Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

На птичи лов с бренекета - откриване на лова

Recommended Posts

До pashankov

:

Това е форум, не съд, тук се изказват менения, а не доказателства приятелю :big_boss: Нещо много се увличаш...и не, не очаквам някои си бракониер да отговори с прав отговор на зададения въпрос. Хубаво е да има дискусия по темата щото е от интерес за всички истински честни български ловци. Ти под ловците от старата школа, искаш да кажеш "баш бракониерите ли" ? А що се отнася до лични данни, за какво са ти? Към тях да прибавя ли една вечеря с масаж? :hihi:

--Отворих темата като одушник на хора които искат да кажат, "Да в моята дружинка еди къде си се бракониерства, тоя сезон удариха 1,2,3,4+ сърни/прасета по време на птичия сезон и т.н." Що пък и да не засрами бракониерите.

И защото наистина мисля че българските ловни полета имат огромен потенциял за много дивеч и богат лов, но заради дребно мислещи хора, "малки главички с малки мечтички" нещата остават на степен "зародишен феодал"

Edited by uslovec
  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Не Бисере, проблемът не е в мисленето, а в последователността на предприетите действия: 1. Воля на суверена (народа) за избиране на парламентарно реформаторско мнозинство, съставено от онези партии, к

Проблемът е в безсмислено строгите изисквания и тежка бюрокрация за лицензиране на стрелбище, а нещата могат да са много по-лесни и пак достатъчно сигурни ... този проблем има и пряко влияние при проп

Основен принцип на диалектическия материализъм, на който съм ревностен привърженик (въпреки десните си убеждения) е че "битието определя съзнанието". На този принцип са основани всички заведения за пр

Това, което искаш да ти напише някой на публично място, е доста далеч от мнение. Много по близо ще се окаже до обида или клевета, особено както искаш да се посочи някой бракониер, от колко да бъде едно просто мнение отдушник.

Под ловец от старата школа разбирам тези, които може и да гръмнат понякога нещо по бракониерски, но никой никога няма да разбере. Няма хвалене, снимки, телефонни разговори и хем подобни. Хора за които бракониерството е по скоро инцидент на фона на всичкия труд, който са хвърлили в обратна посока.

Такива хора аз лично Уважавам повече от колкото някои наперени хубавци, които ги виждаш само на лов особено в топлите дни и които са първи на банкетните сбирки или на писането на първата бележка за сезона.

Понеже е 1:15 да ти кажа и още някой истина. От мен да го знаеш познавам изключително много ловци, та най - добрите ловци са най - често и бракониери в даден етап от живота си.

Да не излезе така, че ти обръщам антибракониерската тема на 180 градуса ще поясня: има бракониерство което ненавиждам, и то е когато се загуби мярката, когато се прави от чиста проба келешлък.

След като самият питащ се е скрил какво остава за честно отговарящия по пиперлива тема.

Това с потенциала на българските ловни полета предполагам си го написал за да подсилиш ефекта на написаното в по-горните редове.

Edited by pashankov

Това, което искаш да ти напише някой на публично място, е доста далеч от мнение. Много по близо ще се окаже до обида или клевета, особено както искаш да се посочи някой бракониер, от колко да бъде едно просто мнение отдушник.

Под ловец от старата школа разбирам тези, които може и да гръмнат понякога нещо по бракониерски, но никой никога няма да разбере. Няма хвалене, снимки, телефонни разговори и хем подобни. Хора за които бракониерството е по скоро инцидент на фона на всичкия труд, който са хвърлили в обратна посока.

Такива хора аз лично Уважавам повече от колкото някои наперени хубавци, които ги виждаш само на лов особено в топлите дни и които са първи на банкетните сбирки или на писането на първата бележка за сезона.

Понеже е 1:15 да ти кажа и още някой истина. От мен да го знаеш познавам изключително много ловци, та най - добрите ловци са най - често и бракониери в даден етап от живота си.

Да не излезе така, че ти обръщам антибракониерската тема на 180 градуса ще поясня: има бракониерство което ненавиждам, и то е когато се загуби мярката, когато се прави от чиста проба келешлък.

След като самият питащ се е скрил какво остава за честно отговарящия по пиперлива тема.

Това с потенциала на българските ловни полета предполагам си го написал за да подсилиш ефекта на написаното в по-горните редове.

:clapping: :clapping: :clapping:

:help:

С интелектуалня капацитет на някои ловци тука, тая тема е CAUSA PERDUTA. Pashankov уважавал бракониерите дето от време на време убивали нещо -цитат "Няма хвалене, снимки, телефонни разговори и хем подобни." :crazy::rofl::help:

некакъв пък отдолу му ръкопляска....... :eusa_pray: Жива комедия.

Виж сега оценявам темата ти. Различна е от множеството тука теми от сорта
"Блазер или Зауер"
"308 win или 30-06"
"Иж или Този"
НО!!!!

Далеч си от лова в България според мен. Поне от това, което пишеш.

Тъй като те виждам като един радетел на законността в пълната и форма те съветвам да походиш 1 г. на бракониерство за хищници (обърни внимание за Хищници). Ще кажеш що да бракониерствам като мога да взема бележка. Ами за да влезеш в ботушите на бракониера. Така ще научиш идеално :
- Района на дружината
- Къде какъв дивеч има
- Къде се застава
- Как се стреля с един патрон
- Как си невидим за всички
- Кои са другите бракониери по другия дивеч
- Има и други неща, но хайде, че ми свършиха буквите на телефона :-)

P.S. Заредих нови букви.

Опитай да запазиш добрия той!

Чети и се позовавай на цяло мнение, а не да вадиш изречение и да са си го украсяваш.

Опитай се да разбереш позицията на отсрещния, а не да копаш само в своята си.

Edited by pashankov

В тоя форум само бракониери са се събрали, a тия дето не са, не им пука да дадaт мнение. Поне в другия форум има гластност и теми ;) Преди седмица са пипнали бракониери в Ропотамо. :baraban::police:

Борбата с бракониерите в ДЛС Ропотамо

Edited by uslovec

Дискусията в темата се измества, въпросът беше "В кои дружинки знаете че се бракониерства, но всички си мълчат?" Може би въпроса ми се приема за реторичен...разбира се че във всички дружинки се бракониерства и всички си мълчат, що за глупав въпрос. Нямам на представа. Предполагам че в някои бракониерстат повече, в други почти не бракониерстват, интересно беше да се чуе къде и колко.

Много ти е мазен курбана колега тебе те е страх да си кажеш името а искаш от другите да кажат колко са убили и къде и как.

В тоя форум само бракониери са се събрали, a тия дето не са, не им пука да дадaт мнение. Поне в другия форум има гластност и теми ;) Преди седмица са пипнали бракониери в Ропотамо. :baraban::police:

Борбата с бракониерите в ДЛС Ропотамо

Брях....,че ти откри топлата вода.Аз чак се чудя на акъла на г-н Генов-да създаде той,тоз бракониерски портал :ph34r: Всичко ми е ясно,само не мога да разбера как така,до онзи ден ръсеше мозък за това как се правят заглушители,че и клипчета разни истипоса по темата,пък сега си се разджавкал тука като чакал и се правиш на девственица.То санким в САЩ(ако си там изобщо) бракониери няма.Чак и спец полиция си имат за тази работа,и пак не могат да ги озаптят.

Извинявам се за малко грубия тон,ама ти вече се оля!

Няма нужда да се извиняваш за тона :) А връзката между заглушителите и бракониерството е нулева, някои ако иска и с лък ще "гърми", или с примки, ама мани, да не земе да покаже нещо човек, нали знаеш, пази боже слепо да прогледа. Но както и в други теми - 90% от тях, никога съфорумците не уважават дискусията и разговорите се раздуват по наи различни тангенти.

Няма нужда да се извиняваш за тона :) А връзката между заглушителите и бракониерството е нулева, някои ако иска и с лък ще "гърми", или с примки, ама мани, да не земе да покаже нещо човек, нали знаеш, пази боже слепо да прогледа. Но както и в други теми - 90% от тях, никога съфорумците не уважават дискусията и разговорите се раздуват по наи различни тангенти.

Щом ти харесва тази тема, пиши по нея, но пиши по същество и спазвай добрия тон. И не забравяй, че носиш отговорност за съдържанието на материалите, които публикуваш, в случай, че то е клеветническо, уронващо авторитета и причиняващо морални щети.

Какъвто въпроса - такива и отговорите...

:pardon:

Уважително няма да се съглася, различни хора отговарят различно на един и същ зададен въпрос. Как мислиш така отговаряш. По-скоро, каквито са хората такива и отговорите. Каквито ловците, такъв и ловът; на според разбиранията и възможностите. Затова има дискусии.

Edited by uslovec
  • 11 months later...

Колеги, как мина първия ловен уикенд? Имаше ли отстреляни четирикраки грухтящи гургулички, или фазани с рога от съседните дружинки?

Междо другото..четох списание Лов и Риболов, бр 5ти от Маи, 2016 акцентиращо бракониерството и се спуках от смях, в една от статиите, ст. 25 пише че за миналия сезон са съставени цели 59 акта ! От които само 3 акта са за отстел на неразрешен дивеч :) Ама тия ловните надзиратели мастилото и хартията за нищо ги нямат!

А бе колега с ,,дирника нагоре" ли си станал та гледаш да развалиш настроението на колегите от откриването на лова?Сега всички гледат на събирането и срещането от месеци насам само ти като завистлива сватя подмяташ! :closedeyes:

Що да развалям настроението на ловците, може би развалям настроението на бракониерите...ама и на тех не им пука от закона, камо ли от някакъв форум. Такаче кво се засегаш, и пак да обясня за неразбралите -- тая тема е анти-бракониерска, такаче ако някои се засяга то това, то е проблем на съвестта му, и изопъчената логика в която живее....по правилно "живурка"...

Та отново да повторя за неразбралите, темата е анти-бракониерска, от тук логиката следва да е съвсем очаквано да се говори срещу незаконното убиване на дивеч.

Edited by uslovec

Що да развалям настроението на ловците, може би развалям настроението на бракониерите...ама и на тех не им пука от закона, камо ли от някакъв форум. Такаче кво се засегаш, и пак да обясня за неразбралите -- тая тема е анти-бракониерска, такаче ако някои се засяга то това, то е проблем на съвестта му, и изопъчената логика в която живее....по правилно "живурка"...

Та отново да повторя за неразбралите, темата е анти-бракониерска, от тук логиката следва да е съвсем очаквано да се говори срещу незаконното убиване на дивеч.

Кви брюникета, само съчми и да се дере, никакво скубане!

Тази тема сега я видях и попрочетох това онова. Само да кажа защо нося винаги бренекета , независимо от сезона. Ловуваме на пъдпъдъци и обучавам един мъжки пойнтер. Пойнтера е твърдоглав едър мъжкар почти на три години и НЕЩЕ да работи! Прави си каквото иска. Пада пъдпъдък и го водя при него - когато иска и каквото иска прави. Вързал съм го за колана си - да ходи близо до мен и го уча. По едно време един колега вика отгоре - Еййй - бегайте, че иде отдолу един бик. Погледнахме с колегата - биволици пасат и вярно един бик се вгледал в нас и рие с копита. Продължаваме да търсим паднал пъдпъдък и онзи отгоре пак вика - иде бика! Действително - една грамада в тръс ни доближава. Дърпам кучето да бягаме, ама той се запънал. Не ми се отвързва - да не го удари бика. Викам на колегата - какви едри патрони имаш? Той - седмица с концентратор... Точно колкото да го почешем! Моите - и те такива . Няма дърво. Коленичихме до един храст и запънахме куроците с птичи съчми. Добре , че се отказа по едно време! Щеше да ни прегази като нищо. Дразнели са го изстрелите. Ако бяхме стреляли за сплашване - по-лошо... Пастирката викаше Гошо, Гошо / така се оказа името на добичето/ , ама Гошо идва да ни трепе. За Гошо после четох, че убил собственика си! Притиснал го в обора до оградата и го затрил... Това е истинска история и е причина да си нося едри патрони! Наслука!

Тази тема сега я видях и попрочетох това онова. Само да кажа защо нося винаги бренекета , независимо от сезона. Ловуваме на пъдпъдъци и обучавам един мъжки пойнтер. Пойнтера е твърдоглав едър мъжкар почти на три години и НЕЩЕ да работи! Прави си каквото иска. Пада пъдпъдък и го водя при него - когато иска и каквото иска прави. Вързал съм го за колана си - да ходи близо до мен и го уча. По едно време един колега вика отгоре - Еййй - бегайте, че иде отдолу един бик. Погледнахме с колегата - биволици пасат и вярно един бик се вгледал в нас и рие с копита. Продължаваме да търсим паднал пъдпъдък и онзи отгоре пак вика - иде бика! Действително - една грамада в тръс ни доближава. Дърпам кучето да бягаме, ама той се запънал. Не ми се отвързва - да не го удари бика. Викам на колегата - какви едри патрони имаш? Той - седмица с концентратор... Точно колкото да го почешем! Моите - и те такива . Няма дърво. Коленичихме до един храст и запънахме куроците с птичи съчми. Добре , че се отказа по едно време! Щеше да ни прегази като нищо. Дразнели са го изстрелите. Ако бяхме стреляли за сплашване - по-лошо... Пастирката викаше Гошо, Гошо / така се оказа името на добичето/ , ама Гошо идва да ни трепе. За Гошо после четох, че убил собственика си! Притиснал го в обора до оградата и го затрил... Това е истинска история и е причина да си нося едри патрони! Наслука!

Ако е вярно това за предишния собственик, този "гошо" отдавна трябва да е на колбаси ... то не е майтап !

Да си кажа и аз мнението. Не защитавам бракониерите, просто съм реалист.

Не е редно някой да ти забранява да носиш в себе си каквито боеприпаси прецениш - ЗОБВВПИ го позволява. Малко е милиционерско да се забранява на ловците да носят в себе си 4/0, 8/0, 13/0 или куршуми, когато са някъде с пушката. Например аз, онзи ден, след няколкочасово обикаляне и борба за 1-2 пъдпъдъка, накрая си направих „стрелбище“ на полето с 1 бала слама за мишена и си направих кефа, стреляйки с различни патрони от различни дистанции. Откъде накъде ще ме ограничава някой? Нито съм бракониерствал, нито съм тръгнал за прасета/сърни.

Има си проверяващи, има си закони. В ЗЛОД пише „който улови или убие дивеч“.. и т.н. - нека да ги хващат и да ги наказват, така трябва. Но нека и хората като мен, които обичат да стрелят, да не бъдат ограничавани заради няколко престъпника.

Поздрави на всички и наслука!

Edited by wildyracing

Да си кажа и аз мнението. Не защитавам бракониерите, просто съм реалист.

Не е редно някой да ти забранява да носиш в себе си каквито боеприпаси прецениш - ЗОБВВПИ го позволява. Малко е милиционерско да се забранява на ловците да носят в себе си 4/0, 8/0, 13/0 или куршуми, когато са някъде с пушката. Например аз, онзи ден, след няколкочасово обикаляне и борба за 1-2 пъдпъдъка, накрая си направих „стрелбище“ на полето с 1 бала слама за мишена и си направих кефа, стреляйки с различни патрони от различни дистанции. Откъде накъде ще ме ограничава някой? Нито съм бракониерствал, нито съм тръгнал за прасета/сърни.

Има си проверяващи, има си закони. В ЗЛОД пише „който улови или убие дивеч“.. и т.н. - нека да ги хващат и да ги наказват, така трябва. Но нека и хората като мен, които обичат да стрелят, да не бъдат ограничавани заради няколко престъпника.

Поздрави на всички и наслука!

Колкото и рядко населена да е нашата държава, все ще се намери някой, който да ти направи беля. Препоръката ми е, ако искаш да си пробваш патроните и пушката, иди на стрелбище, а ако не ти се дават пари, избери терен, където ще закопаваш куршумите в земята. Бала със слама далеч не е най-безопасното място за подпиране на мишена.

Колкото до носенето на бренекета на птичи лов, намирам го за елементарно. Сети се сам.

В раницата, джоба, винаги нося някой друг патрон /00. Една година ходим по реката, следобет за гривяци, и в един капинак, лисиче семейство намери кучето. Всяка година си правя импровизирано стрелбище на някой склон. Тази година, в неделята следобяда, проверявах различните новозакупените "бренекета" в мишена. Някой бях, за мойта пушка трагедия.

Такива прострелки е невъзможно да направиш на платено срелбище.

В раницата, джоба, винаги нося някой друг патрон /00. Една година ходим по реката, следобет за гривяци, и в един капинак, лисиче семейство намери кучето. Всяка година си правя импровизирано стрелбище на някой склон. Тази година, в неделята следобяда, проверявах различните новозакупените "бренекета" в мишена. Някой бях, за мойта пушка трагедия.

Такива прострелки е невъзможно да направиш на платено срелбище.

Точно така! Затова в САЩ е популярно т.нар. "plinking" - хората подсигуряват терен, импровизират с мишените и просто стрелят за удоволствие. Такова преживяване и опити няма как да се случат на стрелбище. Аз ако на лов не изстрелям 3-4 кутии патрони за кеф, къде? И нищо не ми прави повече кеф от стрелбата с гладкоцевен куршум. :cap:

Оф-Топик: Колегата JOR8 е изложил позицията на някои от ловджиите. Уважавам я, но не намирам за елементарно да нося всякакъв боеприпас навсякъде. Всеки решава за себе си, аз съм преценил, че така ми по-харесва.

Колкото до стрелбата - ходя и на стрелбище. Когато стрелям навън, взимам всички мерки за безопасност! Балата със слама я сложих в началото на полегат склон с видимост около 300 метра. Куршумите отиват в земята непосредствено след балата. Ако случайно някой се покаже във високото, просто няма да стрелям, докато е там. При максимален обсег на 12 калибър „бренеке“ около 250 метра и най-вече предвид терена, стрелбата беше напълно безопасна.

Проблемът е в безсмислено строгите изисквания и тежка бюрокрация за лицензиране на стрелбище, а нещата могат да са много по-лесни и пак достатъчно сигурни ... този проблем има и пряко влияние при пропуските по време на лов !

Ловците масово не стрелят за тренировка - това е ...