Jump to content

Разваля ли свинския лов, птичаря

Recommended Posts

Здравейте Колеги. Миналата седмица между колеги ловци възникна спор относно воденето на бретон шпаньол по време на свински лов. Тъй като никой не можа да вземе превес в спора си позволих да отворя тази тема за да публикувате вашите мнения.

За водене го води. Обаче като потеглите към пусиите го остави при колите.

Кучето за "свинщини" априори трябва да си го "прежалил" - не е ясно, кога ще стане инцидент с него...

Птичаря, обикновено е "меко" куче, в повечето случаи домашен любимец...

Все едно да заведеш детето си на място, където вероятността да пострада е твърде голяма...

Поради тази причина, мое куче (бретон) на свински лов не ходи...

Абе за свински лов си има други породи,остави го Бретона зимата за яребица и фазан.На слука ;)

Здравейте колеги,и аз имам бретон който извеждах на едър лов.Тази година пак ще го пробвам пък каквото сабя покаже.Налага ми се да я извеждам,защото е кастрирана и не искам да надебелее прекалено,а имам млади кучета за учене.Та да се върнем на темата.Понеже есента беше суха и листата бяха сухи,при специфичното търсена на бретона(птичаря) създаваше едно шумолене около мен и това пречи малко.В смисъл такъв не знаеш дали идва животно или е кучето(в последствие свикнах да я познавам).При вдигането на дивеч от другите кучета,спираше и само слушаше как гонят и после тръгваше да си търси по нейния начин.Лично не ми е вдигала дивеч,а и годината беше "постна" откъм прасета.До колкото си познавам кучето убеден съм,че ако намери прасе ще се пази доста добре от него,особено ако напада.Та всеки си решава сам за него.Ако имате въпроси питайте,това е от мен.

моя бретон гони сърни и по свинска диря тръгва

но не си и помислям да го водя на свински лов

незнам дали ще го развали ама ако срещне прасчо

съм сигурен че ще му скочи да го дави

и няма да имам куче

Благодаря на всички за мненията.

Разбрах, че не е добра идея да го водя заедно с другите си кучета на свински лов.

Благодаря на всички за мненията.

Разбрах, че не е добра идея да го водя заедно с другите си кучета на свински лов.

Бретона /женски/ на мой приятел лаеше и прасетата и чакалите в пусията. На дребния дивеч си работеше, както се полага на бретон. Нищо не ти пречи да направиш проба с кожа и отстреляно прасе.А колкото до пазенето , кучетата имат повече инстинкт за това от нас хората. Е туй за пазенето не важи за териерите , ама какво да правим като германците са ги оперирали от команда "цурюк"!

Проба му е майката!!!

Бретона /женски/ на мой приятел лаеше и прасетата и чакалите в пусията. На дребния дивеч си работеше, както се полага на бретон. Нищо не ти пречи да направиш проба с кожа и отстреляно прасе.А колкото до пазенето , кучетата имат повече инстинкт за това от нас хората. Е туй за пазенето не важи за териерите , ама какво да правим като германците са ги оперирали от команда "цурюк"!

Проба му е майката!!!

Колега Сахакян, не подкокоросвай човека. Ще вземе да стане беля. Не е задължително, но опасност има.

Проба му е майката!!!

Важи,важи.... :) Ама се научават по трудния начин да включват на задна.Аз имам 4 броя-единия,остана без дясно ухо,брат му,бе порнат от дясно-получи 11 шева.Другите два,сякаш си зеха поука и сега деистват много внимателно,и като цяло всичките научиха къде е задната скорост :) На слука през новия сезон!

Еми това за задната скорост по скоро важи за всички кучета.Нормално е като са неопитни да пострадат.Важното е да се научат по-бързо да се пазят.

Два дратхаара и епаниол бретон, това е след лов на фазани в ДЛС Арамлиец

Двата вида лов са с промеждутак 2 часа

Вълкоооо приярелю, ти колко пъти ги води твоите бретони като гонач на свински лов бре?

Не споря ,че от 100 един става за всички видове лов но когато се отцели не отстъпва по нищо на гончета и бараци, даже е по добър, щото не хабиш един резервар гориво да го търсиш два дена по горите. хахахахаххаха ПОЗДРАВИ

В нашата група колега води бретон /баща на моя/.Лично съм го виждал да прави стойка на сърна от около 30м след което преследва с глас /на късо,не повече 20 мин/.Търси по широко от некой гончета,има страхотна ориентация гони всичко и прасета и сърни ,заици ,лисици.Цепен е неколко пъти.Намирал е ранени прасета от предишни ловове.Ловува интензивно на дребен лов отлично,наебал е женските /почти всичките около София/С другите кучета се увлича и преследва по-продължително и никога не се е губил.Ловува много и на всичко!С една дума само от тебе зависи дали искаш да го водиш /риск естествено има/ на едро,а като го водиш един сезон ще прецениш става ли или не.Една препоръка само преди да го поведеш на едро требва да си сигурен,че е усвоил тънкостите на дребния лов.Има хора дето ще ти кажат,че тая порода не е създадена за това и ще са прави,но това не значи че ти неможеш да ловуваш с птичар на едро,ако не помага особено то поне няма да пречи на лова-единствено на тебе ако ти се мотае в краката може да ти върне некое животно.Има колеги дето не водат бретони на патешки че били нежни /смех/ машина е бретона на -15 апортира от вода и цял ден след това дрънка като полилей от комунистическо.Само като се прибереме има място до камината да изсъхне и обратно отвънка в колибата!

Един истински случай от тая година зимата януари на патица претърсва един гъол с много шавар и тънък лед по едно време счупи леда и пропадна опитваики да се качи на леда пак се троши и така вече около 15м и почва да губи сили аз съм на брега на три метра от него и го подканвам да се напъне и да излезе, но немога да му помогна по никакъв начин /ходил съм за риба там и знам че е торф и тиня страшна ,затъваш до глезен и требва некой да те вади/Сетих се изтичах в обратна посока и почнах да го викам от там,той се обърна и в просеката която беше направил чупеики леда доплува обратно и стъпи на твърдо та се спаси.Та аз малко съм натая страна по-добре да ловува пълноцено 6 месеца отколкото да виси в апартамента и да дебелее пък било то и с риск да пострада.Това е порода създадена да ловува и колкото повече ловува толкова по щастливо е животното.Моя като е сезон глас не му се чува иначе.....

Преди няколко години един колега водеше един дратхаар на свински редовно и гонеше наравно с гончетата, сърни, прасета, на един от излетите хвана млада лисица и я удави, не можаха да е стрелят от него, та собственика тогава каза, че при сняг настига и лови заек... та явно някой стават и за едър дивеч :)

И аз съм пред такава дилема, да водя ли 11 месечната ми курцхаарка при прасчовците?Вие какво ще кажете?

твърдо не

Ако прочетеш внимателно предишния ми пост ще разбереш защо.Първо защото на тая възраст,некой нерез може да го откаже завинаги това е по софт варианта другия се сещаш и второ то още не е затвърдило навиците и уменията си в полския лов!

Няма да си закарам кучето на свински лов , но мисълта че след фазана и заека няма да види гората и полето до другия сезон , също не ми е по сърце. Кученцето , като му отворя вратата на кучкарника - отърква се в мен за 2 (две) секунди и на четвъртата е седнала до предна лява (от там се качва) на джипа !

Мисля да ходя гонач с нея на хищници , хем ще върши работа - сигурен съм , хем ще съм около нея за да помагам , ако се наложи.

Моето скромно мнение е ,че птичарите са пъти по интелигентни от гончетата, по съобразителни и всичко по. Не казвам в никакъв случаи ,че гончетата и бараците са глупави но в сравнение с един курц или драт са .... на светлинни години. За сетерите и поинтерите нищо не мога да кажа защото не съм ги виждал в гора но дратове курцове и бретони съм виждал и ловувал на прасета доста и мога да твърдя ,че се държът много по добре от повечето гончета , които съм виждал, като става въпрос за къси гонки разбира се. Пазят се достатачно добре винаги са ти под ръка както се казва и ако има животно винаги ще го намерят.

Моето скромно мнение е ,че птичарите са пъти по интелигентни от гончетата, по съобразителни и всичко по. Не казвам в никакъв случаи ,че гончетата и бараците са глупави но в сравнение с един курц или драт са .... на светлинни години. За сетерите и поинтерите нищо не мога да кажа защото не съм ги виждал в гора но дратове курцове и бретони съм виждал и ловувал на прасета доста и мога да твърдя ,че се държът много по добре от повечето гончета , които съм виждал, като става въпрос за къси гонки разбира се. Пазят се достатачно добре винаги са ти под ръка както се казва и ако има животно винаги ще го намерят.

+1 !

Миналата зима - един съединител и около 5-6 резервоара похарчени да търся гончета в снега по нивите !

Един пример само ще дам, пет гонача сме с три драта , един бретон и една камара гончета. Още в началото на гонката от някъде се вдигна лисица и всички гончета си е... майката и останаха само птичарите . Краиния резултат бяха 3 прасета единствено и изцяло заслугата беше на птичарите