Jump to content

Дните на оловните боеприпаси в Швейцария са "преброени"

canidae
 Share

Recommended Posts

Наскоро попаднах на статия с горното заглавие, която намирам за интересна и искам да я споделя накратко тук стараейки се да бъда безпристрастен.

В статията се говори за вредата от оловото попаднало в природата след стрелба, както и за алтернативите на оловните боеприпаси.

В Швейцария(CH) има 4000 стрелкови площадки и от стрелбата там годишно в природата попадат 200 тона олово.

Това е 2 пъти повече от количеството олово попадащо в природата от Индустрия, МПС и Фирмите взети заедно.

30 000 ловци има в CH и те са пряко отговорни за 1/10 от тези 200 тона, които попадат директно в природата или в ловните стрелбища чрез стрелбата.

Според изследвания, една част от хищните птици хранещи се с мърша, като лешояди и скалния орел загиват от оловно отравяне чрез поемането на парчета олово заедно с месото.

От 1998 в CH стрелбата с оловни съчми е забранена в равнинните влажни зони и от 2012 год. са забранени изцяло при ловът на водоплаващ дивеч.

Въпросът за една цялостна забрана на боеприпасите с олово не стои на дневен ред, основно поради отворените въпроси за способността на боеприпасите без олово да предизвикват бърза смърт, по голямата опастностт от рикушети, както и не на последно място тяхната цена. Допълнително, не всяко оръжие е пригодено за стрелба с безоловни боеприпаси. Едно преоборудване носи големи инвестиции, нещо което не всеки може да си позволи и ще застраши възможността всеки да има възможност да ходи на лов в CH, а не само Елита. В CH се залага на образоването на ловците за вредата от използването на оловните боеприпаси, което носи добри резултати и все повече ловци използват безоловни такива.

В Австрия около 20% от ловците не използват оловни боеприпаси. В Германия в някои райони като Schleswig-Holstein тези боеприпаси са изцяло забранени.

Каква е опастността за хората?

Човешкото тяло не се нуждае от олово. Напротив: дори минималните дози са вредни за организма и могат да доведат до оловно отравяне. При ежедневните видове месо ( свинско, пилешко...) са въведени гранични норми на съдържание на олово. При дивечовото месо такива няма, нещо, което е напълно нормално според авторът. Възрастен човек консумиращ 10 порции дивечово месо годишно се посочва от авторът като нормално и без всякакви здравословни последици. Според него деца до 7 години, както и бременни, кърмещи или жени желаещи да имат деца трябва да се въздържат от употреба на дивеч отстрелян с оловен боеприпас. Авторът определя като "Въпросителна" ситуацията на ловци и техните семейства, където се яде дивечово месо няколко пъти в седмицата.

Авторът цитира и ръководителя на секция Диви животни и лов към Държавнато Министерство по Природа Г-н Х.С., според който в CH до 10 години ще се стреля само с безоловни боеприпаси.

Я покажи къде чете това журналистическо съчинение щото ми стана много интересно. По спомени за 2012 или 13 за кантон Тичино имаше закупени 10-15 лиценза за водоплаващ дивеч :pardon: А причината е, не че няма юрдек а просто не се ловува на него. Да не говорим че и не ти трябва оръжие за да ловуваш защото е почти опитомен. За друго хвъркато също щото пък го няма. Виж за стрелбищата съм съгласен че може да има толкова олово но те са си на определени места и практически не се замърсява поголовно. Ловуването на елен и диво прасе е само подборно индивидуално и практически в някои райони от 2-3 години са обявени за вреден дивеч и пова е почти целогодишен например за дивото прасе. Та Освен да почнат с прашки и лъкове не виждам как може да стане това. Пък те си имат опит май. Повече убити елени има от катастрофи от колкото отстреляни. И то не че няма желаещи ловци или че е скъпо напротив цената на лиценза е почти колкото на всички такси като у нашенско. :dance2:

Материалът е публикуван във вeстник "Neue Zürcher Zeitung" oт Вторник, 25.08.2015, стр.13. Намерих и линк към цялата статия:

http://www.nzz.ch/schweiz/bleifrei-auf-die-pirsch-1.18601174

Немския не ми е от любимите езици :closedeyes: Но до колкото успявам да вникна в темата нищо ново под слънцето със законодателството. Същото и каквото у нас забрана за ползване на оловни съчми във влажните и плитководни зони. Не съм сигурен но май всички от ЕО го приеха та вероятно нямаше как и те да откажат. Все пак това ограничение има някакъв ефект дори и според мен. Останалото поръчкова статия на зелените. В общи линии бла, бла........ опитваме се да ги вразумим и да им разясним вредата от оловото па дано мине. Дори си признават че ще има яростен отпор от ловците на тая тема. Явно още им горчи резултата от референдума с опита да прокарат ограничение за притежаване и намаляване на оръжия. Те ако има как и лова ще се опитат да го забранят щото виждаш ли спорт ама само за елита. :aggressive:

През изминалата неделя бях на лов в едно Горско Стопанство в Бавария. Оказа се, че от този ловен сезон при тях се стреля само с безоловни куршуми. Не бях подготвен, но за моя радост имаше колеги с моят калибър, които ми услужиха. В последвалият разговор на тема безоловни боеприпаси...не чух някои да се оплаква поради една или друга причина. Наслука!

През изминалата неделя бях на лов в едно Горско Стопанство в Бавария. Оказа се, че от този ловен сезон при тях се стреля само с безоловни куршуми. Не бях подготвен, но за моя радост имаше колеги с моят калибър, които ми услужиха. В последвалият разговор на тема безоловни боеприпаси...не чух някои да се оплаква поради една или друга причина. Наслука!

Колега, би ли споделил какво е "горско стопанство" в Германия /Бавария/ ?

Колега, би ли споделил какво е "горско стопанство" в Германия /Бавария/ ?

Държавно предприятие стопанисващо горите и дивеча на дадена територия (обикновенно доста по- малка от тези при нас в БГ, съответно и с много по- малко персонал ). Дивечът на част от територията може да бъде отдаден под аренда за определено време. Арендата има различни варианти: един е да заплатиш по- голяма сума, но разполагаш с всичкия дивеч разрешен за отстрел. Втори вариант е плащаш по- ниска цена, но точно определен брой от дивеча си длъжен да предадеш на Горското Стопанство. Разбира се, грижат се и за горските пътища, в началото на които винаги има знак забранено за други превозни средства, освен на тези на горските служители. Това се следи много стриктно, както от полиция, така и от нормалните граждани. И ако имаш неблагоразумието да влезнеш с МПС по горски път без на предното стъкло да има табела " Горска служба", то след 3/4 дни е нормално да си получиш глобата по пощата.