Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Recommended Posts

Всеки отстрелян дивеч с разрешено ползване за 2014г. е незаконно отстрелян през 2015г., независимо, че е практика в Българи при дивата свиня. В съда ще си имате големи неприятности, независимо от факта, че всички го правят. Не случайно държавните служители отчитат отстрела на едрия дивеч от месец януари 2015 в 2014, защото ако нямат разрешено ползване през 2015 те ще са ползвали дивеч в нарушение на ЗЛОД или ако имат разрешено, ще са си изпълнели плана / в националната система за отчитане/ преди да е разрешен.

Колега тук ме заинтригува ! До колкото зная сезона се води 2014/2015 .Как така прасетата по план важат за 2014 ? Януари месец имаме 4 излета и по план не сме достигнали бройките -сега да разбирам ли ,че стигнали не стигнали няма да ги бием защото са били планувани за 2014 ,но не и за тези 4 излета през 2015 г. ?

Дива свиня (Sus scrofa) е широко разпространена в Азия и Европа. У нас обитава почти цялата територия на страната.

Срок на ловуване:

Подборен лов – целогодишно

- мъжки, приплоди, едно и двегодишни прасета, женски прасета

Групов лов на дива свиня – от 1 октомври до втората неделя на месец януари

Групов лов в ловни дворове към бази за интезивно стопанисване на дивеча

- мъжки и приплоди – от 1 октомври до последния ден на февруари

Колегите решават да ползват законово и подборния за благороден елен през месец януари-защо ще си имат ядове и това не го разбрах ?

Благороден елен (Cervus elaphus). Разпространен в Европа (включително и България) и Азия. Обитава не много гъсти широколистни и смесени гори в равнинни, полупланински и планински местности. Често межем да го срещнем и в полугористи открити местности. Храни се с растителна храна.

Денем почива на някое скришно място и не излиза до свечеряване. Обикновено живее на малки стада, съставени само от мъжки или женски индивиди, които се смесват само в размножителния период.

Срок на ловуване:

- мъжки и приплоди – от 1 септември до 31 януари

- женски - от 1 октомври до 31 декември

http://www.slrb.org/cat3/lov/

Не се заяждам,просто не те разбирам какво си имал в предвид поста си ?

• Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Това е от днес: [/url]

Малко браконерски прояви...от преди 2-3г. [/url]

Предполагам на всички стана ясно, че бракониерски лов във Велчево не е имало и се съмнявам да има и за в бъдеще ! Потребителя пуснал темата, явно не желае да дискутира с останалите участници в нея, а

Вярно ли е, че на гостите събират по 50 лв във Велчево? Казват че го гласували на общото си събрание. На вас колко ви взеха, ако не е тайна и с какъв документ? Имаше ли и други гости? Имаше ли през 4-те излета слука и колко, като брой, възрастова група и пол диви свине? Това е необходимо, за да направя справка в регистъра. Вие взимали ли сте до сега месо или само трофеите на глиганите и колко от тях са регистрирани? Задавам тези въпроси, защото гледам, че сте пристрастен към моралните ценности. А тези ценности зависят и от нормативната база, като например чл.58 от ЗЛОД гласи, че в разрешителното се попълва и разрешения за отстрел брой дивеч. Той се посочва на реда ,,и да отстрелят следния дивеч" на лицевата част в разрешителното. Вас инструктираха ли ви преди лова, до колко диви свине имате право да отстреляте?

Колега ти ходил ли си на лов по дружинките в България ?

Като ти поискат 50 лв. и това не те устройва казваш чао и си тръгваш.Отиваш в дружинка където таксата е 10 лв. или лев и ловуваш-никой никого не кара да ходи на лов където и да е в която и да е дружинка.Защо са решили 50 лв. ами защото може да искат да откажат многото гости-не мислиш ли ,че това е причина ?

Ти за месото ли ходиш или заради трофея-ако ходиш разбира се ?

Дали ги вписват или описват мен като гост най-малко ме касае.

Но това с инструктажа ?Няма лошо,но представи си ситуация-инструктажа ни е за два приплода от дива свиня.Започва лова ,вдигат се прасета и се започва една канонада от изстрели,излизат ми два приплода от дива свиня-сега въпроса ми е към теб-да стрелям ли или да не стрелям.Аз лично не зная дали колегите са убили нещо .Ако са убили вече два и аз от тези дето виждам убия едното дали съм в нарушение на инструктажа който е проведен ?

Както писах по-нагоре не се заяждам,просто ми е любопитно за мнението ти ?

Edited by Иван Колев

Свинете дето са повече, може би е за сметка на други дружини в рамките на стопанството, там проблемите са други от друго естество. Биене на майки и липса на отстрелна норма за деня. Лимита за територията на горското стопанство трудно се достига и всяка година се надува, за сметка на съседни двечовъдни участъци и защитени територии. Но мен ме притеснява нещо друго. ,, -при план 10 сърни ние сме отстреляли не повеч от 5бр. които са използвани за гощавка след бригади." ?? Първо не се знае точния брой, второ как са отстреляни ? Подборно с индивидуално разрешително и кой го е заплатил ? Или на групов лов ? Притеснително е и изречението ,, -при 4бр. бл. елен /2бр. женски/ отказани за стрелба /2бр. мъжки/ предстои лов.". Стрелба или подборен отстрел ? А плануваното ползване за мен означава, че те не искат, но някой друг им дава, но те пак не искат. Явно близките ловни стопанства си изпълняват плана, защото са достигнали допустимите запаси, клиентите им бол, осигурили са трофеите за отстрел и дайте да дадем, ние фирмата ТП ДЛС, държавния дивеч на това сдружение, та с отстрела да си оправят бюджета? Или какво, предоставили са на сдружението селекционния отстрел ли, забележете и на женски ? Извинявам се за намесата във вашия форум, защото аз никога не се намесвам, когато има спор, но в случая се касае за терминология и теория, в която мисля, че мога да ви помогна, като вещо лице в съда.

П.П. Извинявам се пропуснах нещо много съществено. Думите ,,предстои лов" споменато за елените ги забравете. Разрешеното ползване е за 2014г., а за 2015г. ще е факт през месец май. Всеки отстрелян дивеч с разрешено ползване за 2014г. е незаконно отстрелян през 2015г., независимо, че е практика в Българи при дивата свиня. В съда ще си имате големи неприятности, независимо от факта, че всички го правят. Не случайно държавните служители отчитат отстрела на едрия дивеч от месец януари 2015 в 2014, защото ако нямат разрешено ползване през 2015 те ще са ползвали дивеч в нарушение на ЗЛОД или ако имат разрешено, ще са си изпълнели плана / в националната система за отчитане/ преди да е разрешен.

Колега, свинете в повече е ясно че са за сметка на останалите неотстреляни за дружеството, но за да продължат да ловуват при достигнат план си има правила. Т.е. трябва от РДГ да им увеличат плана за ползване и тогава няма да пишат подобни недомислици ;

"при план 68бр. дива свиня, отстреляни 107бр"

За останалото, колегата не е специалист в материята и по тази причина няма как да ти пише като такъв, просто се изразява на разговорен език.

Последното ми е особено интересно, как така след като има утвърден план за ползване за сезона и ЗЛОД разрешава лова на Бл.елен до 31.01 ти решаваш че няма разрешено ползване за 2015г. Може би не знаеш че утвърдените планове за ползване са за сезон 2014-2015г. Отчитането за което говориш от месец 01, че се нанася в 2014 е поради технически причини, да не изпадам в подробности, просто погледни в компа си с коя дата се записват въведените данни за отстрела.

Прав си, но имах в предвид, че плана при женски и приплоди се съобразява основно с достигнат допустим запас, а при основен вид благороден елен от І-ви и ІІ-ри бонитет /виж наредбата за бонетиране/ той не е достигнат никъде в България, извън дивечовите огради. Тази селекция се допуска в най-лошия случай при приплодите или рогачи до 3-4-та година от или в присъствието на длъжностно лице с необходимата квалификация и струва пари дори самия отстрел. Трофейните са над 9 годишните Х 800гр. за района 7,200кг. в най-добрия случай за ловеца и най-лошия за стопанството струват 7 160 евра + водача, около 14 420лв. без месото. Да им е честито на мераклиите, за които споменаваш. Прав си и за прехвърляне на отстрел от ДЛС към ЛС, това просто няма как да стане в тази пазарна икономика. За това и аз недоумявам за предоставяне на това право за отстрел на една дружина, на 4 елена от които 2 женски и 10 сърни. И май ще се окажеш прав, че разказват някои ловци ,,приказки под шипковия храст".

Колега бъркаш, дружините имат право да избират как да отстрелят Бл. елен, имат 2 възможности, по ОЛТ и индивидуално подборно, като във вторият случай мисля че сумата беше 30 до 50 лв / не помня точно/.

Щом са им разрешили в плана за ползване да ползват, не виждам къде е проблема !!!!

Вярно ли е, че на гостите събират по 50 лв във Велчево? Казват че го гласували на общото си събрание. На вас колко ви взеха, ако не е тайна и с какъв документ? Имаше ли и други гости? Имаше ли през 4-те излета слука и колко, като брой, възрастова група и пол диви свине? Това е необходимо, за да направя справка в регистъра. Вие взимали ли сте до сега месо или само трофеите на глиганите и колко от тях са регистрирани? Задавам тези въпроси, защото гледам, че сте пристрастен към моралните ценности. А тези ценности зависят и от нормативната база, като например чл.58 от ЗЛОД гласи, че в разрешителното се попълва и разрешения за отстрел брой дивеч. Той се посочва на реда ,,и да отстрелят следния дивеч" на лицевата част в разрешителното. Вас инструктираха ли ви преди лова, до колко диви свине имате право да отстреляте?

При групов лов на Д.свиня не се вписва разрешен брой дивеч за отстрел, въпреки че така е записано в чл.58, никъде не е регламентирано кой го вписва и в самото разрешително за гр. лов няма указано бр. дивеч. А сам знаеш от кого се утвърждава образеца на разрешителното.

Няма и дневна норма на отстрел, председателя на дружината и ръководителите на лова трябва да са запознати с плана за отстрел/ползване/, да знаят колко до момента са отстреляни и при достигане плана за ползване да прекратят ловните излети, до утвърждаването на допълнитело ползване.

Edited by pinus

При групов лов на Д.свиня не се вписва разрешен брой дивеч за отстрел, въпреки че така е записано в чл.58, никъде не е регламентирано кой го вписва и в самото разрешително за гр. лов няма указано бр. дивеч. А сам знаеш от кого се утвърждава образеца на разрешителното.

Няма и дневна норма на отстрел, председателя на дружината и ръководителите на лова трябва да са запознати с плана за отстрел/ползване/, да знаят колко до момента са отстреляни и при достигане плана за ползване да прекратят ловните излети, до утвърждаването на допълнитело ползване.

В ППЗЛОД е регламентирано кой попълва данните, но мисълта ми е че всеобщата практика, не оправдава едно нарушение по закона. Пародиите са много в нормативните документи, но знаеш как е в съда, запетайка по запетайка и буква по буква. Отстрела на благороден елен няма как да е 30лв., това е таксата която се внася в бюджета за разрешителното, но като отстрел е задължително индивидуално подборно по линия на организирания ловен туризъм. Дъмпинга на минималните отстрелни такси е наказуем и жалко, че това се проспива от хората които трябва да спасят организирания ловен туризъм. Явно интифадата е за пълнене на черните каси, но това е подсъдимо и съмнявам се да е държавна политика, а по скоро държава в държавата. Практиката на други места е където има трофейни животни на териториите на дружинките, се одобрява ползването им и ако нямат клиенти, ползват клиентите на ловните стопанства. И ако някой е виждал одобрени планове за ползване за 2014г, на които пише за сезон 2014-2015, моля да го заснеме и да ми натрие носа.

Здравейте колеги, на мене ми стана много интересно как, толкова много нови потребители се включиха изведнъж в тази тема, като че ли са си направили специално за тези обвинения, като че ли е организирано.. Според мене има нещо гнило, в цялата тази работа незнам кой - кого..., но има нещо нестандартно в това от 20 поста, 7-8 да са на прясно регистрирани потребители.., а може и да е случайност, знае ли човек :)

Колега ,просто този шоп както се нарича,предизвика обяснима и основателна вълна от реакции на хората от дружинката.Не може сулю и пулю да плюе без да представи дори 1 доказателство за това което твърди и да мине метър

Отстрела на благороден елен няма как да е 30лв., ---------Колега,ти сигурен ли си в това?????Виждам,че до някъде материята ти е позната,но някой неща ги убягващ умишлено и защо ли?????Според теб при плануван отстрел на дивеч,подборно за дружинката,колко струват индивидуалните разрешителни за елен,сърна или д.прасе?????

В ППЗЛОД е регламентирано кой попълва данните, но мисълта ми е че всеобщата практика, не оправдава едно нарушение по закона. Пародиите са много в нормативните документи, но знаеш как е в съда, запетайка по запетайка и буква по буква. Отстрела на благороден елен няма как да е 30лв., това е таксата която се внася в бюджета за разрешителното, но като отстрел е задължително индивидуално подборно по линия на организирания ловен туризъм. Дъмпинга на минималните отстрелни такси е наказуем и жалко, че това се проспива от хората които трябва да спасят организирания ловен туризъм. Явно интифадата е за пълнене на черните каси, но това е подсъдимо и съмнявам се да е държавна политика, а по скоро държава в държавата. Практиката на други места е където има трофейни животни на териториите на дружинките, се одобрява ползването им и ако нямат клиенти, ползват клиентите на ловните стопанства. И ако някой е виждал одобрени планове за ползване за 2014г, на които пише за сезон 2014-2015, моля да го заснеме и да ми натрие носа.

Колега, в чл.86 от правилника е указано кой какво попълва в груповото разрешително, там няма бр. дивеч. Дори и закона да указва че се попълва, но щом изрично не е указано кой го попълва то следователно и няма лице което да е извършило нарушение с непопълването му. От практическа гледна точка, дружината има план за ползване за сезона 100б бр. д. свиня, гр. разрешителни се получават половината в началото на месеца, остатъка след отчитане използваните в средата на месеца. Ти какъв брой дивеч би вписал във всяко едно групово разрешително за д. свиня, при положение че не съществува и дневна отстрелна норма ?

Ловът в дружината няма нищо общо с лова в ДЛС, според чл.50 от закона стопанисващите дивеча в случая сдружение- дружина имат право да си определят условията си на ловуване вкл. могат да избират дали да ловуват по ОЛТ или да заплатят само такса ползване за бл. елен в случая 30 лв. Те не правят дъмпинг на ДЛС, просто ловуват за свое лично удоволствие.

Одобрени планове няма да ти кача тук но ще ти пусна линк към една заповед, обърни внимания към края на втората страница:

http://www.gligan.net/10511086107410851080-108510861074108010851080/-2014

Pinus благодаря ти за линка ! Моля Краси и Цветан да прочетат началото на третата страница от линка. Там е записано трофейните само по линия на ОЛТ. Цените може да ги извадите от сайта на ИАГ. За не трофейните можем да говорим само при селекция при стойности близки до допустимия запас или санитарен при болните, но и в двата случая не се допускат редови стопани да го извършват, а само с длъжностно лице с необходимата квалификация на ловен водач /а при санитарния и протокол от ветеринар/ Друг е въпроса колко от хората с документи и назначени на такава длъжност могат да го направят без да имат база за сравнение и опит. Във всички случаи лова е индивидуален, а не групов. ,,Чл.85а от ППЗЛОД ал.(7) Индивидуалният лов на едър дивеч в ловностопанските райони на ловните сдружения се извършва под контрола на държавното горско стопанство и държавното ловно стопанство, като ловуването на благороден елен, елен-лопатар, муфлон и дива свиня задължително се извършва в присъствието на длъжностно лице от държавното горско стопанство и държавното ловно стопанство." Мисля че е излишно да говорим повече за чл.58 от ЗЛОД и разминаването му с чл.86 от ППЗЛОД, това е едно от десетките разминавания, но тежестта е в ЗЛОД, за това и глава,,административно наказателни разпоредби" е в ЗЛОД и актовете се пишат по ЗЛОД.

Здравейте колеги, на мене ми стана много интересно как, толкова много нови потребители се включиха изведнъж в тази тема, като че ли са си направили специално за тези обвинения, като че ли е организирано.. Според мене има нещо гнило, в цялата тази работа незнам кой - кого..., но има нещо нестандартно в това от 20 поста, 7-8 да са на прясно регистрирани потребители.., а може и да е случайност, знае ли човек :)

И аз нещо се позамислих колега.Както го е казал народа:Дето има пушек,значи има и огън.Четейки последните постове забелязвам,че вълната от недоволство е позатихнала.Надигнала се е друга една,от ценоразписи и нещо като правни консултации :) Лошо няма,ще се поограмотим и ние малко

" -Колега по плана изготвен на база таксация, са ни разрешени 4бр. благороден елен от които 1-приплод женски, 1бр зряла женска, за които взехме решение да не ги стреляме-отстрелваме, как съм се изразил мисля, че е без особенно значение. А за двата броя мъжки съм написал /предстои лов/ защото лов на благороден елен се извършва от 01. 09 . до 31. 01. на следващата година и то само подборно. "

Сега аз моля Чавдар да ни разясни от това което е написал Цветан от къде разбра,че двата елена са трофейни и че трябва да се заплатят по цени на ОЛТ ?

Pinus благодаря ти за линка ! Моля Краси и Цветан да прочетат началото на третата страница от линка. Там е записано трофейните само по линия на ОЛТ. Цените може да ги извадите от сайта на ИАГ. За не трофейните можем да говорим само при селекция при стойности близки до допустимия запас или санитарен при болните, но и в двата случая не се допускат редови стопани да го извършват, а само с длъжностно лице с необходимата квалификация на ловен водач /а при санитарния и протокол от ветеринар/ Друг е въпроса колко от хората с документи и назначени на такава длъжност могат да го направят без да имат база за сравнение и опит. Във всички случаи лова е индивидуален, а не групов. ,,Чл.85а от ППЗЛОД ал.(7) Индивидуалният лов на едър дивеч в ловностопанските райони на ловните сдружения се извършва под контрола на държавното горско стопанство и държавното ловно стопанство, като ловуването на благороден елен, елен-лопатар, муфлон и дива свиня задължително се извършва в присъствието на длъжностно лице от държавното горско стопанство и държавното ловно стопанство." Мисля че е излишно да говорим повече за чл.58 от ЗЛОД и разминаването му с чл.86 от ППЗЛОД, това е едно от десетките разминавания, но тежестта е в ЗЛОД, за това и глава,,административно наказателни разпоредби" е в ЗЛОД и актовете се пишат по ЗЛОД.

Да не дотягам ще бъда кратък:

- На кого би следвало да се напише акта за невписан броят на разрешения за лов дивеч в груповото разрешително за д. свиня !!!!

- Посочи ми и текст от закона или правилника който указва, че задължително дружината трябва да отстрелва трофеен Бл. Елен по ОЛТ ? В споменатата 3 страница на указанията не е указано изрично че това указание се отнася и за сдруженията !

- какво е допустим запас и защо си мислиш че нетрофейните екземпляри трябва да се отстрелват само при стойности около д. запас ?

- по горе ти зададох един казус с вписването на бр. дивеч за отстрел !!!!

П.П. Щом дружините имат одобрен план за ползване за едър дивеч, е редно те сами да преценяват как да го отстрелват инд. или по олт.

По ника ти съдя че си отскоро в тази материя, един съвет: работиш с хора, карай по закона по човешки без да ощетяваш дружините и ще се разбираш добре с тях.

Edited by pinus

Да не дотягам ще бъда кратък:

- На кого би следвало да се напише акта за невписан броят на разрешения за лов дивеч в груповото разрешително за д. свиня !!!!

- Посочи ми и текст от закона или правилника който указва, че задължително дружината трябва да отстрелва трофеен Бл. Елен по ОЛТ ? В споменатата 3 страница на указанията не е указано изрично че това указание се отнася и за сдруженията !

- какво е допустим запас и защо си мислиш че нетрофейните екземпляри трябва да се отстрелват само при стойности около д. запас ?

- по горе ти зададох един казус с вписването на бр. дивеч за отстрел !!!!

П.П. Щом дружините имат одобрен план за ползване за едър дивеч, е редно те сами да преценяват как да го отстрелват инд. или по олт.

По ника ти съдя че си отскоро в тази материя, един съвет: работиш с хора, карай по закона по човешки без да ощетяваш дружините и ще се разбираш добре с т

Борче, дотягаме на хората с тия диалози, не усещаш ли ? Ако си горски трябва да знаеш на кого да пишеш, а ако не знаеш питаш юриста на горското. Естествено, че на този който е записал вида на дивеча. Той ти записва при едрия дивеч още пол и възрастова група, това което е разрешено по план. При трофейните се уточняват и параметрите на трофея, а при различия над 15% от заявените водача се наказва. Аз не искам да уча горски, ловни и ,,корифеи" в лова, аз изразявам позиция и мнение, което по никакъв начин няма да обори във форума ,,традициите в ловното ни стопанство". Всеки чете, но и всеки тълкува различно. За това са юристите, за да кажат, кое как се тълкува. Закона Борче не ощетява ловците в тази му форма. Ако се чувстваш ощетен, от това че трябва да спазваш закона имаш право да станеш член на която си харесаш европейска държава и да ловуваш там. Най либерален е в Румъния. Там плащаш 300 евро ловен билет, всеки излет си плащаш, а месото ако го искаш ти го теглят с кантарче и си го плащаш отделно. Като спомена щета, що не вземе някой да изчисли разликата между щетата от отстреса на дивеча за държавата и приходите и от лова. Дв.бр.4 от 16.01.2004г. Бл.елен 5000лв., Сърна 1000лв., дива свиня 500лв. Хайде Борче извинявай Pinus sylvestris, изчисли сега с какво държавата е ощетила дружина Велчево или май ще се окаже, че са на една голяма далавера ловците за сметка на държавата. Хайде да видим дали и сега няма да се засрами някой многознайко дявол - ,,не месарин" и да подари месото от отстрела на социално слабите или на домове за деца или възрастни хора.

В някой дружини се ползва и ОЛТ,като трофея си остава за ловеца,а месото остава за дружината и тя,решава какво ще го прави като стопанин на района.В този форум има тема,точно за това пусната от Росен Генов.Сега на въпроса,никой не е говорил,че ще се ходи без горски или горски водач на такъв лов.Трофейни животни в повечето дружини не се отстрелва и не се предвижда такъв лов ,а именно селективни....В момента много дружинки ловуват с индивидуално разрешително на д.прасе-приплоди като бележката е 30лв. за една седмица...

В някой дружини се ползва и ОЛТ,като трофея си остава за ловеца,а месото остава за дружината и тя,решава какво ще го прави като стопанин на района.В този форум има тема,точно за това пусната от Росен Генов.Сега на въпроса,никой не е говорил,че ще се ходи без горски или горски водач на такъв лов.Трофейни животни в повечето дружини не се отстрелва и не се предвижда такъв лов ,а именно селективни....В момента много дружинки ловуват с индивидуално разрешително на д.прасе-приплоди като бележката е 30лв. за една седмица...

Да Краси, в някои дружинки ползват по ОЛТ, но в други като в описания случай ги стрелят на групов лов, защото имали по план. Сега Краси темата е защо, след като някой казва: ,,защо ги стреляте на групов лов за дива свиня ?”, скачат всички и отговарят защото имаме предвидено ползване и въпреки, че сами се оборват и оплитат, продължават да спорят като във оня виц за премръзналото врабче и топлото кравешко гюбре. Явно или не са на ясно или се правят на луди, защото практиката при тях е отколешна. Надявах се хората, които дискутират да бяха държали поне изпит за подборен лов. Защото темата е на ниво ловен водач или специалист в ловното сдружение. Ако бяха такива щяха да си отворят ръководствата и да прочетат, че не за селекция, а за подборен лов изобщо можем да говорим при минимален запас от 50 сърни на 2000 – 3000 хектара. Но не както ги броим по целогодишни наблюдения, а реален пролетен запас без приходящите през сезонните миграции от НП,,Централен балкан”, ДЛС Русалка, ДЛС Лъгът и съседни дружинки. За нереалния запас може да разберете по липсата на прираст през последните 10г. Нивото му е едно и също, а трябва да нараства минимум с 30% за този район. Ако липсват екземпляри с добри трофеи, това говори за променена структура по пол и възраст, а в размножаването участват средно-възрастни и популацията е изтощена. За селекцията трябват целогодишни наблюдения и преценка на качествата. Сигурен съм, че дружинката не е създала описаните в ловоустройствения проект чакала и хранилки, по описания начин и чертежи на обозначените в картите места. Специалиста от сдружението им не води наблюдения, не отразява в дневник параметрите на полова и възрастова структура. Не води статистика, за да знае кое животно е за селекция и дано ако се наложи да го изпитаме да си е научил урока. Трябва да знае освен възрастовите различия в групите, но и спецификата за популацията в биотопа, като средните параметри за маса на тяло; дължина, цвят, оперленост, маса и специфична форма на трофя; дължина на глава и уши; разстояние между предните крака; големина на стъпка от преден и заден крак, положение на врат, цвят на огледало, период на линеене и мн.др. Няма ли го всичко това по-горе, моля не говорете за подбор и селекция.

Темата окончателно загуби първоначалния си смисъл.И на 100% е готова за раздел Нормативна уредба.

Коментарите на Чавдар са интересни и полезни, може да се дискутира по тях, ако искате, мога да направя отделна тема и да преместя тези коментари в нея...?

Борче, дотягаме на хората с тия диалози, не усещаш ли ? Ако си горски трябва да знаеш на кого да пишеш, а ако не знаеш питаш юриста на горското. Естествено, че на този който е записал вида на дивеча. Той ти записва при едрия дивеч още пол и възрастова група, това което е разрешено по план. При трофейните се уточняват и параметрите на трофея, а при различия над 15% от заявените водача се наказва. Аз не искам да уча горски, ловни и ,,корифеи" в лова, аз изразявам позиция и мнение, което по никакъв начин няма да обори във форума ,,традициите в ловното ни стопанство". Всеки чете, но и всеки тълкува различно. За това са юристите, за да кажат, кое как се тълкува. Закона Борче не ощетява ловците в тази му форма. Ако се чувстваш ощетен, от това че трябва да спазваш закона имаш право да станеш член на която си харесаш европейска държава и да ловуваш там. Най либерален е в Румъния. Там плащаш 300 евро ловен билет, всеки излет си плащаш, а месото ако го искаш ти го теглят с кантарче и си го плащаш отделно. Като спомена щета, що не вземе някой да изчисли разликата между щетата от отстреса на дивеча за държавата и приходите и от лова. Дв.бр.4 от 16.01.2004г. Бл.елен 5000лв., Сърна 1000лв., дива свиня 500лв. Хайде Борче извинявай Pinus sylvestris, изчисли сега с какво държавата е ощетила дружина Велчево или май ще се окаже, че са на една голяма далавера ловците за сметка на държавата. Хайде да видим дали и сега няма да се засрами някой многознайко дявол - ,,не месарин" и да подари месото от отстрела на социално слабите или на домове за деца или възрастни хора.

Точно защото знам, че никой не подлежи на санкция за невписването на бр. дивеч за отстрел в гр. разрешително, затова и питам за да видя как ще се извъртиш, а ако питам колко бр. дивеч за отстрел трябва да впишеш в гр. разрешително за фазан, какво ли ще ми отговориш. Ако толкова държиш пък на акта, припкай да пишеш на утвърдилия образеца по чл.57, ал.3, ако ти стиска де! От закона не се чувствам ощетен, а от криворазбраните тълкувания, но да ти кажа, досега ти си първият горски който припка към юристите, вместо да ми отговори цитирайки чл. и ал. от закона, това не говори добре за теб. Не позна за Румъния, най облагодетелстван е лова в раздадените ДУ, напр:

http://www.big5.bg/item/108-ovcharov-si-igrae-na-lovetz-izbiva-80-gligana-ot-zasada.html?tmpl=component&print=1

Те какво пък ли са вписали като отстрел, смееш ли да провериш или само дружините проверяваш ?

Сега аз ще ти направя една сметка, дружината пр. във Велчево си плаща едни такси за ползване и стопанисване, и за заверка, и за разрешителни за оръжие и т.н. , ако теглиш чертата държавата не е така ощетена както пишеш, защото една част от тия такси отиват в бюджета, друга отива за ЛСМ за дивеча. Недей да гледаш на ловците като хрантутници на държавата, а като на стопани възползващи се от грижите си към дивеча.

Като си толкова загрижен за държавата отговори си защо докараха до просешка тояга ДУ и ги раздадоха на безценица на "наши" хора, вместо да се впрегнете и да се печели от тях, а не да се чудиш с колко ловците са ощетили държавата.

Edited by pinus

Колега,за еврата не знам дали са 300,ама знам,че нито им тегли някой месото,нито някой ги кара да го плащат.Миналата година(съвсем случайно)станах свидетел на провеждането на лов на дива свиня в района на гр. Гюргево. След края на лова даже дойдоха при нас на обекта,че по-чисто и вода има,да си оправят слуката от 6 бр.прасета. И те като нас наизвадиха ракиите....или казано по тяхно му цуйка.Оправиха си хората животните,разделиха си месото(и на нас оставиха малко) и всеки си хвана пътя.Другата седмица(след като се информирам по-подробно) ще напиша повече подробности.

Колега Чавдар, виждам, че добре познавате материята и си мисля, че има какво да научим от Вас. За това Ви каня утре 17 01 2015г. да присъствате на групов лов на питомо прасе заедно с членовете на дружинката във с.Велчево. Там ще Ви дадем възмажност да се поразходите из ловната ни площ и сам да прицените какво се случва там, дали полагаме някаква грижа за девеча, дали имаме достатачна хранилки, имаме ли дивичови ниви и дали имаме и някакви чакала. Елате да се запознаете с нас може и Вие да научите нещо от нас....като например, че сърната не е мигриращ дивеч.

Тогава ще разберете защо реагират нашите членове по този начин.

П.П. Такса гост няма да ви вземем.

Edited by Цветан Петров

Колега Чавдар, виждам, че добре познавате материята и си мисля, че има какво да научим от Вас. За това Ви каня утре 17 01 2015г. да присъствате на групов лов на питомо прасе заедно с членовете на дружинката във с.Велчево. Там ще Ви дадем възмажност да се поразходите из ловната ни площ и сам да прицените какво се случва там, дали полагаме някаква грижа за девеча, дали имаме достатачна хранилки, имаме ли дивичови ниви и дали имаме и някакви чакала. Елате да се запознаете с нас може и Вие да научите нещо от нас....като например, че сърната не е мигриращ дивеч.

Тогава ще разберете защо реагират нашите членове по този начин.

Преди години правих дипломна работа за сърната и влияние на различни фактори върху състоянието и. При наблюденията които задължително трябваше да извърша се оказа, че сърните мигрират заради метеорологичните условия,/ извършваха не само вертикални , но и хоризонтални миграции/ като промяна на температура, вятър, дълбочина на снежна покривка. Миграция при бум на оводите към места със въздушни течения за по-малко оводи. При насищане на района с миризма на хищници, при промяна на местообитанието вследствие на човешки дейности, от периодични методични притеснявания вследствие на различни дейности на човека, липса на храна в следствие на различни климатични или антропогенни фактори, от притеснение от увеличение популацията на друг дивеч и др.

Биотехническите съоръжения да ги оставим на съвестта на тези които разрешават ползването Ви, защото знаете, че някои зависят от площта на района, други от броя на дивеча, но по-важно е дали качеството и количеството е по ловоустройствения проект. За него държавата дава хиляди левове на фирми и ако не се спазва е много лошо. В ловното си имате проект за десет годишното стопанисване на дивеча.,Преснемете си таблицата със броя и вида на съоръженията, чертежите им на края на проекта, големина и брой на дивечовите ниви и картата с обозначените места на ниви и съоръжения. Ако това което е по проект не е изпълнено всяка една дружина е застрашена от лишаване от право на лов. А ако водите проверяващи някога съвета ми е да не ги водите на местата за обезпаразитяване на дивеча с традиционните петролни продукти, защото глобите са големи.

Искрено Ви, благодаря за поканата, но от доста време не съм в Троян.

Привет Цецо.Знам ,че условията за дивеча и ловците във Велчево са прекрасни и не мога да допусна, че в район с толкова много прасета някой ще си позволи да бие сърни.Но в България е така, когато някой направи нещо прекрасно и веднага ще се намерят хора да го оплюят.Имате прекрасна база, но ще трябва да се направи една проверка дали отговаря на пожаротехническите изисквания... :bira: