Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Проблем при прострелка на Мазалат !

Recommended Posts

Здравейте колеги ! Преди около година се сдобих с поредната си пушка, която беше на уважаван колега, който почина и приех карабината от сантимент и с голямо желание.

Обзаведох я с оптика Nikon, тъй като само за нея ми гарантираха подмяна в случай, че пушката я разбие.

Помолих приятел с опит да ми помогне при прострелването, тъй като опитах и резултатите бяха странни.

И така - след два изстрела, третия беше център, четвъртия с няколко милиметра встрани. Обаче, след това - три изстрела в низходяща линия на 10 сантиметра вдясно..., следващият пък отиде вляво и все така необяснимо !

Пушката е с дулен компенсатор, черната цев, пробвал съм я с бойни патрони, със Селиер Белот, дори и със сръбски и резила е същия.

оптиката и монтажа са максимално притегнати и не мисля, че мърдат, но ми направи впечатление, че цевта леко се движи в леглото на приклада при затегнати винтове...не зная това дали оказва ефект и дали тази хлабина е нормална и допустима.

Имал ли е някой подобен прпоблем, на какво се дължи, кое да променя или да......

Колега, провери (измери) дали има някакво изместване на монтажа след стрелба, измери дали има някакво изместване на оптиката (напред-назад) в ринговете и все пак провери дали ринговете са еднакви (давали са ми 26 мм. и 25.4 мм.). Може да пробваш и с друга оптика, за да не е там проблема. Можеш и да дадеш на друг колега да опита прострелка. Чешките патрони са добри.

Ако по монтажа, ринговете и оптиката всичко е наред, значи проблема трябва да е другаде. Има три винта - отзад зад затвора основен и един на ложата до антабката + още 1 страничен с две дупчици- провери ги дали са добре затегнати. Цевта следва да се клати съвсем леко и да е освободена до патронника.

Ако и това е наред, може да имаш проблем с амортизирана цев. Може да пробваш и с калибратор. Аз съм минал по този път и смених цевта миналата година, защото старата амортизирана цев сееше попаденията и куршумите влизаха странично.

Все пак, за да се увериш, че проблемът е в цевта ти препоръчвам и да се консултираш с по-опитни колеги и те да пробват карабината. Ако решиш да сменяш цев и ти трябва информация- можеш да ми пишеш.

Поздрави и успех!

Цевта и останалата част отръжието не трябва да се движат спрямо приклада дори и малко.Ако имаш такова движение то трябва да се отстрани.Щом затягане на болтовете не помага, значи може да се наложи да направиш "Бединг"(запълване на хлабините между метала и дървото със някакъв вид епоксидна смола или друго двукомпонентно лепило) Това обаче трябва да се направи от човек с опит ,защото иначе можеш да си залепиш приклада към металните части и да си създадеш голям проблем.

Ако цевта ти е добре и е монтирана правилно ,монтажа и оптиката са добре монтирани остава само хлабината между приклада.

Благодаря за смислените отговори по темата ! Пушката не е първа младост, но визуално е в отлично здраве, нищо не засича, работи нормално и цевта е чиста. Все си мисля, че такава цев трудно би се прецакала !! Чудя се дали целия проблем не е в монтажа... Самата му конструкция - отстрани, с това затягане ...е доста несигурна. Впрочем, пробвахме и стрелба с механичните мерни прибори и ситуацията е същата /прострелваше я опитен ловец и той остана учуден/.

Има ли как при тази ситуация да прострелям на станок и да съм сигурен, че е от цевта, а не да речем от приклада ?

Цевта и останалата част отръжието не трябва да се движат спрямо приклада дори и малко.Ако имаш такова движение то трябва да се отстрани.

Няма пушка със свободна цев,коята като я натиснеш към приклада да не мърда,цевната кутия не трябва да мърда по никакъв начи.

Благодаря за смислените отговори по темата ! Пушката не е първа младост, но визуално е в отлично здраве, нищо не засича, работи нормално и цевта е чиста. Все си мисля, че такава цев трудно би се прецакала !! Чудя се дали целия проблем не е в монтажа... Самата му конструкция - отстрани, с това затягане ...е доста несигурна. Впрочем, пробвахме и стрелба с механичните мерни прибори и ситуацията е същата /прострелваше я опитен ловец и той остана учуден/.

Има ли как при тази ситуация да прострелям на станок и да съм сигурен, че е от цевта, а не да речем от приклада ?

Здравей колега!От всичко,което си изписал до тук-особено в първия ти пост,и щом има същия проблем и на механичните, работата сякаш клони към смяна на цев.

Няма пушка със свободна цев,коята като я натиснеш към приклада да не мърда,цевната кутия не трябва да мърда по никакъв начи.

Точно казано.

Към колегата mishev73: И при новите карабини, които поне аз съм виждал - като натиснеш отпред цевта към ложата - има къде по-малко, къде малко по-голямо мръдване. Когато цевната кутия е добре фиксирана и не мърда, а между ложата и цевта има свободно място, това е нормално- в разумни граници, разбира се. Затягането (без пренатягане) на болтовете, а и да погледнеш при други карабини как е, може да ти бъде ориентир.

Edited by winterhunter

Колега, не разбрах как сте прострелвали- от рамо или от опора (каква)? С механичните мерни прибори, дори при стрелба от опора, не можеш да очакваш прецизност, както с оптиката. Да, би трябвало да постига добри групи като за лов. А и механичните мерни прибори не се влияят от монтажа за оптиката. Какви групи и на каква опора стреляхте на механични?

Относно монтажа- ако монтажът ти не е повреден- нямаш проблем. Ако не затяга (не заключва добре), майстор би трябвало да го поправи. На моя монтаж съм сложил оптика с тегло 650 грама, което е над средното тегло, според мен.

Цевта че е чиста е много общо. Възможно е да е амортизирана- нарезите да са поизтрити при повечко стрелба и по-малко поддържане. При такива условия всяка цев би се прецакала. Не забравяй, че тези цеви са слагани на мазалатите в периода- 1992-1996 г.- преди 20 г.

Не бързай да вземаш решения- направи повечко проби и замервания, пък тогава решавай. Смяната на цев не е много скъпа и е много добро решение, според мен.

Edited by winterhunter

Отново благодаря за конкретните отговори по темата ! Пушката е прострелвана на на нещо като възглавница - тежка и пълна с пясък и с форма, която да придържа плътно пушката. Това си беше направено от колегата дето прострелваше.

Ако я сложа на станок, мога ли да съм сигурен, ако има разсейване, че е от цевта , а не да речем от приклада ? Впрочем, преди да почине предишния собственик, ходеше редовно на лов с нея, но без оптика и доколкото ми е известно е имал много лов с нея, а той имаше и други оръжия, но ползваше именно тази

Колега, аз лично не съм прострелвал на станок, който да фиксира карабината и откъм приклада (някои го наричат стойка за прострелване). Прострелвал съм с предна стойка- от опора и торбичка под приклада. Предполагам само, че би помогнало. Нека и колегите кажат за стойката за прострелка, който има опит.

Мисля, че една карабина от опора трябва да може да постига група от 3 изстрела в поне 5-6 см. диаметър на 100м., с добър патрон. Реално обаче, дори групите да са по-големи- 10 и нагоре сантиметра- пак може да се ловува с карабината, ама не е това въпроса.

Моят опит е такъв: мазалатът със старата цев ми беше много удобен, хубав приклад, спусък, затвор и като цяло карабината много ми допадна. Но при стрелбата- цевта си показа дефектите, с тази цев, преди мен, също беше ловувано много с оптика и на механични. Но аз не бях доволен от резсейването на стрелбата и как влизаха куршумите в мишената- затова смених цевта. Сега правя групи от по 2-3 см. при прострелка, с оптика, от опора на 100 м., с 2 вида патрони.

Колега, преди да се вкараш във филм със смени на цеви си провери оптиката и монтажа.

Направи група от 5 патрона на механичен мерник и 5 патрона с оптика.

Хубаво е да фиксираш затворния блок плътно към приклада, защото от там също са възможни проблеми с групите. Ако не се наемаш да си направиш бединг сам, попитай някой, или я дай да ти я направят. Изобщо не е трудно. Иска сръчност и внимание.

За мен това са възможните проблеми.

При всички случаи бих направил пробата с механичния мерник, а след това и с друга оптика.

Що не пусните един калибър в цевта......и тогава да хабите патрони

То ще си покаже.

Поздрави и наслука

направи впечатление, че цевта леко се движи в леглото на приклада при затегнати винтове.

Според мен това не е редно!

Не трябва да е така.Някое"гнездо" на закрепващите винтове е разбито или винт не е притегнат.Цевта не трябва да"клапче" в приклада.Добре е тя(цевта)да е отделена от него но не и при разклащане да се клати.

Това мисля е най евтиното решение и трабва да почнеш от него.

Edited by lovecbg

Доста възможности се посъбраха..., за което съм благодарен ! Уместно ли е да уплътня приклада с някаква смола ? Така поне ще съм сигурен /ако не мърда настрани и нагоре/ при прострелка, че е цевта !? Някой спомена и калибратор, де го има това чудо ! - не съм го чувал.

Доста възможности се посъбраха..., за което съм благодарен ! Уместно ли е да уплътня приклада с някаква смола ? Така поне ще съм сигурен /ако не мърда настрани и нагоре/ при прострелка, че е цевта !? Някой спомена и калибратор, де го има това чудо ! - не съм го чувал.

За да не си губиш времето за лов във съмнителни поправки,по добре занеси оръжието на оръжейник.Ако не знаеш кой аз ще ти кажа.Ще стане ясно кое,къде и какво не е наред.

Да провери оръжейника с калибър дали цевта е годна

• 5 weeks later...

За да изключиш проблем с оптиката стреляй само с механичния с един вид патрони да видиш каква група ще направи примерно на 100м. ако има изстрели които се отклоняват много от групата тогава ще търсиш помощ от оръжейник.

• 2 months later...

колега mishev 73 и при мен положението е такова бях при оражеиник разгледа е обстоино разглоби мазалата и се оказа це цевта е за смяна дано при теб е нешто по дребно

Не се притеснявай колега, не е чак такъв проблем смяната на цев. В НИТИ (Казанлък) могат да ти сложат чешка хромирана цев- аз така направих и съм много доволен. И да ти кажа, даже да не беше проблемна моята стара цев- пак бих я сменил, защото новата е много добра.

Edited by winterhunter

По последна информация цената е 576 лв. Включва смяна на цевта с чешка хромирана цев, прострелка с механичен и оптичен мерник (ако оставиш оптика), проверка и почистване на механизмите и оксидация на цев и цевна кутия. Телефонът на НИТИ е 0431/6 24 08- звъниш и питаш каквото те интересува.

При мен се получи това като резултати:

post-42057-0-48264800-1426095008_thumb.jpg

post-42057-0-41140800-1426095033_thumb.jpg

Edited by winterhunter