Jump to content

Ловец застреля 2 кучета пазачи

Recommended Posts

Ловец застреля две пастирски кучета и рани тежко трето, а полицията в Хисаря отказа да разследва случая, оплака се вчера в редакцията на “Марица” фермерът Пеньо Кръстански. Инцидентът станал в петък в местността Разкопаница край село Ръжево Конаре и е последният от серия набези, при които са загинали 8 кучета пазачи.

На 11 април синът на Пеньо - Веселин Кръстански, извел животните от семейната ферма на паша. Фамилията отглежда 50 крави и 30 овце. “Около обяд синът ми звънна и ми каза, че ловецът Петко Станчев е убил двете ни кучета и сега бяга с тойотата от пасището. Качих се на фиестата и му препречих пътя. Казах му, че няма да го пусна, докато не дойде полиция. Той се опита да ме заобиколи, тогава ударих тойотата с фиестата и си счупих фара. Той слезе и ме заплаши с пушката си” , разказа животновъдът за “Марица”. След това ловецът заявил, че е приятел с началника на районното в Хисаря и демонстративно се обадил по телефона. “Говореше с някого, когото наричаше “началник”, и след като приключи, ми каза да си мълча, иначе ще стане лошо за мен и за сина ми.

След малко дойдоха полицаите, взеха ни проби за алкохол, написаха ми акт за произшествието и категорично отказаха да направят оглед на убитите кучета. Казаха, че така им е разпоредено, и отказаха да приемат жалбата ми”, разказва Кръстански. Според него дори да била приета, последствия за виновника нямало да има, тъй като ловецът се ползвал с протекции в полицията. Миналата година Станчев застрелял друго куче пазач, но не бил наказан. Фермерът получил отговор на жалбата си от Районното, в което се твърдяло, че законът не бил нарушен.
“За последните две години ловците убиха 8 мои кучета. Някои бяха отровени. Има и други пастири, които пострадаха. Ловците ни обвиняват, че кучетата ни гонели зайците. Отстрелват ги с бележки за вреден дивеч. Но това са кучета - ние ги храним, държим ги на синджири, имат спъвалки. Това си е убийство”, категоричен е краварят. Според него причината е, че в района има доста едър дивеч - прасета и сърни, и кучетата пречат на бракониерите от района.

В молбата си до прокуратурата Кръстански настоява оръжието и разрешителното на Станчев да бъдат отнети, тъй като ловецът заплашвал с убийство. Той е сезирал и Дружеството за защита на животните. Самият Станчев отказа да разговаря по телефона с репортер на “Марица”. “Информираха ме за проблема. Надявам се двете страни да се помирят. Кучетата на Кръстански не са регистрирани в кметството, но той се грижи за тях. Нямам оплаквания да са нападали хора или животни. Но ловците се жалват, че им гонят зайците”, каза кметицата Рада Шикова.

http://www.marica.bg/%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%86-%D0%B7%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BB%D1%8F-2-%D0%BA%D1%83%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%B0-%D0%BF%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%87%D0%B8-news226041.html

А какво правят тези 3 кучета с животните,пазят ги от вълци ли? Или хващат и давят ловните кучета през цялата година и най-вече по време на сезона?

Кучетата не са регистрирани, съответно не са им платени данъци. Това със сигурност. Дълбоко се съмнявам, че са ваксинирани и имат ветеринарен паспорт. Пастирът твърди, че имат спънки, но и в това се съмнявам. Аз лично съм виждал кучета със спънки само веднъж.

Наистина е жестоко да убиеш на някого кучето /изпитвал съм го на свои гръб- най-добрият ми свинар/,но в моята ловна практика,вече 25 г. никога,ама никога не съм виждал пастирско куче със спънка,да не говоря,че тъй като фермите са в покраинините на населените места,а кучетата обикалят свободно и когато се сетят тръгват към гората да се позабавляват я със заек,я със сърна след,което доволни се прибират да пазят стадата.

Забележете и коментара на кметицата:“Информираха ме за проблема. Надявам се двете страни да се помирят. Кучетата на Кръстански не са регистрирани в кметството, но той се грижи за тях. Нямам оплаквания да са нападали хора или животни. Но ловците се жалват, че им гонят зайците”, каза кметицата Рада Шикова. Ловците си жалват-глас в пустинята. :unknw:

Не е трябвало с джипа да ходи човека. Да си се беше кротнал в гората далечко от стадото. Да беше надул дудука-зайко да поплаче и после....всичкото куче пристигнало на звука, директно към вечните ловни полета.

В Ръжево конаре съм ходил на лов - не съм видял кучета със спъвачки . Всъщност около Пловдив само на 1 място съм видял кучета със спъвачки . Ама "случайно" беше близо до ловно стопанство . И пастирите казаха , че служителите изобщо не предупреждавали - видят ли без, го стрелят . И им давали до 3 кучета на стадо .

Можело значи , но зависи от председателите на дружинки и от кметовете .

пп Спъвачките бяха малко високо , ама поне ги имаше .

Edited by andi

Брал съм ядове като млад ловец. Нападна ме голямо овчарско куче, а стопанина гледаше от седлото на коня и се хилеше. Бях за кеклик и се бях откъснал от другите. Предопредих и като дойде на 5-10 метра преди да ми се хвърли му пуснах едни 7-ци. До жаля ми и в последния момент дигнах малко та му облизаха ушите. После разправии. Но като опря работата до шефа на горскто и той попита имаше ли спънка, а чобанина какво е това и се оказа, че и в общината не е зарегестрирано му удариха 100лв глоба. Заплатите бяха 360лв за инженер тогава. На мен ми препоръчаха да ги трепя наред щом са без спънка и така свърши една късаница на нерви.

Проблема е повсеместен, чобаните се имат за недосегаеми, заплашват с разните му там "четири лапи", дружества за защита на животните и прочее измекярски организации. Миналата година и аз имах случка: излязох следобеда с идеята първо да разходя кучето, после като се умори да го прибера в колата и да отида на варда на едно вървище. Понеже в района имаше повишена циганска активност /казвам циганска, защото рома е напитка, при това такава която харесвам/, реших че е рисковано да оставя пушката в колата и прибрана в калъфа я взех със себе си. Към края на кучешката разходка изневиделица изскочиха шест чобански песа и нападнаха мен и кучето ми. Едва успях да извадя пушката от калъфа, да заредя и стрелям. Кучето ми се размина на косъм от разкъсване. За каишки или спъвалки изобщо дума не може да става. И като се почна после - жалби в ловното сдружение, жалби в ченгеджийницата, направо си ебало мамата. Много ядове. После се разбра че чобанина е доносник в ченгеджийницата. И черешката на тортата: чобанина е от моята дружина, а стадото е от 40/четиридесет/ овце и 22 кучета........

Проблема е повсеместен, чобаните се имат за недосегаеми, заплашват с разните му там "четири лапи", дружества за защита на животните и прочее измекярски организации. Миналата година и аз имах случка: излязох следобеда с идеята първо да разходя кучето, после като се умори да го прибера в колата и да отида на варда на едно вървище. Понеже в района имаше повишена циганска активност /казвам циганска, защото рома е напитка, при това такава която харесвам/, реших че е рисковано да оставя пушката в колата и прибрана в калъфа я взех със себе си. Към края на кучешката разходка изневиделица изскочиха шест чобански песа и нападнаха мен и кучето ми. Едва успях да извадя пушката от калъфа, да заредя и стрелям. Кучето ми се размина на косъм от разкъсване. За каишки или спъвалки изобщо дума не може да става. И като се почна после - жалби в ловното сдружение, жалби в ченгеджийницата, направо си ебало мамата. Много ядове. После се разбра че чобанина е доносник в ченгеджийницата. И черешката на тортата: чобанина е от моята дружина, а стадото е от 40/четиридесет/ овце и 22 кучета........

Вие сте за "ГИНЕС" ...

Никога не съм стрелял по пастирско куче... Много пъти съм срещал по време на лов. Виждал съм да гонят заек. Всеки път предупреждавам пастира, че кучето му е без спъвачка и следователно хищник обект на лов - казват ми "ще му сложа".... Веднъж кучето ми се сби с едро безпородно чобанско - стрелях във въздуха и безпородника избяга. За щастие нямаше поражения по моето куче...

Мисля, че най-правилният начин е да се обясни закона на чобаните - веднъж, два пъти...

На третият път, по време на редовен лов, просто следва да се стреля по всеки появил се хищник и да го впишеш в бележката... А който реши да се оплаква - да се оплаква...

Никога не съм стрелял по пастирско куче... Много пъти съм срещал по време на лов. Виждал съм да гонят заек. Всеки път предупреждавам пастира, че кучето му е без спъвачка и следователно хищник обект на лов - казват ми "ще му сложа".... Веднъж кучето ми се сби с едро безпородно чобанско - стрелях във въздуха и безпородника избяга. За щастие нямаше поражения по моето куче...

Мисля, че най-правилният начин е да се обясни закона на чобаните - веднъж, два пъти...

На третият път, по време на редовен лов, просто следва да се стреля по всеки появил се хищник и да го впишеш в бележката... А който реши да се оплаква - да се оплаква...

Прав си ,че трябва да им се обясни закона и това сме го правили много пъти.Само,че те имат "желязна" логика-веднага ни пращат при чорбаджията да се разберем с него и са си прави,защото те са си най-обикновени чобани,наети да пасат на някого стадото.Говорили сме си и със собствениците на стадата. Единия от тях разбран човек излезе,взе всичко присърце.Другите трима обаче са нещо страшно.Де има една приказка:Пази Боже сляпо да прогледа......

Интервюто с колегата-

Кучетата, които застрелях в местността Разкопаница, бяха скитащи, без „клапи“ и гонеха зайците в ловния район, заяви за „Марица“ ловецът Петко Станчев. Преди три дни негов съселянин от Ръжево Конаре Пеньо Кръстански се оплака, че ловецът е убил двама негови пазачи и е прострелял трето животно. Тогава Станчев отказа коментар, но след това реши да разкаже своята версия за случилото се. Станчев показа индивидуално разрешително за април, издадено от Агенцията по горите, която му дава право да стреля по „чакали, лисици и скитащи кучета“. Разрешителното е издадено на 11 април - датата, на която се е случил инцидентът. „Следобед ми се обади мой съселянин Вълко Бахчевански и ми съобщи, че бездомни кучета гонят дивеч, и ме помоли да ги отстрелям. По-късно отидох при него с флоберката. Видях глутница от 3-4 кучета и стрелях. Едното падна, после застрелях още едно. Другите кучета избягаха. Тогава видях, че към мен се приближава човек с тояга - Веселин Кръстански“, разказва Станчев. Пастирът го попитал защо стреля по кучетата му, а той му отговорил, че щом нямат „спъвалки“, значи са скитащи. Ловецът твърди, че Кръстански го е заплашил, че ще „яде дървото и кютек“. След това баща му Пеньо му препречил пътя, започнал да го псува и го ударил с юмрук. После блъснал с фиестата си джипа му. Станчев е категоричен, че не е търсил за помощ началника на Районното в Хисар, а селския полицай.

„Един час стоях заключен в колата си, докато дойде полицията, защото се страхувах. Бащата и синът обикаляха отвън, а аз имах само един патрон“, твърди ловецът. Двамата му съселяни - Вълко и друг ловец, го изоставили, тъй като завалял дъжд. Ловецът също е внесъл жалба в прокуратурата за закана за убийство.

http://www.marica.bg/%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%86%D1%8A%D1%82-%D1%83%D0%B1%D0%B8%D0%BB-2-%D0%BA%D1%83%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%B0-%D0%BF%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%87%D0%B8-%D1%87%D0%B0%D1%81-%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%8F%D1%85--%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BB%D1%8E%D1%87%D0%B5%D0%BD-%D0%B2-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BE%D1%82-%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%85!-news227198.html

Какви закони стрелям на месо ако няма собственик да ме спре . Единственно на ловни кучета с ръка на сърцето. ми е жал.

Edited by gorglak

А ловното извън село след 200 метра му свалям каишката. А преди това...

Аз ще се въздържа от коментари, не ,че неми се пише ама днес все пак е Разпети Петък..... не ми се ще да си развалям настроението. Ще използвам обаче момента да поздравя всички колеги ловци и съфорумци с предстоящото настъпване на един от най-големите християнски празници. Пожелавам ви всичко на-хубаво много велики дни през годината и най-вече след откриването на ловния сезон! :bulgar:

Няма как да обясниш нещо на някой който е с интелекта на подопечните си.Обикновено пастира като му кажеш, че кучето му е гонило заек започва да спори, че неговото не правело такива неща и ти да се чудиш на очите ли си да вярваш или на голи приказки. Можеш да питаш Бракото колко пъти сме ги предупреждавали на Строево и до ден днешен не сме видяли куче с клапа.В Рогош е същата работа. Както се казваше в един стар български филм -за кучета и котки може за прасета неможе

Интервюто с колегата-

Кучетата, които застрелях в местността Разкопаница, бяха скитащи, без „клапи“ и гонеха зайците в ловния район, заяви за „Марица“ ловецът Петко Станчев. Преди три дни негов съселянин от Ръжево Конаре Пеньо Кръстански се оплака, че ловецът е убил двама негови пазачи и е прострелял трето животно. Тогава Станчев отказа коментар, но след това реши да разкаже своята версия за случилото се. Станчев показа индивидуално разрешително за април, издадено от Агенцията по горите, която му дава право да стреля по „чакали, лисици и скитащи кучета“. Разрешителното е издадено на 11 април - датата, на която се е случил инцидентът. „Следобед ми се обади мой съселянин Вълко Бахчевански и ми съобщи, че бездомни кучета гонят дивеч, и ме помоли да ги отстрелям. По-късно отидох при него с флоберката. Видях глутница от 3-4 кучета и стрелях. Едното падна, после застрелях още едно. Другите кучета избягаха. Тогава видях, че към мен се приближава човек с тояга - Веселин Кръстански“, разказва Станчев. Пастирът го попитал защо стреля по кучетата му, а той му отговорил, че щом нямат „спъвалки“, значи са скитащи. Ловецът твърди, че Кръстански го е заплашил, че ще „яде дървото и кютек“. След това баща му Пеньо му препречил пътя, започнал да го псува и го ударил с юмрук. После блъснал с фиестата си джипа му. Станчев е категоричен, че не е търсил за помощ началника на Районното в Хисар, а селския полицай.

„Един час стоях заключен в колата си, докато дойде полицията, защото се страхувах. Бащата и синът обикаляха отвън, а аз имах само един патрон“, твърди ловецът. Двамата му съселяни - Вълко и друг ловец, го изоставили, тъй като завалял дъжд. Ловецът също е внесъл жалба в прокуратурата за закана за убийство.

http://www.marica.bg/ловецът-убил-2-кучета-пазачи-час-стоях--заключен-в-колата-от-страх!-news227198.html

Правилно е постъпил колегата.Има си бележка, има скитащи кучета без стопанин и стадо наблизо взима адекватно решение. Който иска да има куче пазач да си го държи в къщи. Щом е на полето без стопанин и клапа е бездомно и влиза в графа вреден дивеч. Мисля, че е крайно време не само да ги коментираме тези проблеми между нас си, а да се принуди администрацията да вземе адекватно решение. Не сме ние хората които трябва да се занимават с овчари и кравари защото нямаме необходимите правомощия и някой път наистина се стига до нежелани ексцесии.

Проблема не е със собствениците на такива кучета, а на хората които по презумция трябва да следят спазването на закона. И особебнно когато се опре до жалба в полицията след такава стрелб, дали от незнания на което по съм склонен да вярвам или от мераци за бърза слава за разкриване на нарушение с оръжие се започва една сага съвсем неприятна за колегите.

А колко е просто и елементарно. Подават жалба за такова нещо. Няма лошо тъкмо се регистрира писменно и после няма връщане на зад. Изискват се и документите за регистрацията на кучето. Нали все пак по някакъв начин трябва да удостовери че е негово. Защото няма ли собственик няма и престъпление. Описва се и къде е отстреляно и че е без предвидената от закона спъвачка. А понеже в повечето случаи разкарват и полицай до там да се направи и една снимка като веществено доказателство. И после по компетентност към органа да му тръснат една глоба и да ходи и се жалва ако ще и на арменския поп.

И ако се намерят истински журналисти да отразят това бъдете сигурни че само за една година няма и да се сещаме за такива случки.

Но пусто като ги гони много хора мераците за бърза слава само ядове на главите на ловците.

Проблема не е със собствениците на такива кучета, а на хората които по презумция трябва да следят спазването на закона. И особебнно когато се опре до жалба в полицията след такава стрелб, дали от незнания на което по съм склонен да вярвам или от мераци за бърза слава за разкриване на нарушение с оръжие се започва една сага съвсем неприятна за колегите.

А колко е просто и елементарно. Подават жалба за такова нещо. Няма лошо тъкмо се регистрира писменно и после няма връщане на зад. Изискват се и документите за регистрацията на кучето. Нали все пак по някакъв начин трябва да удостовери че е негово. Защото няма ли собственик няма и престъпление. Описва се и къде е отстреляно и че е без предвидената от закона спъвачка. А понеже в повечето случаи разкарват и полицай до там да се направи и една снимка като веществено доказателство. И после по компетентност към органа да му тръснат една глоба и да ходи и се жалва ако ще и на арменския поп.

И ако се намерят истински журналисти да отразят това бъдете сигурни че само за една година няма и да се сещаме за такива случки.

Но пусто като ги гони много хора мераците за бърза слава само ядове на главите на ловците.

Съгласен съм за жалбите,колега ама те няма да оправят работата.Според мен,тук трябва малко по-строг контрол от страна на институциите и солени глоби, не на чобанина,а на собственика на стадото.Ще ви разкажа за случай,който гледах по тв,не се сещам по кои канал.Става дума за канадски рибари,които пускат 1500 м мрежа-не се сещам за каква риба.Става дума,че имат точно определено за целта място за пускането на тая мрежа.Добре,ама теченията отнесоха задния край на мрежата около 30-40 м в забранената зона.Рибарите,се усетиха и почнаха да я теглят към зоната разрешена за риболов.В този момент,над тях прелетя вертолета на службата по контрол на риболова и на втората минута след прелитането уведомиха капитана на корабчето,че му се налага глоба от 3500 долара за риболов в забранена зона-.Та мисълта ми е,че ако на собственик на стадо се наложи една глоба от примерно 50 лв на глава добитък заловена в забранена за паша зона и по 100 лв на куче без документ и спъвалка, нещата много бързо ще се оправят.

Явно те е подпряло от вътре и бързаш да пишеш. Точно това обяснявам институциите не си гледат работата, а закон има колкото и да е калпав като почне да се спазва за кратко време всико ще си отиде на мястото и такива теми ще са спомен в миналото.

Може да си чешем езиците колкото искаме, но докато не се научим всички първо да спазваме законите България няма да се оправи. А какво казва закона: Чл. 40. от ЗЛОД
(2) Подивелите и скитащи кучета и котки в ловностопанските райони се унищожават.

От това по-ясно няма! А пастирите като искат кучетата им да не се броят за скитащи то същия този закон казва да имат спънка и е указано точно каква и как да е поставена. В целия поток сълзи и сополи на жалбата не се споменава тези кучета имали ли са спънки?!? И ми е ясно защо - защото са нямали.

Така че от мен едно "Браво" на колегата. И единствено го обвинявам, че по стар български обичай ползва връзки за да не го накажат, вместо да викне полицаите да огледат кучетата, както настоява пастира и като нямат спънки да лепнат една допълнителна глоба на собственика им.

И още нещо - "институциите да следят..." Та не се ли сещате, че ние ловците сме и такава институция! И ето по такъв начин се опазва дивеча.

Edited by bujko