Jump to content

Старинни оръжия/реплики с черен барут

Recommended Posts

Реших да пусна тази тема защото ми стана интересно, а и не мисля че много хора знаят че по българското законодатество тези функцониращи реплики на старинни оръжия от преди 1900г са на свободен режим - или поне така пише в българския сайт в които ги продават.

http://www.blackpowder-bg.com/index.php?en_%D0%97%D0%90-%D0%9D%D0%90%D0%A1,27

Някой има ли или колекционира ли старинни оръжия или реплики на тях, модели или реплика на модели от преди 1900г които използват черен барут?

Ако някои знае подробности за притежаването или придобиването на старинно оръжие с черен барут да сподели. Готино е да си имаш примерно модел на Colt Army 1860.

http://www.blackpowder-bg.com/index.php?en_%D0%A0%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%B8-colt-,48

А ето какво пише и в закона:

Чл. 4. (1) Оръжия по смисъла на този закон са огнестрелни и неогнестрелни оръжия.
(2) Огнестрелно оръжие е преносимо цевно оръжие, което произвежда, проектирано е да произведе или може да бъде видоизменено, така че да произведе, изстрел с куршум или снаряд чрез действието на взривно вещество, освен в случаите, когато е:
1. (доп. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) направено трайно негодно за употреба чрез деактивиране, при което всички основни части на огнестрелното оръжие са в състояние на постоянна нефункционалност и не е възможно да бъдат отстранени, подменени или модифицирани по начин, който би позволил огнестрелното оръжие да бъде въведено отново в употреба, при условия и по ред, определени с наредбата по чл. 91, ал. 3;
2. проектирано за подаване на тревога, за сигнализация, за спасяване, за умъртвяване на животни, за риболов с харпун или е предназначено за промишлени или технически цели и може да се използва единствено за тази цел;
3. (изм. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) оръжие, произведено преди 1 януари 1900 г. и е:
а) преднозарядно, или
б) с разделно зареждане, или
в) разработено за боеприпас с димен барут и необлечен оловен куршум;
4. (нова - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) копие на оръжие по т. 3, ако не е предназначено да произведе изстрел с боеприпас с бездимен барут.
(3) Всеки предмет с външен вид на огнестрелно оръжие, който има конструкция и е изработен от материал, позволяващ този предмет да бъде така видоизменен, че да произведе изстрел с куршум или снаряд чрез действието на взривно вещество, се смята за огнестрелно оръжие.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 44 от 2012 г., в сила от 01.07.2012 г., изм. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) Обстоятелството по ал. 2, т. 1 се удостоверява с констативен протокол, издаден от лицата по чл. 133 при условия и по ред, определени с наредбата по чл. 91, ал. 3.
(5) Неогнестрелни оръжия са пневматични и газови и сигнални оръжия.
Edited by uslovec

....на пръвия въпрос ...колекционери има ... много....

... на втория въпрос , отговорът е самия твой пост...текста на закона е повече от ясен ...да.... няма проблеми с ПРИТЕЖАВАНЕТО на такива старини и реплики

....и....да.... наистина е удоволствие да си имаш Арми 1860....но почнеш ли с един трудно ще останеш само с него....

Колега, в това отношение Законът е напълно ясен - в България можеш да притежаваш всякакви оръжия или техни реплики, чиито модел е създаден преди 01.01.1900г.

Аз лично на този етап съм си закупил една карабина Kentucky в калибър .45 и следващата ми покупка ще е револвер Remington с разделно пълнене. Оръжията се закупуват абсолютно свободно, виж ползуването им е на собствен риск пред Закона, който обаче, не ти пречи по никакъв начин да си впишеш преднопълеща са пушка като ловна и да я ползуваш по това преднаначение.

18254995_2.jpg?v=8D0C4B94AD3D370

Поздрави и наслука!

Edited by lama69

Охо, колега, красавица, и то 45ти калибър!. Аз имам Ремингтон New Army 44cal. обаче в САЩ, не в БГ. Много съм доволен от него, изключително точен и приятен за стрелба, хода с него на лов. Ето и няколко снимки, в комбинация с другите ми.

034703975.jpg?r=0

.

034703974.jpg?r=0

034703976.jpg?r=0

Ето няколко интересни youtube канали за старинни оръжия/предно пълнещи се такива. Първия е унгарски, много по качестевн и научен втория е американски.

https://www.youtube.com/user/capandball/videos

https://www.youtube.com/user/duelist1954/videos

• 1 month later...

Очаквайте скоро видео от новата ми придобивка, още един Ремингтон 1858, но с обикновенния мерник.

А ето едно видео от унгарските колеги, за това колко точен може да е един такъв револвер на 25м

• 2 weeks later...

Добавям pdf фаил- упътване за безопасно боравене и различни заряди за гладкоцевни и нарезни/револвери само за черен/димен барут.

http://www.nalov.com/forum/index.php?app=downloads&showfile=582

Edited by uslovec

• 11 months later...
  • 3 months later...

Малоумниците от парламента са решили да ни пазят от терористи като вкарват за дискусия забрана на антични и старинни оръжия....

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1587011

Представяте ли си някои терорист да почне да пълни кремаклииката и да цъка ?! То във Франция където достъпа на оръжия е супер ограничен, а същото в Белгия, муджахаднините стреляха с калачници и гърмяха бомби.

Искат да накажат 99.99% от нормалните спазващи законите хора заради някакви измислени опасения. Абсолютно същото е (не-политически коректно в днешни времена) ако кажеш, че защото някои хора от някоя етническа принадлежност крадат, и заради това тогава цялата етническа група да се обвинява че са крадци.

Вместо да си губят времето тези глупаци в парламента, да вземат да се погрижат от складовете им да не се крадат гранатомети, и черния пазар за оръжия да бъде ударен. А не да тормозат мирното население....

• 1 month later...

Участие и на Български отбор на Световното по стрелба с преднозарядни оръжия което се провежда в Унгария тия дни. Ето и видео което показва и българския отбор. Успех!

Edited by uslovec

• 10 months later...