Jump to content

Лов на гургулица и гривяк - ловен сезон 2015/2016 г.

Recommended Posts

Колеги с наближаването на ловния сезон искам да пожелая НАСЛУКА на всички болни от тази неизлечима болест лова.Дано имаме слука и дано присъствието на дивеча е по концентрирано отколкото нашето присъствие във форума.Пожелавам успех на всички

post-3535-0-67875200-1437388356.jpg

post-3218-0-74567500-1438624394_thumb.jpg

Edited by Росен Генов

• 2 weeks later...

На 8 август официално ще бъде открит ловният сезон на пъдпъдъци, гургулици, гривяк, горски бекас и обикновена бекасина, съобщиха от министерството на земеделието. Ловуването се извършва само с писмени разрешения (по образец), в които се вписват датата, имената на ловците, името на ръководителя на лова, номерата на ловните билети и членските карти, начинът и мястото на ловуване, видът и броят на разрешения за отстрел дивеч. Груповото и индивидуално ловуване е разрешен само в събота, неделя и в дните, обявени за официални празници. На водоплаващ дивеч този лов е разрешен след 1 януари и в сряда, поясниха от ведомството.

Груповото ловуване и лов на мигриращ дивеч се извършва само през деня – един час преди изгрева и един час след залеза на слънцето.

От агроведомството припомнят още, че задължително трябва да се спазват установените норми за отстрел от един ловец за един ловен излет, разписани в правилника за прилагане на Закона за лова и опазване на дивеча.

Един ловец може да простреля до 15 пъдпъдъка до 10 гривяци и гургулици, горски бекас и обикновена бекасина.

Забранява се използването на електрически звуковъзпроизвеждащи устройства, живи птици за примамка, ловни соколи и други грабливи птици, независимо от вида и произхода им, както и ловни хрътки и други забранени средства и методи за ловуване.

Във връзка със зачестилите в последните години смъртни случаи и наранявания на ловци при ловните излети е необходимо стриктно спазване на нормативната уредба и правилата за безопасност при ловуване.

Сред основните причини за влошаване на черната статистика са лошата дисциплина, неспазване на мерките за безопасност и неправилното боравене с оръжието.

Ловното оръжие е лично и не се предоставя на друг, дори ако той е правоспособен ловец. Пушаката или карабината се носи в калъф и изпразнено при движение в населени места или извън тях до мястото на ловуването.

Не е позволено неговото сглобяване и зареждане на разстояние по-малко от 200 метра от населено място.

По време на лов оръжието се носи с цеви, насочени нагоре или надолу — никога хоризонтално. При заемане на стрелкова позиция се отива с празно оръжие.

Стрелбата от позиция се извършва само напред или назад в два противоположни сектора, като ловецът се съобразява с местоположението на останалите участници.

Стреля се само по ясно видима цел и никога по посока на шум или по предполагаемо движение на дивеч. Не се стреля, когато целта е извън пределната дистанция за сигурно поразяване, която за гладкоцевното оръжие е около 40-50 м.

По време на почивка на терена оръжието се оставя отворено до ловеца. Забранява се заредената пушка да бъде подпряна на стена, дърво, превозни средства и други.

Колеги с наближаването на ловния сезон искам да пожелая НАСЛУКА на всички болни от тази неизлечима болест лова.Дано имаме слука и дано присъствието на дивеча е по концентрирано отколкото нашето присъствие във форума.Пожелавам успех на всички

Най-нетърпеливите да пуснат една отделна тема за ловът на пъдпъдък, която да си бъде само за този лов...

Тази тема нека си остане за лова на гургулица и гривяк.

Наслука на всички мераклии по птичия лов, останаха само още няколко дни...

Като допълнение на колегата РОНАЛДО искам само да вметна да се обърне внимание и на използването на сигналното облекло по време на групов лов. Не забравяйте че безопасността е на първо място.НАСЛУКА

Исках само да разнеса добрата която може би повечето от вас знаят или очакват.

Браво!

Хубава слука, хубави снимки!

Искам само да изкажа, учудването си (в положителен аспект) от патроните Нобел Спорт (7-ца, 12 кал.). Този уикенд баща ми ловува с въпросните и такива попадения направи, че освен със закачки, че съм му закупил патрони от които гургулиците сами падат друго трудно измислях.

При мен резултата също беше приличен с Рио 9-ка , 16 кал., но увеличах ли дистанцията и развалях статистиката :-)

За тези, които рядко ходят на гургулица или пък могат да си го позволят, то нека го пробват Нобел Спорт 7-ца 12 кал.

Edited by pashankov

Наслука колеги, интересно ми е дали заглеждате отстреляните птици за да определите възрастта им и с какво са пълни гушите им.

При мен първия и втория ден съотношението при гургулиците и гривяка беше 2:1 за младите , като половината от птиците имаха в гушите си семена от рапица!

Наслука колеги, интересно ми е дали заглеждате отстреляните птици за да определите възрастта им и с какво са пълни гушите им.

При мен първия и втория ден съотношението при гургулиците и гривяка беше 2:1 за младите , като половината от птиците имаха в гушите си семена от рапица!

Много полезна информация

Моето впечатление е за повече млади и "глупави" гургулици. Дали, защото слънчогледа беше по скоро зелен и моите дрехи бяха в тази тоналност....летят и хич не те отразяват.

Като казах зелен все пак ми направи впечатление, че кацаха из слънчогледа, явно си намираха поузрели малки пити.

Браво!

Хубава слука, хубави снимки!

Искам само да изкажа, учудването си (в положителен аспект) от патроните Нобел Спорт (7-ца, 12 кал.). Този уикенд баща ми ловува с въпросните и такива попадения направи, че освен със закачки, че съм му закупил патрони от които гургулиците сами падат друго трудно измислях.

При мен резултата също беше приличен с Рио 9-ка , 16 кал., но увеличах ли дистанцията и развалях статистиката :-)

За тези, които рядко ходят на гургулица или пък могат да си го позволят, то нека го пробват Нобел Спорт 7-ца 12 кал.

Италианските 7-ци не бяха ли по-едри от "нашите" ?

Какви са пораженията в/у гургите ?

Гледам, има ги във ВИП-а, на съвсем нормални цени ...

За патроните:

За мен, най-добрият патрон за гургуличка е спортен, 24гр. номер 9 - скийт. За гривяк наистина е лекичък... Не, че не падат, ако ги хване целия сноп (до 20-25метра)...

На гривяците най-добре се отразява траповия 24гр. номер 7.5 или спортингов 28гр. номер 7.5...

Сахак : Гургулицата беше много дребна и слаба... Според мен повечето са таз годишни пилета... Гушите им бяха празни... Повечето слънчоглед още е зелен... Нямам представа с какво се хранят сега...

Гледахме с колега по жиците ... малки гурги, слънчогледа ще стане след 10-15 дни, рано е още ... не зная колегите със слуката къде са ги намерили, ма тия, които видяхме, освен малко, са направо "анорексички" ... говоря за централна северна БГ, предбалкан, даже поле ... пичове, някой помни ли лова да се е откривал толкова рано ???

Според мен, и за пдпдк, и за гургите е рано, поне 10-тина дни още !

Edited by м. Асен

Италианските 7-ци не бяха ли по-едри от "нашите" ?

Какви са пораженията в/у гургите ?

Гледам, има ги във ВИП-а, на съвсем нормални цени ...

Знаеш ли може да си прав и 7 -ците да се окажат почти 5-ци ако се следва номерацията при нулите

Другото което ме навежда на тази мисъл е че често гургулицата падаше но оставаше жива което говори че не достатъчен брой сачми я поразяват. Ще проверя както казах и ще напиша. Вероятно и на сайта им ще пише за диаметъра им.

Като каза ВИП може ли да напишеш с какво разполагат в 16 кал. подходящо за гургулица!??

Днес много горещо.Слънчогледите още зелени ноние бяхме на позиция.Резултата 2ма ловеца , 3 кучета и 15 мюрета успяхме да отстреляме нормите които ни се полагат.Снимки в понеделник.

Ето ги и обещаните снимки от събота. На снимките не е цялата слука защото има хора които започват да завиждат.

post-3535-0-48067300-1439790403_thumb.jpg

post-3535-0-50972700-1439790411_thumb.jpg

post-3535-0-81149900-1439790422_thumb.jpg

Здравеѝте колеги.Това е от вчера... От миналата седмица нямам снимки,но резултата пак беше такъв.Нормата,и в къщи при жените. Наслука !!! Живи и здрави !

Това в кои край на БГ. е?