Jump to content

Стрелба с калибър 7,62x54 R на големи дистанции

Recommended Posts

Ей не моа да разбера кво племе е тва нашего брата!!!!Човека отворил тема и споделя знания и опит,нито твърди че пушката му е по-по-най,нито че вашите нестават,нито че е най-добрия стрелец.Просто се е потрудил освен обяснения и клипове да направи и все ще се намери некой с глава в задника да дава акъли и да кълне.Ми като нямате интерес към темата не влизайте и не пишете.Към автора на темата,браво колега.Не обръщай внимание на такива хора.Продъжавай в същия дух и Наслука!

• Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Здравейте , колеги темата съм я отворил не да се дразним а обратното да се обединим да споделяме мнения да направим животът си по весел в тези трудни времена и да ставаме по съвършенни по културни по

Стрелба на 967 метра и 501 метра с пушка"Ивайло" кал."7,62x54R"при променлив вятър на пориви от 0,5 до 3,1 метър в секунда и посока от 8,30 часа , оптика "IOR" 4-14x50 тактикал , хромирана цев 608 мм.

Ей не моа да разбера кво племе е тва нашего брата!!!!Човека отворил тема и споделя знания и опит,нито твърди че пушката му е по-по-най,нито че вашите нестават,нито че е най-добрия стрелец.Просто се е

Posted Images

Аз отдавна замислях да си направя такава пушка( Мазалат с картечна цев) за стрелба на по-далечни от стандартните ловни разстояния. Темата на колегата Демирев ме стимулира и вече съм капарирал един Мазалат с развалена цев :cap:

Ами човек като разгледа цялата тема , особено написаното от започналия я и изключвайки детските "политически" писания, които май няма да свършат и следващите 25 г. в тази страна, пак се убеждава, че високи резултати се постигат като се ошлайфат всички детайли - и монтаж , и оръжие,и боеприпаси , и стрелеца , а и не на последно място и тренировка, и познаване на оръжието и всички неща свързани с предходното.Без всички поотделно и заедно както се казва няма постижения.Без значение "западна" , комунистическа" и т.н., думички от така и не завършилия преход. А и не на последно място ..... много мерак и търпение.Калибъра си е перфектен - само да се прави каквото се прави с другите.Поздрави на човека ,че се е захванал с този калибър , а не като на някои които просто казват "...хм руски калибър..." и почват да рекламират известните фирми .... е някои за някоя и друг стинка в джоба де.

Започнах да си снаредявам сам патрони и установих ,че със същите материали които купувам на дребно, успявам да постигна цена 3 /три/ пъти и повече по ниска от цената на патроните в магазините които са правени с материали на едро и самите патрони са купувани на едро. ....Ми при такава печалба за всеки по веригата как няма да плюят едно и да рекламират друго. .... И да внасят само скъпото и да налагат определени калибри в патроните и оръжието.

Edited by С64

Хей, алоууууу. Де сте тръгнали вие бе. С разни Ивайловци и Мазала. То кой туй нещо бе. То пушката не е ли от 2000 лв нагоре не ми я хвалете, пък оптиката поне от 3000. Тръгнали те наще да ми разправят за стрелби и туй онуй с някакви евтини жилеза, че и правени в България. Ха ама де. Пък и ти Димо де се слагаш със стрелба на дълги разстояния. То туй може само със скъпи, пре скъпи пушки. Тъй ами де. Слушайте специалистите, дет робуват на марки, от скъпи по скъпи. Че то с евтино не може.

Хей, алоууууу. Де сте тръгнали вие бе. С разни Ивайловци и Мазала. То кой туй нещо бе. То пушката не е ли от 2000 лв нагоре не ми я хвалете, пък оптиката поне от 3000. Тръгнали те наще да ми разправят за стрелби и туй онуй с някакви евтини жилеза, че и правени в България. Ха ама де. Пък и ти Димо де се слагаш със стрелба на дълги разстояния. То туй може само със скъпи, пре скъпи пушки. Тъй ами де. Слушайте специалистите, дет робуват на марки, от скъпи по скъпи. Че то с евтино не може.

Разбира се,че може ! Само дето не е евтино - ама хич !! „

Мисълта ми е- НЕ СИ КУПУВАИТЕ БОКЛУЦИ ! Щот накрая - винаги евтиното СКЪПО излиза . :clap:

Благодаря на колегата Димо,за труда и усилията. Пожелавам още приятни емоции при следващите стрелби. И нека продължава да споделя опита си. Моята "евтина"пушка направи най-добра група с най-евтините патрони/руски/. А инструктора вика: Еми руска цев избра си руски патрон,ама я и ти опитай. Сядам аз бам-бам,същата работа. А сега ходи пак в магазина, и си вземи няколко кутии от същата партида,и т'вае от мен! Пожелавам на всички колеги, да збъднат мечтите си относно избора на оръжие,и да настигнат Димо! Наслука!

Моята "евтина"пушка направи най-добра група с най-евтините патрони/руски/. А инструктора вика: Еми руска цев избра си руски патрон,ама я и ти опитай. Сядам аз бам-бам,същата работа. А сега ходи пак в магазина, и си вземи няколко кутии от същата партида,и т'вае от мен! Пожелавам на всички колеги, да збъднат мечтите си относно избора на оръжие,и да настигнат Димо! Наслука!

Колега, би ли споделил какви групи постигаш с руски патрони (Барнаул или Новосибирск)? Предполагам оригиналната цев? Поздрави!

Колега, би ли споделил какви групи постигаш с руски патрони (Барнаул или Новосибирск)? Предполагам оригиналната цев? Поздрави!

Уважаеми колега, извинявам се че използвах израза ,,група,,.Не съм правил необходимите замервания.Попаденията бяха в 10ката на 50м. и около нея на 100м.Патроните са Барнаул 13,2г. Нито съм внимавал за вятър,влажност,температура. Пушката беше подритвана в КОС,и трябваше да се настрои оптиката.Предполагам че цевта е оригиналната/закупихя от наследника на починал колега(мир на праха му)и нямам друга информация. Чесно казано я взех защото много ми хареса,върху нея има гравюри от метал,плюс това е здрава и надежна. Като мога ще кача снимка. Поздрави!

Уважаеми колега, извинявам се че използвах израза ,,група,,.Не съм правил необходимите замервания.Попаденията бяха в 10ката на 50м. и около нея на 100м.Патроните са Барнаул 13,2г. Нито съм внимавал за вятър,влажност,температура. Пушката беше подритвана в КОС,и трябваше да се настрои оптиката.Предполагам че цевта е оригиналната/закупихя от наследника на починал колега(мир на праха му)и нямам друга информация. Чесно казано я взех защото много ми хареса,върху нея има гравюри от метал,плюс това е здрава и надежна. Като мога ще кача снимка. Поздрави!

Благодаря за отговора колега. И няма за какво да се извиняваш, аз също смятам, че групите са доста относително нещо :cap: . Важното е, че си взел пушката, която ти харесва. Явно ти дава добра точност, а за здравината и надеждността си много прав. Ще ми е интересно да я видя на снимка, особено гравюрите. Поздрави!

• 3 months later...

Здравейте колеги , чаках този момент , за да мога да ви дам правилен отговор за Мазлатите които се произвеждат сега от Нити Казанлък . Мазалата който виждате на снимките е закупен от НИТИ Казанлък с чешка хромирана цев на 05.01.2016 год за синът ми Димитър Демирев .Това са първите тестове с него . Изстрелите са направени от синът ми на 106 метра . Мазалата е оборудван с оптика Никон от серията Монарх 3 , 4-16 Х 42 скала Мил Дот . Единственото което е пипано по пушката е това ,че съм и направил бединг на приклада с една втулка на предният болт , всичко друго е както си е направено от Нити . В комплект с оптиката баланса и е много добър , намира се точно в началото на патронника . Ще кача допълнително някоя снимка на синът ми за да го представя .

Дано съм успял да помогна на някои от вас .

С пожелания за хубав ден и само приятни преживявания свързани с много успехи .

post-66109-0-98994700-1455700872_thumb.jpg

post-66109-0-14898500-1455700892_thumb.jpg

post-66109-0-27662300-1455700928_thumb.jpg

post-66109-0-45610000-1455701028_thumb.jpg

post-66109-0-35780800-1455701214_thumb.jpg

post-66109-0-29696400-1455701285_thumb.jpg

post-66109-0-24660800-1455701684_thumb.jpg

post-66109-0-78697100-1455702082_thumb.jpg

post-66109-0-68581100-1455702137.jpg

• 4 weeks later...

Не съм рекламно лице и не правя реклама в тази статия, просто искам да ви запозная с оръжията и амунициите произвеждани в България за ловни цели. Моите наблюдения като използуващ същите и малки подобрения при някои от тях , това са полуавтоматична карабина Арсенал 7,62х39мм. и 5,56х45мм. (223) , и карабини Мазалат и Ивайло. Започвам с Мазалат, тази карабина сега се произвежда с нови не употребявани три вида цеви. Цев от картечница Максим Соколов хромирана , дължина 720мм., стъпка на нареза 240мм. или 1 / 9,45инча , диаметър на куршума 7,91мм.,или 0,311 /0, 312 от инча. Цев от картечница Браунинг черна, дължина 590мм., стъпка на нареза 254мм. или 1 / 10 инча , диаметър на куршума 7,82мм. или 0,308 от инча и цев от чешка картечница хромирана , дължина 640мм., стъпка на нареза 240мм. или 1 / 9,45инча , диаметър на куршума 7,91мм.,или 0,311 /0, 312 от инча. Цевта от Браунинг е подходяща за презареждане на патрони с куршум 308 или използуването на заводските патрони на САКО или ЛАПУА, които са с този диаметър . Пушките са добре изработени и балансирани,не се нуждаят от допълнителни доработки, готови са за ловни цели с групираност със заводски патрони под 5 сантиметра на 100 метра. За по-добра точност се прави бединг на приклада и са способни с добре направен патрон да групират под 0,5 ъглови минути на 100 метра. Тази карабина, която съм пробвал е на сина ми, закупена през януари 2016 година с чешка хромирана цев. Направен от мен бединг, направени от синът ми патрони и оптика Никон 4-16Х42 мил дот. Групата от пет изстрела е 23мм. до най-отдалечените краища на пробойните. Карабина Ивайло са със стари цеви от войната, трябва да се смени цевта с една от горе посочените, НИТИ извършват тази услуга, задължителен бединг , преработка на монтажа за оптика и задължителна замяна с монтаж на Мазалат. Между Мазалат и Ивайло аз бих избрал Мазалат . За карабините Арсенал , това е едно прекрасно оръжие за гонач , какъвто съм аз на ловните излети . Моите предпочитания са за СЛР 7,62Х39 с дължина на цевта 415мм. без дулен компенсатор , достатъчна да порази животно до 200 метра, а в същото време къса и много маневрена , стабилна при стрелба без упора и най- важното безотказна дори, когато е пълна с листа и др. Съветите,които мога да дам са: първо, задължително прикапване от специалист с аргон на планката, на която се монтират допълнителни мерни прибори. Добре е да се монтират не по-тежки мерни прибори от 600 грама включително с монтажа , пример бързомер 250 гр.и монтаж 180 гр. = 430 грама. Лично аз ползувам монтаж 180гр. и рингове 60 гр. на фирма "ВАЯ" Васил Иванов и оптика Никон 1-4 Х 20 / 340 гр = 580 грама . Второ, преработване на патронният вход на цевта при специалист за безотказна работа на оръжието с всички ловни патрони, без да се нараняват куршумите с открит оловен и кух връх . При презареждане на същите, в някои от случаите се получава силно удряне на куршума в челото на цевта и потъване навътре в гилзата. Последици от това превишено налягане , възможно нараняване на стрелеца . При използуване на бойни патрони с пробити или пилени куршуми, е възможно засядане на мантията на куршума в цевта . Причините за засядането на мантията, на тези куршуми, е че са отворени отзад и при отварянето на втори отвор чрез пилене или пробиване върха на куршума, налягането избутва сърдечника и мантията остава вътре. Последствията са превишено налягане и възможно нараняване на стрелеца . Трасиращите патрони износват много бързо цевта, това важи за всички оръжия . Произвежданите ловни патрони от Арсенал, са достатъчно добри за бързо умъртвяване на всяко животно от нашата фауна и достатъчно точни да направят това на разстояние 200 метра . Лично аз, използувам патрона с на цяло облеченият куршум с оловен сърдечник, струващ 44 стотинки във фирменият магазин на Арсенал Казанлък . С този патрон съм убивал лисица , чакал и прасе около 120 кг. , пораженията са доста големи, Прилагам снимка на убит чакал със същият патрон на разстояние 190 метра ,от тази година на последният лов за диво прасе . Групираността на този патрон при мен е 4 см. на 100 метра . По-големи поражения правят и останалите два патрона с оголен и кух връх струващи 55 стотинки в същият магазин. Използуването на бойни патрони доста свали репутацията на това оръжие и от там тръгва мита, че е слаб неговият патрон. Използувайте патрони, които са предназначени за ловни цели, защото бойните имат стоманен сърдечник поради, което не правят голямо поражение, а същевременно има голяма опасност от рикошети. Карабина Арсенал 5,56 Х 45 (223) не е подходяща за лов на гонки , но с дължина на цевта 510мм. е доста добра за лов на хищници на изчакване. Групираността не превишава 3см. на 100 метра с подходящ патрон. След стрелба с патрони произведени от Арсенал е добре възможно най-бързо оръжието да бъде почистено, въпреки че цевта и газовото бутало са хромирани, защото капсулите, които използуват образуват химични съединения, които водят до корозия. Може само да протриете цевта и буталото с машинно масло това е достатъчно да спре корозията .

Надявам се да съм помогнал.

post-66109-0-48202000-1457794699_thumb.jpg

Edited by Димо Демирев
  • 2 months later...

Здравейте , на всички любители на стрелбата , това е линк на нови стрелби на 105 метра !!!

Edited by Димо Демирев

Здравейте , това е линк на старата стрелба на 967 метра в по добър и интересен клип !!!

Здравейте , това е линк на стрелба на 1000 метра при вятър на пориви от 3,3 до 5 м/с ....

• 2 weeks later...

Прострелка на Мазалат с оптика Meopta R1 3-12x56 s patroni S&B 11,7 g :)
Какво ще кажете ?

post-65746-0-77597500-1465969171_thumb.jpg

Прострелка на Мазалат с оптика Meopta R1 3-12x56 s patroni S&B 11,7 g :)

Какво ще кажете ?

Чудесна прострелка, колега. С каква цев си, на какво увеличение стреля и какво е разстояние то между изстрели 2 и 3?

Чудесна прострелка, колега. С каква цев си, на какво увеличение стреля и какво е разстояние то между изстрели 2 и 3?

Цевта е тази с дулен компенсатор , увеличението беше мисля на 10 ,а разтоянието между изстрели 2 и 3 беше 2,3 мин. :)

Запазена цев имаш, а 2.3 мин. какво е?

2-3 мин. време между истрелите ,а разтоянието е 0,6 см. :)

Запазена цев имаш, а 2.3 мин. какво е?

• 2 weeks later...

ТОВА Е МОЯ РАЗРАБОТКА , МОНТАЖ ЗА ТЕЖКА ОПТИКА НА КАРАБИНИ "МАЗАЛАТ" И "ИВАЙЛО" !!! В ИЗРАБОТКАТА НЕ СА УЧАСТВАЛИ ДОБРИ ПРОФЕСИОНАЛНИ ЦИФРОВИ МАШИНИ , САМО ОБИКНОВЕНА РЪЧНА ФРЕЗА , ВЪЗМОЖНО Е ДА СЕ НАПРАВИ МНОГО ПО ДОБРЕ ...

post-66109-0-40348600-1466800692_thumb.jpg

post-66109-0-91627600-1466800701_thumb.jpg

Здравейте , ще ви дам съвет за подобряване монтажа на "Мазалата" !!! При затегнато и добре подпряно отпред положение пробивате през монтажа с бургия с 3 мм. бургия на местата където съм посочил на снимката ,след това нарязвате 4мм.резба пак през монтажа и последно сваляте монтажа и разширявате отворите му с 4мм.бургия , болчетата скъсявате да не опират по затвора . Това се прави защото при изстрел този монтаж се удря в упора отпред и се премества назад незабележимо с по - малко от десета от милиметъра , но това е достатъчно да не групира добре пушката , а и по лесно се повреждат оптиките когато има движение на монтажа ...

Надявам се да съм бил полезен ...

Поздрави успехи и приятен ден ...

post-66109-0-82157100-1466833098_thumb.jpg

Edited by Димо Демирев

Здравейте това е страницата ми във фейсбук / https://www.facebook.com/DimoDemirev2016/ / , за споделяне на съвети и да се учим един от друг ...