Jump to content

Качествени боеприпаси .308 win до 3-4 лева

Recommended Posts

На скоро се здобих с тика т3 308, и не ми се дават по 6-7 лв за патрон а също така незнам дали има и смисал. Нека всеки сподели своя опит с този калибър и кчествението боеприпаси на сносни цени ? :)

На скоро се здобих с тика т3 308, и не ми се дават по 6-7 лв за патрон а също така незнам дали има и смисал. Нека всеки сподели своя опит с този калибър и кчествението боеприпаси на сносни цени ? :)

1.Какво се търси под качество

Аз под качество си търся патрон който покрива следното :достатъчна енергия (приблизително 2000 J до 300 метра),желателно е за мен лично да прави изход при удар в животното (за да няма неразбрали не говоря за удар в задника и да излезе през окото),проектила да запазва теглото си при навлизане и излизане от животното,и не на последно място да няма брутални поражения(имай предвид половината прасе го няма или дупка колкото юмрука ти)все пак колкото и да се твърди ,че никой не ходи на лов заради месото ,аз не искам да убивам прасе заради самото убиване - в крайна сметка го убиваш или за трофей или заради месо(всяка друга причина за мен е лишена от логика)

2.Дали има смисъл от скъпи или евтин патрон.

Това всеки ще го осмисли през годините през които ще ловува(един стар ловец ми казваше:Прасето не е като градски автобус-изтървеш един и чакаш другия)

3.Сносна цена

И ти като мен имаш такъв калибър който разполага с достатъчно голям избор от патрони,но имам един въпрос към теб :

Колко скъпо ти е изтърваното прасе или колко пъти смяташ ,че ще гърмиш по прасета през сезона.

Наслаждавай се на лова а не на това колко ти струва насладата,че ходиш на лов.

Наслука !!!

Еми немога да си позволя да ловувам и прострелвам и тренирам с боеприпаси за 8 лв така че не си прав ;). Аз лично не мога да си го позволя.

Еми немога да си позволя да ловувам и прострелвам и тренирам с боеприпаси за 8 лв така че не си прав ;). Аз лично не мога да си го позволя.

Колега, .308Уин е един от средните по-мощност боеприпаси с най-голям избор на патрони. :cap:

Колегата горе е прав, че за лов на едър дивеч не е хубаво да пестиш от цената на патроните, защото не се стреля често. Другото, което трябва да решиш е дали ще ползваш един и същи патрон за лов и тренировки на стрелбището. Ако търсиш най-евтин патрон за стрелбище- най-евтини са арсеналските 7.62х51 за около левче. Но те са FMJ, 9.6 грама и не са много подходящи за лов.

А за лов на прасе може да потърсиш патрон с куршум поне 11.7 грама, мек връх, контролирана експанзия и т.н. Според мен най-евтините възможни са на ППУ 11.7 грама (под 2 лв.), а до 4 лв. има доста други варианти също- Ремингтон, Федерал, Геко, Сако. Пък може и да релоудваш и тогава ще ти излиза по-евтино патрона.

Тикката е 2 хилки, още за оптика- някак си не върви да се спестяваш от патроните ...

Поздрави!

Edited by winterhunter

Този въпрос е интересен като психология ... предположи, че на лов на гонка ще ти излязат две прасета /де късмет/, и за да ги свалиш, ще гръмнеш 4 пъти ... хубави патрони за по около 6 лв - бол ... 4х4 е 16, а 4х6 - 24 лв ... за 8 лв разлика ли е темата ?

Сметни колко ти излиза един ловен уикенд - при мен си е минимум 150 лв /път, ядене-пиене, режийни ;)/ - за 8 лв разлика ли да мисли човек ?

На гонка се стреля максимум на 40-50 м, тоест, можеш да тренираш с всякакви патрони - няма реални разлики при смяна на боеприпасите на това разстояние, но не си струва да изпуснеш животното заради "икономия" ... веднъж направих такава глупост по инерция, и целия сезон /че и сега/ ме заболяваше корема, като се сещах за случката ... със сигурност има много колеги, които ще кажат, че имат успехи и с чешки, и със сръбски патрони, и ще са прави - личен избор е, и всеки знае себе си, и джоба си ...

Здраве и слука !

Ами купих си ппу и оцелих такава калапава партида че нямам думи, не ми се затваряше затвора. Купил сам си сега селер и белот СПСЕ 11.7 грама и я прострелях тиката с тях. Ако някои има наблюдения за тях, или да ми предложи други за 3-4лв макс нека помогне. Моля не ми изчисляваите разликите за 2-3-5 патрона мога и сам да си ги сметна. Просто исках да попитам дали има смисал да давам 160 лв за кутия от 20 патрона? И също така да ми препоръчате патрони от които имате лични отзиви и наблюдения. Благодаря предварително. :)

здравей колега мога да ти кажа от практика че и при мен на ЧЗто не ми се затваря затвора свободно с патрони на ppu-sp 11-7гр иначе правят добра група и почти винаги излизат малък вход и голям изход с големи хематоми и много цапат после взех от прехваленото геко-тм перфектна група на три патрона почти си захапват дупките на 100 м но в животно огромен вход вътре в машинното като поражение от кумулативен снаряд и няма изход тук там парченца от куршума и това е в средно животно сега мисля да взема точно като твоите патрони селиер-белот SPCE 180гр кажи каква група правят и някой ако ги е ползвал на практика да сподели

Ами до сега не съм стрелял по животно с тях, но на 60 метра групата ми е 5см. С бързомер бушнел трс-25 съм, точка 3 моа, и не цапат много :)

значи няма да иска нова прострелка и ако някой каже и че правят изходна рана което значи че куршума е твърд с това ще се стреля другата седмица а гекото за чакали а относно групата ти е доста добра за бързомер пробвай легнал и подпряна полуложа на пясъчна торбичка

Ами купих си ппу и оцелих такава калапава партида че нямам думи, не ми се затваряше затвора. Купил сам си сега селер и белот СПСЕ 11.7 грама и я прострелях тиката с тях. Ако някои има наблюдения за тях, или да ми предложи други за 3-4лв макс нека помогне. Моля не ми изчисляваите разликите за 2-3-5 патрона мога и сам да си ги сметна. Просто исках да попитам дали има смисал да давам 160 лв за кутия от 20 патрона? И също така да ми препоръчате патрони от които имате лични отзиви и наблюдения. Благодаря предварително. :)

Аз ги пробвах няколко пъти ППУ 11.7 гр. и с моята сайга 308 дадоха добра точност и никакви проблеми. Разбира се, че няма смисъл от патрони за 8 лв. Патрон на средна цена и средни показатели за скорост, енергия, точност и куршум, би трябвало да ти свърши работа. Пък, ако може да си позволиш и по-скъп и по-добър патрон- няма лошо.

Все пак, каквото и да ти препоръчат, карабината трябва сама да си избере патрона след проби. И при средно добър (или нормален патрон), слуката зависи най-вече от стрелеца :cap:

Нямам преки наблюдения за заводски боеприпаси в калибър .308, тъй като основно при него релоудвам. Мисля, че като цяло мога да изразя мнение за видове от продаваните такива, тъй като от почти всички съм стрелял по много в калибър .30-06.

-На първо място в ниския ценови клас поставям Селиер и белот. Боеприпаса с куршум SPCE и в трите мои цеви в .30-06 се държи отлично. Перфектен е и в .300 уинчестер магнум при мен. Групи на 100 м. около 1/2 МОА. Много добър им е патрона и с куршум SP. Предстои ми проба на закупени патрони на Селиер и белот с много добрия куршум на Нослер Партишинън, които за цената си са много добри(около 4,4 лв.бр. в магазините) при цена само на куршума .30 Caliber 180 Grain Partition Bullet повече от 1 евро. Смятам, че можете да пробвате Селиер и белот с много добрия куршум на Сиера - Sierra GameKing SBT

- В ценовия клас около 5 лв. при мен са перфектни патроните на RWS- уни класик и кегелшпиц с голямото им разнообразие от тегло.

Edited by boyan stoychev

Като изстреям моите селер и белот спце 11.7 мисля да пробвам сакото, обаче 11.7 грама.

Нещо не си доволен от "S&B" с куршум SPCE ?

Немога да кажа тъй като не съм стрелял още с тях по животно, но си мисля че по скъпите , например сако, ще са по добри.

Скъпия патрон оскъпява и задължителната тренировка, но щом може да си го позволиш, няма да сбъркаш, че преминаваш на "Сако". :good:

Аз засега съм много доволен от "S&B" в кал. 30-06 с куршум SР, прави ми перфектна група, като имам отстреляни животни от 10 до около 200 метра.

П. П. Имам и невероятно левашки пропуски, но едно е да пропуснеш с патрон за 2 лева, друго ми се струва да хвърля 5-7 лева на вятъра. :wallbash:

С ППУ 11.7 гр (1.80лв) имам само чакали паднали, т.е. нямам конкретни впечатления.

После взех Геко Плюс (2.80лв) и ударих няколко прасета, на дистанции от 15 до 60 метра, добри са и вършат работа. Но моята пушка не стреля много точно с тях и направих тестове с други патрони. (Тук идва въпроса - каква точност въобще ни трябва за лов на прасета на гонка?)

РВС Кегелшпиц се представи добре, тук съм снимал "мишената" на 100м, целих се в станиола:

post-16-0-72218300-1443560008_thumb.jpg

Но със S&B SP 11.7 гр. групата е същата, пък са на половин цена и ще ги видим как сa в боя.

post-16-0-43834600-1443560869_thumb.jpg

Мисля си, че за начинаещ в стрелбата с нарезно е много по-важно да гръмне няколко стотин патрона и реално да си опознае пушката, от колкото да разтягаме локуми за джаули, експанзии, дефрагментации на курума и т.н.