Jump to content

Спорна ситуация по време на лов.

Recommended Posts

По време на лов се случва често едно прасе да бъде гърмяно от няколко ловци докато падне.

При нас се случи така,че прасето излиза на колега,той го гърми,но то продължава своя път.

Някъде около километър кучетата го спират в едно дере,явно прасето е ударено но не смъртоносно.

Започва се борба между прасето и кучетата,в която едно куче пострада леко.След което едно бренеке

на друг колега довърши прасето.Първия стрелец не преследва раненото животно,нито знае къде е

паднало,нито е участвал в дрането и пренасянето,защото до там не може да стигне джип. От първата стрелба

прасето беше само със счупен преден крак,затова не е паднало на място.Та при вас как е.Кой се обявява за майстор,който първи го гърми,или

последния стрелец?

Естествено, че който убива животното!

Естествено, че който убива животното!

Да но първия стрелец ,излезе с големи претенции,че имало кръв и бил го нашарил яко,само че прасето го няма. :search:

Като излиза с претенции, следващия път да го удари като хората на място, а не да го гоните километри и да удря кучета!

Така му се иска на колегата! При който падне животното при него е и трофея! Поздрави колега.

Да но първия стрелец ,излезе с големи претенции,че имало кръв и бил го нашарил яко,само че прасето го няма. :search:

По стара ловна традиция,за притежател на трофея се счита този, които е извършил убийството.А на този с претенциите,дето даже не си е направил труда да се включи в проследяването на раненото животно,другия път му напълнете чантичката с кръв и козина,и го пускайте да си ходи ;)

Edited by Sandanski

По стара ловна традиция,за притежател на трофея се счита този, които е извършил убийството.А на този с претенциите,дето даже не си е направил труда да се включи в проследяването на раненото животно,другия път му напълнете чантичката с кръв и козина,и го пускайте да си ходи ;)

Много точно колега,затова не бях се сетил,още в събота ще му напълнил торбичката с кръв и да си направи кюфтета :rofl:

При нас,първия стрелец няма как да преследва,защото това правят само гоначите :trumpet: ,а и няма право да напуска пусията.След като втория го е доубил,естествено че той е късметлията.Ранено прасе в крака,често си калцирва и не е фатално.Почти винаги имаме такива ситуации,но никога не се спорило за трофея.Ако не е бил втория,ще видим прасето как минава.....и заминава.. :girl_cray2: .Не е важно дали се включва да дере и пренася,това при нас е жест,който не е толкова от значение.А относно пропуска на първия...нашия обичай е,че той доста време ще си тръгва с крачета в раницата...или на следващия лов,ако го няма,а ние пак имаме слука-ще намери свинска кожа на вратата пред тях....;):).Наслука и да закрием достойно сезона..

Много точно колега,затова не бях се сетил,още в събота ще му напълнил торбичката с кръв и да си направи кюфтета :rofl:

Голям мръвкар викаш ... В събота при нас стана така, кучкаря го рани, аз го убих ... Аз взех главата, той черния дроб ...

При нас същият случаи тая седмица аз гърмях по прасето ,много далеко беше видях че го ударих но не падна на място .След малко се чу изстрел и аз по дирите направо при удареното прасе нито аз съм имал претенции нито въобще е коментирано по случая .Момчето дето го доуби си взема трофея и се приключи .По важно беше че го намерихме и отстреляхме ,На слука на всички колеги на последният излет на диво прасе. :ksshunter1fe:

Голям мръвкар викаш ... В събота при нас стана така, кучкаря го рани, аз го убих ... Аз взех главата, той черния дроб ...

Това правило трябва да се прилага при всяко стопирано животно ;)

Черният дроб се яде на момента от всички,докато дерем прасето.Като обичай ни е.Трофея за стрелеца,но повечето пъти главите си ги събираме за банкетчета.В крайна сметка всички се радваме,че е минал лова успешно и никога не сме се карали за мръвките.:)

Черният дроб се яде на момента от всички,докато дерем прасето.Като обичай ни е.Трофея за стрелеца,но повечето пъти главите си ги събираме за банкетчета.В крайна сметка всички се радваме,че е минал лова успешно и никога не сме се карали за мръвките. :)

Да де, то така и стана, ама след като колегата реши ...

Черният дроб се яде на момента от всички,докато дерем прасето.Като обичай ни е.Трофея за стрелеца,но повечето пъти главите си ги събираме за банкетчета.В крайна сметка всички се радваме,че е минал лова успешно и никога не сме се карали за мръвките.:)

Бе трихинелите не виреят ли и в дроба?

Не е ли рисково да се яде черен дроб. От непроверено прасе?

Edited by the saint

Всеки ловец е запознат с трихинелозата,а ти ме учудваш?Тя поразява месото и мускулите,а черния дроб НЕ е мускул. :big_boss: .Затова наблягаме на винце....с прясно дробче.;)

Попринцип, трофея се взема от този, който е нанесъл смъртоносната рана, по дивеча, а не този който го доубива... не може да ударя едно прасе, едвам едвам да довлачи 20-30 метра, да ми излезе от полезрението да отиде при колегата вече умиращо от адска агония, той да му пусне едно и да се каже, че той го е отстрелял... :)

Колективна "игра"...........като има добър пас лесно се вкарва гол........на таблото името на голмайстора :drinks:

Спорни моменти винаги ще има.За мене един трофей е мой,ако съм сигурен че аз съм свършил работа и нищо и никой не може да ми вземе този момент,а дроба ,главата и прочие не ме вълнуват.Една истинска случка гоначи сме с един колега и той гърми по сюрия има кръв и тръгваме заедно по дирята.Така се случи че аз видях прасето седнало на задник,а колегата на 15м от мене,щом ме видя животното стана и търти да бяга.Бих му една дузпа от упор,след което отидох и стиснах ръката на колегата и нито съм коментирал,нито съм претендирал за нещо.Ако не бях аз колегата щеше да си го доубие сам.Другия спорен момент в които съм участвал е пак като гонач вече излизаме почти до пусиите и на 50-тина метра от нас се гърми и се чува характерното пазииии иде едно гуде право на мене викам са ти ебах мамата /забравил съм че колегата е по-горе на пътеката и има по-добра видимост/ и той гърми веднага след него и аз.Аз го догоних прасето и му бих едно бренеке.Тогава съчмите не беха още забранени и двамата стреляхме с 13/0 шанс да се разбере кой точно го е убил немаше и пусята също го беше ударил.Дадоха ми главата и карантиите/без да съм претендирал/,но така и неможахме да разберем кой е убиеца със сигурност!

Прав е колегата чоко......такива спорове,винаги е имало и ще продължава да има,и не само в ловните ситуации.Има една категория хора, които обичат винаги да са №1,и да се говори за тях като герой.Та те са готови на всичко,само и само да им се носи славата.Иначе няма да могат да спят спокойно :) Видно е и от поста на колегата Миро,че въпросният претендент,се е интересувал само от трофея,а не и от това,че други някои са се пребили като кучета да дърпат и дерат животното.Значи и той е от тази категория,така че няма какво да се чудим.И при нас имаше такъв един индивид.Ама го излекувахме бързо,и то толкова добре,че чак се премести в друга дружина ;) Мислеше си човека,че щом той е убил прасето,значи не е редно да участва ни в дърпане,ни в дране. Иначе в хвалбите после и до украсяването на случката........ ненадминат :) Веднаж го оставихме да си влачи сам жертвата,едно приплодче към 50 кг .беше паднало в едно хубаво деренце(понеже любимата му приказка беше:аз го убих,вие се оправяите) Няколко пъти "забравихме" да му се обадим,че лова приключва, той естествено сложен на възможно най-ветровитото място.Сега от новата му дружина, се чудят как да се отърват от него.Човека дето лобира за него стана пишман.....много "глоби" под формата на вино и ракия отнесе :)

:cap: Пожелавам на всички колеги, за закриването на лова, на всеки поне по едно приплодче :big_boss: да няма спор кой трепе кой влачи :cap:

А трофея си е на човека който е убил (а не ранил) прасето.

Пожелавам Ви много слука през оставащите два излета

НАСЛУКА :cap:

Айде сега и аз да кажа моя случка.Първият ми свински лов,сефте на пусия,чувам че минават прасета ама не ги виждам който е чувал сюрия той знае какъв е шумът.Само че шумът мина и отмина направо умрях от яд.Но след 2 минути една прасе явно по бдително от другите се върна към мен.Не можех да повярвам,гледам една глава се показа в къпинака,стрелях и прасето падна ,Ебати радостта,да ама не след 5 сек стана и фъсна в трънките,идеше ми да си изям ония работи.Звъня на ръководителя на лова и той ми вика стои си на мястото има гоначи и кучета те ще го намерят. Минаха си гоначите и заминаха имало кръв ама малко леко ранено било и т.н.Да ама мен ме ме свърта свърши ловът и тръгнах по кръвта аз,около километър вървях по дирята и намерих къде влиза в един къпинак,обиколих го и нямаше дири които да излизат от него.Звъннах на гоначите да дойдат с кучетата.Докато дойдат аз се върнах за раницата която бях си заебал на пусията.Само че докато взема раницата и да се върна гоначите пуснаха кучетата във въпросният къпинак излязло прасето и един приятел го убил.Май не ми е добър приятел защото ми вика: е така се стреля:Яд ме е не за друго а заради това че аз си го раних аз си го намерих и друг го уби и не само това ами и ме бъзика.Здраве да е.

Edited by partizanina

Не знам дали знаете, но това с определяне чия собственост е дивеч, по който се ловува и регламентирането му датира още от Римско време (коментирали сме го с преподавател по Римско частно право), та по това време се е считало, че дивечът е на този, при който умре.

При днешните реалности (закони, територии на дружини, обичаи и т.н.) е хубаво в тези ситуации да се подходи внимателно, и да се отсъди по справедливост, а понякога може дори, да се присъди и прасето, и на по-младия ловец с цел да се запали искрата в него!

Случки и аз мога да разкажа, но тези които са замесени ще излезе така, че ги нападам, а най-вероятно и те си имат своят разказ за случката, та много е важно в една такава ситуация, да не се дава път на по-нахалния! Във всяка дружина има достатъчно опитни ловци (едва ли не следователи) с достатъчен авторитет и чувство за справедливост, които след като прегледат дивеча при дране да отсъдят.

А когато не става въпрос за трофей мисля, че подобни спорове въобще не трябва да възникват!

Edited by pashankov

Не го харесват. Горчив им идва май.

Предпочитат диафрагхмата

До спорове се стига по време на лов. Мисля е редно който последен удари дивеча и го стопира да е печеливш,но....Според мен е важно да няма препирни и сръдни и при спор аз винаги отстъпвам. Прилагайки тази дребна тактика обикновено другия спорещ го набляга чувство за вина за това,че е издребнял за глупости и стискаме ръцете много бързо.

До спор може да се стигне и при лов на дребен пернат дивеч. Важно е спора да не доведе до сръдни . Все пак сме на лов за да отмаряме ,а не да трупаме негативи.