Jump to content

Искам оптика за Тигър

metero
 Share

Recommended Posts

Искам оптика за Тигър 7.62х54. От тип ПСО1-1 или подобен Пилад. Обаче:

с диоптрическа корекция

с далекомерна скала на база 1 м за към 500-600 м

варио 1.5 - 6 или подобна (1.6-4)

Скалата на ПСО-1-1 е такава, мисля че се използва във "винторез" (вал)

А, и да не е скъпа :) и да е със стойката за СВД-то :)

А бе, mission impossible.

Мнения дали ми трябва не са интересни.

post-480-0-26460000-1416511004.png

post-62202-0-53901600-1416513327_thumb.jpgpost-62202-0-03201900-1416513305_thumb.jpg

Може и да ти потрябва нещо подобно, като гледам на къде са тръгнали с тая ислямска държава... :-)))

Благодаря на включилите се.

Подчертавам, че искам варио оптика 1.5-6 и скала с референс 1м. Иначе с 1.7 м и 2 м има много.

• 4 months later...

Продължавам да търся. Руска или подобна оптика с далекомерна скала каквато искам така и не намирам. Рових сума време по нета и се спрях на няколко западняшки. Привличе ме leatherwood с метричната скала и възможността да се наглася балистиката на куршума, но тежи почти едно кило. Дали страничната стойка на тигъра ще понесе такъв товар? И изобщо има ли достъпни титанови или поне стоманени стойки уивър или пикатини? В руските форуми хвалят една стойка от стомана, но цената не ми хареса- 10 000 рубли май са към 300 лв.

http://swfa.com/Burris-2-7x35-Fullfield-II-Rifle-Scope-P5972.aspx

http://swfa.com/Leatherwood-25-10x44-Uni-Dial-Rifle-Scope-P11912.aspx

http://www.snipercentral.com/leatherwood-art-2-5-10x44mm-m1000-scope/

Edited by metero

Влез в гугъл и напиши: "Продава се Беларуска оптика ПОСП 3-9х42w". Ще ти излезне само 1 обява от България. Единственото различно от твоите критерии е, че има вградена уивър база, а не стойка на СВД. Ти ще си прецениш.

Един съвет от мен: ако държиш на такъв тип оптика (ПСО или ПОСП)- вземи си фиксирана 4х, 6х или 8х- в зависимост от предназначението. Причини: Фиксът е по-здрав, а и далекомерната скала би трябвало да се ползва само на едно увеличение. При този тип оптики, се предполага, че ще гледаш под оптиката (механичните мерници), така че нямаш проблем с най-близките дистанции и може би фикс 6х е най-удачен.

П.С. Сега видях, че търсиш и увеличение 1.5-6, но за ПСО и ПОСП (вградени монтажи), май няма такова варио или поне в България не съм чувал да се продава. Белоруският завод Зенит произвежда ПОСП 2-6х24.

Edited by winterhunter

То вече въпросът е повече за стойката, дали няма ад се клати като сложа оптика близо 1 килограм на нея

Вероятно ще се ориентирам към оптиката от последния линк, тази оптика е била на въоръжение по време на виетнамската война и е здрава и прецизна.

Скоро си купих ПОСП 6х42 (беларуска на Зенит). Ако разгледаш внимателно оптиките ПСО и ПОСП, ще видиш че са с диаметър на изходната леща 24 или 42. Доколкото съм видял, тези с диаметър 24 са с по-малко тегло 0.6-0.7 кг., а тези с 42- малко по-голямо- към 0.9 кг. Но това е тегло с вградения монтаж все пак :cap: И все пак монтажите са изчислени да издържат това тегло.

ПОСП е граждански (ловен) вариант на военната ПСО, като е запазен вградения монтаж, вида на скалата, подсветката и т.н. Далекомерната скала на ПОСП е разчетена за два обекта с различни височини- 1.5 м. и 0.5 м., а военната само за 1.7 м. (средната височина на човек). ПОСП се предлага с два вида бази на монтажа (сменят се с 6 болта)- едната по-висока- сайга (като моята) и другата по ниска - свд, тигр. Това последното го казвам, защото малко се знае и после- оптиката ми опира в механичния мерник (минах през този проблем).

Доколкото ми се простират сведенията, най-добрите варианти за такъв тип оптика са или ПСО (руска), или производния ПОСП (беларуска). Те това са оригиналните изделия ... :cap:

Edited by winterhunter

Май ще се спра на това

http://swfa.com/Leatherwood-25-10x44-Camputer-ART-M-1000-Rifle-Scope-P11934.aspx

въпреки сравнително голямото тегло (25 унции)

Сега на дневен ред е стойка от хубав материал- титан или стомана.

В описанието пише пикатини, ама сигурно и уивър ще стане.

Изглежда интересна тази оптика, а 25 унции са към 700 грама. Кажи какви са отзивите, след като я закупиш и изпробваш. Пък, ако не ти хареса като визия върху Тигъра или като стрелба, винаги можеш да си купиш втора ръка псо или посп. :cap:

За стоманен монтаж- повечето монтажи за СВД/СЛР, които съм срещал по оръжейните магазини са алуминиеви (руски, беларуски, китайски). Бих те посъветвал да видиш монтажите на ВАЯ- те правят със стоманено заключване и някои модели имат уивър база. Все пак ,хубаво е да се премери и прецени и височината на монтажа дали е ОК.

Поздрави!

Edited by winterhunter

Тоест, първо да имам оптиката и по нея да търся стойката.

Тази оптика е използвана по време на виетнамската война на М21, която е 308W. Практически същия куршум като 7.62х54R, сходен патрон, подобна автоматична пушка- би трябвало да работи. Големите кръгове са за нагласяне според боеприпаса на спада на куршума в зависимост от дистанцията.

За гонка имам бързомер.

Да, мисля че така е най-добре- първо оптиката, после пробваш стойката на конкретната пушка и оптика в някой магазин. Така няма да стане някой фал с височина на стойка или други габарити. В София по оръжейните магазини съм виждал стойки на ВАЯ и на други фирми. Не вярвам да се налага да модифицираш нещо по стойка.

Аз като взех ПОСП-то се оказа, че базата (заключването) отдолу на стойката е за свд/тигр и на сайгата 308- посп опираше в механичния мерник (стойката беше ниска). Смених базата отдолу с друг модел база (за сайга), която взех от монтаж за слр (но пак беларуски) и нещата заспаха :cap:

Практически, с този тип релса за монтажа, може да сменяш колкото си искаш оптики и бързомери- само монтажи да имаш и да държат прострелка. Аз, освен ПОСП 6х42, имам на отделен монтаж и една 4х32 (по-прибрана). Която и от двете да съм монтирал, се стреля и на механични мерници.

За сходството между .308 и 7.62х54 - практически имаш проектил с определено тегло и тип (FMJ примерно) и начална скорост. Ако теглото и скоростта на проектилите FMJ са близки, не би следвало да има някакви съществени разлики в траекторията. За избора на скала- въпрос на лично предпочитание е. За оптиката, която си избрал, нито съм чувал, нито знам- дано да си я попроучил и да се улучи хубава.

Edited by winterhunter

И да не са еднакви теглата пак има как да се направи траекторията, чисто механично. Аз за ритането казвам,че са подобни, надявам се да издържа. Така пишат ползвалите я американци. Всъщост Leatherwood не е само марка, а името на прочут снайперист от време оно, който измислил този метод на компенсация на спадането на куршума - не се целиш на две деления , примерно, по-долу, а се врътка онова голямото колело да застане делението за разстоянието на маркера. А за да е вярно, преди това е нагласено за този проектил.

Не че е толкова важно- с ПСО и подобните пък определяш разстоянието и имаш настрани хилядни да си компенсираш вятъра, деривацията и движението на целта, пак лесно става. Само че скала за разстоянието с бзаза 1.70 м и далечини до 1000 за какво ми е, затова искам с база 0.5м и скала до 500- тогава по-точно се определя. А 0.5 м са повечето туловища на сърна и до средно прасе. Така разстоянието може да се определи за секунда.

Но и тази оптика има деления, при това в метрични хилядни ( 1 mil=1м/1000м) и пак може да се мери разстояние, макар и малко по-сложно. Някой би казал- то като ти излезе, кога ще мериш. Ами не. Аз ще си премеря преди да излезе и ще запомня марки- до оня храст толкова, до онова дърво толкова. И далечното ще си го компенсирам по деленията на скалата, а няма да въртя врътки като излезе прасето. На всичко отгоре на гопнка едва ли ще ида с тази оптика, а ще сложа бързомера- сам каза , че лесно се сменят :), а след лова като сляза в полето и има пространство, може да се пробвам на някое скитащо куче или лисица с американската оптика.

Ей такива ми ти забавления...те, на мъжете само играчните по-скъпи, иначе сме си деца :)

Хубав план си си направил, колега. Аз избрах ПОСП 6х42, защото ми харесаха корекциите на тумблерите- простички и по-едри за по-големи падове. А знам, че ги правят доста здрави. Със скалата си иска свикване - по-особена е. И аз съм я взел за ползване на по-дълги дистанции и от опора- за стрелба на кеф. Сайгата 308 ще я ползвам основно за гонка и с друг прицел. И си напълно прав за играчките, ама нека да ги има :cap:

• 1 month later...

Най-сетне оптиката за тигър дойде от щатите :)

Купи я един приятел и я изпрати по друг, така че ми излезе колкото на сайта плюс транспорта вътре в щатите, който от единия край до другия беше под $20 :)

Стегната, изглежда здрава и добре. По данни трябва да издържа на Hornady 50Cal A-Max. Преди него в списъка са H&H 375 mag, а за 308Win/7.62 200gr да не говорим. :)

Скалата е с деления в хилядни, при това метрични, както си ги знаем от казармата. Може да се ползва на общо основание като обикновена оптика 2-10, а може и да изчислява чисто механично спада на зададения боеприпас ( в ръководството има таблица с около 80 вида патрони, от 17 remington до 50Cal. И на всичко отгоре, т.к. именно 7.62х54 го няма, има методика да си го въведеш- пак чисто механично и разбира се с проби.

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=V5LgFS__EDg

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=2cr1b43J_zE

На клиповете се вижда колко лесно се закача за уивъра или пикатинито. Има възможност за корекция

(нулиране) без да се въртят барабаните. Диоптричната корекция е доста фина и плавна. Образът е чист и ясен, на 500 м срещу мен има едни блокове, гледам ги- сякаш са до нас.

Това мъжете на порастваме, само играчките стават по-скъпи. Детето си играе с количка, таткото с кола.

Честита ти придобивка и много попадения с нея! Дай повече информация, като я пробваш: кликовете точно ли изместват попаденията, държи ли прострелка и какви групи прави с Тигъра. Може и някоя снимка как стои на Тигъра ....

П.С. Не ли е проблем да се пращат/носят такива стоки от Щатите? На мен ми се иска да си поръчам 1-2 пълнителя за сайгата, ама чух че било проблем.

Edited by winterhunter

Благодаря!

Тоя дни ще купувам стойка от един колега и ще снимам. Май ще трябва да опиша как работи, много е интересно.Е , иска малко повече от завършен 8ми клас. Като си помисля, че за малко щях да се набутам за ПСО :) Това е класи отгоре.

Не знам за проблеми от USA- човекът, който я донесе, каза че никакви не е имал.

Трябва да е полет през някой европейски град към софия. В случая беше Лондон. Когато полетът е от ЕС не проверяват особено. А в Европа пък не проверяват особено полетите от щатите :)