Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Лов на сръндак - ловен сезон 2014/15 г.

Recommended Posts

• Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Здравейте колеги, Тъй като в Унгария ловът на сръндаци се открива най-рано в Европа (от 15.04.), с един приятел бяхме едни от първите - бързам да споделя слуката си: Първият: обикновено първият срън

Здравейте колеги, да покажа и аз слуката си от 01 август с примамване..Регион Ловеч

Тази вечер - двойна слука!!! Първо около 18:45 се завъртя една лисица, на която изобщо не й се замислих, а половин час след това се появи (силно е да се каже, защото два пъти го виждам за секунда - ви

Posted Images

Последните две снимки нещо не са се качили както трябва. Още веднъжpost-59917-0-24914900-1397938197_thumb.jpgpost-59917-0-55734400-1397938214_thumb.jpg

4естито колега за преживяните емоций.Всяка година и аз удрям по един,дано и тази година има слука.Весело прекарване на този хубав празник.Наздраве.

4естито колега за преживяните емоций.Всяка година и аз удрям по един,дано и тази година има слука.Весело прекарване на този хубав празник.Наздраве.

Благодаря ти, колега! Весел празник на теб и на любимите ти хора!

И хубава слука тази година...

Браво колега още много слука да имаш.Ние с нетарпение чакаме новите снимки.И ако може направи някоя друга снимка на поражението от този куршум.

Браво колега още много слука да имаш.Ние с нетарпение чакаме новите снимки.И ако може направи някоя друга снимка на поражението от този куршум.

Благодаря ти, колега за пожеланията!

Тук искам да направя едно уточнение по отношение на куршумите, които ползвам - в случая става въпрос за трофеен лов и целта е животното да падне възможно най-бързо. Ако съм в моя ловен район и ще консумирам месото след това, категорично няма да го стрелям с 300 wsm, а с по-мек калибър - напр. 6,5х55, .308 win или 8х57, дори и 9,3х62 е за предпочитане пред магнум калибрите и тези, които са високоскоростни - напр. 7х64, .270 win, .243 win. Това си е мое мнение, базирано на опита ми с всички горепосочени калибри.

Сега за пораженията - няма как да ги снимам, но при всички попадения, където куршумът срещаше кост, изходните рани бяха с големината на юмрук. Пак уточнявам - харесвам .300 wsm, заради факта, че има много добра вътрешна балистика, изправена траектория и V0 - около 4.900 J, което го прави мултиспектърен при пътуване за лов в чужбина.

Наслука!

Венци

Завиждам ти благородно Венци.

Приемам само бяла завист, Наско!

Благодаря ти, колега за пожеланията!

Тук искам да направя едно уточнение по отношение на куршумите, които ползвам - в случая става въпрос за трофеен лов и целта е животното да падне възможно най-бързо. Ако съм в моя ловен район и ще консумирам месото след това, категорично няма да го стрелям с 300 wsm, а с по-мек калибър - напр. 6,5х55, .308 win или 8х57, дори и 9,3х62 е за предпочитане пред магнум калибрите и тези, които са високоскоростни - напр. 7х64, .270 win, .243 win. Това си е мое мнение, базирано на опита ми с всички горепосочени калибри.

Сега за пораженията - няма как да ги снимам, но при всички попадения, където куршумът срещаше кост, изходните рани бяха с големината на юмрук. Пак уточнявам - харесвам .300 wsm, заради факта, че има много добра вътрешна балистика, изправена траектория и V0 - около 4.900 J, което го прави мултиспектърен при пътуване за лов в чужбина.

Наслука!

Венци

Благодаря ти за всички уточнения които направи относно твоят подход към калибрите .Добре е да науча нещо от ловец който има възможността да ловува значително повече от мен. Наслука колега и по възможност най-скоро да качиш новите снимки и случката.

Edited by kombito_midi

Здравей Венци

Искам да те попитам, колко струва горе долу един такъв лов в унгария, и кой го организира?

Здравей Венци

Искам да те попитам, колко струва горе долу един такъв лов в унгария, и кой го организира?

Здравей Наско, този лов ми струва около 900 € /all-inclusive/

Колеги, да благодарим на Венци за коректността и наистина готините и полезни неща, които споделя !

Още слука, Венци !

Мисълта ми е друга - някой би ли сметнал колко би струвал този лов, за тези дни и трофеи и при тези условия /ол инклузив - спане, храна, ловен водач и т.н./ у нас ?

Все ми е на ума, че ще е по-скъпо ...

Колеги, да благодарим на Венци за коректността и наистина готините и полезни неща, които споделя !

Още слука, Венци !

Мисълта ми е друга - някой би ли сметнал колко би струвал този лов, за тези дни и трофеи и при тези условия /ол инклузив - спане, храна, ловен водач и т.н./ у нас ?

Все ми е на ума, че ще е по-скъпо ...

Зависи какъв трофей искаш да придобиеш, той определя цената на услугата. Трофей до 200 гр. струва 100 Е, от 251 гр. до 300 гр, струва 150 Е., като на всеки грам над 201 гр. се добавят по 1 Е. От 301 гр. до 350 гр. струва 150 Е, като на всеки грам над 301 гр. се добавят по 2 Е до 350 гр. Това са сръндаците, които основно се срещата в нашите ЛС. По-големите и по-тежки трофеи съответно са и по-скъпи, като трофеите над 452 гр. струват над 1500 Е, но в случая не става въпрос за такъв лов !

Цените на услугите са - ловен водач за един ловец на ден 50 Е, ако се ползва транспорт на ЛС още 50 Е, като почти винаги този разход може да се спести. Храната за един ден - обяд и вечеря е 40 Е, а спането в зависимост от категорията на обекта е от 20 до 50 Е.

Всеки може да си сметне колко ще му струва един такъв лов в България. Със сигурност ще бъде по-евтин, ако не се търсят сериозни трофеи !

Ценоразпис за организиран ловен туризъм през 2014 година

Имам един малко страничен въпрос?

Как се тегли трофея от там и определя цената? И ако отговорът е ---> Реже се както пише по книгите!, то ---> ако не искам черепа да бъде рязан как се определя теглото тогава?

Имам един малко страничен въпрос?

Как се тегли трофея от там и определя цената? И ако отговорът е ---> Реже се както пише по книгите!, то ---> ако не искам черепа да бъде рязан как се определя теглото тогава?

Не се реже, вари се, обработва се и се мери 24 часа след отстрела, каквото покаже кантара се смята по ценоразписа :)

Ако няма възможност да се чака 24 часа за да се измери, тогава трофея се почиства изварява и се мери на кантара, като се приспадат от теглото до 5 % за влажност.

Всичко е описано как става, какво се прави и колко струва в държавния ценоразпис, линк към който съм качил в предния коментар !

Пф, че съм и аз. Да ме питаш къде ли съм виждал рязан трофей на сръндак?

Просто 450 гр. ми се видяха малко, но като не съм теглил и оценявал сръндашки трофей ....

Левашки въпрос зададох...., ама карай :-)

Благодаря все пак за отговора!

Edited by pashankov

не е ли малко рано 24 часа след отсрела да се мери трофея.не е ли все още мокър и тежък и няма ли тежеста му да падне след един месец.

Ловът на сръндак е един от най-атрактивните ловове в България. Не е тайна, че сърната не е от най-пазените дивечи, но слава богу напоследък се проявява толерантност в дружинките и популацията се следи. Предполагам, че някои колеги са вече няпред с материала, други изчакват дъждовете да намалеят и времето да се затопли. Тъй или инак има доста време и се надявам темата да започне да се насища с разкази и снимки.

Около и след 10-ти Май очакваме известно раздвижване.

Здравейте колеги,

Тъй като в Унгария ловът на сръндаци се открива най-рано в Европа (от 15.04.), с един приятел бяхме едни от първите - бързам да споделя слуката си:

Първият: обикновено първият сръндак не е най-добрият, по-скоро е застраховка да не си валат - отстрелян от 160 м, изстрел на 2 - 3 см зад плешката. Бързам да кажа, че използваното от мен оръжие през целия лов е Блазер R8 в калибър 300 wsm, патрони Barnes TTSX 165 gr, оптика Swarovski z6 i 3-18x50.

attachicon.gifimage.jpg

Вторият: изстрел от 232 м, попадение в гръбначния стълб над плешката.

attachicon.gifimage.jpg

После дойде "ялов" период, продължил почти 36 часа, със силен и студен северен вятър, дивечът се беше покрил...до тази вечер:

Третият: след дълго надлъгване успях да го доближа на 202 м - изстрел в основата на врата

attachicon.gifimage.jpg

Четвъртият: още първата вечер видяхме едър сръндак с характерни дълги, същевременно тесно разположени рога. За жалост беше на хоризонта, а такъв изстрел от гледна точка на безопасността не е оправдан.

После 2 вечери го търсихме без резултат, докато най-после днес го видяхме - пак на същото място - сякаш знаеше, че там е недосегаем - на хълм, обрасъл с редки акациеви дървета, осигуряващ му едновременно добро прикритие и наблюдателен пункт. Водачът ми Йозеф е "стара лисица" - въртя с джипа много бавно оттук-оттам, докато най-накрая не приближихме акациите от горната страна. Сръндакът знаеше, че се слива добре със заобикалящата го среда и упорито чакаше да види дали опасността е реална или не. Нямах добра стрелкова позиция - пътят на куршума би преминал през клони и дънери, ако бях стрелял. В този момент сръндакът реши да побегне - в следващите 10 м той излезе от укритието си и започна да се отдалечава от нас. Реших да пробвам т.нар. Тексаски изстрел - отзад. Е, получи се и получих поздравленията на Йозеф. Оказа се 8-9 годишен екземпляр, с интересен трофей:

attachicon.gifimage.jpg

attachicon.gifimage.jpg

Прибирам се щастлив и доволен и ви желая наслука в лова на сръндак 2014!!!

EE ама това не е лов колега. То си е чиста масака ;))))))) Шегувам се. Браво на слуката. Честито

Нека и аз се похваля с откриването на сезона. Настървено тръгнах на лов още на 30 април вечерта . Застанах на чакало за прасета през нощта с намерението на другата сутрин да се преместя на друго чакало за сръндаци. Така и стана. Вечерта дойдоха 2 майки ,Средно големи но с минимум 20 малки прасенца още на райета. Само ги погледах. След това пак лисица с десетина малки колкото котета, и нея я пропуснах. Към 4 се преместих вече и зачаках сръндаците ,да ама почнаха да излизат само големи сърни,които са затворено още , позволени са само миналогодишни женски и сръндаци. Към 6.15 излезе първият,който моментално беше обстрелян от разстояние около 70 метра. до днес имам още 4 женски,които не снимах.

Пожелавам слука на всички любители на този вид лов.

post-19527-0-75218100-1399161603_thumb.jpg

Нека и аз се похваля с откриването на сезона. Настървено тръгнах на лов още на 30 април вечерта . Застанах на чакало за прасета през нощта с намерението на другата сутрин да се преместя на друго чакало за сръндаци. Така и стана. Вечерта дойдоха 2 майки ,Средно големи но с минимум 20 малки прасенца още на райета. Само ги погледах. След това пак лисица с десетина малки колкото котета, и нея я пропуснах. Към 4 се преместих вече и зачаках сръндаците ,да ама почнаха да излизат само големи сърни,които са затворено още , позволени са само миналогодишни женски и сръндаци. Към 6.15 излезе първият,който моментално беше обстрелян от разстояние около 70 метра. до днес имам още 4 женски,които не снимах.

Пожелавам слука на всички любители на този вид лов.

Waidmannsheil!

Едно добро начало!!!

Waidmannsheil!

Едно добро начало!!!

Waidmannsdank. Dir auch.