Jump to content

Swarovski Z4 i 2.5x10x56 4A 300-I

kos4o77
 Share

Recommended Posts

Здравейте колеги, искам да попитам хора, които са имали или имат, или работили с такава оптика Сваровски за мнения и отзиви

Имам такава , но стария модел, оптиката е перфектна за лов на издебване и чакало. На 2.5 става и за гонка с уговорки и доста тренировки.

Здрава и с кристален образ.

Друго ако те интересува питай...

Каква е разликата между z4 и z6. При бягащо прасе над 100 м, какво предварение да дам, в смисъл червената точка къде да я сложа и на какъв зум

Каква е разликата между z4 и z6. При бягащо прасе над 100 м, какво предварение да дам, в смисъл червената точка къде да я сложа и на какъв зум

z4 и z6 обозначават кратността на вариото на увеличението на оптиката.

Пример 1: 1,5-6х42 е z4, защото 6/1,5=4.

Пример 2: 2-12х50 е z6, защото 12/2=6.

По втората част на въпроса ти (леко шеговито): ако прасето бяга точно срещу теб на 100 метра, недей да даваш предварение.

Наслука!

z4 и z6 обозначават кратността на вариото на увеличението на оптиката.

Пример 1: 1,5-6х42 е z4, защото 6/1,5=4.

Пример 2: 2-12х50 е z6, защото 12/2=6.

По втората част на въпроса ти (леко шеговито): ако прасето бяга точно срещу теб на 100 метра, недей да даваш предварение.

Наслука!

http://hegering-schwelm.de/diejagd/vorhalterechner/index.php

Зума няма значение, за 308W, при бягащо прасе се дава предварение толкова сантиметри, колкото е разстоянието в метри.

Например, ако прасето е на 100м предварението е 1м от точката на попадение, ако е на 60м -60см. но си иска тренировки...

Зума няма значение, за 308W, при бягащо прасе се дава предварение толкова сантиметри, колкото е разстоянието в метри.

Например, ако прасето е на 100м предварението е 1м от точката на попадение, ако е на 60м -60см. но си иска тренировки...

То, вярно и въпроса е такъв, ама поне и скоростта на куршума си има значение, хич да не е ... ами ако пък е на 74 метра, к'о праим ? Изобщо, както е казал поета, задай "умен" въпрос, и ще получиш "умен" отговор ;)

Здраве и слука ! :)

Благодаря на todor_gps. Въпросът ми беше зададен към хора, които имат такава оптика Сваровски, та колегата м. Асен, ако няма такава оптика или не е работил с такава не знам изобщо какво комнетира. Да му отговоря и на него калибъра е 300 win mag, пушката е Броунинг, муницията Хорнади SST 180 гр., надморска височина 900 м, скорост на вятър 25 м/s. :ksshunter1fe:. За съжаление не знам с каква скорост бягаха прасетата :lol:

Здраве и слука!

Edited by kos4o77

То, вярно и въпроса е такъв, ама поне и скоростта на куршума си има значение, хич да не е ... ами ако пък е на 74 метра, к'о праим ? Изобщо, както е казал поета, задай "умен" въпрос, и ще получиш "умен" отговор ;)

Здраве и слука ! :)

Това е така, за скоростта, писал съм, че става въпрос за 308W. там скоростите за гонкаджийски куршуми е 770-800м/с и едва ли можеш при движеща се цел да прецениш дали предварението което даваш е 60см или 65см, така че и съвсем точно да знаеш предварението едва ли ще можеш да го премериш в момента на изстрела, та дали ще е на 70-74-80м предварението, което ще дадеш дали ще е 70-75-80см не е важно, при зона за поразяване 20/20см важен е порядъка, ако дадеш 30см рискураш да го удариш у гъзо и да го търсиш... :beach:

Забелязвам,че колегите малко са те бъзикнали(с изключение на м.Асен).Аз обаче няма да се бъзикам,и това което съм написал,се базира на научни изследвания,които лично аз не знам до колко са приложими в реална ловна ситуация,но поне е някакъв ориентир.

Ако приемем,че началната скорост на куршума,е 600 м/с,а разстоянието от 100м куршумът ще прелети за 0,17 с.Ако дивеча се движи с 3 м/с, за тези 0,17 с ще измине 0,51м (0,17 х 3=0,51м) значи предварението на 100 м трябва да е 0,51м.Това при положение,че дивеча е перпендикулярно на ловеца.

При начална скорост на куршума 900 м/с и разстояние 200 м които куршума прелита за 0,22 с.Правят се пак изчисления като горните,само че този път 0,22 х 3= 0,66 м.

В тези опити,не са включени атмосферните условия и тяхното въздеиствие върху куршума.Друг интересен факт е,че от момента,в който стрелецът взема решение да натисне спусъка и до самото натискане,изминават около 0,031 с.за възпламеняване на капсула,изгаряне на барута и напускане на цевта от куршума изминават още около 0,068 с.Значи от момента на изстрела,до попадението изминава още 1 с.

Пак пиша,не знам до колко са верни тези неща,но предполагам,че тези експерименти не ще да саги правили неуки хора. Книгата от която ги прочетох е доста стара-Ловно оръжие и стрелба по дивеча се казва.Автор е Иван Топалов.

Edited by Sandanski

Сложи 8м/с, което е около 30км/ч, и нещата заспиват... :beach:

Иначе подхода е правилен, и смятането е правилно, но са важни изходните величини....

http://hegering-schwelm.de/diejagd/vorhalterechner/index.php

https://www.youtube.com/watch?v=XBFoobiCXtA

Иначе м. Асен да ми каже как аджеба като бяга прасето ще ми измери 74см точно, за неговите 74м.

Моя метод работи, пък който иска да го ползва...

Edited by todor_gps

Kакво точно искаш да разбереш?

Много си далече да постреляме, иначе оптиката е предвидена за лов, корекциите на барабаните са коректни и отчетливи, големината на точката е 1МОА, на окуляра има подвижна част, която прдпазва до мякъде от удар по челото, когато не си прикладвал добре, на 8 кратно увеличение в сумрак гледа много добре.... и най-важното, ако се случи нещо, има гаранция, която е действаща.