Jump to content

Лов на гургулица и гривяк - ловен сезон 2014/2015 г.

Recommended Posts

Резултата от следобедния прелет в неделя.Отново млада гургулица,но пък радостното е ,че поне все още е тук-определено за една седмица е понатрупала мазнина .

post-16312-0-34351900-1408974441_thumb.jpg

post-16312-0-82562500-1408974503_thumb.jpg

post-16312-0-32684900-1408974527_thumb.jpg

Резултата от следобедния прелет в неделя.Отново млада гургулица,но пък радостното е ,че поне все още е тук-определено за една седмица е понатрупала мазнина .

От къде си колега,че имате толкова гургулица ако не е тайна?

От с.Братя Даскалови,от там съм и там ловувам вече втора седмица.А иначе членувам в с.Пъстрово, ЛРС 'Казанка" .

Колеги струва ми се че гургулицата я няма по нашите полета. Как мислите дали си е тръгнала или просто е затишие пред буря. По слънчогледите не се вижда.

Колеги струва ми се че гургулицата я няма по нашите полета. Как мислите дали си е тръгнала или просто е затишие пред буря. По слънчогледите не се вижда.

...колега,гургулицата си е мигрираща птица и иска постоянна проверка за прелет...местната се вдига и започват да идват пасажните!!!

...интересното е че на един слънчоглед сутринта може да няма живо пиле,а следобеда да не ти стигнат патроните...за това,както писах проверка и постоянство му е майката ;)

На много места слънчогледът е още недозрял. Затова се виждат тук-там само местни гургулици. За да се задържат пасажни пилета, трябва да има широки масиви зрели семки.

Наслука!

Edited by JOR8

Голяма част от гургулиците си е тръгнала. Останали са пилета за доизхранване и евентуално птици идващи от север. Колеги в Турция, направиха няколко хубави излета..;) Наслука

Един далеееечен изстрел :)

10544405_745240915524068_837292700141487

Далечен, ама една съчма в главата!

Гургулицата намалява ли или тръгва по-рано ? Въпрос на който трудно ще може да се отговори. Въпрос на който всеки за него си е намерил отговора ,но вътрешно в себе си никой не е убеден ,че това е така.Миналата година също го дъвкахме това ,но отговор така и не се получи.Това ми напомня за пъдпъдъка къде го ловяха с мрежи по турско и затова го нямало-80/90 години,после бе -палят стърнищата 2000/2010 година,след това ни бе виновно модерното земеделие,бързо се жъне ,бързо се оре 2010/2014 и накрая какво се получи когато годината е подходяща за пъдпъдъка за неговото размножаване и всеки казва толкова пъдпъдък не е имало-ами къде отидоха мрежите,паленето на стърнищата и модерното земеделие ?За мен пъдпъдъка го "морят" машинките,но това е друга тема,пък и темата е за гургулицата. Забелязал съм ,че от години гургулицата тръгва в края на юли началото на август-защо.Ако приемем ,че прелета започва когато гургулицата е натрупа запас от мазнина как така се получава ,че с откриването на сезона гургулиците които се отстрелват са "сини" или така да се каже слаби ? Ако се бъркам и прелета още не е започнал, защо тогава основно в момента бия млада или сменяща пера гургулица ? И къде е тогава възрастната гургулица-тя тръгнала ли е изобщо или в момента трябва да идва ?Прави сте за това ,че обикаляне му е майката-аз на 16.08 ако искате вярвайте навъртях 150 км. само и само да намеря къде в момента е гургулицата.Вярно е и това ,че сутринта може да няма и една ,но следобед да има прелет-отговора за мен се крие в това ,че нагърмяната си търси ново място за храна или прост може да попаднеш на пасажна.И нещо което съм забелязал-не е задължително да търсите огромни блокове със слънчоглед,нужно е малкото блокче на правилното място и още нещо понякога жиците са като магнит за гургулицата-ако има два съседни блока слънчоглед предпочитания е този през който минава високото напрежение. Наслука и от мен !

То,пожеланието- На слука!преди ловният излет,не е измислено случайно.Хубаво пожелание+малко късмет=добри ловни мигове :-):-):-) това се отнася за колегата генерал

Edited by Sandanski

Гургулицата намалява ли или тръгва по-рано ? Въпрос на който трудно ще може да се отговори. Въпрос на който всеки за него си е намерил отговора ,но вътрешно в себе си никой не е убеден ,че това е така.Миналата година също го дъвкахме това ,но отговор така и не се получи.Това ми напомня за пъдпъдъка къде го ловяха с мрежи по турско и затова го нямало-80/90 години,после бе -палят стърнищата 2000/2010 година,след това ни бе виновно модерното земеделие,бързо се жъне ,бързо се оре 2010/2014 и накрая какво се получи когато годината е подходяща за пъдпъдъка за неговото размножаване и всеки казва толкова пъдпъдък не е имало-ами къде отидоха мрежите,паленето на стърнищата и модерното земеделие ?За мен пъдпъдъка го "морят" машинките,но това е друга тема,пък и темата е за гургулицата. Забелязал съм ,че от години гургулицата тръгва в края на юли началото на август-защо.Ако приемем ,че прелета започва когато гургулицата е натрупа запас от мазнина как така се получава ,че с откриването на сезона гургулиците които се отстрелват са "сини" или така да се каже слаби ? Ако се бъркам и прелета още не е започнал, защо тогава основно в момента бия млада или сменяща пера гургулица ? И къде е тогава възрастната гургулица-тя тръгнала ли е изобщо или в момента трябва да идва ?Прави сте за това ,че обикаляне му е майката-аз на 16.08 ако искате вярвайте навъртях 150 км. само и само да намеря къде в момента е гургулицата.Вярно е и това ,че сутринта може да няма и една ,но следобед да има прелет-отговора за мен се крие в това ,че нагърмяната си търси ново място за храна или прост може да попаднеш на пасажна.И нещо което съм забелязал-не е задължително да търсите огромни блокове със слънчоглед,нужно е малкото блокче на правилното място и още нещо понякога жиците са като магнит за гургулицата-ако има два съседни блока слънчоглед предпочитания е този през който минава високото напрежение. Наслука и от мен !

Според мен гургулицата е готова за прелет в началото на август. До това време, си похапвала и рапица, и колиандър, и е натрупала достатъчно запаси. Затова стреляме сини "пилета". Хранителната база в страна, като Турция е огромна. От две седмици правят по хубави лов, отколкото в България. В последните ггодини гургулицата е "номад"..."не настъпва два пъти една мотика"...нагърмиш ли я в някой блок изчезва...присъствал съм на случка, в която гургулцата се премести, от блока в който се хранеше, само след 20 минути...картечен огън......Аз не успях да гръмна тогава.

Наслука

Edited by NP Bulgaria

Станчо,знаеш мнението ми за теб, само ще кажа ,че на цяло съм съгласен с това което си написал,но ме тормози въпроса - кое кара гургулицата да предприема толкова ранен курс към Турция.Сезона не е започнал а тя вече е тръгнала ? И нещо което ти казваш-рапицата.Новата култура която все повече измества слънчогледа-дали тя не подсигурява нужните мазнини за прелета.Тя много по-рано става от слънчогледа а и гургулицата я предпочита в пъти пред слънчогледа.

Това е едното. Другото е, че голяма част от сортовете слънчоглед зреят по-късно. Има слънчогледи които се жънат и октомври. Тя няма избор...трябва да оцелява...миграции и търсене на храна...Това е.

Може,на някои колеги да им се стори смешно и глупаво,аз обаче ще изразя това свое мнение.Имам чувството,че не само многото гърмене и късните сортове са причини за това ранно отлитане-ако изобщо долетят.Тук са замесени и климатичните промени и аномалии, който се наблюдават напоследък и то не само в БГ.Според мой лични наблюдения,прелетния дивеч като гургулицата,гъските и патиците (юрдеците)тотално си смениха маршрутите.Това го наблюдавам от 5-6 години насам.Няма ги големите пасажи гургулици.... няма ги гъшите ята,патиците също-с изключение на местните.А когато станах ловец-1990 год.това не беше така-имаше от всичко по много.Сега обаче ситуацията е коренно различна :( Минава някоя и друга гургуличка и това е.Гъските и патиците-същата работа,а преди Дунава "почерняваше" и от двата вида.За локвите из нивите и царевичните стърнища,няма да споменавам :) От няколко години насам,това изобилие го няма.

При мен винаги е било бедно откъм гълъбови.Обикновено на откриването се забелязва по некое пиле и после чао.Евентуално като узрее слънчогледа септември се завърта пак,но бройката е смешна.На 7-8 години веднъж се случват ята от по 100-200 гривяка,гурги още по слабо.Пъдури се намират доволно и това още повече допринася за това дане им обръщам много внимание въпреки че ми е интересен лов.Тая година имам 1 /една/ гургулица на откриването ги потърсих докато пладнуват на ход една видех ,една падна.Гривяк не съм гърмел,дано септември се завъртят!!!На тези които имат такъв наслука и качвайте снимки да радваме окото и ние!

Здравейте Колеги! След пропуска миналата седмица поради неотложни ангажименти...Днес излязох с голям мерак за лов и с надежда да постреляме подобаващо. Сутринта беше много студена като за тази дата иначе като цяло прелета беше слаб, но пак гръмнахме и взехме по 6 гургулички с колегата. Направи ми впечатление, че вече са много дебелички и идват на големи ята, групират се и ще заминават. Все пак остават надеждите, че ще имаме късмета да намерим някое пасажче на гурги скоро. Утре пак ще се пробваме...Наслука!

post-6672-0-73573300-1409422751_thumb.jpg post-6672-0-95748000-1409422754_thumb.jpg

Най-хубавата част след лова...:0

post-6672-0-65665600-1409422758_thumb.jpg

post-6672-0-52461900-1409422761_thumb.jpg post-6672-0-46180700-1409422750_thumb.jpg

Edited by Божидар Николов

А при мен-мъка .Явно се изнася от района ни.Но все пак и аз прибрах някоя.Сутришния лов post-16312-0-42000000-1409424957_thumb.jpg и следобедния лов post-16312-0-59194900-1409425076_thumb.jpg. Наслука !!!!

Edited by Иван Колев

Аз пък за целия ден видях 5-6 гургулици и 2 гривяка..Не успях да стрелям по нито един...

Днес се опитах да си мина "рекорда" от вчера сутринта,но не успях ! :training1:

Гургулицата е охранена вече,но пък за сметка на това почти липсва .

Следобедния ще е май последен за гургулица-последен опит и ще се преминава на лов на пъдпъдък или гривяк.

Наслука !!!

Не се отчайвай колега.Ловът на Гурги,току що почва.След,тази седмица,почват прелетите.Днес прелетите,при нас, бяха на ята,значи се готвят,да заминават!Наслука!