Jump to content
ФОРУМ
  • Ловен Сезон 2017
  • Наслука!

Recommended Posts

Здравейте колеги ,преди една седмица си взех Норма Вулкан 30-06 180гриина,искам да попитам какви поражения прави,при дивата свиня.Големи малки ,Аз съм със Бар 2.Миналата год бях със Сако Суперхамърхед,бях доволен,но експрентирам.Всяка година с различен боеприпас.Наслука

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега явно си още млад но Норма(Вулкан)прави доста добра експанзия или доста наранява тъй като самият им връх на проектила е оформен под формата на кратер.И в този ред на мисли дава добър стопираш ефект,за по дребни животни не отваря толкова много но цената на Норма,спрямо Сако е около 2лв. та и нагоре!

Редактирано от Петър Златев

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тикка 308 уин Норма вулкан вход без изход

post-60326-0-61744400-1404313061_thumb.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега това е правилният боеприпас според мен, виждаш резултата и куршума изстрела е на 320м. cal. 30-06 Spr. в галопиращо състояние !!!

post-16215-0-37448700-1404322190_thumb.jpgpost-16215-0-78798100-1404322491_thumb.jpg

Редактирано от ventsi_76

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега това е правилният боеприпас според мен, виждаш резултата и куршума изстрела е на 320м. cal. 30-06 Spr. в галопиращо състояние !!!

attachicon.gifNorma.jpgattachicon.gif20140702_195852.jpg

Колега,свалям ти шапка ако е така как казваш в галоп на 320м.

Интересно ми е какво предварение му даде.

Поздрави

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Би трябвало да е към метър и петдесет че и отгоре

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно толкова колега около 1,5 м. метър и нещо и леко вдигнах и нагоре абе получи се нещо като изстрел в пространството но факта си е факт така прецених така направих досега не съм има изстървано животно с този патрон !!!

Би трябвало да е към метър и петдесет че и отгоре

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

A според балистичния калкулатор 4м и отгоре :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При 25км/ч на 160м, с патрон с начална скорост 800м/с предварението е 1.49, при силен бяг, 40км/ч предварението на същото разстояние ще е 2.40м, говорим за 160м изстрелно разстояние... :a016: нещо не се връзва.... :db:

ето тука си провери....

http://www.hegering-schwelm.de/diejagd/vorhalterechner/index.php

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

моя грешка мислил съм си за 120 м а те са 320 м

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега аз калкулаторите и тази програмка дето си я постнал много добре ги знам и на доста фирми съм гледал имам и три програмки на лаптопа инсталирани за балистика ако обичате дай да не се заяждаме аз ти казвам че непретендирам за супер стрелец един колега просто след лова измери разстоянието с далекомер и уреда това показа не съм сложил моя коментар за това да се хваля колко съм добър стрелец и виж ли на какви дистанции стрелям , а изказвам мнение за самият патрон сигурно вие се имате за големи стрелци щом се хващате веднага в разстоянието знам ли ако ли пък греша моля да бъда извинен !!!

Сигурно Вие ги стреляте в окото с голяма прецизност щото доста сте тренирали с " Калкулаторите " имам предвид !!!

Хайде Наслука Ви желая !!!!

P.S. Само за едно ме е яд че забравих да погледна километража на прасенцето на колко е спрял на 20 км.- ли 40 км. -ли , ама следващият път ще проверя !!!

При 25км/ч на 160м, с патрон с начална скорост 800м/с предварението е 1.49, при силен бяг, 40км/ч предварението на същото разстояние ще е 2.40м, говорим за 160м изстрелно разстояние... :a016: нещо не се връзва.... :db:

ето тука си провери....

http://www.hegering-schwelm.de/diejagd/vorhalterechner/index.php

моя грешка мислил съм си за 120 м а те са 320 м

Редактирано от ventsi_76

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе провери си основно метъра,че тука 200м с гладко , 320м галопиращо за нищо го нямате...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нека не се разваля темата за метри и километри,но на мен ми се ще малко да разискваме патроните на ""Norma".Отварям в скоби,че това са мой наблюдения-нека това се има в предвид.Миналата година за откриването реших да си закупя патрони ,тъй като наличните ми свършваха-аз винаги държа да закупя минимум две кутии и да са от една и съща партида(за моя лов, който практикувам, 40 бр. патрони са ми достатъчно).Така закупувам Norma "Oryx " с такива ловувам вече 3 г.,изненадата ми бе в това ,че старата Norma я нямаше вече налична а се предлагаше в новата кутия.До тук нищо лошо,реших ,че една нова кутия няма да промени патрона-Да ама Не -само така съм си мислил.Първо което ме изненада е ,че започнах да си намирам проектилите в убитите диви прасета независимо от килограмите и разстоянията на които бяха стреляни-да поясня преди това аз никога,ама никога не съм намирал и парче проектил в животно,винаги имаше входна и изходна рана и отново да няма спорове казвам,че максимум разстоянията на изстрел ми е 80/90 метра.Втората изненада дойде когато гърмях на глиган от не повече от 20 м. -бях сигурен в изтрела,но глигана продължи своя бяг-след около 500 м. кучетата го залаха на място,отидох и го доубих.Изненадата дойде когато го отворихме и видях ,че проектила се е забил е черния дроб и бе нанесъл едно много леко разкъсване на дроба от което дефакто бе получена кръвозагубата и бе накарало глигана да се спре-проектила бе много леко разтворенИмаго на снимките които ще поставя по-надолу.И трето,което трябваше да е първо,но това ми е за урок,когато отидох на "моето стрелбище" разбрах ,че новата ми Norma пропада с близо 20 см..Карабината ми бе простреляна със старата Norma . Така реших,че на Norma "Oryx " не мога да имам повече доверие.Преминах на Norma "Vulkan" С първия изстрел на стрелбището Вулкана се заби в 10-та,останах доволен,че не се налага да настройвам механиката.Пораженията които прави този куршум са малко брутални,но пък за сметка на това животните си падат ;) .Единственото което ме тревожи е ,че на два пъти намирам обшивката на куршума в животните.

post-16312-0-89913000-1406285730_thumb.jpg

post-16312-0-14575400-1406285762_thumb.jpg

post-16312-0-53171700-1406285781_thumb.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нека не се разваля темата за метри и километри,но на мен ми се ще малко да разискваме патроните на ""Norma".Отварям в скоби,че това са мой наблюдения-нека това се има в предвид.Миналата година за откриването реших да си закупя патрони ,тъй като наличните ми свършваха-аз винаги държа да закупя минимум две кутии и да са от една и съща партида(за моя лов, който практикувам, 40 бр. патрони са ми достатъчно).Така закупувам Norma "Oryx " с такива ловувам вече 3 г.,изненадата ми бе в това ,че старата Norma я нямаше вече налична а се предлагаше в новата кутия.До тук нищо лошо,реших ,че една нова кутия няма да промени патрона-Да ама Не -само така съм си мислил.Първо което ме изненада е ,че започнах да си намирам проектилите в убитите диви прасета независимо от килограмите и разстоянията на които бяха стреляни-да поясня преди това аз никога,ама никога не съм намирал и парче проектил в животно,винаги имаше входна и изходна рана и отново да няма спорове казвам,че максимум разстоянията на изстрел ми е 80/90 метра.Втората изненада дойде когато гърмях на глиган от не повече от 20 м. -бях сигурен в изтрела,но глигана продължи своя бяг-след около 500 м. кучетата го залаха на място,отидох и го доубих.Изненадата дойде когато го отворихме и видях ,че проектила се е забил е черния дроб и бе нанесъл едно много леко разкъсване на дроба от което дефакто бе получена кръвозагубата и бе накарало глигана да се спре-проектила бе много леко разтворенИмаго на снимките които ще поставя по-надолу.И трето,което трябваше да е първо,но това ми е за урок,когато отидох на "моето стрелбище" разбрах ,че новата ми Norma пропада с близо 20 см..Карабината ми бе простреляна със старата Norma . Така реших,че на Norma "Oryx " не мога да имам повече доверие.Преминах на Norma "Vulkan" С първия изстрел на стрелбището Вулкана се заби в 10-та,останах доволен,че не се налага да настройвам механиката.Пораженията които прави този куршум са малко брутални,но пък за сметка на това животните си падат ;) .Единственото което ме тревожи е ,че на два пъти намирам обшивката на куршума в животните.

Хвърли ме в размисъл...

Досега бях горещ фен на Орикс-а. Имах от предишната опаковка. Използвал съм го три пъти в 30-06. После минах на 300 уин.маг. и миналия сезон никакво гуци не посмя да участва в тестовете. Бях накупил пластик пойнт, ама циганин кисело мляко държи ли, та като свърши лова ги изплющях по мишени, та да си купя после пресни.

Орикса 11.7 гр. наистина минаваше през прасетата (нямам опит опит с повече от около 180 кг), но дупките си бяха страховити. Бях подарил един на приятел и понеже подарен от сърце патрон винаги носи слука, успял да го вкара в бая голям глиган. Минал през коша се спрял от другата страна в калкана. Показа ми го - беше точно като на рекламните картинки разцъфнал, без отчупани фрагменти и вероятно без загуба на тегло.

Смятам, че Вулкан-ът е мек за кораво животно като прасето, май ще пробвам Barnes TSX. Май и за тях имаше публикации, че някои се отваряли добре, а други не.

Някой да е пробвал Swift А-frame?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:D Ни най-малко искам да хвърлям някой в размисъл,нали затова писах ,че това са си мой наблюдения.Аз също съм фен на Орикс-а,за мен той си остава един от добрите куршуми за лов на диви прасета,но се питам възможно ли е да съм попаднал на менте,защото в България всичко е възможно.Пиша в тази тема за да разбера дали някой колега не е попаднал на същия парадокс,показвам и кутията и дадените параметри за да разбера дали всичко написано по нея е вярно?Питам защото попадам и на нещо което също ме изненадва :

• Norma Oryx) 11,7 g / 180 gr 0,354 20174732
  • Geschwindigkeit V0 V100 V200 V300 796 (m/s) / 2610 (f/s) 715 (m/s) / 2366 (f/s) 638 (m/s) / 2134 (f/s) 567 / 1916 (f/s)
  • Auftreffenenergie E0 E100 E200 E300 3708 (J) / 2723 (ft.-lb.) 2989 (J) / 2237 (ft.-lb.) 2384 (J) / 1821 (ft.-lb.) 1879 (J) / 1468 (ft.-lb.)

това е от сайта на Norma .Интересно ми е как така всичко си отговаря само нещо (Е) енергията нещо ми намирисва ? Сега остава и по магазините да тръгна с параметрите и да си търся дали кутиите отговарят на това което дават от Norma :))))))))))))))

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:D Ни най-малко искам да хвърлям някой в размисъл,нали затова писах ,че това са си мой наблюдения.Аз също съм фен на Орикс-а,за мен той си остава един от добрите куршуми за лов на диви прасета,но се питам възможно ли е да съм попаднал на менте,защото в България всичко е възможно.Пиша в тази тема за да разбера дали някой колега не е попаднал на същия парадокс,показвам и кутията и дадените параметри за да разбера дали всичко написано по нея е вярно?Питам защото попадам и на нещо което също ме изненадва :

• Norma Oryx) 11,7 g / 180 gr 0,354 20174732
  • Geschwindigkeit V0 V100 V200 V300 796 (m/s) / 2610 (f/s) 715 (m/s) / 2366 (f/s) 638 (m/s) / 2134 (f/s) 567 / 1916 (f/s)
  • Auftreffenenergie E0 E100 E200 E300 3708 (J) / 2723 (ft.-lb.) 2989 (J) / 2237 (ft.-lb.) 2384 (J) / 1821 (ft.-lb.) 1879 (J) / 1468 (ft.-lb.)

това е от сайта на Norma .Интересно ми е как така всичко си отговаря само нещо (Е) енергията нещо ми намирисва ? Сега остава и по магазините да тръгна с параметрите и да си търся дали кутиите отговарят на това което дават от Norma :))))))))))))))

Привет и от мен!

За да си изясниш картинката в детайли ти предлагам да прежалиш някой патрон на стрелбището, но стрелбата да се извърши през хронограф.Така хем ще знаеш скоростта с която куршума напуска цевта , а в последствие пресметнеш енергийният му потенциал.Данните на сайта ( а и на кутиите с патрони) на Норма за калибър .308 Уин. са през 66 см .тестова цев и температура 18-20 градуса по Целзий. По прогнозни данни за твоята 51 см цев скоростта би била в диапазона около 740- 750 м/с . Интересното е описаното в по-предния пост за поведението на новата партита на Норма Орикс ,за което и аз не намирам обяснение .Единственото за което се сещам ,че може да се направи - е да се види партидния номер на кутията с патрони и да се пиши за проблема директно до Норма.

Лека и спокойна вечер и повече точни изстрели ......

Поздрави!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Горната кутия е старата Norma, скоростите и енергиите съвпадат със старите каталози на фирмата, долната кутия е новата и сравнена с скоростите в нет-а са еднакви, но енергиите се различават, разликите са малки но е факт че се различават, за мен са менте. Знаем какви са световните тенденции за намаляне на себестойността на продукцията, но тук нещата са други -ментаци.

Нещо подобно се случи миналия сезон, колега стреля за да доубие 100кг прасе от 15-18м. и "бренекето" /нов Федерал/ се заби в гръбнака и остана там, а според моите виждания трябваше да го разпробие отвсякъде.

Дошло е време да вярваш само на себе си!

Поздрави и наслука!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Реших и аз да се поразровя тук там и за себе си да изясня защо при еднакви скорости са декларирани различни енергии.

Като си поиграх с енергийния калкулатор

http://www.robsoft.nu/omvandlare_en/anslagsenergi.asp?MainID=5#Energy

Се получава, че за база на изчисленията са ползвали масата на куршума като 11,7 грама при стария Орикс , докато при новата партида са изчислявали на база 180 грейна (11,66 грама).По тревожното е ,което сподели колегата при изстрел от 20 м "твърдият" Орикс не е разпробил прасето.В другия форум колегата Попов имаше тема за стария и новия Орикс :

http://www.***/index.php?/topic/2627-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0-norma-oryx-117/

И както каза todor_gps по-горе , настъпиха времена да вярваме само на себе си !

Успех!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

има ли вероятност да са със различен грамаж    барут  лятна и зимна партида  едни до 5 градуса а другите над 15  

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

Important Information

За да посещавате този уебсайт е необходимо да се съгласите с Terms of Use. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.