Jump to content

Има ли "Такса гост" във вашата дружинка ?

Recommended Posts

Здравейте колеги, моля споделете как стоят нещата във вашата ловна дружинка. Нека дискотираме "За" и "Против" тази такса . Нека всеки, който представи своето виждане по въпроса да представи и аргументите си . :)

При нас има, таксата е съвсем символична, 5 лева е. Аз все още нямам утвърдена позиция, за или против, ама тия (в случая 5 лева) едва ли пречат на някой, пък са добре дошли в касата на дружинката.

Edited by Илиян Недялков

Няма такива неща, то гостите са толкова любезни че не можем да им изразходим подаръците след лов.А и стрували .се 5 лева

В нашата ловна дружина няма. Другаде където съм ходил като гост символично е 10лв. Мисля, че не е много, като се има в предвид, че цял ден ме разходжат с джип из гората. :bike: . А пък и дори да им се натрупват такива средства от гостите виждам, че ги използват много рационално, като например за ремонт на ловната им хижа и различните места за повчивка в ловния район.

Нашата дружинка не събира такса на гостите. В същото време ,където и да гостувам почти никаде не пропускат да ме сапунисат ;)

Таксите са най различни. 5,10,най често 20 ,а понякога и повече лева.

По горе колеги са споменали "синволична такса". Разберете ,че синволични такси няма. Аз си плащам таксата + бележката,а домакините плащат само бележката. Може да не е кой знае какво ,но е обидно. Аз като поканя някой на гости в къщи не му искам такса...

Така наречената такса обезсмисля израза " гост" и въпросния гост се чувства ,като " навлек"..

Знаете сами,че за да ловувате в чужд район малко или много аз "гстувам" на приятел там. Ако пък съм се самопоканил някъде де никой не ме познава и от хорски срам да им е неудобно на местните ловци да ме върнат нека ми вземат такса. Другото е пълна глупост...

На мен лично ми се е случвало приятел да ме покани на гости на лов в неговата дружинка и за да не се чувства неудобно пред мен лично от джоба си да плати въпросната такса....

Ако все пак дадена дружинка реши да ограничи гостите си може да вземе решение гости да се канят в определени дни ,на определен лов и конкретен брой излети ,като всеки член да запази правото си с ред да си покани гост.

Ако нашата дружинка реши да въведе "такса гост" аз лично бих предложил всеки от нас да даде по 20 лева допълнително по време на презаверката на ловния билет вместо да се излагаме пред приятелите си и да им искаме такси.

Моето виждане е ,че това трябва да отпадне. Има моменти ,когато парите не са най важното. Лова е нашето хоби. Нека не го обръщаме в терикатлък на дребно!

Ние си имаме и с право-таксата е двойна.Нашия район е пълен с дивеч,което почти винаги прави лова успешен.За да е така,ние влагаме много време и средства,като подхранване,масла,охрана на района,обиколки за дири..в летния сезон и водоноска по калилките...всичко това са много разходи и...много слука.Когато си поканим приятел,всеки си преценява дали той ще му плати двойната такса или сам ще си я поеме,всеки според джоба,ама има и много които се самопоканят и на готово да ми се разполагат,е не съм съгласна(за моя изобилен район говоря).Те за това такива само тичат за "месцето",а не вложил нищо..дори и някой лев.Задължително е да се обадим кой ще е на лов.Не може да се съберем в бележката и често някой хъртисва,и така трябва да е.Няма как да кажеш.-"..ми чудя се дали ще излизам?..или...или...Как изобщо някой се чудят?Ако го няма след като е потвърдил,веднага му се обаждаме,за да не увисне..или дали всичко е наред.Част от парите често отиват за операциите на кучетата.Почти всяка седмица има ранено-а това са много пари.Ако не са те-няма как да имаме успех.Не спираме лова,докато не се прибере и последното куче-без значение дали има слука или не.Макар и скъпо изглежда,не можем да се оплачем от гости,а за да присъстват,значи са си преценили джоба-никой не се сърди.Интереса клати феса;).Единствено са освободени от такса гоначите-без значение наши или гости.Щом си вадят душата,заслужават го.Та с такса без такса...нека има слука и здраве:)

При нас също така има такса от 10 лева.. за която съм твърдо "ЗА". Както каза колегата tina1209 хвърляме много труд за това, дивеча да се чувства добре, така, че тези 10 лв. са символични и едвали въпросният гостенин биха го "съборили" или пък би се чувствал пренебрегнат по някакъв начин, просто това е една малка компенсация за това, че той не е бил повреме на мероприятията.. :) това е лично мое мнение :)

Ние си имаме и с право-таксата е двойна.Нашия район е пълен с дивеч,което почти винаги прави лова успешен.За да е така,ние влагаме много време и средства,като подхранване,масла,охрана на района,обиколки за дири..в летния сезон и водоноска по калилките...всичко това са много разходи и...много слука.Когато си поканим приятел,всеки си преценява дали той ще му плати двойната такса или сам ще си я поеме,всеки според джоба,ама има и много които се самопоканят и на готово да ми се разполагат,е не съм съгласна(за моя изобилен район говоря).Те за това такива само тичат за "месцето",а не вложил нищо..дори и някой лев.Задължително е да се обадим кой ще е на лов.Не може да се съберем в бележката и често някой хъртисва,и така трябва да е.Няма как да кажеш.-"..ми чудя се дали ще излизам?..или...или...Как изобщо някой се чудят?Ако го няма след като е потвърдил,веднага му се обаждаме,за да не увисне..или дали всичко е наред.Част от парите често отиват за операциите на кучетата.Почти всяка седмица има ранено-а това са много пари.Ако не са те-няма как да имаме успех.Не спираме лова,докато не се прибере и последното куче-без значение дали има слука или не.Макар и скъпо изглежда,не можем да се оплачем от гости,а за да присъстват,значи са си преценили джоба-никой не се сърди.Интереса клати феса;).Единствено са освободени от такса гоначите-без значение наши или гости.Щом си вадят душата,заслужават го.Та с такса без такса...нека има слука и здраве:)

От поста ти е видно ,че на вас вече ви е писнало от гости,които явно не са и съвсем желани. Мисля мнозинството трябва да се преборите точно с това.

Със или без парите на гостите кучетата ви няма да останат без лекар ,нито ще спрат "грижите" за дивеча.

Сложил съм "грижите"в кавички,защото едва ли някой смята,че дивеча ще умре от глад едва ли не ,ако не се грижите за него. Всичко това са мероприятия с цел задържане на дивеча в района и нищо повече !

Другото ,с което не мога да се съглася е ,че някой идва там заради мръвката ,както си се изразила. Що се касае за групов лов никога ,независимо от слуката мръвката в магазина или пък закупена от дивечово стопансто излиза по евтина.

Мръвкарите обикновено крият дивеч или бракониерстват къде с примки ,къде на фар..

Таксата, така или иначе зависи от това какво е гласувано на събранието дали да я има или няма. При нас също има и ако си каня гости, като такива им поемам допълнителният разход/това вече си зависи от всеки лично/. За мен по важното е броя на гостите и предварителното уточняване на групата случвало се е да има и други гости без да се обадят и става еднаааа. За това при нас е до трима гости на излет като предварително се знае кой ги кани и след това и да има други желаещи се отлагат за друг излет, като другото е че едни и същи гости гледаме да не повтарят, тъй като има и други желаещи. Поздрави и наслука!

Таксата, така или иначе зависи от това какво е гласувано на събранието дали да я има или няма. При нас също има и ако си каня гости, като такива им поемам допълнителният разход/това вече си зависи от всеки лично/. За мен по важното е броя на гостите и предварителното уточняване на групата случвало се е да има и други гости без да се обадят и става еднаааа. За това при нас е до трима гости на излет като предварително се знае кой ги кани и след това и да има други желаещи се отлагат за друг излет, като другото е че едни и същи гости гледаме да не повтарят, тъй като има и други желаещи. Поздрави и наслука!

Абсолютно си е така.

За мен обаче не е нормално като ида някъде да ме цакат, а после като хване студа и дойдат гъските същите тези ми висват са им вземам бележки, естествено без допълнителна такса.

В последно време отказвам, а мотиви се намират...

Това ловуване по райони мисля е нужно да се премахне. Склонен съм да плащам двойно за билет , но даловувам в който район на България исксм.

Ние сме с такова развито чувство за собственост, че сме решили, че природата и дивача са ни частна собственост. Няма такова нещо, там всички сме равни.

Абсолютно нормално е да има такава такса, и още по-нормално е да я плаща този, който е поканил госта ... някой по-горе беше писал, че като кани гост в къщи, не му взема "такса" ... ясно, че е така, само дето в случая ЛОВ не каниш някого у вас ;)

Абсолютно си е така.

За мен обаче не е нормално като ида някъде да ме цакат, а после като хване студа и дойдат гъските същите тези ми висват са им вземам бележки, естествено без допълнителна такса.

Това ловуване по райони мисля е нужно да се премахне. Склонен съм да плащам двойно за билет , но даловувам в който район на България исксм.

Ние сме с такова развито чувство за собственост, че сме решили, че природата и дивача са ни частна собственост. Няма такова нещо, там всички сме равни.

Абсолютно си е така.

Абсолютно си е така.

Определете си и вие такава такса на събранието.Писнало ни е от гости,ама и те не се отказват.Не е проблем да дойде приятел,но се случвало да върнем хора от нашата дружина,заради неразбирателство.А ти винаги си добре дошъл ,даже подготвяме цяла програма със софра и преспиване;).Дивеча няма да умре от глад,ама колко чували съм прекарала със зърно,а никой ме не пита дали имам време.Кучетата няма да ги оставим без грижа,ама по 200-300 лв за операция...по два пъти в месеца,не е редно,а те са главните герои.Посочих къде ги влагаме просто.Двоен билет-не е редно,не всеки има възможност да обикаля различни ловни райони.Не че няма желание,а време и средства.А мръвкарите си личат,като ударим приплод и решим да си го оставим за банкет..или за някой колега,който е болен и не е излизал на лов....те вдигат скандали.Равни сме,ама един да си вади душата,а друг да си клати краката...писва.Затова сме си строги с таксите,ама и те се не отказват...бреййй..:)

Ние също събираме такава такса.Само,че има няколко подробности.Госта,не се таксува-все пак е поканен.Условието обаче е,този който го е поканил да отговаря за него и действията му,а ако него по някакви причини го няма,госта задължително се придружава от член на дружината.Щото сме имали гости дето бъркат фазан с гургулица ;) стрелба по зайци и др.разни издънки.Естествено,вече не ни гостуват.Всички останали решили да посетят нашия район,си плащат 10 лв. и пак с придружител.Това го решихме на общото събрание.И причините са следните:Идва еди кой си,и моли председателя за бележка....получава я и после се появява с още няколко индивида,за които първоначално не е ставало дума(председателя,вече пред свършен факт пише бележки и на тях)...и така.Парите се използват главно за поддръжка на дивечовите ниви-три на брой,закупуване на каменна сол и поддръжка на хранилките и калищата.Това дето съм го изписал по-горе,се отнася за птичия лов.На свинския,рядко се канят гости.

Добре го каза адвокат Асен :D

Който си кани гости да им плаща таксата ,за която и той е гласувал , иначе излиза че не е покана а вид платен лов;)

Подкрепям идеята за някаква такса за гости,ама дали е законно,не знам.По нашия край,преди около 7-8 години,едни колеги браха ядове с подобен "гост".Дал им той 20 лева,ама преди това с органи,имащи право на такива действия,описали банкнотата(номер,серия и т.н.),предварително обаче пуснал жалба,че незаконно му искат такса за издаване на бележка за лов.Дошли гавазите,непосредствено след издаване на бележката,започнала се разправия,та за малко "госта"да яде съчмите.Обосновката им била,че дружинката не е юридическо лице и не може да събира подобни такси.

Не съм запознат по правните въпроси,ама като се замисли човек.........?

Поздрави.

При нас не взимаме така наречената "такса" от гостуващи ловци. На много места съм канен на лов из милата ни родина, е случвало ми се е да си плащам някъде било 5 било 10 лв. като гост и не се чувствам като навлек защото все пак аз не съм полагал грижи за дивеча в този район.

ОБАЧЕ..... Когато ми поискаха в Шабла 25 лв такса освен парите за бележката за лов на гъски, е да ти е...м и лова и чудото. Бил си 200 км да идеш на лов за нещо дето само се мярка из нашите ширини кога забръска студа на север. Сигурно ходят из папурите да ги гушат тия патки да го е...а. :lol: Може ли някой да ми обясни смисъла на тази такса :big_boss: освен че е само едно обикновено печалбарство. От тогава не съм стъпил там.

Явно всеки говори това, в което той си вярва.. далече съм от мисълта, че бих повлиял на някой с моето мнение предвид годините които имате като ловци.. просто всеки има различно виждане и възгласи на нещата.. май става работата така : който често ходи на гости на други дружинки е против такса, а тези който си ловуват главно в тяхната дружинка са "ЗА" .. :)

Всичко трябва да е с мярка."Кокошката пие вода и гледа на горе"-казват старите хора.-Защо ли ?

Поздрави.

Абсолютно си е така.

А можеш ли да участваш в ловно - стопанските мероприятия навсякъде в България , или в охраната на ловните територии ,или в подържането на хижите , чакалата, пътищата до определени пусии и др. или това ще се замени от " двойната такса " за ловен билет.

П.С . При нас таксата е 20 лева и много ловци си я плащат без забележки , парите отиват за ловна дейност.

Edited by damian1

При нас не взимаме така наречената "такса" от гостуващи ловци. На много места съм канен на лов из милата ни родина, е случвало ми се е да си плащам някъде било 5 било 10 лв. като гост и не се чувствам като навлек защото все пак аз не съм полагал грижи за дивеча в този район.

ОБАЧЕ..... Когато ми поискаха в Шабла 25 лв такса освен парите за бележката за лов на гъски, е да ти е...м и лова и чудото. Бил си 200 км да идеш на лов за нещо дето само се мярка из нашите ширини кога забръска студа на север. Сигурно ходят из папурите да ги гушат тия патки да го е...а. :lol: Може ли някой да ми обясни смисъла на тази такса :big_boss: освен че е само едно обикновено печалбарство. От тогава не с ъм стъпил там.

Защо да е печалбарство? Хората сигурно харчат парите ти за охрана на патките :D

Или онез в балкана много са хранили прасетата и нас са чакали?

И,и може би ние не ходим на мероприятия и не даваме допълнителни ткаси ли? Или сме по големи балъци от другите за да ги пускаме да ни газят района на аванта?

Няма аванта брат. Ще даваме предложения по събранията да ги сапунисваме и гости и наред...

Аз личнон тази зима няма да поканя никой ,защото не беше някъде да ида и да не ме съдерат ,че има места и цигарите ще ти изпушат...

В нашата дружина аз бях инициатор и успях да прокарам решение на събранието на местен дребен дивеч да не се приемат гости, а също така и на прелетен и водоплаващ бележката се издава само за един ловен излет. За следващ излет - нова бележка. Причина и мотиви - всички които се натискаха да ловуват при нас са от *** дружини, обещания за покани на гости огромни, но открие ли се едрият лов - никой не си вдига телефона даже. Второ - ако все пак успееш да се уредиш да те поканят - такса гост 20 - 40лв. Черпенето отделно. И трето, но не и последно по значение - когато няма на близо местни ловци, стреля се по всичко което се вдигне, или иначе казано - бракониерства се безогледно. Предния сезон - никаква дисциплина и мерки за безопасност, няколко случая при които си беше огромен късмет че никой не пострада. И всичко това при положение че преди всеки излет им провеждах назидателна лекция по мерки за безопасност и по какво се стреля и по какво не.

Такса " гости " за индивидуална " бележка " за патки, щото друго почти няма е - 6 лв., демек стойността на самото разрешение за индивидуален лов . Такса " гости " за " свинската " бележка е стойността и, делено на броя ловци в нея + 1 или 2 лева за бензина на лодката ... . Така го помня и така е .. Ако поканения ти баш бизе аркадаш, си му поемаш масрафа, макар, че е смешно ....

ПС Оака ли си обаче пътеките ... , до там бяхме ..

Edited by ДБД

Зависи от гледната точка. Разсъждението по въпроса трябва да започне доста по издълбоко. България е все още сред страните, в които ловът е нормативно уреден по този начин. Т.е. достъпен е за цялото население повсеместно, но 95% от ловците го практикуват в населените си места по местните ловища на ловните дружинки. Съответно ползват от наличните дивечови запаси, имат възможност да ги поддържат като умни стопани,или унищожават безотговорно.

Именно от това зависи и дали може и трябва да се гласуват такси за ловци от районите, където ловуването изобщо е невъзможно. Заради интензивна урбанизация, концентрация на регистрирани ловци, липса на дивеч и др.

Някой ще ми каже, че всеки с късмета си и всяко нещо си има предимства и недостатъци, но тук говорим за лов и такси, и някакво чувство за справедливост. В края на краищата и тук трябва да има пазарен принцип. Живееш в географски район, подходящ за обитание на едър или дребен дивеч, понякога и двете. Ако си умен и провеждаш съвестно ЛСМ, естествено е да привличаш желаещи да ловуват и няма нищо лошо и те да помогнат не само с такси, а и с личен труд за животните и инфраструктурата. Ако обаче само разчиташ на доброто име на района си и го изтръскваш като брашнян чувал по всяко време...тогава на госта най-малкият му проблем ще е таксата.

Впрочем дори едни 20 лв., които за работещите в малко населено място не са малко пари, са само част от общите разходи за един ловен излет. Ако гостът реши да отиде за двата дни на лов на 200 км., да пренощува и да се черпи с приятели, сметката се умножава по 10-20. Така е, но ако щеш! Никой не те кара насила.

Изобщо, за гостите е най-добре, ако не са прокурори, лекари, съдии, министри или някакви други велможи, чиито услуги рано или късно биха могли да бъдат полезни, да не разчитат на милостиня. :)

Тук някой ако разпознае себе си, да напомня-не визирам никого, а обобщавам мои и чужди наблюдения и разказани случки. На слука.

Зависи от гледната точка. Разсъждението по въпроса трябва да започне доста по издълбоко. България е все още сред страните, в които ловът е нормативно уреден по този начин. Т.е. достъпен е за цялото население повсеместно, но 95% от ловците го практикуват в населените си места по местните ловища на ловните дружинки. Съответно ползват от наличните дивечови запаси, имат възможност да ги поддържат като умни стопани,или унищожават безотговорно.

Именно от това зависи и дали може и трябва да се гласуват такси за ловци от районите, където ловуването изобщо е невъзможно. Заради интензивна урбанизация, концентрация на регистрирани ловци, липса на дивеч и др.

Някой ще ми каже, че всеки с късмета си и всяко нещо си има предимства и недостатъци, но тук говорим за лов и такси, и някакво чувство за справедливост. В края на краищата и тук трябва да има пазарен принцип. Живееш в географски район, подходящ за обитание на едър или дребен дивеч, понякога и двете. Ако си умен и провеждаш съвестно ЛСМ, естествено е да привличаш желаещи да ловуват и няма нищо лошо и те да помогнат не само с такси, а и с личен труд за животните и инфраструктурата. Ако обаче само разчиташ на доброто име на района си и го изтръскваш като брашнян чувал по всяко време...тогава на госта най-малкият му проблем ще е таксата.

Впрочем дори едни 20 лв., които за работещите в малко населено място не са малко пари, са само част от общите разходи за един ловен излет. Ако гостът реши да отиде за двата дни на лов на 200 км., да пренощува и да се черпи с приятели, сметката се умножава по 10-20. Така е, но ако щеш! Никой не те кара насила.

Изобщо, за гостите е най-добре, ако не са прокурори, лекари, съдии, министри или някакви други велможи, чиито услуги рано или късно биха могли да бъдат полезни, да не разчитат на милостиня. :)

Тук някой ако разпознае себе си, да напомня-не визирам никого, а обобщавам мои и чужди наблюдения и разказани случки. На слука.

Прав си Жорка.Никой и никого не кара на сила някого да ни "гостува".Кеф цена няма!Както съм написал по-горе в предния пост,истинският гост не плаща нищо.За велможите,обаче си в голяма грешка.Никаква милост не трябва да има за тях.Преди време един ветеринар,цяло лято ловува в нашия район.Почна свинския лов,падна прасе и съответно носим пробата на "нашия" човек.....хоп,като за приятели 15 лв ;) после разбрахме,че вземал както му дойде,от 5 до 20 лв.Един невролог,и той често ни посещаваше...,и колкото пъти го потърси някой от нашите,толкоз пъти го нямаше :) На следващата година,ги пуснахме по 'каналния" ред.Направиха по някоя гримаса,и се примириха.Добре,ама решили да "избият" парите,и почнали да гърмят по фазани,и то женски.Случайно ги вижда един от нашите и съответно звъни на председателя.Сега,ако има някой горски тука,да си запише обяснението на инцидента,което даде виновника :lol: Човека се прицелва по една гургулица,в момента на изстрела обаче,незнайно от къде и как се вдига фазана и попада пред съчмите предназначени за гургулицата.....може да е бил бодигард на гургулицата ;):D От тогава имат ембарго и двамата.Абе колкото пъти са идвали велможи,толкова пъти е имало бракониерлък.И за това,преди две години,на общото събрание решихме,че ако ще и папата да дойде,няма да има честта да ловува в нашия район без придружител от нашата дружина.Наказание има и за придружителя(ако случайно реши да се поддаде на изкушение,в името на гостите)моментално му се взема бележката,и за следващия месец,също не получава.От както сме въвели тези правила за.......,един вид вътрешен ред,броят на желаещите да ни гостуват рязко спадна.Предполагам,че сами ще се сетите защо :)

Мога само да допълня,като дам пример с едни редовни гости.Няколко човека,идват при нас от над 100 км поне веднъж месечно.Не са кой знае какви заможни,ама са преценили че си заслужава не само заради отговорността ни към лова,ами и заради хора като нас.Радват ни се на гостоприемството и на това ,че почти всички сме заедно.Та изненадата беше,че след един ловен излет решихме да не разпъваме софрата,а да си направим навес.И както често става,повечето решиха изведнъж че имат работа,а тези гости вместо да си тръгнат по живо по здраво,останаха 3 дни и изцяло се включиха в мероприятието.Това много ни впечатли,и след като се чудехме как да не нарушаваме собствения си вътрешен закон,решихме когато идват да даваме всички по още едно две левчета,за да им плащаме бележката,то такива хора са малко срещани,та...има ли желание-има и начин...стига разбирателство да има.Поздрави;)