Jump to content

Ловджиите ще заплащат по нова тарифа за отстрел на дивеч

Recommended Posts

Земеделският министър Десислава Танева издаде заповед с минимални цени за отстрелване на дивеч при организирания ловен туризъм. Тарифата е в сила от 1 март т. г. до 29 февруари 2016 г. Според ставката, трофеите от благороден елен се заплащат според теглото в килограми и измерени с горната челюст. Таксата за трофей от 4,01 до 5 кг е 600 евро плюс 3 евро за всеки следващи 10 грама. 12 000 евро е таксата за трофей от благороден елен, ако теглото му е над 12 килограма.

При подборен и групов лов, 300 евро е таксата за трофей от дива свиня, ако е до 14 см. Над 22 см е 1600 евро, като за всеки следващ милиметър се заплащат 10 евро. Има и допълнителни такси – например 50 евро се плаща за дива свиня до 1 година, а 100 евро, ако е на възраст до 2 години. За отстреляна женска над 5-годишна възраст ловецът дължи 500 евро. Толкова е сумата и за ранен, но ненамерен глиган.

Таксата за трофей от елен лопатар започва от 400 евро, ако трофеят е до 2 кг. Дължимат асума е 2000 евро за трофей над 4 кг. За трофеи от муфлони ловджиите дължат 350 евро, ако те са до 50 см, и 2500 евро, ако трофеят е над 80 см. За сърна трофеят до 200 грама е 100 евро, а над 450 грама е 1500 евро.

За отстрел на зубър таксите са от 1650 до 4350 евро. 1200 евро заплащат ловците за отстрел на тибетски як, а 1000 евро – за отстрелян глухар. Цените за трофеите от дива коза започват от 700 и достигат до 1800 евро, като трофеите се оценяват според международната точкова система.

Таксите са заек са 15 евро, за нутрия и кеклик – 15 евро, за фазан – 12 евро, за диви патици и токачки – 6 евро, за белочели гъски, яребици, горски бекаси и диви пуйки – 20 евро, 3 евро за пъдпъдъци, гривяк, обикновена бекасина и гургулица. При хищниците таксите за отстрел са 6 евро за чакал, бялка, лисица и черен пор и 200 евро за вълк.http://agronovinite.com/lovdzhiite-shte-zaplashtat-po-nova-tarifa-za-otstrel-na-divech/

Правилно ли разбрах? За глигана от стрелян от мен миналата година на редовен групов лов, който е с глиги 20 см. Щях да заплатя тази година 300 евро правилно ли разбрах!? Ако е така, знам ли може и да пропускаме да ги отчитаме, пък и кой ще ни води статистиката? Явиха ми се много въпросителни

Колега ,това са цени за ОЛТ /организиран ловен туризъм/, груповият лов на дива свиня в дружинките не попада в тази графа.

Колега ,това са цени за ОЛТ /организиран ловен туризъм/, груповият лов на дива свиня в дружинките не попада в тази графа.

Много си прав ..

Трябва да се отбележи, че таксите определени от министъра са минимални цени.

Това означава, че това е минимумът, който могат да ви вземат. Отделно всеки директор на стопанство може да си определя цените нагоре колкото си иска.

Така че 1600 евро на едно място, може да са 2000 на друго или 3000 на трето.

Правилно ли разбрах? За глигана от стрелян от мен миналата година на редовен групов лов, който е с глиги 20 см. Щях да заплатя тази година 300 евро правилно ли разбрах!? Ако е така, знам ли може и да пропускаме да ги отчитаме, пък и кой ще ни води статистиката? Явиха ми се много въпросителни

А за 20 см. зъби може само да си мечтаем да са само 300 евро. Отиват към 1000...

Наслука!

За пореден път се убеждавам колко неграмотни и некомпетентни са ''журналистите'', които пишат в медиите. Пишат за неща от които нямат ни най-малка представа и по този начин създават напрежение в ловните среди. Начина по който е написана ''статията'' и самото и заглавие е подвеждащо и няма нищо общо с цените, които се заплащат от масовия ловец в ловните дружини.

Няма никакви нови цени, защото това е държавния ценоразпис за ОЛТ, който не е променян от няколко години и се утвърждава в началото на всяка година.

Изводите си ги правете сами и никога не се доверявайте на разни измислени ''журналисти'' и глупостите, които ''творят'' постоянно.

За пореден път се убеждавам колко неграмотни и некомпетентни са ''журналистите'', които пишат в медиите. Пишат за неща от които нямат ни най-малка представа и по този начин създават напрежение в ловните среди. Начина по който е написана ''статията'' и самото и заглавие е подвеждащо и няма нищо общо с цените, които се заплащат от масовия ловец в ловните дружини.

Няма никакви нови цени, защото това е държавния ценоразпис за ОЛТ, който не е променян от няколко години и се утвърждава в началото на всяка година.

Изводите си ги правете сами и никога не се доверявайте на разни измислени ''журналисти'' и глупостите, които ''творят'' постоянно.

Toва е самата истина. Аз лично изчетох целия ценоразпис, сравнявайки го с този за 2014г и освен разлика от 220 на 200 евра за вълк, друго не открих :)

При подборен и групов лов, 300 евро е таксата за трофей от дива свиня, ако е до 14 см. Над 22 см е 1600 евро, като за всеки следващ милиметър се заплащат 10 евро. Има и допълнителни такси – например 50 евро се плаща за дива свиня до 1 година, а 100 евро, ако е на възраст до 2 години. За отстреляна женска над 5-годишна възраст ловецът дължи 500 евро. Толкова е сумата и за ранен, но ненамерен глиган.

.http://agronovinite.com/lovdzhiite-shte-zaplashtat-po-nova-tarifa-za-otstrel-na-divech/

То няма разлика ,но така написано човек може да се заблуди ,че цените на глиганите на гонка и подборно са изравнени. Което щеше да си е съществена разлика, защото един 25-26 см. глиган на гонка е 1600 евро, а на чакало ще дойде почти двойно.

Още един нагледен пример, как умишлено се спекулира с гръмки и атрактивни заглавия в медиите, които нямат нищо общо със създаденото първоначално впечатление - Катаджия ловец гръмна горски разбойник

Един пример и от мен за елементарна неграмотност.Миналата вечер в новините една журналистка измисли нова мерна единица за дължина-декар.Ставаше въпрос за незаконната сеч и на колко възлиза мисля, че за месец.За съпоставка показаха националния стадион който е с площ 5 декара, и най-вероятно този който е подготвил материала е имал предвид точно това, но репортерката която го представяше на два пъти каза " с дължина 5 декара "

Един пример и от мен за елементарна неграмотност.Миналата вечер в новините една журналистка измисли нова мерна единица за дължина-декар.Ставаше въпрос за незаконната сеч и на колко възлиза мисля, че за месец.За съпоставка показаха националния стадион който е с площ 5 декара, и най-вероятно този който е подготвил материала е имал предвид точно това, но репортерката която го представяше на два пъти каза " с дължина 5 декара "

И на мен ми направи впечатление.

Също показаха камион натоварен с дървен материал, което било ''доказателство за незаконна сеч''.

Опитват да създадат сензация, защото не могат да я открият в действителност. А то не че сензации няма, просто толкова си могат.

Все едно не гледаш новини, а реалити продукция - ефекти, музички, встъпителни клипове, драма... От нормален, адекватен, срещнат на улицата човек интервю не се взима. От улицата само хора в краен стрес, невменяеми, пияни, мнооого възрастни, неграмотни роми (да има гавра с българската реч) и кандидати "Златен скункс".

Иначе аман от ''професионални килъри с пистолети в калибър 22 МИЛИМЕТРА'', "13/00 били забранени за свински лов защото били извънредно опасни за прасетата" (това от убийството на Димитър Стоянов - Лудия) и др.

Наслука!

Миналата година писах нещо по тази тема. Когато се пише неграмотно от журналистите - неспециалисти - горе - долу се ядва. Обаче в "Лов и риболов" , Наслука" и пр. специализирани писания също излизат неща от сорта "Косматия звяр /разбирай прасе/ беше повален с патрон 13/00 - тип "Бренеке". Или - ПАТРОНЪТ беше заседнал в тялото на животното..... / тоест със все гилзата, съчми и барут или куршум/. Убита е кошута и нейното малко сърне... Пушка "магнум" с ДЪЛЖИНА 12/76.... Спомняте си на първа корица на специализирано издание се беше снимал един ловец с една връзка дърдавци... И пр.такива неща. А пък за куршуми, траектории , калибри - да не говарим. Гоначи, пусии и пр. се споменават де що не им е мястото.

Ами айде да кажем и нещо за товаhttp://www.marica.bg/200-%D0%BA%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D0%B2-%D0%B3%D0%BB%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D0%BD-%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B0-%D0%BC%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D1%83-%D1%85%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B2-%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE-%28%D1%81%D0%BD%D0%B8%D0%BC%D0%BA%D0%B0%29-news365406.html

640_04d48ec64ca645ab5c22483c21587974.jpg

Около 200-килограмов глиган е видян да се разхожда покрай река Глазне, от другата страна на начална станция на кабинковия лифт, посред бял ден. Той слязъл от Пирин и стигнал чак до първите хотели в курорта Банско, пише struma.bg. Глиганът е забелязан от някои от гостите на хотела, те дори успели да го снимат. Подплашено от автомобилите и лая на кучетата, дивото животно се обърнало и побягнало отново към планината.

Местната ловна дружинка е уведомена за случая и още същия ден са се качили до подножието на планината, за да направят оглед на ловните полета и да проверят хранилките на дивеча. Ръководството но НП „Пирин“ също е уведомено за появилия се до хотелите глиган.

Веднага ни уведомиха за това. Тук често слизат диви животни до града и най-често влизат в полето, където има останала царевица в частните имоти. Ловната дружинка също е уведомена, но те са направили оглед на ловните полета. На територията на парка има непрекъсната паркова охрана, която има грижата да не допуска никакви нарушения, каза Росен Баненски, директор на НП „Пирин“./Марица.бг

Мисля , че ГЛИГАНЪТ е към 350 килограма....... Не са го премерили правилно! Такива ми ти работи....

Г-н Росен Генов, виждам че сте запознат с цените и просто от чисто любопитство ми е интересно колко е реалната такса за убита женска дива свиня над 5 год.

Г-н Росен Генов, виждам че сте запознат с цените и просто от чисто любопитство ми е интересно колко е реалната такса за убита женска дива свиня над 5 год.

Цените са публични:

http://www.iag.bg/data/docs/cenorazpis_OLT_2014.pdf

Или накратко - министърът е определил 500 евро за зряла женска над 2 год. за конкретния сезон.

Както вече споменах, всеки директор на ловно стопанство може да определя други цени, но само в посока нагоре.

Наслука!

Незнам тази цена дали е адекватна при положение, че в ДЛС с което граничи моята дружина за една седмица от 86 убити диви прасета бяха отстреляни 22 женски. А само на няколко стотин метра от техните гонки ловуваме с дружинката, където ловните постоянни ни следят и гледат да не да убием някое женско прасе за да ни напишат акт. В тази цялата работа се оказва,че законът не е един и същи за всички.

Незнам тази цена дали е адекватна при положение, че в ДЛС с което граничи моята дружина за една седмица от 86 убити диви прасета бяха отстреляни 22 женски. А само на няколко стотин метра от техните гонки ловуваме с дружинката, където ловните постоянни ни следят и гледат да не да убием някое женско прасе за да ни напишат акт. В тази цялата работа се оказва,че законът не е един и същи за всички.

За първи път чувам горски да пишат акт за убито женско прасе по време на гонка в коя да е дружинка.

Би ли обяснил?

Иначе дори в плановия отстрел на ловните стопанства се предвижда отстрел на зрели женски. Това съм го коментирал и друг път в друга тема с конкретен цитат от книгата ''Подборен отстрел". Всяка популация има възрастова и полова структура, която не може да се нарушава прекалено много. Не може да е изградена главно от женски прасета.

От една страна, ако изтрепеш повечето глигани, до размножителния процес не стигат най-силните и достойни мъжки, а участват всички без значение от качеството им. В природата се раждат 1:1 мъжко/женско. Следователно 1:30 не е адекватно...

От друга пък, ако издумкаме всички приплоди, откъде ще дойдат майките и глиганите?

Въпросът е, че при добре организирани ловни стопанства може с голяма точност да се контролира лова. Колко се прави е друг въпрос. И ето - примерно при съседстващото с вас ДЛС е предвиден отстрел на 40 женски. Дошли са гости ловци, едните са си направили лова на гонка, другите са си взели немалкото пари и са си направили част от планирания отстрел.

Аз примерно вместо една женска за 600 евро бих предпочел да ударя 12 приплода по 50е., но всеки с мераците си. Друг би предпочел глиган за 2000 евро и т.н.

Само един риторичен въпрос - как според вас трябва да умират/загиват женските прасета в едно ДЛС или дружинка?

От старост? Да се подпират по камъните и дърветата, но да не се стрелят?

Наслука!

Нямаме акт за убито женско прасе, но при нас ние ходим почти всеки път на две групи, защото сме над 20 човека и има горски или ловен надзирател с всяка група и тези надзиратели следят стрикно за полът и възраста на животното. Следователно ако е свършила бройката примерно на зряло женско прасе и се убие едно макар и по погрешка той си записва и планът е преминат. Кой е виновен тогава? И наказани ще има, но това е само в дружинките при нас, за разлика от ДЛС къдете виновни няма понеже си плащат 600Е. Там даже и след преминат план за отстрел на женски не се казва на ловците отишли на групов лов, да не ги отстрелват, а се казва колко струват ако отстрелят. Има разлика според мене?

Нямаме акт за убито женско прасе, но при нас ние ходим почти всеки път на две групи, защото сме над 20 човека и има горски или ловен надзирател с всяка група и тези надзиратели следят стрикно за полът и възраста на животното. Следователно ако е свършила бройката примерно на зряло женско прасе и се убие едно макар и по погрешка той си записва и планът е преминат. Кой е виновен тогава? И наказани ще има, но това е само в дружинките при нас, за разлика от ДЛС къдете виновни няма понеже си плащат 600Е. Там даже и след преминат план за отстрел на женски не се казва на ловците отишли на групов лов, да не ги отстрелват, а се казва колко струват ако отстрелят. Има разлика според мене?

Ако аз стопанисвам ДЛС, при достигане на отстрелния план на женски прасета (или изобщо на какъвто и да е дивеч), просто прекратявам лова му за сезона.

Първо - и да искам, ако имам 100 прасета, няма как да ми дойдат гости и да убият 200. Ако ще не 600, а 60000 евро да плащат.

Второ - стопанисването на дивеч е дългосрочна дейност. Ако тази година ми избият всичко, догодина какво ще предложа в ДЛС-то?

По принцип (само предполагам де) тези цени в ценоразписа са някаква форма на бариера/регулировка за ловците. Нещо подобно на митото или квотата при внос/износ на стоки на границата. От една страна държавата слага минимум. От друга директорът на ДЛС решава какво точно иска да се случва на неговата територия.

Примерно - решавам, че имам свръхприраст на свине тази година и малко лопатари. Намалям цената на приплодите, увеличавам на лопатарите.

Малко свине майки, много трофейни глигани. Майките поскъпват, глиганите поевтиняват. И прочие други комбинации.

Не си мисли, че щом някой плаща в ДЛС за лов, значи не си прави сметката. Ако аз реша да изхарча 3000 евро за лов, ще си направя сметката какво искам. Гледам ценоразписа и знам докъде ми е чергата.

ДЛС 1 - глиган 2000, свиня 500, приплод 150 евро.

ДЛС 2 - глиган 1200, свиня 1000, приплод 50 евро.

Според теб в кое стопанство, колко и от кои животни ще падат?

Дори и някой да се престраши да лепне женска за 1000 евро, чрез тия средства ще създам условия да я компенсирам - дали ще храня повече, дали ще наема повече охрана заради бракониерите, ще правя повече хайки или ще намаля лова за догодина, защото имам финансов резерв, ще реша според обстоятелствата.

Наслука!

Малко в шеговита форма По това, което си написал.. Дали ще се отстреля женска в стопанство или от дружинка, държавата си взема своето. В единия случай, като такса, в другия, като акт.

Обаче, истината е, че и в стопанствата и в дружинките всеки си прави каквото си иска.

В дружинките, колко от ловците ще пуснат водачката и ще стрелят по приплодите. Ако баровеца се юрне с 10 000 евра и опъне женска, колко драматично ще е това?

Само дето контрола в стопанството е по- строг и всичко зависи от акъла на един, двама. В дружинките зависи от акъла на 20...

Само където в стопанствата няма контрол. Кой ги контролира? Трябва те сами да се контролират.

Само където в стопанствата няма контрол. Кой ги контролира? Трябва те сами да се контролират.

Точно като в полицията.

Дали да не я закрием полицията тогава?

Точно затова всеки път казвам, че моите думи са за (подчертавам) добре работещо ДЛС. В смисъл на добра и съвестна управленска практика. Като в полицията.

И в двата примера по-горе, ако закрием двете недотам добре работещи институции, последващата разруха ще е по-голяма от ситуацията преди закриването им.

А, да не забравя - дори Президентът подлежи на контрол в РБ. ДЛС-тата също.

Поздрав!

Контролира ги бизнеса, който правят. Ако избиват безконтролно, няма да лапат. Като гъската и златните яйца, малко идва..

Пък и бракониерите там се наказват, малко по- строго...