Jump to content

Цената на 'старите железа" реална или не?

Recommended Posts

Колеги следейки обявите във форума,все по-често се натъквам на 'фамозни" цени за гладкоцевни пушки от преди 1990г ...
Като ИЖ-27-54-58,Тоз-34 и прочие...та техните цени тук във форумите най-често варират между 300-600лв...
Интересува ме, вие какво ще кажете по този въпрос... съотношението ЦЕНА-КАЧЕСТВО..едното отговаря ли на другото?

............

п.с Всеки има право сам да определи цената на това,което продава...тук не искам да коментираме това,а дали РЕАЛНО една пушка от този КЛАС и на тези ГОДИНИ,отговаря на тези цифри!

Лично аз мисля,че е напълно нереална на фона на онова,което в момента предлага пазара,като цени и качество.

Факт е обаче,че търсенето определя пазара. Не е за пренебрегване и носталгията на много колеги към оръжия от миналото и тяхното прехваляване по форумите. Тук може да срещнеш да се продава иж54 на старо на цената на добра съвременна италянска пушка..

Пп.Пускал съм такава тема преди време,провокиран от същото. Трябва да поразровя да я намеря

http://www.nalov.com/forum/index.php?showtopic=46840

Edited by nqkoiotnqkade

Макар рядко, но понякога изкачат пушки които са наистина читави. 300 -600 лева бих дал за такава без значение от годините и. Друг е въпросът ,че някои колеги имат '' сантимент '' към старото руско оръжие в което няма нищо лошо. Пазарлъка му е майката, щом ти хареса май цената не е от особено значение - за този клас пушки де.

Колеги следейки обявите във форума,все по-често се натъквам на 'фамозни" цени за гладкоцевни пушки от преди 1990г ...

Като ИЖ-27-54-58,Тоз-34 и прочие...та техните цени тук във форумите най-често варират между 300-600лв...

Интересува ме, вие какво ще кажете по този въпрос... съотношението ЦЕНА-КАЧЕСТВО..едното отговаря ли на другото?

............

п.с Всеки има право сам да определи цената на това,което продава...тук не искам да коментираме това,а дали РЕАЛНО една пушка от този КЛАС и на тези ГОДИНИ,отговаря на тези цифри!

Цената би трябвало да съответства на техническото състояние и външния вид на оръжието. Мисля, че руско на оръжие, дори на 30-40 години, ако е стопанисвано грижливо, по нищо не отстъпва на съвременно. Прилагам снимки на мое - ИЖ 58М, произведено 1971 г. Как бихте го оценили? Едни що годе качествени обувки струват 300-400 лева.

Цената би трябвало да съответства на техническото състояние и външния вид на оръжието. Мисля, че руско на оръжие, дори на 30-40 години, ако е стопанисвано грижливо, по нищо не отстъпва на съвременно. Прилагам снимки на мое - ИЖ 58М, произведено 1971 г. Как бихте го оценили? Едни що годе качествени обувки струват 300-400 лева.

post-33096-0-06297000-1397121537_thumb.jpg

post-33096-0-72998900-1397121546_thumb.jpg

post-33096-0-24983800-1397121557_thumb.jpg

post-33096-0-91109500-1397121569_thumb.jpg

Пушката е напълно в автентичен вид! Никакви репарации или разхубавяване.

един цитат:

От класическата теория на микроикономиката е известно, че цената се явява като регулиращ фактор между търсенето и предлагането. Предлагането може да се реализира само чрез търсенето, търсенето може да бъде удовлетворено само чрез предлагането. Търсенето и предлагането на определена стока са функция от нейната цена и количество.

Извод известен на света от преди милион години - ценообразуващият фактор е взаимодействието между търсенето и предлагането.

Няма предлагане, а има търсене - повишава цената, има предлагане, а няма търсене - намалява цената.

Един мерцедес на 50 години, може да е в пъти по скъп от чисто нов в настоящия момент.

Защо?

Не защото е по комфортен, а защото няма предлагане.

Edited by П. Бонев

През комунизма се чакаше за овтомобили по 7-8 години. Една лада 2107 бе 10500 лева. Приблизително. А можеше да се продаде втора ръка за 20 000 - 30 000 лв, особено през 1989 година. Защо? Защото имаше много търсене, а нямаше предлагане. Това е икономически инструмент, който не зависи от нас.

Променлива величина е, която създава усещането у потребителя, че той е в изгодно положение. При покупката потребителя се ръководи от своята необходимост, нужда от стоката, от платежоспособността си, от цената на стоката и възможността за избор и от наличието на заместители.

Edited by П. Бонев

Моето мнение е, че за обикновен иж или тоз преди 90-та година да се искат над 450 лв., пък даже и 600 лв., е нереално. Не виждам никакъв смисъл втора ръка иж-27 с ежектори, магнум, мобилни шокове, произв. примерно 2005 г. да се продава за 400-450 лв., а един иж-27 от 1982 г. без всички тези екстри да се продава за 600 лв. И то с единственото обяснение- "от стария матерЯл". Такова обяснение съм виждал от търговци, дето на безценица са купили иж-а от някой дядо и продават на двойна цена.

Едно оръжие или е добре направено и запазено, или не. Аз имам иж-27ем-м, 2004 г. и нямам никакви оплаквания, нито пък съм забелязал да е по-лошо от "стария материал" иж-27.

И не мисля, че търсенето тук играе някаква роля- има достатъчно възрастни ловци, които продават оръжие- е, търсене винаги иска. Ама митове за оръжие в България -дал Господ, пък и хора които да им се връзват има достатъчно.

Edited by winterhunter

Да купиш пушка от форум-си е риск......Аз на времето,доста пари хвърлих по пътищата-подлъган не еднократно от обяви и колеги дето имат навика да мислят,другите за по-прости от тях!!!!!!Принципно оръжие от тук бих купил само от хора с ник-утвърдил се тук!!!!Иначе тарикати на дребно-бол!!!!!!!!!!!!

Скоро се прелагаше Фабарм Елеги за 450лв ! Никога няма да дам 300 лв за съветска пушка .... 150 200лв най много !

Е има и обява на която продават иж 54 за 750лв .... това е смешно.... много хубави пушки са ама да им искаш толкова .

„Действителната цена на всяка вещ, това, което всяка вещ действително струва на онзи, който иска да я придобие, са усилието и затруднението, необходими за нейното придобиване. Това, което всяка вещ действително струва на онзи, който я е придобил и който желае да разполага с нея или иска да я размени за нещо друго, са усилието и затруднението, които тази вещ може да му спести и това, с което може да направи впечатление на другите хора.“ ( “Богатството на народите”, книга 1, глава V)

Изглежда Адам Смит, когато е писал това, е имал предвид точно тази тема :umnik2:

Скоро се прелагаше Фабарм Елеги за 450лв ! Никога няма да дам 300 лв за съветска пушка .... 150 200лв най много !

Е има и обява на която продават иж 54 за 750лв .... това е смешно.... много хубави пушки са ама да им искаш толкова .

Тове е Ваше мнение. Въпросния Фабарм може да се купи от магазина, ИЖ 12 не може. Друг е въпроса за състоянието на конкретната пушка. Някой хора гледат каталози примерно на саби, но там цените са за запазени, като нови. Отиваш на Герена на сбирката и някой иска каталожната цена, но вади нещо окляфано. Така и със старите ловни пушки. Всяка сделка си е индивидуална и зависи от конкретното състояние на конкретното оръжие. Няма общо правило. Едно такова оръжие съхранено само ще си вдига цената, ако и да е серийно. Обаче трябва да не се ловува с него, а да стои и да чака цена. За някой има смисъл, за други не.

един цитат:

От класическата теория на микроикономиката е известно, че цената се явява като регулиращ фактор между търсенето и предлагането. Предлагането може да се реализира само чрез търсенето, търсенето може да бъде удовлетворено само чрез предлагането. Търсенето и предлагането на определена стока са функция от нейната цена и количество.

Извод известен на света от преди милион години - ценообразуващият фактор е взаимодействието между търсенето и предлагането.

Няма предлагане, а има търсене - повишава цената, има предлагане, а няма търсене - намалява цената.

Един мерцедес на 50 години, може да е в пъти по скъп от чисто нов в настоящия момент.

Защо?

Не защото е по комфортен, а защото няма предлагане.

От икономиката още:

Крива на Филипс- доход- потребление- демек права функция на парите в джоба и пушката, която имаме. Другото са мечти

Ефект на Джифън (гифън) - с него е забавно- колкото по- скъпа е една стока, толкова търсенето се увеличава- обратна зависимост на детерминантите на класическия закон за ниската цена и високо търсене. Засяга , идеята за афиширане на благосъстояние/ възможности. Силно изразен в страни след преход от централно- планова към пазарна икономика. Мерцедеси, Кайени, Блазери и тн ;-))))

Edited by the saint
  • 2 weeks later...

Пушките са като жените - с първо приближение, всички вършат една и съща работа - едните създават живот, а другите го отнемат. И въпреки това всеки мъж намира собствени критерии за харесване както на жените, така и на пушките. За себе си със скромност бих заявил, че харесвам младите жени и старите пушки, но за съжаление, с напредването на възрастта удовлетворяването на първия критерий става все по трудно, да не кажа невъзможно.

Бъдете щастливи с тези, които имате и мечтайте да притежавате останалите.

Наслука на всички.

Пушките са като жените - с първо приближение, всички вършат една и съща работа - едните създават живот, а другите го отнемат. И въпреки това всеки мъж намира собствени критерии за харесване както на жените, така и на пушките. За себе си със скромност бих заявил, че харесвам младите жени и старите пушки, но за съжаление, с напредването на възрастта удовлетворяването на първия критерий става все по трудно, да не кажа невъзможно.

Бъдете щастливи с тези, които имате и мечтайте да притежавате останалите.

Наслука на всички.

И за младите жени, и за старите пушки има един универсален "афродизиак", та да спорИ той поне ;)

Темата е малко странна за определяне дали цените са реални или не, зависи от модела, зависи от състоянието, затова цените са си нормални намират се избушени (разклопани с ръжди и язви) пушки за по 200-300 лв. та е нормално за 54-ка или 27-ца или Тоз в отлично състояние, които както казаха колегите по горе не можеш си ги купиш от магазина някой да иска 500-600 лв. и много хора биха дали! Поздрави

Edited by momcho2000

Едно "старо желязо", ама .... няма цена или цена няма, кой както иска ;)

post-8867-0-97777400-1398447754_thumb.jpgpost-8867-0-07137700-1398447840_thumb.jpg

А бе мерака е по-лошо от разстройство.Науми ли си някой,че това е най-доброто,то той е готов на всичко.

Прав е Пешо Бонев,че търсенето определя цената.

Знам няколко житейски максими,които са актуални към темата:

-Будали те са два вида,едните ти ги търсиш,а другите сами те намират.

-Една еврейска:-Търговията е узаконена лъжа.

Далеч съм от мисълта,че не може да се намери добра пушка на старо, ама понякога много се преекспонират нещата,та чак стават нагли някой колеги:-"А бе ти знаеш ли.колко дивеч е убила тая пушка".

Бях писал в друга тема,че реши ли човек да си взема пушка,то според мен е нова,дори ако трябва да влезеш в борч.

Поздрави.

attachicon.gifDSCI1983a.JPGattachicon.gifDSCI1986a.JPG

Мирише маи на Ветово .... , чудна е !

Edited by ДБД

attachicon.gifDSCI1983a.JPGattachicon.gifDSCI1986a.JPG

Тук работата става съвсем друга...!

Поздрави!

• 2 months later...

А бе мерака е по-лошо от разстройство.Науми ли си някой,че това е най-доброто,то той е готов на всичко.

Прав е Пешо Бонев,че търсенето определя цената.

Знам няколко житейски максими,които са актуални към темата:

-Будали те са два вида,едните ти ги търсиш,а другите сами те намират.

-Една еврейска:-Търговията е узаконена лъжа.

Далеч съм от мисълта,че не може да се намери добра пушка на старо, ама понякога много се преекспонират нещата,та чак стават нагли някой колеги:-"А бе ти знаеш ли.колко дивеч е убила тая пушка".

Бях писал в друга тема,че реши ли човек да си взема пушка,то според мен е нова,дори ако трябва да влезеш в борч.

Поздрави.

Прав си - освен тръпка, добавям и някой семеен или исторически сантимент.

А иначе има предлагане на пушки в такива състояния/окаяни/, че и пари да дават на някой от по-ерудираните колеги - те не биха ги вписали в разрешителните си ...

Конкретно по темата - ЛИЧНО за реални цени приемам - за пушка в добро състояние 100-200 лв, а за пушка в мн.добро състояние/почти неупотребявана/ - 300-500 лв. Такива долу-горе са били и цените като нови на масовите руски, немски и чешки глакоцевни оръжия; това се предлага и сега като оръжия втора ръка - най-често "Баби Яги" по на 40-50 години ...

Ще си позволя да екстраполирам темата за цените на пушките и в честите сравнения за коли и жени ... 22-годишна кола не е като 22-годишна жена ... ;)

Поздрави и наслука!

Edited by В. Василев

... то това нищо не е ...

През април тази година на Пловдивското изложение на щанда на Бендида искаха за такава/"генералска" 54-ка/ 2 000 лв ... :search:

Edited by В. Василев

Много пъти по различни поводи съм го казвал,но хайде ще го кажа отново:Едно нещо струва толкова пари колкото могат да му се вземат в момента,не вчера ,не утре,а в момента.

Много пъти по различни поводи съм го казвал,но хайде ще го кажа отново:Едно нещо струва толкова пари колкото могат да му се вземат в момента,не вчера ,не утре,а в момента.

Много си прав. Иначе, все едно днес да си продадеш апартамента в София за 10 000 лв. защото по бай Тошово време си го купил за 15 000 :big_boss: