Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Помощ за стара пушка!?

Recommended Posts

Здравейте,

преди три дни при разчистване на мое дворно място в странджанско село открих тази пушка. Тя е в много лошо състояние, но съм мераклия да си я запазя като сувенир . Не съм на ти въобще с оръжията затова се обръщам за помощ към вас дали може да разпознаете модел марка и т.н.

Благодаря

post-65673-0-26357300-1430850869_thumb.jpg

post-65673-0-75634400-1430850875_thumb.jpg

post-65673-0-93101200-1430850880_thumb.jpg

post-65673-0-66724600-1430850885_thumb.jpg

Здравейте,

преди три дни при разчистване на мое дворно място в странджанско село открих тази пушка. Тя е в много лошо състояние, но съм мераклия да си я запазя като сувенир . Не съм на ти въобще с оръжията затова се обръщам за помощ към вас дали може да разпознаете модел марка и т.н.

Благодаря

Туловка,16кал. производство 1957. много ръждясала...

най-вероятно е пипер баярд. На туловката гайките които държат иглите са шестограм,иглите в задния край са с по-малък диаметър от тези на снимката,нама го и металния ръб между иглата и курока.Ключа на снимката е с накатка, а на туловката е релефна щампа.На втората снимка се виждат уши които придържат цевите в задния край и намаляват луфтовете - на туловката тези уши ги няма.

Това нещо лесно се разглобява. Накисни в оцет ,търкай с тел за миене или ако имаш дрелка се слага един накрайник като телена четка. Като изтъркаш ръждата ще излязат маркировките и няма да се чудиш. Добре е да и намериш и цевите ,че поне да става за над камината.

Иначе в този вид иди разбери каква е. Баярд ,етиен....само ще гадаеш ,но и на мен не ми прилича на Туловка.

Някой я е заровил да я крие и явно я е забравил там ,но не е нещо ценно в никакъв случай. Съвсем съвременна пушка с куроци ,каквито още са в употреба.

П.С. Ако можеш снимай приклада от страната на спусъците и задтилъка.

Edited by nqkoiotnqkade
  • 3 months later...

Според мен е немско производство защото четох някъде , че такива уши на главата имат само немските пушки за да се избегнат аксиалните (страничните)луфтове.

Не съм никакъв разбирач, но който е можел /имал разрешение/ да си купи туловка след 57-а година /според колегата ФЕН/, не е имал причина да я заравя в земята и да я крие ... вероятно е от преди войната, такава е историческата логика. Интересен случай, дай я на един майстор, цевите и те трябва да са някъде наоколо, копай, колега ... ако не, викай археолози на помощ ;)

Може като оръжие да не е някаква безценна антика, но очевидно си има история и интрига ... хубава случка е, поздрави и успех :)

Здравейте,

Благодаря

Има една книжка за реставриране на оръжие,според нея трябва да се прави това:Ако ти трябва още нещо питай на лични.

post-13533-0-58294000-1440746559_thumb.jpg

Edited by chocho
  • 5 months later...