Jump to content

Лов на сръндак - сезон 2015

Share

Recommended Posts

По-изчерпателен отговор не съм и очаквал - благодаря! Дано някой ден ми се случи да избирам къде да пласирам изстрела си, т.е. да участвам в такъв лов, макар че сърната отдавна не ми е цел като ловен обект. И все пак не рискуваш ли да изгубиш животното, когато го удариш по-назад, за да запазиш месото?

Между другото когато се явявах на изпита за подборен отстрел не ми записаха в разрешителното "сърна", та интересното е когато отидеш на такъв платен лов в ловно стопанство някой иска ли ти разрешителното, за да види какъв дивеч имаш право да отстреляш? Предполагам, че когато отидеш с парите напред, разрешителното остава на заден план...

я

В ловно стопанство не се изисква разрешително за подборен отстрел. Там отговорност за посочване на животното за отстрелване взима ловният водач, който те придружава. И ако си посочил параметрите на трофея, има право да сбърка до +/- 10%. В противен случай ловецът има право да откаже да заплати за трофея.

По-изчерпателен отговор не съм и очаквал - благодаря! Дано някой ден ми се случи да избирам къде да пласирам изстрела си, т.е. да участвам в такъв лов, макар че сърната отдавна не ми е цел като ловен обект. И все пак не рискуваш ли да изгубиш животното, когато го удариш по-назад, за да запазиш месото?

Между другото когато се явявах на изпита за подборен отстрел не ми записаха в разрешителното "сърна", та интересното е когато отидеш на такъв платен лов в ловно стопанство някой иска ли ти разрешителното, за да види какъв дивеч имаш право да отстреляш? Предполагам, че когато отидеш с парите напред, разрешителното остава на заден план...

Никъде другаде освен в България не съм виждал т.нар. разрешителни за подборен отстрел, още повече вписване какво можеш да отстреляш. Ловец в Европа означава право на нарезно оръжие /гладкоцевното е ясно - то е за пернато/.

Тъй като това е разбирането на колегите ловци - никой няма да те попита какво ти е "разрешено" да стреляш. Жоро поясни по-горе за ловните стопанства, но много често ме канят на гости - там домакинът определя какво можеш да стреляш, а при групов лов - ръководителят на лова. Неспазването на техните указания може да ти струва много скъпо - не само финансово.

Момчета говорите си за различни работи. Едно е лова у нас, друго е в по-западната част на Европата. Хубавото е, че сте все запалени и радтели на лова. Нека не се изострят диалозите за нищо. Всички сте прави и сте добри ловци. Горея се с вас и желанието да ставате все по-добри. Пожелавам наслука!

Бързам да споделя - тази сутрин направих сефте на новата цев в калибър .243 Win с едногодишно сръндаче. Около 8:00 часа вече си мислех, че сутрешната варда ще е ялова, когато го видях да пресича бавно една просека. Разстояние 82 м, изстрел в сърцето, боеприпас RWS TM 6,5 g. Тегло изкормено - 14,4 кг

Изключително приятно впечатление ми прави калибъра - почти никакъв откат, уникална прецизност и много ефективно действие в тялото на животното.

Бързам да споделя - тази сутрин направих сефте на новата цев в калибър .243 Win с едногодишно сръндаче. Около 8:00 часа вече си мислех, че сутрешната варда ще е ялова, когато го видях да пресича бавно една просека. Разстояние 82 м, изстрел в сърцето, боеприпас RWS TM 6,5 g. Тегло изкормено - 14,4 кг

Изключително приятно впечатление ми прави калибъра - почти никакъв откат, уникална прецизност и много ефективно действие в тялото на животното.

Честито ! Ако може някоя снимка да публикуваш / вход ,изход , останки от куршума -евентуално ,въпреки ,че се съмнявам /

Наслука !

Входна рана - с големина на калибъра, изходна - колкото орех /засегнати 2 ребра и интеркосталното пространство между тях. Останки от куршума няма, а в четвъртък като дера, ще снимам и ще кача снимки.

Наслука!

Входна рана - с големина на калибъра, изходна - колкото орех /засегнати 2 ребра и интеркосталното пространство между тях. Останки от куршума няма, а в четвъртък като дера, ще снимам и ще кача снимки.

Наслука!

Снимай и от двете страни ,ще е интересно !

Наслука !

Снимай и от двете страни ,ще е интересно !

Наслука !

Така смятам да направя - и от двете страни, вътрешно и външно.. Ще ми бъде интересно дали ще има хематоми и на каква площ.

Щом има малка изходна рана, това предполага преминаване/изход на проектила с висока скорост. Даже ако не са засегнати ребра, а само интеркостален мускул, това намалява значително образуването на масивен хематом. Аз за жалост почти никога не съм срещал такъв ефект, тъй като ползвам куршум с дупка на върха, който буквално се пръска при срещата с кост. Грозна работа се получава, но успеваемостта е 100%. За моя изненада много добър резултат постигнах наскоро с 6,5 г. Първи партизан с мек връх.

Щом има малка изходна рана, това предполага преминаване/изход на проектила с висока скорост. Даже ако не са засегнати ребра, а само интеркостален мускул, това намалява значително образуването на масивен хематом. Аз за жалост почти никога не съм срещал такъв ефект, тъй като ползвам куршум с дупка на върха, който буквално се пръска при срещата с кост. Грозна работа се получава, но успеваемостта е 100%. За моя изненада много добър резултат постигнах наскоро с 6,5 г. Първи партизан с мек връх.

Здравей ! То при .243 WIN повече от скорост няма ! Много е важен и вида на куршума ! Друг е и момента ,че сега вече животните са с лятните дрешки - разликата в изхода при лятна и зимна козина е съществена ! Колкото куршуми ,толкова и варианти на изход ! Животните , които отстрелях в Германия миналия месец с .308 WIN ID CLASSIC 9,7 gr ; 150 gr падаха на място и никакви хематоми ,независимо от големия калибър .

Не така обаче се получи с .30-06 UNI CLSSIC 11,7 gr ; 180 gr :

post-54170-0-64126400-1433362192_thumb.jpg

Така смятам да направя - и от двете страни, вътрешно и външно.. Ще ми бъде интересно дали ще има хематоми и на каква площ.

Обещах снимки - тази вечер късно одрах сръндака и ето ги и тях:

Първо - входна рана отвън и отвътре, после изходна - отвън и отвътре. Съвсем прилично, смятам :-)

post-59917-0-17955900-1433373252_thumb.jpgpost-59917-0-76981200-1433373281_thumb.jpgpost-59917-0-53461000-1433373314_thumb.jpgpost-59917-0-06006400-1433373328_thumb.jpg

Рандеманът е супер. Изстрелът е точно от типа "щадящ" месото- зад плешката. Така пострадва само белия дроб, който и без това отив при кученцата или се изхвърля. Хематом практически няма, или е незначителен. Поздравления, дано този калибър ти стане любим и да си го впишеш в паспорта.

Edited by JOR8

Рандеманът е супер. Изстрелът е точно от типа "щадящ" месото- зад плешката. Така пострадва само белия дроб, който и без това отив при кученцата или се изхвърля. Хематом практически няма, или е незначителен. Поздравления, дано този калибър ти стане любим и да си го впишеш в паспорта.

Благодаря ти, Жоро! Вече е вписан в паспорта

Преди седмици пак в тази тема стана въпрос за т.нар. "Щадящи изстрели" - мисля, че това е един добър нагледен пример.

Наслука на всички!

Перфектно поведение на фона на високата скорост и проклетото куршумче ! После - били скъпи ! Като прибавиш и кефа от "дупка в дупка " TMS отново показват постоянство и ефективност!

Поздрави !

Жоре, има да се учим, а ние се дърляме политически. Радвам се на тоя поглед от по-западната част на континента. Като фенове на тоя лов от моя страна шапка му свалям на колегта. И имаш една бира след протеста та да ти надуя главата с ловни щуротии. :hihi:

• 3 weeks later...

Поздравления за хубавия изстрел и приятно прекараните излети! В крайна сметка това е най-важното и то изпълва със смисъл нашето хоби. Все пак един коментар от мен: Сръндакът не е толкова стар, колкото сте го преценили. В този случай рогата дават обективна преценка за възрастта. А тази по зъбите не ми се връзва. Ето моята:

При напълно опадала зимна козина се вижда отлична плътна оцветка, здрав косъм, глава с размер, говорещ по-скоро за възраст под 6 години. Липсва бяло петно около муцуната, което при възрастните екземпляри е бяло-сиво и отива към и около очите. Розетките са малки и тънки, тесни върху черепа. Рогата са също малки и тънки, няма цвят и перли. Ако бяха върнали, поне дебелината в основата щеше да е значителна. Животното е едро и здраво, но очевидно няма добро генетично трофейно потекло и затова рогата са такива. Тук е мястото да напомня какъв е смисъла на подборното отглеждане на популациите и значението на селекционния отстрел. Добре си направил, че си извадил този, защото каквато инда е истината за неговата възраст, няма да даде трофейно качествено потекло.

Поздрави от мен.

Edited by JOR8

Здравей Жоро,

Благодаря много за поздравленията и разбира се, за коментара!

Ще си позволя и аз коментар за моята преценка преди и след изтрела.
Може би не се вижда добре от снимките, но главата е почти изцяло бяла със сливане на петната на муцуната и около очите.
Дебел къс врат, с ниско държане на главата при ход (умишлено го изчаках да тръгне, дори го стрелях в ход), тъпа задница и поодпуснат корем.
Всичко това ми даде основание да смятам, че животното е възрастно, за да се очаква да развие по-добър трофей, и реших да стрелям.

След одирането на главата, установих доста голямо износване на долните зъби (сравнявам с животни определени на 5-6 години) и сравнително дебели пънчета, по-дебели от основата на рога, което ме наведе на мисълта, че рогата са имали и по-добри времена.

Друго, колкото и субективно да звучи, наложи се доста време варене на главата и пак месото се отдели трудно - кости започнаха да се отделят, но не и месо :).

Накрая, преценката за възрастта е от хора, които цял живот са занимавали с това, професионално.

Разбира се, правена е по снимки и понеже ми е интересно и искам да съм сигурен, запазил съм долната челюст и ще го нося за оглед на живо.

За мен, преценката за пригодността на животното за отстрел е поне толкова важна като способността за издебване и пласиране на изстрела.

Чета когато мога, слушам какво ми обясняват по-опитните, но съм далеч от мисълта, че знам всичко.

Затова всеки коментар и мнение ми е полезен.

Още веднъж, благодаря!

Да, пънчетата също са важни за оценка на възрастта. Разбира се, най-меродавни са зъбите.

Поздрави.

Колега AngelD, поздравления! И така си го виждам лова едни компетентни и най-вече обичащи лова и природада ловци. Общата врява та сменим, да променим, в крайна сметка да разсипем всичко. Видяхме 25 години какво се изсра. Има хора има и потенциал и е възможно д

Здравей колега!

Мисля няма ловец напълно застраховани от грешки - било от недостатъчно правилна моментна преценка, било от свръх доза страст.

Но без отношение към природата и дивеча, незнам дали удоволствието от лова е пълно.