Jump to content

Кой калибър карабина е по-подходящ за едър дивеч

Recommended Posts

• Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

По темата ти колега... Липсата на лов си е повод за яки лакърдий.. Аз лично те съветвам да започнеш да четеш всички теми в раздела. До един ден ще разбереш, разликите между болт и хавтомат. До два д

Не виждам смисъл да се кара курс за селекционер, които пък от своя страна е основанието за придобиване на нарезно оръжие . При положение, че изискванията на груповия лов на дива свиня, не задължават у

Колега, много слука с БЛАЗЕР-а, но да се твърди, че на 40-50-60 метра м/у него и лонгтрак-а има разлика, ми се струва несериозно ... аз, колкото пъти съм пропуснал, нито веднъж не ми е бил виновен нит

аз имам

Edited by qnkow

Като направиш две години от както си ловец може да караш курса за подборен лов и тогава да мислиш за закупуване на карабина а до тогава чети във форумите за различните калибри и боеприпасите за тях,поздрави.

Edited by stankin74

Почти съм сигурен ,че вече не трябва да имаш 2 години стаж като ловец за да изкараш за подборен. Може да се изкара веднага щом си взел разрешително за гладкоцевно.

Почти съм сигурен ,че вече не трябва да имаш 2 години стаж като ловец за да изкараш за подборен. Може да се изкара веднага щом си взел разрешително за гладкоцевно.

Така е прав си, но удостоверението за подборен ще си го вземаш на втората година ...

ДБД дано да не си прав , но ако не се лъжа една година след предобиване на разрешително за гладкоцевно , може да се явява за подборен отсрел . Това поне ми каза жената от курсовете за ловно оръжие . А дали има значение през тази година или две колкото е , дали си вписан в ловна дружинка за да е изпълнено условието - стаж като ловец ??

Аз съм начинаещ с тея карабини и не ги разбирам болтови, автоматични ако може да поесните малко повече.

Колега , поесни малко повече , кое не разбираш .... коя е болтова и коя автоматична ли.

Edited by damian1

ДБД дано да не си прав , но ако не се лъжа една година след предобиване на разрешително за гладкоцевно , може да се явява за подборен отсрел . Това поне ми каза жената от курсовете за ловно оръжие . А дали има значение през тази година или две колкото е , дали си вписан в ловна дружинка за да е изпълнено условието - стаж като ловец ??

ДБД е прав !!! Може и 10 дена след като си станал ловец да изкараш курса за подборен, но кетапа и право на закопуване на нарезно ще имаш 2 години след като си станал законен ловец, А законен ловец няма как да си станал без да си вписан в някоя дружинка.

Поздрави!!!

Така е прав си, но удостоверението за подборен ще си го вземаш на втората година ...

....и просто няма друг начин!

Проверено.

Да се изразя по тинейджърски ...

мнението на the saint кърти мивки :-)

НО .... е много прав!

Е, има хора с по-малка емоционалност. Зависи колегата от кои е. Но съдейки по несъответствието между въпросите, които задава и осведомеността му за времето, в които ще бъдат актуални - едва ли ще мине през описаните от Светеца етапи, поне не толкова бързо и може би не в същия порядък.

А иначе, поздравления към Св. Иван за забавния сценарий, издаващ лични емоции и чувства, които навярно е преживял нееднократно и придават на перото му блестяща автентичност.

Поздрави.

Е това е верното, но си мисля защо трябва да се чака 2 години??? То и след 2 години няма какво да се е изменило кой знае какво!?! Макар да ловувам и с нарезно, какво им е на гърците като са само с гладко? Е, някой няма как да са с Блазер и да имат собствена концесия в която да си ловуват целогодишно и ежедневно, щото са заети с бизнес и немат време събота и неделя с царвулковците. да излизат. Всичко което е неудобно на някой хора е комунизъм, глупости от соца и т.н. А, че в тоя скапан период се развъди толкова дивеч и се създадоха стопанства, като дивечовъдни станци, които сега на безценица някой доят. Няма да оправяме света.

Не виждам смисъл да се кара курс за селекционер, които пък от своя страна е основанието за придобиване на нарезно оръжие . При положение, че изискванията на груповия лов на дива свиня, не задължават участниците в него да са селекционери, а също и не забраняват употребата на нарезно ....., то защо собственика му първо трябва задължително да е селекционер, а после да стане собственик .

Ясно е защо ......

Иначе за срока съм съгласен, правиш две години, придобиваш някакво навици с оръжие по време на лов и получаваш правото да си купиш карабина, но без излишни щуротии преди това .

Които иска да става селекционер, да става и в това нищо лошо няма ..

ПС Малко рикошира темата ..... , но все покрай нарезното се върти ..

Edited by ДБД

Не виждам смисъл да се кара курс за селекционер, които пък от своя страна е основанието за придобиване на нарезно оръжие . При положение, че изискванията на груповия лов на дива свиня, не задължават участниците в него да са селекционери, а също и не забраняват употребата на нарезно ....., то защо собственика му първо трябва задължително да е селекционер, а после да стане собственик .

Ясно е защо ......

Иначе за срока съм съгласен, правиш две години, придобиваш някакво навици с оръжие по време на лов и получаваш правото да си купиш карабина, но без излишни щуротии преди това .

Колега, много си прав, че има смисъл 2 години да придобиваш навици с гладкото, преди да ти се разреши нарезно ловно оръжие. Все пак, нарезното, освен че е с по-голям обсег, изисква и повечко познания за мерни прибори (механични, оптични), за видове боеприпаси и т.н. А и на теория, курсът за подборен лов би следвало да даде познания за нарезното, освен за подборния лов. А навиците за 2 г. се придобиват, ако ходиш на лов и тренираш с гладкото де, щото може и само времето да си тече и навици да няма ...

А за връзката между подборния лов и нарезното ловно оръжие- това май е остатък от концепцията за лов и оръжие отпреди 1990 г. Редовият ловец с гладко, само горските служители и другарите с нарезно ловно оръжие.

Ясно е защо ......

Все едно /по аналогия с КНО/ курсовете за него да са свързани с познания за навиците на човеците ;)

Е, има хора с по-малка емоционалност. Зависи колегата от кои е. Но съдейки по несъответствието между въпросите, които задава и осведомеността му за времето, в които ще бъдат актуални - едва ли ще мине през описаните от Светеца етапи, поне не толкова бързо и може би не в същия порядък.

А иначе, поздравления към Св. Иван за забавния сценарий, издаващ лични емоции и чувства, които навярно е преживял нееднократно и придават на перото му блестяща автентичност.

Поздрави.

Да, тайминга е по-скъсен. Иначе почти всички колеги сме и още минаваме през разни вълнежи.... А, и посъкратих сипването на ракия.....

• 3 months later...

Според вас марката browning как е.

Имах Лонг-трак 30-06 и като много други ловци си мислех, че самозаряното оръжие е голяма работа. Съборих с него 5 - 6 прасета и от един шавар изскочиха мечтаните ми зъби. От около 40 м изпразних пълнителя 5 бр уни-класик 11,7 грама и ...., пускаше двустранно кръв, но притъмня и се отказах. На другия ден кръвоследник го намери и кучкаря го доуби. От любопитство присъствах на дрането и видях, че куршумите ми го бяха "ушили", т.е. не се бяха отворили. Смених ги с " кегелшпиц " и едно около 140 кг го стрелях от около 25м. Все едно го блъсна влака, но скочи и тръгна към колега, който го довърши. Пак драхме, пак ми взеха зъбите, а кегелшпица беше станал като 1 лев и спрял между лопатката и ребрата - тогава се усъмних в убойната мощ на оръжието. Смених го с болтов Блазер Р-8 пак 30-06 и СЕ РОДИХ :cap:

Edited by Хаджи Борис

Имах Лонг-трак 30-06 и като много други ловци си мислех, че самозаряното оръжие е голяма работа. Съборих с него 5 - 6 прасета и от един шавар изскочиха мечтаните ми зъби. От около 40 м изпразних пълнителя 5 бр уни-класик 11,7 грама и ...., пускаше двустранно кръв, но притъмня и се отказах. На другия ден кръвоследник го намери и кучкаря го доуби. От любопитство присъствах на дрането и видях, че куршумите ми го бяха "ушили", т.е. не се бяха отворили. Смених ги с " кегелшпиц " и едно около 140 кг го стрелях от около 25м. Все едно го блъсна влака, но скочи и тръгна към колега, който го довърши. Пак драхме, пак ми взеха зъбите, а кегелшпица беше станал като 1 лев и спрял между лопатката и ребрата - тогава се усъмних в убойната мощ на оръжието. Смених го с болтов Блазер Р-8 пак 30-06 и СЕ РОДИХ :cap:

Колега, няма причина, заради която едни и същи боеприпаси да имат различно поведение при еднакви на практика условия. Това, че едното оръжие е полуавтоматично, а другото е болтово, не влияе на "убойната мощ" на проектила. Бих добавил само две неща:

Ползвам така наречения "кегелшпиц" вече от доста време. Твърдя, че никога не съм намирал в животното деформиран във формата на 1 лев проектил. Даже не съм намирал цялостен остатък от него, което говори по-скоро за склонността му да се разпада и да нанася вътрешни поражения. Което не намалява неговата резултатност при лов.

Замяната на лонгтрак с р8 ми харесва, говорейки в личен план. Други колеги биха имали друго мнение. Всичко зависи от собствения вкус и практика. Тайни няма. Всичко зависи от годините нарупан опит.

Колега, няма причина, заради която едни и същи боеприпаси да имат различно поведение при еднакви на практика условия. Това, че едното оръжие е полуавтоматично, а другото е болтово, не влияе на "убойната мощ" на проектила. Бих добавил само две неща:

Ползвам така наречения "кегелшпиц" вече от доста време. Твърдя, че никога не съм намирал в животното деформиран във формата на 1 лев проектил. Даже не съм намирал цялостен остатък от него, което говори по-скоро за склонността му да се разпада и да нанася вътрешни поражения. Което не намалява неговата резултатност при лов.

Замяната на лонгтрак с р8 ми харесва, говорейки в личен план. Други колеги биха имали друго мнение. Всичко зависи от собствения вкус и практика. Тайни няма. Всичко зависи от годините нарупан опит.

С 32 сезона зад гърба си привлякох за лова и доста приятели. Под мое влияние някои от тях и дори и единият от синовете ми се сдоби с лонг-трак, но едно от момчетата направи експеримент и измери началната скорост на своя с куршум ( май на това казвате "проектил") и с"Норма- вулкан" даде 612м/с. Следователно, когато фактите говорят, самозареждането просто "издиша" и пряко и преносно. Считам, че този факт не противоречи на мнението ми за вероятноста за поражение, която аз наричам убойна мощ - нали така: масата по скоростта в квадратична зависимост. Съжалявам, че не си пазя куршумите та да го видите този "лев", но си погледнете ръката колега, пръстите са си все ваши, но не си приличат - нали?! Горещо Ви препоръчвам RWS uni professional 180 gr. И само на слука !

С 32 сезона зад гърба си привлякох за лова и доста приятели. Под мое влияние някои от тях и дори и единият от синовете ми се сдоби с лонг-трак, но едно от момчетата направи експеримент и измери началната скорост на своя с куршум ( май на това казвате "проектил") и с"Норма- вулкан" даде 612м/с. Следователно, когато фактите говорят, самозареждането просто "издиша" и пряко и преносно. Считам, че този факт не противоречи на мнението ми за вероятноста за поражение, която аз наричам убойна мощ - нали така: масата по скоростта в квадратична зависимост. Съжалявам, че не си пазя куршумите та да го видите този "лев", но си погледнете ръката колега, пръстите са си все ваши, но не си приличат - нали?! Горещо Ви препоръчвам RWS uni professional 180 gr. И само на слука !

Подозирам, че измерената скорост от 612 м/с е измерена от 51 см цев, а доколкото знам скороста върху кутията от производителя е през 60см "тестова" цев, така че няма да е само от презареждането на полуавтомата ;) Още повече подобни стойности се взимат след няколко изстрела и се изчислява средната скорост. Не на последно място е и калибрирането на хронографа. Поздрави!

Подозирам, че измерената скорост от 612 м/с е измерена от 51 см цев, а доколкото знам скороста върху кутията от производителя е през 60см "тестова" цев, така че няма да е само от презареждането на полуавтомата ;) Още повече подобни стойности се взимат след няколко изстрела и се изчислява средната скорост. Не на последно място е и калибрирането на хронографа. Поздрави!

Ако цевта на полуавтомата е по-дълга положението се влошава, щото куршумът като премине зад отвора за отвода на газовете за самозареждането - 30% от енергията му пада заради преодояването на триенето. Последните лонг трак са с 48см цеви, но куршумът ако не направи 2 пълни оборота в цевта не може да се стабилизира, а от друга страна ако стъпката на оборота е къса, кратък е живота на патронника - най-тежко натоварената част на цевта. Затова Блазер вкара модата на плавното завъртане, т.е. стъпката на витките не е постоянна, а само цев с дължина не по-малка от 58 см го позволява технически. Вярно е че тестовите цеви са 60 см и ако колегите със самозареждане се осланят на инфото на опаковката, може да останат изненадани и то неприятно.

Edited by Хаджи Борис

колега ,мисля че и карабина в калибър 243 ще ти върши прекрасна работа,коршум 6мм много бърз и точен