Jump to content

Червеи убийци в човешки органи

Recommended Posts

12 см дирофилария измъкнаха от око на жена

0c522b46cacf5d73c4b11a5ce797c782.jpg
Паразитът се е настанил удобно в сърцето на домашно куче
  • 10b227044b7f37db6dbd2e410f27c00e.jpg
  • 9ff1392f88e280b94a0df4d3f6a40dd6.jpg

Страшни паразити от топлите страни плъзнаха в България. Гадни организми, паразитиращи основно по животни, вече се настаняват и в човешкото тяло.

Ужасните „гости" се пренасят от комари, бълхи и други кръвосмучещи, като след ухапване ларвите плъзват в човешката кръв, докато си изберат уютно местенце, където да живеят. Под заплаха е всеки орган, дори и сърцето.

Брутален червей заживя даже в окото на българка. 12-сантиметров паразит с дебелина на конец извадиха доктори от окото на 47-годишна старозагорка. Червеят е т.нар. дирофилария, а заболяването е дирофилариоза. Жената се е заразила при ухапване от комар според декана на Медицинския факултет в Стара Загора доц. д-р Мая Гълъбова. Потърпевшата с гостенина в окото е подложена на сложна операция, за да измъкнат дългия червей.

Все по-често в България този паразит се присламчва у хора в последните години, категорични са специалисти. Макар че дирофиларията е организъм, известен като паразитиращ в животни, най-често кучета. Собствениците на домашни кучета го наричат „червей в сърцето" и пропищяха от него още миналата година, когато в Бургас и Варна пламна почти епидемия по домашните им любимци.

Доскоро се смяташе, че в България няма дирофилариоза. Но заразата вече е факт и от кучетата скочи на хората, предупреждават паразитолози. Случаите по морето накараха кучкари от цялата страна да тестват животните си миналата година, с което пък се изясни, че заразата е стигнала и до София.

Дирофиларията е паразит, чиито ларви - микрофиларии, се пренасят чрез ухапване от насекомо. Те попадат в кръвта и се установяват най-често в сърцето и дробовете, но има и кожна форма. Налазените от червея животни и хора са със симптоми на отпадналост, а крайният резултат, ако не се извади спешно паразитът, е смърт за приемника. Причината е запушване на жизненоважни кръвоносни съдове.

Медиците алармират, че макар и по-рядко у човека, случаите ще се увеличават. Според тях разширяването на географията на паразита е промяната на климата. Иначе родината на въпросния червей е Африка, Азия и Южна Америка, но явно вече е прескочил и в другите континенти. Вече се е разположил в средиземноморски страни като Гърция, Италия, Испания, както и в Северна Америка - в южните части на САЩ.

Сериозността на проблема и у нас се подчертава и от намерението да се направи дискусия на медици и климатолози за новите редки и непознати болести. Необходимо било общопрактикуващите лекари да се запознаят с тях и да консултират пациентите със съответните специалисти. Иначе грозната опасност можела да причини и непоправимото - смърт.

Автор: Vsekiden.com

Това заболяване не е ново по животните. Аз лично от поне 5 г. давам лекарства против дирофилария на кучетата си всеки месец. Изненадва ме, че и по хората е тръгнало. За животните ползвам празимек едно хапче на 10 кг тегло и не повече от четири, независимо от теглото. Има тестове за проверка наличието на този вирус в тялото на животното. Аз тествах моите кучета тази пролет профилактично.Който има куче и съмнения да търси ветеринар за съвет и профилактика.

Edited by Sonyred

Това заболяване не е ново по животните. Аз лично от поне 5 г. давам лекарства против дирофилария на кучетата си всеки месец. Изненадва ме, че и по хората е тръгнало. За животните ползвам празимек едно хапче на 10 кг тегло и не повече от четири, независимо от теглото. Има тестове за проверка наличието на този вирус в тялото на животното. Аз тествах моите кучета тази пролет профилактично.Който има куче и съмнения да търси ветеринар за съвет и профилактика.

Точно така е, по животните го има отдавна, но и аз се учудих, че вече е открит и при хората.

Ето ТУК е дискутирана тази тема.

.....на всеки го когато му дойде времето ....даже и от шибаните червеи....съдба ...не можеш да я промениш....