Jump to content

Лов на дива свиня - ловен сезон 2014/2015 г.

Recommended Posts

• Replies 322
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

http://prikachi.com/images.php?images/89/7730089P.jpg Това прасе, е убито в неделя от тази прекрасна дама ! Първият изстрел перфектен в плешката и глигана тръгва право срещу нея и втория изстрел в

Здравейте колеги и ние открихме сезона вчера с три броя прасета около и над 120кг,изтървахме един доста добър екземпляр,НО днес слуката беше невероятна,тъй като нямаше време да претеглим прасето давай

Днес и мен слуката ме споходи,прилично голям глиган отработен от любимците ми.Много бързо приключила гонка,на 5 минута бе залаян на място и убит на ятака си.Така започва сезона за мен.И както казва

Posted Images

И при нас слуката не ни изостави и през двата ловни дни .В събота два приплода,а днес пет прасета.В събота слуката ми намигна само-три прасета навлизащи в пусията,разстояние 120/140 метра вдигам карабината ,4 бързи изстрела-нищо.Явно на механични на тези разстояния не ми върви.Днес слуката вече ме споходи.Един от гоначите гърми на глиган гонен от неговите кучета,прасето се изнася в моята посока ,чувам кучетата гонят право срещу мен.Чакам на една голена,прасето се появява препускащо право срещу мен ,взимам го на мушка ,изстрел и право в десетката.Вътрешно ликувам-най-сетне си счупих каръка ;)

Наслука !!!!

В теб не се и самнявам. Честито. Аз този сезон още не мога да видя. Поздрави и наслука

Днес Дядо Коледа ми донесе по-рано подаръка... :cap:

Понеже съм бил много послушен през изминалата година, реши да ме зарадва с един хубав глиган, който ми изпрати почти в края на днешния ловен излет.

Проведохме две гонки в район, който не сме гонили от доста време. На първата гонка падна един чакал и по думите на още един от ловците е стрелял по вълк, което малко ме съмнява, но го приемаме за истина :pardon:

На втората гонка към края, кучетата гониха сърни, които минаха под мен и продължиха извън гонката. Няколко минути след това по радиостанциите беше обявено от ръководителя на лова, края на същия. Събрах инвентара и поех по склона нагоре, направих няколко крачки, когато чух кучетата, които бяха гонили сърните, да се връщат лаейки обратно към нас. Чух по радиостанцията, че гонят глиган в моята посока и бързо извадих карабината от калъфа. Тъкмо заредих и видях движещият се глиган на отсрещния скат. Нямах много време за реагиране, а и разстоянието беше сериозно, но друг избор нямаше. Прикладвах, сложих точката на бързомера една идея пред носа на движещото се прасе и стрелях...

Прасето подскочи, падна, стана и се опиваше да продължи нагоре, но последва втори изстрел, който го събори на място. При аутопсията се установи, че първия изстрел е попаднал в горната челюст на прасето, като я е счупил на две части, от където е и първоначалния шок за животното. Втория вече по-лесен изстрел, попада в плешката и 11 гр. '' Barnes TTSX'' спести мъките на глигана.

Последваха задължителните поздравления, снимките, а след това дърпане, теглене с въжета и лебедки, защото беше паднало в едно дере на ''терсене'' място и след това край огъня дране и разфасоване.

Прибрахме се по тъмно в къщи, но съм доволен от коледния подарък, който ми направи добрия Дядо Коледа :cap:

Весели празници на всички :drinks:

Браво Росене! Добър трофей и чудесна експозиция на слуката и куршума!

Поздрави!

Днес Дядо Коледа ми донесе по-рано подаръка... :cap:

а след това дърпане, теглене с въжета и лебедки, защото беше паднало в едно дере на ''терсене'' място и след това край огъня дране и разфасоване.

Прибрахме се по тъмно в къщи, но съм доволен от коледния подарък, който ми направи добрия Дядо Коледа :cap:

Весели празници на всички :drinks:

Поздравления за добрата слука! Страхотен звяр! Такъв дивак скоро в рални условия не бях виждал. Ако отговаря на външните признаци, ще трябва да е над 7-8 години, а в днешно време до такава възраст трудно доживяват и най-хитрите животни.

Още веднъж честито за отличния трофей!

Поздравления за добрата слука! Страхотен звяр! Такъв дивак скоро в рални условия не бях виждал. Ако отговаря на външните признаци, ще трябва да е над 7-8 години, а в днешно време до такава възраст трудно доживяват и най-хитрите животни.

Още веднъж честито за отличния трофей!

5 годишен според мен :cap:

5 годишен според мен :cap:

Има само един начин да разберем: като видим оценката на трофея и експертизата на комисията.

Ако съм наддал една година, не е болка за умиргане. :)

Поздрави и много слука и на теб!

Има само един начин да разберем: като видим оценката на трофея и експертизата на комисията.

Дамм здраве и слука и на теб! :icon_santa:

Миналата седмица проведохме няколко ловни излета на различни места в България. Получи се хубав и емоционален лов, който споделен с приятели, остава незабравими спомени във всички нас.

Ето няколко снимки, а повече подробности може да прочетете в съответните теми, свързани с местата където ловувахме.

в предвид познатите физиономии на гайдаря и певицата, предполагам сте били някъде в Родопите :drinks:

Според мен, Краси е прав, някъде към 5-6 годишен ще излезе глигана. Сега сложих зъбите да се варят и след час ще ги измеря. Изтритата част на долния зъб е 5 см.

в предвид познатите физиономии на гайдаря и певицата, предполагам сте били някъде в Родопите :drinks:

Гайдаря и певицата са родопчани, но ние ги бяхме поканили при нас в гр.Твърдица да ни гостуват. Ловувахме в ЛС ''Муфлон'' два дни, първия ден свободна територия, втория ден оградена територия :)

Забравих да споделя слуката от 24.12.14 г. /сряда/, че толклова ловни дни се събаха и вече взех да се обърквам. Мисля си, че всеки ден е събота и неделя като сме на лов... :)

На този ден бяхме планували да търсим прасетата в една местност, която не сме гонили поне от месец, поради трудното придвижване до там. Горските пътища са напълно разбити от тежките камиони, които превозват дърва за огрев, че даже аз трудно минавам с джипа от там. Решено беше, че ще се ходи пеша, а аз с джипката ще осигурявам логистиката по евентуалното транспортиране на отстреляните глигани в последствие. Разделихме се на две групи и тръгнахме към мястото на провеждане на първата гонка. Моята група с ръководител Христин пое по така наречения път и се наложи да маневрирам в коловозите като на тежко офроуд състезание. Понеже бях с транспорт, се придвижвах по-бързо от останалите участници в лова /което както ще разберете след малко се оказа мал-шанс за мен/.

Групата ловци, които вървяха и се разставяха по пусиите се натъкват на голяма сюрия прасета /към 30-40 бр./ и понеже пушките са все още в калъфи или не заредени, докато се натъкмят, успяват да повалят само две от тях. Имало е над 30 изстрела, като един ловец е успял да гръмне осем пъти, без да уцели нито едно животно :)

Аз за съжаление през това време тренирах офроуд със джипа и чух по радиостанцията, че са паднали две прасета още преди да е започнала гонката. Оказа се, че тази група се вдига от гоначите на съседната дружина и минава перпендикулярно на нашите постове, като се натъква на разставящите се ловци.

По време на самата гонка, диви свине не бяха открити...

Случват се и такива моменти в лова...

Наслука утре и в други ден и до края на ловния сезон за едър дивеч !

post-3218-0-26673200-1419617852_thumb.jp

post-3218-0-28439300-1419617853_thumb.jp

post-3218-0-25708300-1419618159_thumb.jp

post-3218-0-08122300-1419618160_thumb.jp

post-3218-0-33298500-1419618393_thumb.jp

Според мен, Краси е прав, някъде към 5-6 годишен ще излезе глигана. Сега сложих зъбите да се варят и след час ще ги измеря. Изтритата част на долния зъб е 5 см.

От това което зная аз е ,че ако изтритата част е N см. добавяш плюс 1 см. и така сборувани добиваш приблизителните години на глигана.

Но Жоро е прав-трудно вече може да се отстрелят такива екзенпляри .

Наслука !!!

От това което зная аз е ,че ако изтритата част е N см. добавяш плюс 1 см. и така сборувани добиваш приблизителните години на глигана.

Но Жоро е прав-трудно вече може да се отстрелят такива екзенпляри .

Наслука !!!

След малко ще се опитам да извадя зъбите, понеже още парят :)

Утре ще търсим ей този юнак от снимката преди малко. Снощи ни беше на гости, днес пак е на трапезата, дано като се нахрани да си легне наблизо да поспи :)

Вече започна да вали и температурите паднаха значително. Предполагам, че ще го обърне на сняг до утре... :cap:

П.П. Извадих зъбите, нищо особено, левия е 17.2 см., а десния - 16.2 см., но поне са красиви и симетрични :drinks:

post-3218-0-11013500-1419619313_thumb.jp

post-3218-0-61184500-1419619313_thumb.jp

post-3218-0-21339500-1419624631_thumb.jp

След малко ще се опитам да извадя зъбите, понеже още парят :)

Утре ще търсим ей този юнак от снимката преди малко. Снощи ни беше на гости, днес пак е на трапезата, дано като се нахрани да си легне наблизо да поспи :)

Вече започна да вали и температурите паднаха значително. Предполагам, че ще го обърне на сняг до утре... :cap:

Пожелавам Ви утре да ни го представите пак със снимка,но с клонче в устата !

А в интерес на истината при нас все още се движат с групите,явно разгонването все още не е приключило.

Наслука !!!!

Ще се търси заместник на RWS уни класик ,такива прасета само ги дупчи и не е ли пласиран изстрела перфектно пада търсене.Това в бял дроб беше минало 250-300м по стръмен баир.Другите две заминаха зян./дано оживеят ма по едното имаше доста кръв/.Калибър 30-06.Приемам съвети от личен опит.Може и на лични.

Еднакви изстрели може да докараш само на стрелбището. По време на лов условията са такива, че попадението да е навсякъде по животното и да ти се струва, че куршумът не е добър.

Аз ползвах дълго време RWS с тежък 13 грамов KEGELSPITZ и съм имал изстрели, при които не съм бил особено доволен от резултата. Закупих лек патрон 10,7 грама с балистичен връх, за да изпробвам точно обратният ефект на дълбокото проникване. Още нямам резултати и не мога да коментирам. Но се случи така, че на два последователни лова свърших оставащите патрони от тежките и паднаха 4 приплода и един глиган. Приплодите всичките бягаха в галоп и отнесоха по два куршума. Единият даже ми е уникален, тъй като с първият изстрел бях пронизал и двете задни копита едновременно, а с вторият изстрел право в десятката. Растояние над 100 м. на последните три, които бягаха в група и бяха прибрани с общо 6 изстрела. Но това се дължи на неточни попадения, а не на лоши куршуми.

Та сега отново смятам да си набавя тежки патрони, защото се убедих, че работят.

Чавдаре,питаш за личен опит,ето моя.

От 4 години имам карабина в калибър 308.Сменил съм 5 вида патрони.

Първия бе Норма балистик тип(зеления полимерен връх)-удар в плешката ,без изходна рана ,вътре бе страшно от черния дроб не бе останало нищо.

За мен -прекалено големи хематоми и прекалено лек(9,7 гр.)

Втория бе Хорнади SST-при него преживях най-големия шок.Изстрел в гърдите,куршума минава м/у две ребра ,преминава през основата на сърцето като откъсва част от него ,но без да разкъса (технически сърцето си е цяло ) куршума напуска отново м/у две ребра.Зная ,че много колеги няма да повярват,но това е истината.Прасето бе убито от друг колега на разстояние от моя изстрел може би 2 км.

С това и с Хорнади приключих.

Най дълго изкарах с Норма Орикс-за мен си остана перфектния куршум.Около 30/40 прасета убити,ранено -нямам.Няма големи разкъсвания,почти винаги с изход .Ако все пак остане в тялото куршума не се е разпаднал-идеалното за мен.

Разделих се с Орикса миналата година-новата партида която се появи тотално ме отказа.

Четвърти бе Норма Вулкан-нямах много наблюдения-паднаха две животни но разкъсванията които правеше ме отказаха.

Мога само да кажа ,че е по показатели се доближава до Орикса,но с по-големи хематоми.

Петия и последен с който ловувам е Бренеке TOG. Все още трупам опит от него,но за сега не ме е разочаровал.

Приближава се до Орикса по пробивност и хематоми и най-вече ,че запазва тегло.Единствено което е разликата е ,че Орикс-а е 11,7гр. а TOG-а е 10,7гр.

Но Жоро е прав има и ситуации и ситуации.Разстояние ,попадение всичко си има значение.

Наслука !!!!

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.