Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2019
Наско Хвойнев

Боеприпаси за откриването

Recommended Posts

Нека тук си побъбрим за вида патрони,марка ,грамаж.Купешки или собствено производство на които залагате при откриването на лова.

Аз лично съм се спрял от доста години на RIO и RC.

Ако можете коментирайте цени по региона ви.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забравих да добавя, че снаряден от мен патрон 20 калибър ми излиза около 35ст./брой. Това с купени "на едро" компоненти и италиански тапи от интернет магазин (Siarm).

Тоест с 10-15ст./брой по-евтино от цената на подобен патрон в оръжеен магазин (ако изобщо има подобни).

За 12 калибър нещата не стоят така - има много по-голям избор на готови патрони и разликата в цената снаряден/готов не е толкова фрапираща...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забравих да добавя, че снаряден от мен патрон 20 калибър ми излиза около 35ст./брой. Това с купени "на едро" компоненти и италиански тапи от интернет магазин (Siarm).

Тоест с 10-15ст./брой по-евтино от цената на подобен патрон в оръжеен магазин (ако изобщо има подобни).

За 12 калибър нещата не стоят така - има много по-голям избор на готови патрони и разликата в цената снаряден/готов не е толкова фрапираща...

колега от кой магазин купуваш миражите на тези цени

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако си чел поста ми внимателно (не този който цитираш), би трябвало да си разбрал за разликата между едровата цена и цената на дребно. Ако те интересуват само няколко кутии - пиши на лични на brakoniera_68. Ако сте се събрали цяла дружинка - пиши ми на P.M. - ще ти дам телефона на вносителя...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази година реших малко да сменя калибъра и си взех една 58-ца 16к. До сега нямам спомен да съм стрелял нито с успоредка, нито с 16к. Купих си номер 9, 28 гр на RWS с тапа - скиитови. Тапата също е нещо ново за мен, защото имам проблем с бързото прицелване и за това ползвам само патрони с концентратор. Като имам преки впечатление ще пиша.

Наслука,

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента няма налични патрони ''Мираж'', като се появят ще пиша в тази тема...

Ако си чел поста ми внимателно (не този който цитираш), би трябвало да си разбрал за разликата между едровата цена и цената на дребно. Ако те интересуват само няколко кутии - пиши на лични на brakoniera_68. Ако сте се събрали цяла дружинка - пиши ми на P.M. - ще ти дам телефона на вносителя...

Няма смисъл да му звънят на Балджиев, защото днес говорих с него и потвърди, че в момента няма никакви наличности при него.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата стана повод да проверя наличността в касата.След изминалия "успешен" сезон, се оказа, че като за началото, патрони не е нужно да се купуват.Разбира се, дано да не стигнат, но тогава ще го мислим!

post-8076-0-19590200-1406666760_thumb.jpg

Редактирано от emil5koff

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, не успях да открия темата да е засегната до момента и реших да я подхвана.

Ако вече е обсъждана, ще Ви помоля за линк, а този коментар може да бъде изтрит.

Става дума за празните гилзи по време на лов. Прави ми впечатление, че масово не се събират след изтрел, а се изхвърлят директно зад гърба или там където ги пратят ежекторите. Това, особено много, се набива на очи по време на пчичи лов. Там, както знаете, изтрелите са безброй и съответно кочината след нас е пълна. Силно се съмнявам, че някои от нас си мислят, че това е единствения начин да оставят следа за бъдещите поколения. Най-вероятно да докарат нервен срив на горките иманяри.
Нека бъдем по-отговорни и си събираме боклуците.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, не успях да открия темата да е засегната до момента и реших да я подхвана.

Ако вече е обсъждана, ще Ви помоля за линк, а този коментар може да бъде изтрит.

Става дума за празните гилзи по време на лов. Прави ми впечатление, че масово не се събират след изтрел, а се изхвърлят директно зад гърба или там където ги пратят ежекторите. Това, особено много, се набива на очи по време на пчичи лов. Там, както знаете, изтрелите са безброй и съответно кочината след нас е пълна. Силно се съмнявам, че някои от нас си мислят, че това е единствения начин да оставят следа за бъдещите поколения. Най-вероятно да докарат нервен срив на горките иманяри.

Обсъждано е многократно, всичко зависи от съзнанието на ловеца и от личната му отговорност.

Ето няколко теми в тази връзка ТУК и ТУК

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До скоро имах неправилно поведение с гилзите 12кал. на полето... Откакто снарядявам сам и ползвам 20ти калибър - "нито гилза след мен"... Просто ми трябват за релоуд, а са дефицитни и на стрелбищата...

С две думи : "Чрез релоуд, към чиста природа" :rolleyes:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ловувам основно с 20кал успоредка. Поради малкият избор на патрони 20кал и високата им цена от миналата година снарядявам сам.

За пъдпъдък ползвам 18 и 21гр. , номер 11, тапа. Към края на сезона ще пробвам 24гр. номер 11, дисперсант.

За гургулица - спортен патрон 20кал., 24гр., номер 9.5 - мираж, скийт. Вероятно ще направя и 24-26гр., номер 9, тапа.

Ето рецептите :

Патрон за пъдпъдък - лека тапа 18гр. 20ga

гилза 1 мираж 9.5 скийт

капса 1 фиоки

барут 0.88 CSB6 "122"

тапа 1 siarm bior H21 + cork LB6 13mm

съчми 18.3 No 11

спейсър 0 няма нужда

Патрон за пъдпъдък - тапа 21гр. 20ga

гилза 1 мираж 9.5 скийт

капса 1 фиоки

барут 1.08 CSB4, може 1.2гр. CSB1

тапа 1 siarm bior H21 + cork LB6 7mm

съчми 21.6 No 11

спейсър 0 няма нужда

Патрон за скийт/гургулица/бекас - тапа 26гр. 20ga

гилза 1 Clever Mirage 20ga skeet 9.5

капса 1 фиоки

барут 1.34 CSB2

тапа 1 Gualandi Bior Skeet

съчми 25.8 No 9 "7/8"

спейсър 0 няма нужда

За 12ти калибър най-доброто решение цена/качество за готов патрон е 24гр. номер 9.5 - спортен патрон скийт на Мираж. Избора е голям - от най-евтиният Т2 24 9.5 (33ст./брой едрова цена) през Т3 "ГрандИталия" до Т4 "ПроЕкстра"(43ст./брой едрова цена). Едровата цена е за количества над 3000бр. Цената на дребно е с около 5ст./брой по-висока. Който залага на по-тежък боеприпас може да си вземе 28гр. патрон "Спортинг", номера 7.5 и 8.5. Неговата цена е с 3 до 5ст. по-висока.

Вносителя е обещал за началото на сезона да има и пълната гама ловни патрони (30, 32, 34 и 36гр.). Най-евтините (30гр. патрони) ще са на цени около 43-45ст./брой. Миналата година стрелях с такъв патрон номер 11 (мираж, 30.5гр., тапа-Bior). Впечатленията са ми отлични. Мек и бърз патрон с прекрасен осип от 12-13м до 25-28м. Качеството му е с класи над испанските РИО и МАКСАМ. Последните са прекалено "брутални" за рамото ми и за пъдпъдъка/гургуличката.

? към теб. Имаш ли готова рецепта за примерно 24 и 28 грамови ( говоря за 20 ти кал ) ,но с капсул Максам и барути csb1 и csb2 ?

Питам конкретно за гореописаните материали,защото разполагам с малко от горепосочения барут, а капсите харесвам заради ниската цена. Така де,да бъда честен-искам да ми излизат максимално изгодно и с прилично качество.

Предварително благодаря!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

? към теб. Имаш ли готова рецепта за примерно 24 и 28 грамови ( говоря за 20 ти кал ) ,но с капсул Максам и барути csb1 и csb2 ?

Питам конкретно за гореописаните материали,защото разполагам с малко от горепосочения барут, а капсите харесвам заради ниската цена. Така де,да бъда честен-искам да ми излизат максимално изгодно и с прилично качество.

Предварително благодаря!

CSB1 не успях да купя - беше свършил... С него проби не съм правил.

Капси ползвам само Фиоки 616. Вършат чудесна работа. Нямам не възпламенен патрон до сега. Изпаднаха ми "на едро" и съм се запасил...

За CSB2 - ето пробвана многократно рецепта :

Патрон за Бекас - тежка тапа, 7+9, 20ga
гилза 1 Trust 9/26gr
капса 1 фиоки
барут 1.43gr. CSB2
тапа 1 siarm bior H21
съчми 28.3gr. 7(7.5gr)+9(20.8gr)
спейсър 0 няма нужда
Предполагам имаш дозите за CSB1 - има ги на сайта на MAXAM :
powder/shot (gr.) CSB1
20ga 1.30/24
12ga 1.72/32
16ga 1.45/28

Не би следвало да има големи разлики заради капсула (фиоки/максам).

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

CSB1 не успях да купя - беше свършил... С него проби не съм правил.

Капси ползвам само Фиоки 616. Вършат чудесна работа. Нямам не възпламенен патрон до сега. Изпаднаха ми "на едро" и съм се запасил...

За CSB2 - ето пробвана многократно рецепта :

Патрон за Бекас - тежка тапа, 7+9, 20ga

гилза 1 Trust 9/26gr

капса 1 фиоки

барут 1.43gr. CSB2

тапа 1 siarm bior H21

съчми 28.3gr. 7(7.5gr)+9(20.8gr)

спейсър 0 няма нужда

Предполагам имаш дозите за CSB1 - има ги на сайта на MAXAM :

powder/shot (gr.) CSB1

20ga 1.30/24

12ga 1.72/32

16ga 1.45/28

Не би следвало да има големи разлики заради капсула (фиоки/максам).

Блaгодaря зa инфото. Основно ме интересувaше дaли могa дa зaместя кaпсaтa фиоки,която ползвaш с кaпсa мaксaм,зaщото мaксaм ми се струвa си е мощен кaпсул зa този кaлибър. Рецептaтa ти зa тежък дисперсaнт я гледaх преди време в другa темa,дaже я пробвaх...с кaпсул шедит 1000,прилично мощен,но тaкивa имaх.... Идвa ми силничък откaтa,но все пaк ползвaм тек..

Поздрaви.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Блaгодaря зa инфото. Основно ме интересувaше дaли могa дa зaместя кaпсaтa фиоки,която ползвaш с кaпсa мaксaм,зaщото мaксaм ми се струвa си е мощен кaпсул зa този кaлибър. Рецептaтa ти зa тежък дисперсaнт я гледaх преди време в другa темa,дaже я пробвaх...с кaпсул шедит 1000,прилично мощен,но тaкивa имaх.... Идвa ми силничък откaтa,но все пaк ползвaм тек..

Поздрaви.

Няма нищо... За началото на сезона не бих ползвал CSB2 и повече от 24гр. съчми за 20ти калибър... Хем заради жегата, хем заради отката, хем заради "меките" птички - основно пъдпъдък и гургулица...

Ако не успея да намеря "среден" и "лек" барут - може да ползвам CSB2 с 26гр. съчми и намалена доза с около 0.1гр.

Ако усетиш някакви разлики заради капсула - пиши...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък направих,110 патрона-мешавица: 10 и 11 номер съчми,мешени (щото миналата година по невнимание ги омеших десетки и единайски),ама ми хареса миналогодишната направа,та и таз година ще откривам-живот и здраве с такива патрони.Барута е сокол от 91година,на който навеската е 2,2гр барут за 35гр съчми.Направих проба с 1,8барут на 28гр съчми,стана перфектно,щото сложих и по-тежичка тапа,та така.

За гургулиците имам три кутии от по 25 патрона-Ротвайл деветки,тапа с 28гр съчми.много добър и бърз патрон.

Патроните ги има,пътпъдъка също го има,само арендаторите да поизчакат с орането и нещата ще са перфектни.

Поздрави

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За гургулиците имам три кутии от по 25 патрона-Ротвайл деветки,тапа с 28гр съчми.много добър и бърз патрон.

Може ли да го снимаш , да го видим...Имам едно подозрение, че е с концтратор.;) което не ги прави лоши... :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента съм на работа и немогада ти пратя снимки,но утре с удоволствие.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

post-57930-0-74314900-1407253153_thumb.jpgЕто и обещаните снимки. 1-во са деветките, а после е мешавицата.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма нищо... За началото на сезона не бих ползвал CSB2 и повече от 24гр. съчми за 20ти калибър... Хем заради жегата, хем заради отката, хем заради "меките" птички - основно пъдпъдък и гургулица...

Ако не успея да намеря "среден" и "лек" барут - може да ползвам CSB2 с 26гр. съчми и намалена доза с около 0.1гр.

Ако усетиш някакви разлики заради капсула - пиши...

Основно интерес предизвика рецептата ти за тежък дисперсант. Ако сваря с времето ,защото при мен основно то липсва имам идеи да я ползвам,като изходна позиция,съчетавайки готовата рецепта с класическите методи за релоуд за изготвяне на тежък патрон за далечен изстрел по гургулица с максимално облечен откат,но това са само идеи....засега.

Задължително ще ти пиша за поведението на изстрела при подмяна на капсула,но не обещавам да е веднага по горе изтъкнатата причина. Нали уж затова комуникираме чрез интернет :)

Успешен сезон!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Основно интерес предизвика рецептата ти за тежък дисперсант. Ако сваря с времето ,защото при мен основно то липсва имам идеи да я ползвам,като изходна позиция,съчетавайки готовата рецепта с класическите методи за релоуд за изготвяне на тежък патрон за далечен изстрел по гургулица с максимално облечен откат,но това са само идеи....засега.

Задължително ще ти пиша за поведението на изстрела при подмяна на капсула,но не обещавам да е веднага по горе изтъкнатата причина. Нали уж затова комуникираме чрез интернет :)

Успешен сезон!

Да де... Ама "тежкият дисперсант" е за бекас - в гората и храсталака, като стане по-хладно... За какво да си товариш рамото и "джоба" в началото на сезона... Същата работа ще ти свърши 24гр. No 9 тапа за гургуличка и още по-леки No 11 тапа за пъдпъдък, стига да имаш подходящият барут.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето още една пробвана рецепта - 12 калибър, патрон за пъдпъдък :

1. гилза 1 - мираж Т2 9.5/24гр.

2. капса 1 - фиоки 616

3. барут 1.1гр. - MAXAM CSB6 (спортен, бърз барут, доза 1.25гр./24гр. съчми за 12ти калибър)

4. тапа 1 - Спортен 24гр. концентратор MAXAM A28, разпукана чашка --> тапа

5. съчми 27гр. - No 11

6. спейсър - няма нужда, затваряне звезда

Цена на компонентите (от Бендида), без гилзата : 37ст./бр. Ако се постараеш да купуваш компонентите на едро и ползваш "second hand" концентратор и гилза от спортно стрелбище (без пари) - цената може да я свалиш до 26-28ст./бр.

Патрона е много мек, със широк осип. Върши прекрасна работа за пъдпъдък - първи изстрел, от 10 до 20м.

Скоростта му е по-ниска от на заводските патрони (предполагам 360-380м/с - не съм я мерил), но за пъдпъдък е чудесен - птичките падат и на близки и на средни разстояния, без да са разкъсани.

Готовият патрон е неотличим от заводски. Машината за релоуд е MEC9000GN.

Редактирано от vkv_bg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има Сръбски барут NC04/32 в Бендида 99 - с.Мусачево, Софийска област.

Доза 1.80-1.85гр. / 32гр. съчми за 12ти калибър.

Цена 60лв/кг. за минимум 2кг. покупка.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вълко, а капси на човешка цена ? Аз имам от този нц 32 и става идеално с 30 г. и дори с 28 г. за 12 к.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове