нещо като пача - блудкаво разбирайте, така ще е ... Но, ако всеки осми от десет хванати, получеше бързо заслуженото на това което си е надробил ...

Научихме се само да искаме, а да даваме .... . Говоря за всички - за тези от които зависи това да стане, както и за нас ..., така нареченото - Гражданско общество ! Щото ако видим, някой затиснат за някоя щуротия, почваме - Точно с него ли намериха, оня изнесоха ... и т.н... Все трябва да се почне от някъде, а с колко ние помогнахме за това ?

Как да е ..

• 4 weeks later...

В Джорджия вече ще си носят патлаци на воля

С новите облекчения за носене на оръжие практически навсякъде - от училището до правителствените сгради -

Джорджия става един от петте американски щата, които позволяват на жителите си със законно оръжие да го носят в себе си.

Това обаче провокира засилени спорове в обществото, отбелязва NBC.

Губернаторът на щата Джорджия подписа в сряда законопроект за персоналните оръжия.

Документът дава право на жителите с регистрирано оръжие да го носят у себе си. Критиците на закона го нарекоха "краен", докато националната оръжейна асоциация го определи като "историческа победа за Втората поправка".

Втората поправка на американската конституция, приета през 1791 г., защитава правото на индивида да има и да носи оръжие. Според Върховния съд на САЩ обаче това право не е неограничено, т.е. поправката не отменя други съществуващи регулации по отношение на оръжията, включително ограничения на местно ниво.

Съгласно новия закон за носенето на оръжие с цел отбрана в щата Джорджия

всеки посетител на бар може да влиза в заведението с оръжие освен ако съдържателят не го помоли изрично да напусне.

По-голяма свобода в това отношение ще имат и вярващите. Те ще могат да посещават храмовете въоръжени, но само ако църковните власти са решили, че това е възможно за членовете на тяхната религиозна общност.

Училищните настоятелства сега ще могат сами да решават дали учителският състав и други работници в учебното заведение да носят оръжие. За тези, които не искат това, ще има вариант да го съхраняват под ръка, но на сигурно място.

Гражданите ще имат право да носят личното си оръжие дори в общите части на летищата, но не и при полет, което попада под правните норми на федералните власти на САЩ.

Лицензираните собственици на оръжие ще бъдат допускани въоръжени и в правителствени административни сгради,

които не са със специален режим на достъп, т. е. нямат пропускателни пунктове и детектори за метал.

Нещо повече, законът забранява властите на щата Джорджия да създават база данни за лицензираните носители на оръжие. Премахва се също изискването за сваляне на пръстови отпечатъци при подновяване на разрешителното за оръжие.

Законът за носенето на оръжие с цел отбрана в щата Джорджия влиза в сила от 1 юли т. г.

http://www.bnews.bg/article-104010

:trumpet: Така е градски ,в хаамериката може ,а в Булгароландия / гнуся се от турския превод / ,не може !Защо ли ?Ами да нямаме и последната възможност от самозащита на лично / и семейно / достойнство,личната непрекословенност от зломислещите ни чужди етноси ,които ги храним ,поим ,обучаваме ,белкем станат хомо-сапиенси вече за 21век , да се инищожава самочувствието ,че сме най-старата цивилизация на к-рвенската Европа ,дето още навремето Зевс я изгонил от небесата, а така да изчезнем от лицето на земята ,или в най-лошия случай да се съберем /съберат /"като шегренова кожа " в сегашната ни граница ,и........ т.н.т.

Ами какво става с митинга пред пЪрламента ,ще го бъде ли ???????????? :sword:

Разбирам повече от Вас и мнението им, че следва режима да се облекчи и сравнително лесно да може да се закупува КНО. НО! Нали си давате сметка, че в месеците след примане на подобен закон и всички които се чувстват притеснени се сдобият с оръжие, ще последва един бум на използването на тези оръжия. С други думи ще има и убити хора. После вероятно нещата ще се уталожат....

Според сегашните закони най-общо казано с каквото те нападнат с подобно оръжие следва да противодействаш. С други думи ако те нападнат с нож или бухалка, закона не те защитава да им отвърнеш с пистолет.

И тук идва момента с намерения, подбуди, неизбежна самоотбрана и т.н.

Един пример:

Ако дадат на бай Димо пистолет и той покани на гости да пият по една ракия своя съсед, който вече няколко пъти му краде Гергьовското агне, като бай Димо му рече:

- Комшулък натисни по - здраво портичката не нещо нещо заяжда!

Удря комшията едно рамо и портата не до там стабилна изхвърча.

Бай Димо вади пистолета и го гръмва!

Към застъпниците на либералния режим и гледащите в страни, които въобще нямат подобни проблеми, които си имаме ние българите! Та! Какво правим? Какво и как доказваме ?

Edited by pashankov

В подобен случай, е работа на полиция и прокуратура да докажат умисъл, и всеки да си понесе заслуженото. Сега сме виновни по презумпция, и трябва да доказваме обратното. Най удачно е, да се създаде национален регистър на психично болните. Отиваш в магазина, продавача ти предлага оръжие, харесваш си, записва ти данните, носи ги в КОС, и ако не си криминално проявен, и не фигурираш като кукуряк, след срока отиваш в магазина, заплащаш си избраното желязо, и си носиш отговорността за съхранение, ползване и т. н. Ако ти влезе някой неканен в имота, и те застрашава по някакъв начин, твое решение да е, дали ще си тръгне жив. Ако си има закон, полиция, прокуратура, идват снимат, описват, в чувала и изнасят. Ако си виновен, носиш си кръста. Защо да си пилиш мушката на пистолета, че по лесно да си го извадиш от гъза после. Какво значи да имаш основание за притежание, основанието е, че искаш да притежаваш оръжие. Защо не??

Ето пример как се атакува отказ http://zazemiata.com/otkaz-na-informacia/

Ако в България не се промени закона за придобиване, притежание и използване но огнестрелно оръжие за самоохрана, или няма война в близките 5 години, сме обречени като етнос. Който не вярва, да смята.

Ако в България не се промени закона за придобиване, притежание и използване но огнестрелно оръжие за самоохрана, или няма война в близките 5 години, сме обречени като етнос. Който не вярва, да смята.

:super:

Разбирам повече от Вас и мнението им, че следва режима да се облекчи и сравнително лесно да може да се закупува КНО. НО! Нали си давате сметка, че в месеците след примане на подобен закон и всички които се чувстват притеснени се сдобият с оръжие, ще последва един бум на използването на тези оръжия. С други думи ще има и убити хора. После вероятно нещата ще се уталожат....

Според сегашните закони най-общо казано с каквото те нападнат с подобно оръжие следва да противодействаш. С други думи ако те нападнат с нож или бухалка, закона не те защитава да им отвърнеш с пистолет.

И тук идва момента с намерения, подбуди, неизбежна самоотбрана и т.н.

Един пример:

Ако дадат на бай Димо пистолет и той покани на гости да пият по една ракия своя съсед, който вече няколко пъти му краде Гергьовското агне, като бай Димо му рече:

- Комшулък натисни по - здраво портичката не нещо нещо заяжда!

Удря комшията едно рамо и портата не до там стабилна изхвърча.

Бай Димо вади пистолета и го гръмва!

Към застъпниците на либералния режим и гледащите в страни, които въобще нямат подобни проблеми, които си имаме ние българите! Та! Какво правим? Какво и как доказваме ?

Не съм много съгласен с теб колега :) Щото той,бай Димо ,ако е замислил нещо подобно,може да го свърши и с някоя брадва примерно или пък с по-здрав кол ;) Пък,ако закона за защитата на личната собственост,се либерализира поне малко, комшията дето му бута агнето ще се позамисли малко преди, да се реши на тази постъпка.