Jump to content

Мишки/къртици

Recommended Posts

Здравейте,

Имам следния проблем: до преди няколко месеца на всяко извеждане, кучето маркираше постоянно мишки/къртици и започваше едно лудо копане. С течение на времето го отучих от това. Сега прави стойка и в един момент скача върху дупката. Като го отзова, се спира. На поляната, където го извеждам, има различни миризми, и не мога да разбера кога е мишка/къртица, кога някаква друга миризма.

Въпроса ми е кога да спра кучето, още на стойката, след като скочи и се убедя че е дупка, или нещо междинно.

Поздрави и наслука

Явно пойнтерите имат афинитет към малките гадинки. И аз имам идентични наблюдения, но не по време на разходка. Около кошарата на мойто куче се завъди къртица. Нощно време, когато започне да си дълбае тунелите, кучето я чува и започва неистово да дращи по пода на къщичката си, сякаш иска да я изрови. Това създава неприятно усещане за живеещите наоколо. Ще трябва да се предприемат мерки срещу малката късогледа гад.

Колкото до опитите да се отучи пойнтера да преследва мишки, къртици, скорци и други животинки - няма смисъл. Това е ловно куче и това му е в кръвта. Просто повече лов през сезона и само ще си определи предпочитанията.

:)

Луда работа са тея пойнтери, своенравни и чувствителни. Ще го видим на полето как ще е. Доколкото разбрах, пойнтер гледаш. Занимавал ли си се с обучението му. На мен сега ми предстои преминаване от изкуствен апорт към живи птици, и не съм наясно как точно да процедирам. Взех няколко японски пъдпъдъка, направих малки клетки, скрих ги в тревата, и пуснах кучето да търси. Намери клетката, направи стойка, и после почна да скача отгоре и. Притеснява ме да не развалиме стойката по този начин. Не можах и в книгите да открия нещо по въпроса. Иначе признаците са добри, и обучението тръгна гладко. Ако пък знаеш някой спец от форума, ще съм благодарен за съвет.

Поздрави и наслука

Моето не е имало специални тренировки за лов, защото тъкмо навреме започна сезонът. Хвърлих я направо в боя и прояви гените си на птичарка. Важното е да не се крещи, когато не върши нещо правилно, ако и когато учиш на нещо, да не е наплашено кучето. Наказание може да се налага само при направена беля, но не и на лов. Когато изпълни правилно някоя команда, непременно го похвали и възнагради, поне с думи и погалване или потупване.

И все в тоя дух. Не оставяй кучето да се шматка само в двор или на улицата. Губиш контакт с него и престава да слуша. И най-важното: не го оставяй да го гледа някой, който ще го глези.

Поздрави.