Jump to content

Предложения за промени на ЗЛОД-2015 г.

Recommended Posts

Поставям тази тема и тук,защото се носят слухове за проект за промени на ЗЛОД които са изпратени само на председателите на дружества.Някой знае ли защо тези предложения за промени се крият от нас и може ли някой да ги публикува .

Благодаря

Edited by Л_о_в_е_ц

• 4 months later...

Има много за писане,страшно много

Ами пиши, колега, щом има какво да ни разкриеш за схемите на сдружението и т.н.

А въобще трябва ли ни сдружение? За какво ни е ?

Изобщо не ни трябва, защото ние българите сме с много висок морал и ще си издаваме сами бележките, ще си "самоизплащаме" отстрела на чакалите да речем, ще си бием сърните според "полулацията", докат ги свършим(не че и до сега не ги трепеха) и изобщо докато унищожим всичко, което може да се унищожи по горите и полята! За какво ние сдружение наистина? Въпроса не би следвало е дали ни трябва , а какво трябва да се промени в това сдружение за да си върнем лова и дивеча такива, каквито бяха от преди 20 и повече години.

Да,действително каква работа върши сдружението?Май на този въпрос никой не се е замислял да си отговори.Какво прави сдружението,или по-точно юридическото лице,или още по-точно частната фирма нарекла себе си Ловно рибарско сдружение и намерила начин да изкарва едни лесни пари от едни хора за които лова отдавна е престанал да бъде хоби?То взима бележките,които може да взима и преседателя на дружината,то заверява ловните билети,което може да направи и председателя на дружината,то събира ,,доброволния" членски внос/рекета/,който е толкова доброволен колкото баба ми е мъжка,то събира глобите,които сама си е измислила и които в повечето случаи един господ знае къде потъват,то назначава някакъв измислен ловен надзирател,който бракониерства повече от всички. И необяснимо защо е наложило мнението ,че без него не може,като в същия момент само върти разни далавери,които само те си знаят.А ако някой реши да пита,го захапват и в един момент му показват вратат.Това на практика е една посредническа напълно ненужна рекетьорска частна фирма,която е напълно излишна и която не само че е излишна,но е и вредна,защото хем нищо не прави,хем харчи парите на ловците,които вместо за разселване и подхранване,отиват за заплати,бензин,коли и т.н.Така че въпроса на колегата е напълно резонен.

Edited by чичо Скруч

Колега нищо не пишеш за митинга,който трябваше да бъде протест срещу безхаберието и който необяснимо защо стана митинг за европейски лов в България.Защо се смени мотото,може би защото безхаберието започва най-напред от тези на Витошка,които в този си вид трябва час по-скоро да си ходят.Те са тези които доведоха лова до това дередже,именно заради безхаберието си.Защо сега се сетиха да организират митинг,смяташ ли че е случайно,защо не организираха протести при всяка безумна и обслужваща олигарсите промяна на закона.Ако бяха направили това сега всичко щеше да е различно.Освен това какъв национален съюз е този който в управителния си съвет има една шепа хора,естественно подбрани,къде са останалите председатели на дружества,а те са ако не се лъжа между 130 и 150.Коментирай тези неща,защото именно това са проблемите в лова,а не да искаме да ставаме евопейци,защото при тях,ако не знаеш, основното условие в демократичните им общества е прозрачността.Не може да криеш всичко от ловците,които ти плащат безплатния обяд и да ги държиш в невидение какви ги вършиш.В това няма нищо демократично и нищо европейско.

Edited by чичо Скруч

Не знам защо продължаваме да живеем без да си даваме сметка,че сме 21 век,че сме най-изостаналите от всички,в това число и от Албания и че продължаваме да тъпчем на едно място.Светът се развива,хората се променят,ние трябва също да гледаме напред.Какво правим като постоянно повтаряме колко хубаво е било преди?!Да, имаше и хубави неща ,и в лова включително,но тогава всичко беше друго.Навсякъде всички живи твари се борят и се гордеят със свободата си,ние точно обратното.Не е ли абсурд Конституцията да дава правото на избор на всеки български гражданин,а единственно закона за лова да не признава това право и да принуждава ловците да членуват задължително в ловни дружества и в национален съюз,.За какво право на избор изобщо можем да говоримслед като единственния избор на всеки ловец ако иска да е ловец,е да си плаща задължително членски внос за да може да си завери ловния билет.Никъде няма такова животно,само при нас.А и за какъв ,,съюз,,и за какво ,,хоби,,изобщо можем да говорим,след като в това сдружение,наречено ,,съюз,, се въртят милиони,повтарям-милиони.Просто в българския лов всичко е сбъркано,ама толкова е сбъркано,че оправяне няма.Единственото решение е скалпела и всичко да се изреже до кокъл.Друг път няма,ако действително колега искаш лова да стане такъв какъвто беше.

Edited by чичо Скруч

Не знам защо продължаваме да живеем без да си даваме сметка,че сме 21 век,че сме най-изостаналите от всички,в това число и от Албания и че продължаваме да тъпчем на едно място.Светът се развива,хората се променят,ние трябва също да гледаме напред.Какво правим като постоянно повтаряме колко хубаво е било преди?!Да, имаше и хубави неща ,и в лова включително,но тогава всичко беше друго.Навсякъде всички живи твари се борят и се гордеят със свободата си,ние точно обратното.Не е ли абсурд Конституцията да дава правото на избор на всеки български гражданин,а единственно закона за лова да не признава това право и да принуждава ловците да членуват задължително в ловни дружества и в национален съюз,.За какво право на избор изобщо можем да говоримслед като единственния избор на всеки ловец ако иска да е ловец,е да си плаща задължително членски внос за да може да си завери ловния билет.Никъде няма такова животно,само при нас.А и за какъв ,,съюз,,и за какво ,,хоби,,изобщо можем да говорим,след като в това сдружение,наречено ,,съюз,, се въртят милиони,повтарям-милиони.Просто в българския лов всичко е сбъркано,ама толкова е сбъркано,че оправяне няма.Единственото решение е скалпела и всичко да се изреже до кокъл.Друг път няма,ако действително колега искаш лова да стане такъв какъвто беше.

Колега с лозунги и бездействие лова няма да си го върнем. Целта на тоз т.нар. МИТИНГ беше да покажем, че ни има и можем да бъдем фактор, с който да се съобразяват власт имащите. До колко успяхме няма да коментирам. Пак подчертавам не защитавам съюзите ни със своето бездействие по наболялите в лова проблеми, а че бих желал това да се промени.

Далеч съм от мисълта даже всяка една дружинка да си бъде отделна структура или както искат да я превърнат в "сдружение", а за да ме разберете ще споделя една история. От преди няколко години в дружинката взехме решение да си отгледаме и разселим диви прасета, каквото и да ни струва това. Купихме със собствени средства три майки, заплодихме ги на чист дивак, опрасиха се около 20 прасенца. Отгледахме ги до 3-4 месеца за да не ги тормозят чакалите (при нас вълци няма) и ги пуснахме. Хранилките се зареждаха ежеседмично без прекъсване и познайте накрая какво стана.....типично по български - до сезона не остана нито едно прасе даже и майките. На кого да се оплачиш - на съседните дружинки("сдружения"), на горска стража, на сдружението в което членуваме, на царя, на премиера, на кмета, на кого?

А сетих се - ще извикаш "виновните" в съда ........ айде благодаря!

post-8867-0-24370000-1434803200_thumb.jpg

post-8867-0-25136200-1434803219_thumb.jpg

post-8867-0-20441100-1434803257_thumb.jpg

Колега с лозунги и бездействие лова няма да си го върнем. Целта на тоз т.нар. МИТИНГ беше да покажем, че ни има и можем да бъдем фактор, с който да се съобразяват власт имащите. До колко успяхме няма да коментирам. Пак подчертавам не защитавам съюзите ни със своето бездействие по наболялите в лова проблеми, а че бих желал това да се промени.

Далеч съм от мисълта даже всяка една дружинка да си бъде отделна структура или както искат да я превърнат в "сдружение", а за да ме разберете ще споделя една история. От преди няколко години в дружинката взехме решение да си отгледаме и разселим диви прасета, каквото и да ни струва това. Купихме със собствени средства три майки, заплодихме ги на чист дивак, опрасиха се около 20 прасенца. Отгледахме ги до 3-4 месеца за да не ги тормозят чакалите (при нас вълци няма) и ги пуснахме. Хранилките се зареждаха ежеседмично без прекъсване и познайте накрая какво стана.....типично по български - до сезона не остана нито едно прасе даже и майките. На кого да се оплачиш - на съседните дружинки("сдружения"), на горска стража, на сдружението в което членуваме, на царя, на премиера, на кмета, на кого?

А сетих се - ще извикаш "виновните" в съда ........ айде благодаря!

Хубава история колега! И какъв е извода? Сдружение няма....както няма и държава,и понеже държавите не се падат от лотарията та на нас да се е паднала скапана а на германците например хубава какъвто е народа такава му е и държавата и цялата оправия.Маи спасение няма!

Хубава история колега! И какъв е извода? Сдружение няма....както няма и държава,и понеже държавите не се падат от лотарията та на нас да се е паднала скапана а на германците например хубава какъвто е народа такава му е и държавата и цялата оправия.Маи спасение няма!

От нас зависи, колега, само от нас и от никой друг. Нито от германците нито от финландците. Като спрем да изсичаме горите и да сипем отрови по полето и ще се получи, но за целта трябва да сме единни, не да седелим на бедни и богати, на жълти, сини, червени или бимбяни.

Със здраве!

От нас зависи, колега, само от нас и от никой друг. Нито от германците нито от финландците. Като спрем да изсичаме горите и да сипем отрови по полето и ще се получи, но за целта трябва да сме единни, не да седелим на бедни и богати, на жълти, сини, червени или бимбяни.

Със здраве!

И като продължение на твоята мисъл, да припомня едно емпирично правило: Принудата възпитава по-добре, отколкото самосъзнанието. Един пример: Ходиш на лов, а в гората излиза всякакъв дивеч. Имаш право да стреляш само по този, който е разрешен, да речем диво прасе. Ако трябва да се самоконтролираш, знаейки, че ако нарушиш правилото никой няма да те санкционира е едно, а ако всеки път, когато нарушиш те глобяват по 1000 лв. и ти вземат оръжието, дали следващия път ще нарушиш?

Така трябва да се подходи навсякъде в държавата и така едно-две поколения. След това съзнанието на следващите поколения се форматира така, че не само да спазват правилата, а да правят забележка на онези, които са в близост до тях и не ги спазват. Ние се оплакваме, че у нас държава няма и затова няма кой да контролира. Държавата не е в състояние да огрява навсякъде. У гражданското общество трябва да се създаде нетърпимост към противозаконните прояви и да се реагира на момента, а не да си затваряме очите пред действията на всички тарикати, защото ни е неудобно, или ни били познати.

И като продължение на твоята мисъл, да припомня едно емпирично правило: Принудата възпитава по-добре, отколкото самосъзнанието. Един пример: Ходиш на лов, а в гората излиза всякакъв дивеч. Имаш право да стреляш само по този, който е разрешен, да речем диво прасе. Ако трябва да се самоконтролираш, знаейки, че ако нарушиш правилото никой няма да те санкционира е едно, а ако всеки път, когато нарушиш те глобяват по 1000 лв. и ти вземат оръжието, дали следващия път ще нарушиш?

Така трябва да се подходи навсякъде в държавата и така едно-две поколения. След това съзнанието на следващите поколения се форматира така, че не само да спазват правилата, а да правят забележка на онези, които са в близост до тях и не ги спазват. Ние се оплакваме, че у нас държава няма и затова няма кой да контролира. Държавата не е в състояние да огрява навсякъде. У гражданското общество трябва да се създаде нетърпимост към противозаконните прояви и да се реагира на момента, а не да си затваряме очите пред действията на всички тарикати, защото ни е неудобно, или ни били познати.

Няма да стане с 1-2 поколения, колега, много е оптимистично, но нереалистично ... Мойсей водил племето 40 години в пустинята, докато измрат всички, които помнят робството /при тогавашната продължителност на живота/ ... само жестока репресия /съжалявам/ може да донесе бързи смислени резултати ... тези престъпления са само умишлени, с пряк умисъл - никой не отива нощем в гората с пушка "без да иска", нито бие прасета през август при самозащита, нито слага капани "без да иска", и т.н., и т.н. ... разбира се, и непоносимостта на останалите е мн важна, щото бракониера ощетява не толкова държавата /като собственик на дивеча/, пука ѝ на държавата, а най-вече нас, останалите, които си плащат, трудят и т.н., а наглеца ни праща на въоръжен туризъм, и ни се подиграва в очите ...

Да,няма да стане с едно две поколения,но може и да стане ако сложим всички тези които докараха лова до това дередже на местата им.Не сме винивни само ние,естественно,че и ние ловците си имаме трески за дялане,и то не малко,но рибата се вмирисва откъм главата,сиреч дружество,сиреч съюз,без значение кой,щото и дватата са хвани единия удари другия.Жалкото е,че и едните и другите криейки се зад разни мижави инициативи,като протеста например,си въртят далаверите и си играят игричките.Тях лова не ги интересува.И знаете ли защо си правят далаверите,защото тях закон не ги лопви и защото не са длъжни да дават отчет на никой,камо ли на нас пчеличките.Просто са си изпекли питката.Някой иска ли да опита и да зададе някакво неудобно питане до дружеството си или до съюза ,да видим какъв ще е резултата.Отговорът ще бъде-мълчание.Дали някой от съюза би публикувал тук например договорите за концесиите за ловните стопанства,как са сключвани,с кой,имало ли е търгове,кои са хората на които са дадени,за какви пари,за колко години,при какви условия и т.н.Или някой да внесе малко яснота относно дивеча който ни се дава уж безвъзмездно,от къде го взимат,срещу какви пари,имало ли е заразени животни давани на дружествата,внасяни ли са отвън,от къде,бартери и т.н и т.н.Нека някой пробва да попита.Има много неща които са табу за всички нас,за тези дето им плащаме заплатите и дето им позволяваме да се подиграват с нас.Това не е нормално и ако съюза иска да си върне доверието на хората,час по-скоро трябва да си отиде и да дойдат нови,действащи хора,такива на които им пука за лова и които ще отстояват правата и интересите на ловците,и такива които няма да имат тайни от тях.Това е моето мнение за това откъде трябва да се започне,приказките за самосъзнанието звучат добре,но самосъзнанието се придобива единственно от здрава ръка,контрол и санкции в пъти по-голями от досегашните.

Във връзка със самосъзнанието.Имам двама братя съседи,които цял живот са живяли от далавери.Неизвестно как,но успяха да заминат за щатите ,естественно с голямата кошница.След половин година и няколко опита за далавери,единия го върнаха с черен печат,а другия започнал да работи като такси.Говорили сме много и от всичките разговори единствения извод който може да се направи е-или им спазваш законите и влизаш в правия път или си пътник.Та това е самосъзнанието,има ли закони,спазват ли се,прилагат ли се,за месеци всичко може да се преобрази,като тези двама играчи ,които за няколко месеца щат не щат са влязли в правия път.

Във връзка със самосъзнанието.Имам двама братя съседи,които цял живот са живяли от далавери.Неизвестно как,но успяха да заминат за щатите ,естественно с голямата кошница.След половин година и няколко опита за далавери,единия го върнаха с черен печат,а другия започнал да работи като такси.Говорили сме много и от всичките разговори единствения извод който може да се направи е-или им спазваш законите и влизаш в правия път или си пътник.Та това е самосъзнанието,има ли закони,спазват ли се,прилагат ли се,за месеци всичко може да се преобрази,като тези двама играчи ,които за няколко месеца щат не щат са влязли в правия път.

Очевидно, единия е "щял", другия - не съвсем ... и този първия, изглежда, е /му е/ харесал "правия път" ... той е и хубав, и лесен, само дето тук не разбираме тази проста истина ;)

Проблема е, че човек може да се преобрази БУКВАЛНО за месеци, но народ и държава - не !

Имам една баба на село,която е толкова цапната в устата,че няма равна.Та тя казваше-единственото невъзможно нещо е да се върнеш там от където си излязъл.С извинение за израза,но това е истината,няма невъзможни неща,само че трябва да ти стиска да започнеш.Ние излязохме на протест-и какво,какъв е резултата,някой вярва ли ,че нещо ще се случи.Моето мнение е ,а и не само,че за пореден път ни употребиха.Еинственият плюс е,че хората излязоха и показаха,че ни има.Друг е въпроса,че повечето от тях не знаеха за какво са там.Ако тези които бяха на протеста знаеха и бяха прочели предложенията на националния съюз,на тези които ги изкараха на улицата ,в които предлагат да бъдат отнети на дружините ловните райони,сигурно пак щяха да протестират,но щяха да са не пред народното събрание,а на Витошка,там където нашите скъпи съюзни дейци измъдриха това велико предложение.И сигурно нямаша да са с плакати ,а с камъни и сопи,защото те точно това заслужават.Не искам да съм криворазбран,аз не съм против Националния съюз,аз съм против тези които в момента дундуркаме и им плащаме обяда,и то задължително.

Имам една баба на село,която е толкова цапната в устата,че няма равна.Та тя казваше-единственото невъзможно нещо е да се върнеш там от където си излязъл.С извинение за израза,но това е истината,няма невъзможни неща,само че трябва да ти стиска да започнеш.Ние излязохме на протест-и какво,какъв е резултата,някой вярва ли ,че нещо ще се случи.Моето мнение е ,а и не само,че за пореден път ни употребиха.Еинственият плюс е,че хората излязоха и показаха,че ни има.Друг е въпроса,че повечето от тях не знаеха за какво са там.Ако тези които бяха на протеста знаеха и бяха прочели предложенията на националния съюз,на тези които ги изкараха на улицата ,в които предлагат да бъдат отнети на дружините ловните райони,сигурно пак щяха да протестират,но щяха да са не пред народното събрание,а на Витошка,там където нашите скъпи съюзни дейци измъдриха това велико предложение.И сигурно нямаша да са с плакати ,а с камъни и сопи,защото те точно това заслужават.Не искам да съм криворазбран,аз не съм против Националния съюз,аз съм против тези които в момента дундуркаме и им плащаме обяда,и то задължително.

Именно, оттам трябва да започнат ловците, които вдяват за какво става дума ... или от "сдруженията" по места !

Да ме прощават тези, които /писал съм го/ бяха искрени !

Да,има дружества които действително са на ловците,действително живеят и отстояват правата им,но те са единици и те не злоупотребяват с това,че закона ги е направил частни фирми и че ако поискат могат да колят и да бесят наред,както е почти навсякъде.Защо обаче закона не направи така,че всеки ловец сам да преценява да членува или да не членува в такова дружество,след като не му е приятно Почти всички сме станали ловци за да си почиваме ,да релаксираме и да си правим кефа .Аз не съм гладен за дивеч,но обичам да стрелям,кеф ми е да изпразня една две кутии патрони по панички.Какво по-хубаво от това,приятели,скара,студена бира,смях.Аз лично съм купувал от подуенския пазар много пъти по 20,30 пъдпъдъка и съм ги пускал из треволяка.Не ми е жал за парите,но ме е яд като трябва да им плащам на онези в дружеството,защото какво общо имат те с нашите панички,със скарата,с бирата и с кефа който си правим.Не го разбирам

Чета вече мисля 2-ри път пишеш как Дружеството ще отнеме районите на дружинките

"тези които ги изкараха на улицата ,в които предлагат да бъдат отнети на дружините ловните райони,сигурно пак щяха да протестират,но щяха да са не пред народното събрание,а на Витошка"

Как си го представяш това, че ще се случва?

Прочети предложенията на Националния съюз,ако не са ги изтрили вече/другия форум/,там ще прочетеш това предложение.Да,ще го повтарям,защото ако това се приеме,нали се сещаш колко ще струва една ловна дружина,каква тежест и каква самостоятелност ще има.Това естественно не се прави случайни,една от целите е ловците а станат още по-зависими и още по-закрепостени.А за това как ще стане протеста да е на Витошка-не мога да ти отговоря,защото се съмнявам да стане,дори не вярвам че може да стане.А би трябвало,но за съжаление нито сме Сърбия,нито Румъния,нито Гърция.

От това което e написано в този форум :

"Други промени са свързани с намаляване на административната тежест на държавата - при определяне на границите на ловните райони решенията ще се взимат от Съветите по лова към регионалните дирекции (където са представени всички заинтересовани на регионално ниво), защото не смятаме, че тук държавата трябва монополно да решава и да се меси."

"Редовните сдружения ще имат повече автономност

и възможност за решения за обединяване, деление, прегрупиране според желанието на членовете и устава на сдружението. Те го заслужават, защото е безспорен факт, че дивечът, който имаме у нас, е благодарение на ловците и грижите, които полагат те за него."

Това е написано по въпроса!

1. Интересно ми е по-конкретно какво прочиташ ти зад тези афиши?

2. Участвал ли си колега в делене на дружинка в последните 10 г. и ако "ДА" сподели какъв е опитът ти ?!

3. Пишеш много на едро и шаблонно - предполагам за това никой не ти отговаря.

Не се обиждай, нито докачай, просто отговори.

Edited by pashankov

1.Прочитам това за което пиша,обезличаване на дружината като ловна единица.Освен това намери и цитирай точно предложенията на националния съюз,това което цитираш са общи приказки.

2.Не съм участвал .

3Пиша това което знам,това което съм видял,това през което съм преминал.Защото истината е такава и никой не може да ме убеди,че не съм прав.Ти например можеш ли да ми дадеш конкретен пример и да ме убедиш,мен и останалите,че написаното от мен не е така.

И отново повтарям-не съм против това ловците да имат съюз,но той да бъде ОБЩОНАЦИОНАЛЕН,да бъде ДОБРОВОЛЕН ,да бъде ПРОЗРАЧЕН и ръководството му да бъде избирано от ЛОВЦИТЕ,защото в този в момента участват преседателите на десетина дружества,не е доброволен ,а задължителен,всичко е скрито и се върши под масата и ловците нямат никакво учстие в избора на ръководството му.Надявам се по-ясен няма как да бъда.

:cap:

Да,има дружества които действително са на ловците,действително живеят и отстояват правата им,но те са единици и те не злоупотребяват с това,че закона ги е направил частни фирми и че ако поискат могат да колят и да бесят наред,както е почти навсякъде.Защо обаче закона не направи така,че всеки ловец сам да преценява да членува или да не членува в такова дружество,след като не му е приятно Почти всички сме станали ловци за да си почиваме ,да релаксираме и да си правим кефа .Аз не съм гладен за дивеч,но обичам да стрелям,кеф ми е да изпразня една две кутии патрони по панички.Какво по-хубаво от това,приятели,скара,студена бира,смях.Аз лично съм купувал от подуенския пазар много пъти по 20,30 пъдпъдъка и съм ги пускал из треволяка.Не ми е жал за парите,но ме е яд като трябва да им плащам на онези в дружеството,защото какво общо имат те с нашите панички,със скарата,с бирата и с кефа който си правим.Не го разбирам

То сега в закона не е ограничено да се прехвърлиш в което сдружение си пожелаеш,но има едно НО... става ,ако заплатиш определената миза -минимума е 500лв и обещаното агне за банкета. :hihi:

По лесно става,ако преместването е от една дружинка в друга на същото сдружение. Тогава може да се раминеш само с едно агне и каса бира...

Относно обезличаването на дружинките...ако имаш предвид,че ще им отнемат правата-ми те правата им са отнети още от създаването на сдруженията. Кот кажат,наредят от горе туй става...-митинг-хайде на митинг,това щесе плаща -плаща се,тоз неудобен-в канала...

Edited by fen