Jump to content

ИЖ 54 мнение за състоянието !

Recommended Posts

Привет на всички колеги . Аз съм нов ловец и ми предложиха тази пушка на цена от 400 лв. , имам някои притеснения /в дясната цев има доста язви а лявата отвън като погледнеш по мерната линия на едно място стои на вълни/ и бих помолил по старите колеги а и оръжейниците които постват тук за компетентно мнение. Това ако го закупя ще ми е първо оръжие . Благодаря на всияки предварително!

post-64910-0-35896000-1418472879_thumb.jpg

post-64910-0-52539400-1418472892_thumb.jpg

post-64910-0-85383900-1418473180_thumb.jpg

post-64910-0-45437100-1418473187_thumb.jpg

post-64910-0-88110000-1418473190_thumb.jpg

post-64910-0-69980200-1418473195_thumb.jpg

Язвите след прехода като гледам са ситни и сигурно цевите ще те надживеят и за опастност от разрив е несериозно да се говори,особено що се касае за точно тази пушка и в това отношение може да си напълно спокоен.

Ако ти е удобна и ти е по сърце може да преговаряш за цената в посока надолу и да си я купиш.

Обаче проблемите,които си описал са най малкия дерт който би трябвало да те притеснява. Като бивш собственик на такова желязо искам да споделя с теб какво трябва да гледаш при покупката на тази успоредка.

Като всички други успоредки,въпреки че тук има Гринер и тя е силно изложена на усукващи сили вляво дясно. Като добавим и настрела и е почти сигурно ,че ще има и луфтове. Махни полуложата и хвани за приклада пушката. Разклати силно в ляво дясно и ако има луфт ще усетиш с ръцете си чукане. Ако луфта е осезаем ще го има и ако полуложата си е сложена на мястои при усилие върху цевите в ляво дясно ще се вижда с просто око. Може да го измериш с луфтомер ,но не помня кви бяха допуските и да не те излъжа. Луфта се дължи на износен шарнир и ако светнеш с фенерче ще видиш и светло петно на шарнира . Не ,че е непоправимо но това ще ти коства нерви и средства за намеса от оръжейник..Ако липсват всякакви луфтове погледни долу на цевите задните куки. Ако има следи от чукане не я купувай. Начукваната пушка прави и специфични видими черти там където лагеруват в цевната кутия.

Друго място където този модел се разкуцва е предпазителя. Неколкократно пробвай да спуснеш спусъците при задвижил се автоматично предпазител. Ако изщрака извода е ясен. Пусни предпазителя и я изтряскай силно с длан в задтилъка на приклада. Ако са износени УСМ сама ще щтракне ,тоест кофти работа..

Друго куцащо място е приклада. Поради спецификата му на захващане той лесно се пука преди шийката ,когато някой голям специалист е изтезавал оръжието със зверски заряди. Може да се пропука и от изтърване.. Обикновено след спукване слагат болт през приклада напречно и така си стрелят. На снимките не видях дали има такъв защото мисля не си снимал точно там, но пушка ,за която имаш съмнения че е изнасилвана хич не ти трябва..

Изхвъргача на оръжието се движи в специални жлебове и отвор между цевите. При разклащане и въртене,ако изхвъргача силно хлопа това е сигурен признак ,че пушката е с огрпомен трудов стажа и обратното ,ако изхвъргача си е стегнат то явно с годините малко са стреляли и много са я носили..

На 54 ките обикновено мн сериозно им куца сходимосътта. Провери я как бие с куршуми за да няма изненади после.

Като цяло сигурно не съм се сетил за всичко ,но аз съм от онези ,които са възстановявали стара 54 и разходите по това хич не са малки. На мен лично оръжието не ми пасна заради тежките си цеви и себразделих с него ,но пък на теб ако ти е краста то краста се лекува с чесане.

Като цяло иж 54 е най здравата гладкоцевна пушка в историята на ижевския завод. Точно копие е на Меркел и я наричат руския меркел. Грубо ,небалансирано ,но изключително здраво оръжие. При завоски изпитания е минало успешен тест с двойни и тройни заряди бездимен барут без да се разруши.

Ще прощаваш,ако има правописни грешки в поста ,че мисля съм вече за очен...

Наслука колега!

П.С. Да добавя нещо ,което се сетих. Ако се сдобиеш с 54 ката никога не щтракай механизма на празно. 54 ките имат мн чувствителни игли и от динамичния удар иглата може да се скъса и парченцето ще изхвърчи през цевта. Не е болка за умиране ,защото иглата се подменя лесно,но ако нямаш такава под ръка ще ти създаде временен дискомфорт.

Edited by nqkoiotnqkade

Язвите след прехода като гледам са ситни и сигурно цевите ще те надживеят и за опастност от разрив е несериозно да се говори,особено що се касае за точно тази пушка и в това отношение може да си напълно спокоен.

Ако ти е удобна и ти е по сърце може да преговаряш за цената в посока надолу и да си я купиш.

Обаче проблемите,които си описал са най малкия дерт който би трябвало да те притеснява. Като бивш собственик на такова желязо искам да споделя с теб какво трябва да гледаш при покупката на тази успоредка.

Като всички други успоредки,въпреки че тук има Гринер и тя е силно изложена на усукващи сили вляво дясно. Като добавим и настрела и е почти сигурно ,че ще има и луфтове. Махни полуложата и хвани за приклада пушката. Разклати силно в ляво дясно и ако има луфт ще усетиш с ръцете си чукане. Ако луфта е осезаем ще го има и ако полуложата си е сложена на мястои при усилие върху цевите в ляво дясно ще се вижда с просто око. Може да го измериш с луфтомер ,но не помня кви бяха допуските и да не те излъжа. Луфта се дължи на износен шарнир и ако светнеш с фенерче ще видиш и светло петно на шарнира . Не ,че е непоправимо но това ще ти коства нерви и средства за намеса от оръжейник..Ако липсват всякакви луфтове погледни долу на цевите задните куки. Ако има следи от чукане не я купувай. Начукваната пушка прави и специфични видими черти там където лагеруват в цевната кутия.

Друго място където този модел се разкуцва е предпазителя. Неколкократно пробвай да спуснеш спусъците при задвижил се автоматично предпазител. Ако изщрака извода е ясен. Пусни предпазителя и я изтряскай силно с длан в задтилъка на приклада. Ако са износени УСМ сама ще щтракне ,тоест кофти работа..

Друго куцащо място е приклада. Поради спецификата му на захващане той лесно се пука преди шийката ,когато някой голям специалист е изтезавал оръжието със зверски заряди. Може да се пропука и от изтърване.. Обикновено след спукване слагат болт през приклада напречно и така си стрелят. На снимките не видях дали има такъв защото мисля не си снимал точно там, но пушка ,за която имаш съмнения че е изнасилвана хич не ти трябва..

Изхвъргача на оръжието се движи в специални жлебове и отвор между цевите. При разклащане и въртене,ако изхвъргача силно хлопа това е сигурен признак ,че пушката е с огрпомен трудов стажа и обратното ,ако изхвъргача си е стегнат то явно с годините малко са стреляли и много са я носили..

На 54 ките обикновено мн сериозно им куца сходимосътта. Провери я как бие с куршуми за да няма изненади после.

Като цяло сигурно не съм се сетил за всичко ,но аз съм от онези ,които са възстановявали стара 54 и разходите по това хич не са малки. На мен лично оръжието не ми пасна заради тежките си цеви и себразделих с него ,но пък на теб ако ти е краста то краста се лекува с чесане.

Като цяло иж 54 е най здравата гладкоцевна пушка в историята на ижевския завод. Точно копие е на Меркел и я наричат руския меркел. Грубо ,небалансирано ,но изключително здраво оръжие. При завоски изпитания е минало успешен тест с двойни и тройни заряди бездимен барут без да се разруши.

Ще прощаваш,ако има правописни грешки в поста ,че мисля съм вече за очен...

Наслука колега!

П.С. Да добавя нещо ,което се сетих. Ако се сдобиеш с 54 ката никога не щтракай механизма на празно. 54 ките имат мн чувствителни игли и от динамичния удар иглата може да се скъса и парченцето ще изхвърчи през цевта. Не е болка за умиране ,защото иглата се подменя лесно,но ако нямаш такава под ръка ще ти създаде временен дискомфорт.

Благодаря много за изчерпателните съвети ! Днес гледах и една двуцевка Bereta хубаво пазено оръжие на цена около 700 лв. , май тя ще е късметлийката а ще продължа да търся добра руска двуцевка ! И наслука ако си на лов утре!:)

Аз съм със обикновено просто мислене на редови ловец.Ако ходиш гонач ти трябва грубо и непертенциозно оръние,което да издържа на всякакви удари и несгоди,т.е. Иж 54.Ако ходиш повече по пусии или пердимно на пернат дивеч,можеш да се ориентираш към по-качествено и прецизно оръжие.

Аз съм със обикновено просто мислене на редови ловец.Ако ходиш гонач ти трябва грубо и непертенциозно оръние,което да издържа на всякакви удари и несгоди,т.е. Иж 54.Ако ходиш повече по пусии или пердимно на пернат дивеч,можеш да се ориентираш към по-качествено и прецизно оръжие.

Аз не съм ходил често гонач ,но все си мисля че пушката на гонача ,освен опростена е добре и да е лека. Бих заложил на най обикновен тек. Лек ,некапризен и ефективен.

Писал съм доста за мита на старите и безотказни пушки особено тия,които са обявени за продан.

Сега има голям избор на ново ловно оръжие и вземи си такова,че да става хем за гората така и за полето.

Това ти го казвам аз със над 20г ловен стаж. Старите чикантии ги забрави. Все едно е да вземеш булка втора употреба.

Поздрави и успех в покупката.

Ха..-"булка втора употреба",ма доказала се и със стаж ;).Аз бих му препоръчала да мине точно през "класиките" като "иж-а",след като набере стаж сам ще прецени какво да си вземе.Лично бих жертвала своя "ТОЗ",но не давам на баща ми "иж-а".Стреляла съм повече с него ..-по-лека ,компактна,удобна...и....класика :)Успех

Edited by tina1209

Ха..-"булка втора употреба",ма доказала се и със стаж ;).Аз бих му препоръчала да мине точно през "класиките" като "иж-а",след като набере стаж сам ще прецени какво да си вземе.Лично бих жертвала своя "ТОЗ",но не давам на баща ми "иж-а".Стреляла съм повече с него ..-по-лека ,компактна,удобна...и....класика :)Успех

В близкото минало ,когато имаше само руско , другото беше почти недостижим лукс е нормално да наричаме ижовете класика. Те са класика ,но ....

Дали Меркел ,Круп или Бюхаг от същото време не са класика?

Така де ,всеки робува на мерака си ,но искрено се надявам колегата пуснал темата са се похвали с Берретата ,която е харесал :)

С твоите килограми ,ако само един излет изкараш с обсъжданата тук ИЖ 54 и ще ти се отще от всичко руско. След един излет в Шуменско село ,където цял ден вървяхме след ранено прасе ми идваше да хвърля въпросния "туч" в някое дере и само факта ,че това нямаше да се хареса на КОС ме спря ,но се зарекох и я разкарах....:D

Edited by nqkoiotnqkade

Малко се преекспонират нещата с руското оръжие,според мен.Не казвам,че е лошо,но има и по-добри пушки на що годе същата цена.

Подкрепям напълно колегата fen.Има оръжейни комплекси,от където може да излезеш готов за сафари дори.

Пообиколи,поослушай се и не захапвай веднага "куката"при първата показана пушка.

Направи си разчет на паричките и като определиш сумата,с която си готов да се разделиш за пушка,тогава всичко е лесно.И моят съвет е да си купиш нова пушка.

Успех.

Коцето е прав.От новото по-хубаво няма! :) Без значение,дали ще е кола,жена,любовница........пушка ;) Даже ми се струва,че след като пипнеш Беретата,ще забравиш за ижа.

Успех в начинанието!

Разни хора ,разни идеали!!Пушката си е супер.И всичко е въпрос на пазарлък-предполагам.Моята е от 64г. и не бих я сменил за друга!Страшно ми "легна" на сърцето- въпреки язвичките в цевите!

Ако на всички ни бяха еднакви мирогледите,то живота няма да е така интересен.Руснаците казват:-На вкусав и цвет,таваришчи нет.

Поздрави.

Само да уточня,че ИЖ 54 не тежи 18 кг.Разликата в теглото с по леките пушки е около200_300 гр,което за един млад човек не мисля че е проблем.

Само да уточня,че ИЖ 54 не тежи 18 кг.Разликата в теглото с по леките пушки е около200_300 гр,което за един млад човек не мисля че е проблем.

По горе бях споменал,че имах 54 ка. Не ми пречеше собствената и маса,а тежките цеви.

Пушката с която ловувам сега също е с такова тегло,но центъра на тежестта е дръпнат назад

Edited by nqkoiotnqkade

Моята ИЖ - 54 е метла всичко помита като гръмна. :p

То е ясно,че кой каквото има с такова привиква,но 54-ката си е кютюк отвсякъде , нищо че минава за здрава.А колегата,дето казва,че 200-300 гр. са нищо за млад човек - понякога са нещо ! Сега,както е новобранка,като го юрнат по най-далечните пусии,тези грамове килограми стават :) .

Ако държиш на руското -иж 58 много повече ще ти хареса предполагам-по-лека,прикладиста и най-вече балансирана,нещото,което го няма в иж 54-ката.

И по моето скромно мнение на неспециалист-личи си че точно този ижак не е добре стопанисван !

Успешен ловен сезон и наслука !