Jump to content

Закупуване на късо нарезно оръжие..?

Recommended Posts

Колеги предстои ми закупуване на пистолет и съм пред дилема.

Кой от трите да бъде.

Двоума се между H&K P30 ,SIG ZAUER 2022 и BERETA PX4 STROM.

Хващал съм ги и трите удобни са ,но не съм стрелял с нито един.

Някой ако има наблюдения да каже кой прави по добра група.

Колега, не съм голям експерт по късото, но на мене лично най много ми допада Sig Sauer ... Берета са ми много тежки,груби и големи . Въпрос на гледна точка и предпочитания.

Edited by generala_ak47

С риск да разводня темата:

1.- Ако смяташ да го използваш предимно на стрелбище - този с най-дългата цев и най-тежкия.

2.- Ако смяташ да го носиш постоянно с теб - този с най-късата цев и най-лекия и плосък.

Преди години и аз бях в подобна дилема. Купих Glock 17 9х19, но след време заминах за дълго в чужбина и го продадох. Когато се върнах си взех револвер 38 sp. с 4" цев. Теглото и габаритите му бързо ме отказаха от ежедневното носене и започна да се застоява осезателно в касата.Носих го и на лов, но след няколко излета се отказах. Продадох го. Купих Sig Sauer 2340 в кал.40SW. След време отново се наложи да го продам, защото ми беше обемист и неудобен за ежедневно носене. А пък не обичам да нося пистолет в разни чантички и пр. Започнах търсене на компакт вариант. Така след дълго търсене случайно попаднах на един перфектен Валтер ППК в 7,65мм.в оригинално състояние без петънце по него. Като нов. отдавна му бях мераклия, но се намираха само рециклирани бройки в лошо състояние.Купих го на секундата. Сега си го нося навсякъде с мен и не усещам, че имам оръжие.Много е плосък и компактен. А ако не дай си боже се наложи да го използвам "по предназначение", то калибъра ще ми е последната грижа. Може и да е малък, но едва ли някой би понесъл изстрел от 3-4 м.

Това го споделям, за да насоча вниманието ти повече към удобството и комфорта, отколкото към марката, за не ти се отще носенето му в последствие.

От трите изброени от теб - категорично H&K P30.

Каквото и да вземеш - много щастие, успех и празни гилзи ти желая!

От трите изброени взимай хеклера,само на хеклера цевта е хексогонална,върви с няколко комплекта ръкохватки,има светещи прибори които струват около 250 лева и най важното предимство хеклера правят само пластмасови пистолети и нямат проблеми със засичането,Сега за Зига това е един от наий евтините им модели и е плстмаса а на тази марка това не им е силна страна,дава засечки,ако е зиг то класиката Р226 ,228 и други без пласмаса,но там цената е от 1800 лева,За Валтера нямам наблюденя на точно този модел ,мисля че беше също със светещи прибори,но попринцип като изключим Р22 недават много засечки,Аз слагам първо Хеклера,втори Валтера и Зига трети,но който и да вземеш гледай на тебе дати хареса и датие удобен .Успех

От трите изброени взимай хеклера,само на хеклера цевта е хексогонална,върви с няколко комплекта ръкохватки,има светещи прибори които струват около 250 лева и най важното предимство хеклера правят само пластмасови пистолети и нямат проблеми със засичането,Сега за Зига това е един от наий евтините им модели и е плстмаса а на тази марка това не им е силна страна,дава засечки,ако е зиг то класиката Р226 ,228 и други без пласмаса,но там цената е от 1800 лева,За Валтера нямам наблюденя на точно този модел ,мисля че беше също със светещи прибори,но попринцип като изключим Р22 недават много засечки,Аз слагам първо Хеклера,втори Валтера и Зига трети,но който и да вземеш гледай на тебе дати хареса и датие удобен .Успех

От къде валтера ми е влезнал в главата,Извинявам се от грешката,но коментара си е същя Беретата я слагам на едно ниво сс Зига

Както вече казаха другите , трябва да си наясно за какво ще го ползваш.Понеже живеем в смотана държава притежаването на 2,3 или повече пистолети се счита за богохунство и е "абсолютно неприемливо и ненужно" според съответните власти.Но това е друга тема на разговор.

Мисълта ми е : Ако ще го носиш всеки ден или почти всеки ще трябва да е по лек от 600г. и да не е обемист и неудобен за носене.Ако ще го ползваш за стрелба по всякакви неодушевени предмети (мишени шишета и други боклуци) може да тежи и до 1.5кг(тоест само ще му се кефиш).

С лекия ,компактен и тесен пистолет се стреля трудно и след като изстреляш 10-тина патрона почва да те боли ръката и е неприятно.

Масивния ,тежък и широк пистолет(или револвер) е много по приятен за стрелба ,но на практика няма да го носиш с теб всеки ден(практиката го е доказала).

Като калибър е достатъчно да се спреш на 9х19(38special за револвер) ,защото патроните се намират винаги и отката е нормален.

За компактен пистолет моето предложение е http://www.guns.bg/Walther_PPS_9x19-cat10-scat38-p10124.html?searchKey=&priceOrder=A&latestOrder=&items=12&promo=&ref=&needReg=&outlet=

За компактен револвер http://www.guns.bg/Ruger_LCR_38_SpP-cat10-scat39-p15196.html?searchKey=&priceOrder=A&latestOrder=&items=12&promo=&ref=&needReg=&outlet=

или http://www.smith-wesson.com/webapp/wcs/stores/servlet/Category4_750001_750051_757768_-1_757767_757751_image

смитовете са доста повече пари ,но разлика голяма май няма.

За пистолет или револвер с нормални размери ,каквото и да си избереш от популярните марки за над 1000лв няма да сбъркаш ,само да ти е удобен и да те кефи.

Надявам се да съм бил полезен и по-скоро да можем всички да имаме право свободно да си притежаваме късо нарезно.

Не си посочил за какво точно смяташ да го ползваш, затова се налага да гадаем!И трите не стават за прецизна стрелба, ако целта е да се постигнат някакви впечатляващи резултати на стрелбище.За стоене в касата и самоотбрана в къщи, всичките вършат работа.За ежедневно носене, моят избор от трите би бил Р30.Понеже се спомена за Валтер, в този ценови клас, можеш да видиш и Валтер PPQ. Лично, аз съм с ЧЗ 75 Д Компакт, ама това е защото съм старомоден! :pardon:post-8076-0-70981800-1399582479_thumb.jpg

Edited by emil5koff

Ще го ползван единствено за стрелба по мишени.

Ако знаете някой пистолет който да е по прецизен от друга марка но в същия ценови клас кажете .

Аз не съм се спрял категорично само на тези три марки.

Искам като отида на стрелбището да не разсейва много групата и да бия всичко наред.... :D

Ще го ползван единствено за стрелба по мишени.

Ако знаете някой пистолет който да е по прецизен от друга марка но в същия ценови клас кажете .

Аз не съм се спрял категорично само на тези три марки.

Искам като отида на стрелбището да не разсейва много групата и да бия всичко наред.... :D

Трябва първо дасе научиш да работиш с него,требва да харчиш яко патрони ,и когато свикнеш с даденото оръжие тогава може да говориме за група,То и с пистолети от по евтин клас може дасе правят много добри групи,Никой специялист неможе дати даде пълна гаранция че с писолет за 1500 лева ще направиш по добра група от пистолет за 200 лева

Това със стрелбището променя нещата в полза на големи габарити/тегло.

Хеклера отново си е на ниво,след него Зиг Зауер, но Р226, беретата не мога да я коментирам - не съм стрелял с такава.

Понеше се спомена ЧЗ - бих заложил на едно SP01. Перфектен пистолет за стрелба.

Глок 17 също не срещнах никъде............

Аз съм за ЧЗ - 75, всеяден, много здрав, лично на мен той ми ляга най-добре в ръката и ми е най-удобен. Пробвал съм Глок, Макаров, ТТ, Зик-Зауер, Марго, Джерико 941, всички са хубави оръжия, но не са моето оръжие. За Берета, всичко което им е от някаква олекотена сплав, а не стомана - категорично НЕ.

P 30 L, защото е с по - дългата цев. От трите модела според мен този е най - подходящ. Доста мои приятели си купиха Р30 и са повече от доволни. Мисля, че и ти няма да се разочароваш. Аз също бих си купил хеклер, но ще е USP. Сега имам доста къси цеви и най - вече нямам свободни парички. Все пак пробвай ги ако имаш възможност. А пластмасите като хеклер, глок или новите валтери имат чудесни покрития и почти не е възможно да корозират - демек пистолети за мърлячи.

П.С ЧЗ-то на колегата emil5koff въобще не е старомодно, а е много надеждно и качествено оръжие за самоотбрана. Същото имаше и покойният проф. по конституционно право Стефан Стойчев.

Edited by Sonyred

Защо да е като на война? Всеки търси нещо оптимално за средствата с които разполага, и за нуждите за които му е необходимо.

Конструкцията и механиката на ЧЗ 75 е една от еталонните в световен мащаб, използвана в множество други оръжейни разработки на бойни, спортни и пр. оръжия.

И все пак ще се радваме да узнаем избора на автора на темата.

Бях се ориентирал към беретата,

прочетох в саита на берета всичко за нея пише ,че отката е значително по слаб заради въртрливото движение на цевта.

И че на тестовете е издържала на 150000 изстрела без серйозни повреди по механиката и цевта.

Също четох и за хеклера той е издържал на 90000 изстрела ,но както и да е.

Един от двата ще бъде за сега клоня повече към хеклера понеже никой не каза нещо хубаво за беретата.

Надявам се да имам възмижност да стрелям и с двата ,това ще ме улесни доста.

Кога ще гръмнем 15000000, пардон 150 000 изстрела или 90 000 ..

Имам към няколко стотин, е може и малко повече да са , да кажем към хилядните ... , оръжието е на няколко хиляди със сигурност, щото не знам от кога е и колко са го мъкнали, както и колко са му нагърмели преди мен ...., а е " посредствено", спрямо коментираните , но това не му пречи да ги прати нещо там, където трябва, за да имаме летален край на оня отсреща ..., естествено на дистанцията за която е създадено ...

Та .., не виждам за какво е нужна тази презастраховка .. , не сме на война .. - Дал Господ за много години !

Както казах, Берета от олекотена сплав - КАТЕГОРИЧНО НЕ!!!! Преди няколко години един колега който си купи такава чисто нова, изгърмя на стрелбището към 200 патрона и едва я разглоби, вътре беше пълна със стружки. Само на 200 изстрела!!!!! Едва успя да я върне във ВИП-а. Ако не беше адвокат сигурно щеше да пие студена вода.
. .

Както казах, Берета от олекотена сплав - КАТЕГОРИЧНО НЕ!!!! Преди няколко години един колега който си купи такава чисто нова, изгърмя на стрелбището към 200 патрона и едва я разглоби, вътре беше пълна със стружки. Само на 200 изстрела!!!!! Едва успя да я върне във ВИП-а. Ако не беше адвокат сигурно щеше да пие студена вода.

. .

Това вече е друго ,в такъв случай и аз вече съм не .

К'во тогава я хвалат толкова много в техния сайт.

• 2 weeks later...

за какво ти е искаш да стреляш за кеф ил;и просто да имаш пищов, фен ли си на малкия калибър или си фен на тежкия калибър? От тези написаните за маен най доброто е - зиг зауер

добър ценови клас

ако не си фен на руското отичие но искаш да си имаш домашна гаубица си намери на старо ЧЗ 51, прибран тесен и дълъг пистолен с патрони на ТТ но особенно добър в стрелбата, носих служебно чз с патрон на макаров много добър, но имат един дефект тия всичките европейски пистолети без зауера и беретата - проццепа на мерника е твърде широк и тридно се целиш, поне за мен е проблем

Здравейте колеги,с цялото ми уважени към всички ловци разбирам че в този форум много малко хора разбират от късо нарезно,а тези които разбират не пишат защото не им се спори.

Щом искаш да стреляш много лично аз бих ти препоръчал Глок защото е много здрав като оръжие и след това има всичко за него и е евтино(под всичко имам в птрдвид тунинг,резервни части и аксесоари.Пример:пълнител за Глок 45лв,за Зиг Зауер 140лв).От трите модела които си си харесал бих ти спрял вниманието на Хеклера и на Беретата,който и да вземеш от двата няма да згрешиш,важното на теб да ти е удобно и да ти пасва на ръката.

Спорд мен най-добре си вземи Макаров-патроните евтини,части евтини! :police: И най-важното-мисълта засича,Макаров никога. :diee:

Според мен ти търсиш Валтер Р99 9х19, иначе за самоотбрана Макаренко с малко тунинг.

Edited by GEORGI PL

+ за хеклера става и за ежедневно носене -имам го от 4 години ,да мерните прибори са малко широки ,и не става за прецизно премерване ,но от кно си иска интуативна стрелба до около 25 метра ,като /- /грапавината на ръкохватката -действа като пила за дрехите ,що дрехи съм рендосал,особеното е че, няма предпазител само декокер

за зига до р229 става след това рязко снижиха качеството -по добре да си вземеш -сръбски -червена звезда 1 към 1 със Р226

БЕРЕТАТА НЕ КОМЕНТИРАМ -САМО РЕКЛАМА НАЙ-ЛОШО С-Е цЕНА/КАЧЕСТВО

Колега между Беретта 92 и Беретта PX4 eдинственото общо е фирмата производител.Да в действителност има разлика в качеството между италянския и американският пистолет и то е в материяла от който се изработват,американците за да я олекотят я правят от някаква сплав.US армия имат проблем с беретите че пукат затвори,но това става след много стрелба и с техният патрон които е по мощен от стандартния 9х19.Беретта печели два конкурса за пистолет на американската армия като втория път изпреварва хеклер и кох.

Сега да обърна малко внимание на PX4 тя е на базата на Беретта Кугар.По интересното е че при нея заключването на цевта става чрез неиното завъртане което я прави по прецизна,но и по сложна и по скъпа за изработка.

... с цялото ми уважени към всички ловци разбирам че в този форум много малко хора разбират от късо нарезно,а тези които разбират не пишат защото не им се спори...

Така е, колега, защото това е все едно да пита някой „Каква жена да си взема за съпруга?” – всеки запитан различен отговор ще даде.

И ако при покупката на пушка има някакви „общи” правила (за определяне дължината на приклада примерно), то при пистолета такива на практика няма.

Това, което ще кажа сега, съм го казвал и друг път, но тъй като темата се повтаря – и моят отговор ще се повтори: за мене водещото при избора на каквото и да е оръжие (късо, дълго, ловно, за самоотбрана – каквото ще да е) е да се пробва предварително от потребителя. Другото са празни приказки. Пистолетът е като обувките и костюма: не премериш ли – няма как да знаеш дали ще са ти удобни. Всеки е с различни длани и пръсти; всеки е различно силен в ръцете; всеки е различен в прага си на комфорт при откат и т.н. Съветвам колегата да иде по стрелбища и да стреля с де що има пистолети там и тогава да си реши; нищо да не си наумява предварително, да забрави предубежденията и най- вече акълите, давани от този и онзи: това, че за някого даден пистолет е върхът на сладоледа изобщо не значи, че и за колегата ще е така.

Сега ще споделя изводите до които съм стигнал аз за пистолетите:

1. С времето (носенето и изстреляните патрони) вкусът се променя. Ако някой преди 7 години ми беше казал, че по някое време ще си купя Глок – дълго щях да му се смея: в началото този пистолет ми се струваше някакво оръжейно недоразумение. Сега обаче не мисля така.

2. От финансова гледна точка дълговечността на оръжието не е проблем - многото пари се дават за патрони, а не за самото оръжие.

3. Ако ще се стреля много – добре е да се помисли от къде ще се набавят разните дребни части, които неминуемо в даден момент ще потрябват. Наличността и достъпността на пълнители също не е за пренебрегване.

4. За пистолетите в „екзотични” калибри – добре е да се помисли дали винаги (и на каква цена) ще има патрони за тях по стрелбищата. Няма какво да се лъжем – някои калибри ги има само в София и то не винаги.